Jump to content


Photo
- - - - -

Lisabon


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 petja

petja
  • Members
  • 5 posts

Posted 28 March 2008 - 15:19

Ako je neko bio u Lisabonu, trebalo bi mi par informacija...

Pre svega - viza. Čula sam da je teško doći do nje. Volela bih da čujem tuđa iskustva - koliko se teško dobija i koliko treba čekati, otprilike... I šta je sve potrebno...

Prevoz - koliko je minimalno potrebno izdvojiti za avionsku kartu (povratnu, naravno)? Ima li neko da preporuči neku avio kompaniju?

Smeštaj - opet, ima li neko neku preporuku? Dosta sam tražila po netu, ali bih volela da čujem tuđa iskustva. Sve to izgleda super na web stranici, ali ja sam dosta skeptična (imala loša iskustva ranije). Ne tražim previše, bitno mi je samo da je čisto i pristojno, i da nije suviše daleko od centra.

Sve u svemu, svaka informacija iz prve ruke je dobrodošla...

#2 kayser

kayser
  • Members
  • 1,316 posts

Posted 31 March 2008 - 09:46

Pre svega - VIZA
imas dve varijante .
Prva ( za izbegavanje) - garantno pismo iz Portugala , na portugalskom - overeno od stane notara i neka garancija o troskovima readmisije ili tako nesto (Ako resis da ostanes MALO duze :rolleyes: )....sve u svemu odustao sam u startu od toga sto i tebi preporucujem.
Druga - nadjes hotel koji ti odgovara preko neta. Kontaktiras ih mailom i pitas da li je moguce da nakon rezervacije oni posalju potvrdu iste na fax Ambasade Portugala u BG.Ja sam isao u OVAJ. Cene su od 50 e pa navise za nocenje sa doruckom. Hotel je sasvim ok i na odlicnom mestu ( Saldanha - M.Pombal - Gulbenkian ).
Uz potvrdu rezervacije ti treba ono standardno : osiguranje, potvrda o stalnom radnom odnosu ili studiranju i slicno....
Ceka se par dana.
Za prevoz nemam pojma.Znam da sam isao Lufthansom preko Frankfurta i verujem da postoji jeftinija varijanta...Probaj neki low cost iz komsiluka.
Sve u svemu lepo se provedi...Preporucujem Alfamu .


P.S. Obavezno kupi 7 collinas - nedeljnu pretplatnu kartu koja vazi za metro,bus , tramvaje pa cak i za onaj 100godisnji lift ( Santa Justa) koji obavezno treba posetiti i videti Lisabon odozgo uz kaficu.

#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 31 March 2008 - 10:07

Ja sam bio jako davno, u vreme kad nije bilo viza (crveni SFRJ pasoš), tako da su neki hintovi iz 1990 bezpredmetni, sećam se da smo spavali u hotelu Zürich, koji je te godine otvoren, luksuzan i blizu centra. Lisabon i okolina je nešto fenomenalno, vredi svake sekunde koju tamo provedeš, i svakog dinara što platiš. Otidji da vidiš Sintru i Estoril, tvrdjavu Belem, centar (zaboravio sam kako se zove) gde su dva trga, jedan u gradu, a jedan u luci spojeni sa tri paralelne ulice, restorani koji su tako mali da izgleda kao da si u kući patuljaka, bez pepeljara u ono vreme, jer zauzimaju mesto na stolu, a ribe i rakovi u akvarijumu, pokažeš prstom i za 20min jedeš. Fantastičan grad, lepo se provedi.

#4 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 06 April 2008 - 16:44

Meni i dalje nije jasno zasto ljudi odavde Lisabon smatraju toliko fantasticnim.
Da vrijedi vidjeti, slazem se, a za dalje - ne znam. Alfama mi lici na Bas-carsiju ili Staru varos u Podgorici.
Ono sto je u Lisabonu dobro - to je kosmopolitski, opusten duh.

Smjestaj u centru se moze naci od 30 EURO za noc. Pogledati na booking.com
Letjeti: Al-Italia - povratna karta iz BG se moze uhvatiti za 220 EURO. Imaju varijante sa low-costovima iz Budimpeste, Zagreba. pogledati na www.skyscanner.net

Dakle, Lisabon je affordable. Hoteli nisu skupi, restorani takodje (paziti se prevara od strane konobara), nocni zivot je uglavnom otvoren za svakoga. Lisabon je, rekoh, otvoren, kosmopolitski grad i to je ono najbolje kada govorimo o Lisabonu.

Naravno, kupiti nedjeljnu kartu za gradski transport. Lisabon je skoro nemoguc za duze setnje, imajuci u vidu reljef.
Ako je moguce, poci u Porto. Meni je to ljepse i zanimljivije od Lisabona.

#5 petja

petja
  • Members
  • 5 posts

Posted 07 April 2008 - 09:31

Ok, hvala svima na informacijama.

Marko - ne znam da ti odgovorim na pitanje zašto ga ljudi odavde smatraju fantastičnim i posebnim.
To je bilo mišljenje mnogih ljudi koji su ga videli. Čak i onih koji nisu očekivali puno od Lisabona.
Ja nikada nisam bila, ali unapred imam neki osećaj da će mi se svideti :-)

#6 Il Pirata

Il Pirata
  • Members
  • 191 posts

Posted 07 April 2008 - 09:59

Ja sam bio1998 za Expo i tad je atmosfera bila fantasticna, gomila turista kakvu do tada grad verovatno nije video. Kombinacija tek izgradjenih najmodernijih infrastruktura sa onima jos postojecim na nivou treceg sveta. Domoroci jako otvoreni i ljubazni, devojke lepse od spanjolki itd.. Da i cene su bile mnogo nize u odnosu ba Spaniju ili Italiju, ali eto proslo je mnogo vremena od tada a cuo sam od nekih prijatelja da je sad mnogo skuplje i da je grad postao previse tipican zapadnjacki grad..

#7 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 07 April 2008 - 11:48

Moj utisak nije bio da su lokalci pretjerano ljubazni i otvoreni.
Lisabon je i dalje znacajno jeftiniji od Spanije i Italije, vecera u centru sa bakalarom i domacim vinom izlazi oko 10 EURO po covjeku. Jedino treba odbijati pice i meze koje konobar donosi, a koje nisi narucio (ako pojedes, to posle udje u racun). Nocenje u starom hotelu u centru - oko 30 EURO. To je jedna dobra stvar u Lisabonu.
Dalje, dobro je sto je Lisabon otvoren grad - mozes uci u bilo koji klub bilo kako obucen. Lisabon je i kosmopolitski grad - prestonica citave jedne imperije. Tu je i Angola i Brazil i Makao i Goa i Mozambik. I jos - polozaj. To je veliki grad na brjegovima na okeanu, u okolini su predivne velike plaze. To je ipak mocno - zivis u metropoli, a na pola sata su ti plaze kao Velika plaza u Ulcinju.
Lisabon ima i neki ambijentalni sarm, malo je egzotican, mirise na Afriku i daleke svjetove. Ali Lisabon se ne moze pohvaliti nekom starom arhitekturom od koje zastaje dah. Mozda jedino mocno staro zdanje je St. Jeronimo u Belemu. Po staroj arhitekturi Lisabon zaostaje za Beogradom, da ne pricamo o Pragu, Rimu, St. Petersburgu ili drugim evropskim highlightsima.

Po meni, 3-4 dana je bas koliko treba za Lisabon. Jos 3-4 dana treba za Porto, koji je jako cudan grad. Po meni je Porto ljepsi od Lisabona.

P.S. Po Portugalu se isplati putovati rent-a-carom, posebno ako nisi sama. Ima jako jeftinih varijanti, tako da udvoje ispada i jeftinije i prijatnije nego voz. Za rent-a-car je neophodna dobra kreditna kartica. Ako se krene na sjever, dobra ekskurzija je Lisabon - Porto - Santiago de Compostela. Tri cudna grada. Naravno, moze se i na jug - u Funchal. Naravno i izletista oko samog Lisabona: Estoril, Sintra.

Ukratko, meni se cini da je Portugal za nas ekzotika, za razliku od Srednje Evrope ili Italije ili Rusije, pa nam je Lisabon nekako interesantniji od Rima, iako je, ako cemo objektivno, situacija obratna.

Edited by Marko, 07 April 2008 - 11:54.


#8 VITASASKVILE

VITASASKVILE
  • Members
  • 3 posts

Posted 07 April 2008 - 15:11

Za Novu godinu smo proveli bozanstvenih 9 dana u Portugalu, preko Kon tikija.
Odlican aranzman koji je ukljucivao i Porto i Lisabon i jos desetak manjih , nama sem Estorila, bas ne tako poznatih mesta.
Dorucak je bio ukljucen, a za ostalo smo se snalzaili po malimr estorancicima koji nisu tako skupi.

naravno najve smo jeli ribu-bakalar, odlcian je

I meni se Porto cak vise svideo od Lisabona, pogotovo prekrasna voznja rekom Douro ...
stavila sam nekolko video clipova na you tube http://www.skyscanner.net/

Naravno moze se naci i jeftiniji aranzman, u sopstvenoj reziji preko Travel Housa http://www.skyscanner.net/

#9 maple

maple
  • Members
  • 33 posts

Posted 07 April 2008 - 15:57

Ne znam Marko, pomalo si kontradiktoran (hvalis Portugal, ali onda kazes da nije nesto zanimljiv), ali je vecina informacija koje dajes ipak korisna.

Kako anglosaksonci kazu, Portugal (a time i Lisabon) je "best kept secret", mada to nece zadugo ostati tako. Englezi su vec okupirali Algarve, ali kako ionako samo traze nesto gde ima sunca, verovatno ce sever zemlje biti postedjen.

Naravno da se Lisabon ne moze meriti sa Rimom, ali kada iscrpis one izvikane lokacije, Lisabon dodje kao otkrovenje. U Portu nisam bio, ali sam cuo da jeste razlicit i da ga vredi videti. Preporucujes Estoril, i pravo da ti kazem nije mi jasno zbog cega. Sintra je zanimljiva kao izlet u portugalsku istoriju, i svakako je ponos Portugalaca. Ako se odlucite za put na sever ka Portu i Komposteli (Spanija) kako je Marko preporucio, ja bih dodao i zaustavljanje u Koimbri (Coimbra). Uz put, mozda manje znacajna mesta su i Obidos (mestasce ogradjeno srednjevekovnim zidinama i sacuvano kao svedok proslosti) i Nazare (ribarski gradic).

Sto se putovanja na jug tice, Marko preporucuje Funchal - nisam siguran da li je u pitanju greska ili ne. Funchal je na Maderi (ostrvo prilicno udaljeno od ostatka Portugala), i trebalo bi izdvojiti jos jednu nedelju samo za Maderu - uz to, nisam siguran koliko bi bilo jeftino (a cini mi se da to trazite) leteti do Madere, i nisam siguran da li jos neko osim TAP-a (portugalska avio kompanija) leti za Maderu. U ovoj eri jeftinih avio prevoznika, mozda postoje i druge opcije. Ako je Marko mislio na Algarve, onda se radi o tipicnom turistickom odredistu, sa hotelima, bazenima i jedinim plazama sa koliko toliko prihvatljivim temperaturama vode. Ukoliko to nije ono sto vas privlaci, definitivno ne treba gubiti vreme tamo.

Vidim da vi pitate samo za Lisabon. Slazem se sa Markom da je cetiri dana dosta za upoznavanje Lisabona - nije na odmet ostati i duze ukoliko osim upoznavanja zelite i odmor u gradu. Kao stari grad, Lisabon ima delove koji se razlikuju jedan od drugih. Kao turista necete (i ne biste trebali) izbeci Bairro Alto i Alfamu.

Sto se ljubaznosti ljudi tice, definitivno nisu preterano ljubazni, ali nisu ni neljubazni. Postoji dosta restorana koji su dobri, ali su u stilu socrealizma, pa je takvo i osoblje. Sa druge strane postoje i oni drugi moderniji, sa lepim enterijerom i veoma ljubaznim osobljem (i sa uglavnom visim cenama) - za sta god se odlucite necete pogresiti.

Moj je utisak da su "prevare" od strane konobara pomalo izvikane, i nisam imao nikakvih neprijatnosti. Istina je da odmah iznose "meze" (nisam nikad dobio pice koje nisam trazio) i to je neki njihov obicaj - imate dve opcije, ili kazete "no obrigado" ("ne hvala", i sa ovim nikad nisam imao nesporazuma) ili jednostavno ostavite tanjir na stolu. U ovom potonjem slucaju ce vam to "meze" naplatiti, ali ja nikad nisam video, u slucajevima kada sam ostavio tanjir, da je to bilo naplaceno vise od 2-3 eura. Ukoliko pojedete to meze, ocekujte da ce konobar doneti novi pun tanjir. Kako je Marko rekao, riba i piletina (spremljena onako kao kod nas, jednostavna i pecena sa pecenim krompirom) su jeftini, a veoma jeftino i uvek dobro je domace vino (vinho da casa, ili tako nekako).

Uzivajte u Portugalu...

p.s. ja sam odseo u Pensao Londres, jeftino, a na dobroj lokaciji (Bairro Alto).

#10 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 07 April 2008 - 17:01

Da, pobrkao sam Funchal i Algarve. Problem je sto juzno od Lisabona nisam ni bio, pa i ne znam bas. Ja sam u principu preporucivao ovu sjevernu kombinaciju. Lisabon - Porto - Compostela (maple je ubacio Coimbru, to je svakako dobar savjet).

Tako da je maple dao odlicne savjete. Skoro se potpuno slazem sa njim.
Jedino to da je Portugal "best kept secret", bojim se da je dosta pretjerano. Ako neko u Evropi jos uvijek zasluzuje tu titulu, onda je to Albanija.

Ja sam prosto mnogo puta cuo da je Lisabon "prelijep" da je "cudo od grada", ali se sa takvim ocjenama ne bih slozio.
Istina, ja sam se u Lisabonu osjecao i opustenije i bolje nego u Rimu, iz prostog razloga sto je Lisabon pristupacniji.
Za mene je, recimo, Moskva "cudo od grada", a Peterburg "prelijep". Pa, opet, mnogo bih radije sada bio u Lisabonu i pijuckao vino sa pogledom na zaliv, nego sto bih prelazio one 100 m siroke moskovske prospekte i trazio kafu ispod 10 EURO.

Recimo, nikako ne shvatam foru sa Alfamom - sta tamo ima? Meni je to licilo na Staru varos u Podgorici. Bairo alto je dobar zbog boemskog duha, ali je i tamo arhitektura nezanimljiva.

Ne znam. Evo, sad sam se vratio iz Bugarske i mogu vam reci da je mi se tamo svidja skoro kao u Portugalu. Jedino je Sofija bezveze - mnogo je gora i od Porta i od Lisabona. Ali, na primjer Bukurest - taj je mozda i bolji od Lisabona. I Beograd mi se vise svidja od Lisabona, samo sam vise navikao. Doduse Lisabon ima nesto sto ovi nemaju - to je kosmopolitski duh, to je Angola, Mozambik, Goa itd.

A na primjer mjesto koje mi se nije bas dopalo to je - Firenca. Firenca jeste i prelijepa i cudo od grada i svaka joj cast i vazna za svakog koga interesuje umjetnost, ali je nekako - valjda - dosadna. I sladunjava. Heart-breaking. Nekako je turist-oriented i preskupa i nesto mi je 2 dana bilo tacno dovoljno. Ko ne voli muzeje (a ja sam takav), nema sta tamo da radi, osim da uhvati krug i produzi.

#11 Kaparoculo

Kaparoculo
  • Members
  • 56 posts

Posted 07 April 2008 - 20:57

Evo i ja se svježe vratio iz Lisboe, pa da preporučim par stvari, iako je manje-više sve rečeno. U četvrti Belem (gdje Belemski toranj i samostan Sv. Jeronima sa grobom Vasca da Game), koja je must, obavezno posjetiti obližnju slastičarnicu (odmah preko puta tramvajske stanice) i probati pasteis de Belem. To su nekakvi kolačići sa kremom koji su me oduševili, a navodno postoji i nekakav tajni recept za njih. Isti se mogu naći i u običnim slastičarnicama, ali ih onda zovu natas.

Ginginha je alkoholno piće od višanja, isto karakteristično za Lisabon. Jeftino i dobro, pije se na ulici, ispred radnji koje ih prodaju. U nekim radnjama ima i starih reklama za ginginhu iz 50-ih, jako interesantnih i simpatičnih. Jedna, primjerice, prikazuje dva čovjeka, jednog mršavog i usukanog, svog pokunjenog, a drugog vedrog i rumenog. Tekst kaže: on (usukani) ne pije ginginhu, pa je neveseo i život mu je grozan. On (veseljak) pije, i baš mu je super. :rolleyes:

Fado je prekrasna muzika i obavezno moraš posjetiti jedan od brojnih casa do Fado (kuća Fada), makar se odlične svirke čuje i od uličnih svirača. Zavidim ti što ideš tamo u proljeće. Lisboa je prekrasan grad u bilo koje doba godine, ali mislim da je najljepši u proljeće.

Porto je stvarno drukčiji od Lisabona, nešto siromašniji, ali poseban. Auto se može iznajmiti već za € 30 dnevno ako rezerviraš preko interneta, ali ako vas ima samo dvoje onda se ne isplati, jer moraš računati na cestarinu i benzin.

#12 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 07 April 2008 - 21:24

Auto ima i za 10 - 15 EURO dnevno. Recimo, moze da se ubode i za 60 EURO nedjeljno.

#13 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 09 April 2008 - 11:42

Ako je neko bio u Lisabonu, trebalo bi mi par informacija...

Pre svega - viza. Čula sam da je teško doći do nje. Volela bih da čujem tuđa iskustva - koliko se teško dobija i koliko treba čekati, otprilike... I šta je sve potrebno...

Prevoz - koliko je minimalno potrebno izdvojiti za avionsku kartu (povratnu, naravno)? Ima li neko da preporuči neku avio kompaniju?


Sve u svemu, svaka informacija iz prve ruke je dobrodošla...



Razgovor u portugalskoj ambasadi u Beogradu u avgustu 2007. je protekao maltene uz kaficu sa sluzbenikom Portugalcem koji se kod svakog mog papira (bilo ih je 20) raspricao na neku svoju temu. Jako su ljubazni i trude se da se ne osecas kao pod istragom sto inace mislim da je cesto slucaj u drugim ambasadama. Ako imas kompletnu dokumentaciju mislim da nema sanse da te odbiju, jedino sto stvanro traze sve i svasta... Ono sto je dobro sto nije guzva, nema mnogo ljudi, mozes uvek da ih smaras telefonom, nema redova itd. Ceka se ja mislim 20 dana.

Prevoz - Al Italia je prosle god preko Travel House mogla da se nadje za 227 evra. (Prvo su rekli 220 pa pridodali jos 7 bez objasnjenja). Avion do Milana je presladak, hrana nikad groznija (ne znam ni sta je ono bilo), a od Milana (gde ces se na aerodromu posteno smoriti) ide veliki i prljavi avion do Lisabona, takodje sa groznom hranom :huh: Mislim da od toga nema jeftinija varijanta, tj verovatno ima neka low cost kombinacija sa minimum 1 presedanjem, ali meni je bilo manje zao 50 evra koliko je bila razlika nego cimanja....

Ako treba bilo sta jos, pitaj :rolleyes:
Lisboa je prelep grad sa posebnim smekom, btw... to je moje misljenje.

#14 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 09 April 2008 - 11:51

Ginginha je alkoholno piće od višanja, isto karakteristično za Lisabon. Jeftino i dobro, pije se na ulici, ispred radnji koje ih prodaju. U nekim radnjama ima i starih reklama za ginginhu iz 50-ih, jako interesantnih i simpatičnih. Jedna, primjerice, prikazuje dva čovjeka, jednog mršavog i usukanog, svog pokunjenog, a drugog vedrog i rumenog. Tekst kaže: on (usukani) ne pije ginginhu, pa je neveseo i život mu je grozan. On (veseljak) pije, i baš mu je super. :huh:

Fado je prekrasna muzika i obavezno moraš posjetiti jedan od brojnih casa do Fado (kuća Fada), makar se odlične svirke čuje i od uličnih svirača. Zavidim ti što ideš tamo u proljeće. Lisboa je prekrasan grad u bilo koje doba godine, ali mislim da je najljepši u proljeće.


GINGINHA :rolleyes:

Setih se jos neceg. FADO slusaj u Baixa-Chiado u kafeu TASCA DO CHICO sredom i ponedeljkom. Obicno je skupo slusati fado, cesto su to neki fensi restorani i td. Tasca do Chico je posebno malo mesto sa neopisivo fenomenalnom atmosferom gde pevaju vrhunski fado glasovi a za vreme pesme ne sme da se pisne jer te gazda izbaci napolje:) evo pogledaj ovde
Youtube Video ->Original Video

I pisi kako je bilo :)

#15 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 09 April 2008 - 17:15

Ako je neko bio u Lisabonu, trebalo bi mi par informacija...

Pre svega - viza. Čula sam da je teško doći do nje. Volela bih da čujem tuđa iskustva - koliko se teško dobija i koliko treba čekati, otprilike... I šta je sve potrebno...

Prevoz - koliko je minimalno potrebno izdvojiti za avionsku kartu (povratnu, naravno)? Ima li neko da preporuči neku avio kompaniju?

Smeštaj - opet, ima li neko neku preporuku? Dosta sam tražila po netu, ali bih volela da čujem tuđa iskustva. Sve to izgleda super na web stranici, ali ja sam dosta skeptična (imala loša iskustva ranije). Ne tražim previše, bitno mi je samo da je čisto i pristojno, i da nije suviše daleko od centra.

Sve u svemu, svaka informacija iz prve ruke je dobrodošla...


Kod vize je problem jer treba uzasno dugoda se ceka na izdavanje. Ja sam je jedva dobio preko nekih molbi faklteta. Inace se cekalo po mesec i vise dana. To je bilo u aprilu 2007. koliko vidim to se srecom promenilo.

Lisabon - proveo 10 dana tamo. Izlazi u Bairo Alto, setaj po Alfami, jedno popodne odvoj za Belem, obavezno idi do Sintre na 1 dan, mozda i do Cascaisa. Obilazak akvarijuma je must.
Osim toga... ne ocekuj nista genijalno od Lisabona.

Ima jedna stvar o kojoj vidim da se ovde ne prica, a to je da su lake droge u celoj portugaliji lako dostupne obzirom da su marihuana i hasis dekriminilizovani

Ako je do vina onda preporucujem ona iz okoline Porta. Naravno tu je i porto.

Edited by Maltese, 09 April 2008 - 17:23.