Jump to content


Photo
- - - - -

Al' se nekad dobro jelo...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 February 2008 - 21:27

Podravkin ajvar je djubre kao i onaj Marco Polo koji se pravi ovde.Biljana ajvar iz Makedonije je strava i ja ga stalno kupujem.Volim onaj ljut ali ima i mild.Ovako izgleda tegla

#17 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 10 February 2008 - 22:35

Moja zena kuva bolje od svoje majke (koja uopste nije losa), a bogami i od moje (koja je sjajna). Moja majka kuva bolje od obe moje babe (koje su bile zaista do jaja).
Ono sto se gubi jeste rodobavnje, odnosno kuvanje jela koja zahtevaju sate i dane jako teskog rada - moja zena recimo ne razvlaci svoje kore za pite, iako i njena i moja majka to umeju. Nadam se da ce i to nauciti pre nego sto ove dve zaborave ili vise ne budu available - zaista je u pitanju vise stvar vremena nego bilo sta drugo, to je vestina koja mora da se vezba sa nekim iskusnim pored tebe, a to je dosta tesko u pecalbi. Druga stvar je zimniva, u stvari....ajvar i pindjur. To dobijamo povremeno od mama i to je to. Cujem da ima da se kupi jednako dobar kao sasvim pristojan domaci doduse (a i ovde vidim da ih magripa reklamira).
E sad, ja licno mislim da je kuvanje mnogo drugacije sada nego ranije i da se mnogo vise radi iz zadovoljstva nego ikad ranije. Nase mame, a bake pogotovu nisu mogle da ne prave zimnicu jer deca jednostavno ne bi imala nikakvih vitamina zimi. Zato su morale da robuju dva meseca umesto da uce da prave kinesku hranu za to vreme (npr). Jednostavno se industrija strasno razvila i puno vise sastojaka je dostupno, i mnogo je vise kvalitetne robe koja se moze kupiti gotova, ili polugotova, pa se moze koristiti tek kao pocetni sastojak za nesto drugo ili se moze raditi na necem drugom. O znanju do kojeg se moze doci lakse nego ikada da i ne govorimo (stotine hiljada kuvara, programa, casova...), kao i sastojcima za koje se nije ni culo. Ako bi morao da se odlucujem, rekao bih da se u globalu verovatno sada bolje kuva nego ranije. Secam se i ja nekih fenomenalnih obroka kod baba i mama, ali se secam i nejestivih kod nekih drugova, i specijalno kod caletove tetke. Kad god smo isli kod njih u posetu on je pokusavao da nadje izgovor da ne ostanemo da rucku. Nije uvek uspevalo, mnogo ga je volela...ta zena nije bila u stanju da isprzi jaja kako treba, przen krompir je imao neki grozan ukus koji nisam uspeo da identifikujem do danas. Musaku i da ne spominjem. Palacinke nisi mogao da pregrizesh, kao da ih je pravila od unutrasnjih guma za bicikle. A bila je generacije moje babe, i cak veliki deo zivota provela i njenoj kuci.

#18 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 10 February 2008 - 23:49

Ja sam par puta dobila (od gostiju kad dodju iz beograda) ajvar koji se zove.... mislim Bakin ajvar.
Taj je jako dobar, obzirom da nije domaci.
Tegla je srcastog oblika, a gore je braonkasti papir povezan gumicom, kao da asocira na domace.
E taj te OK. Postoji i obican i ljut a tetka mi bas rece da taj kosta 3 puta vise od bilo kog drugog, tako da je to vec znak kvaliteta.
Sad nisam sigurna da sam dobro zapamtila dinarske odnose, ali ako velike tegle (860grama) kostaju 80 dinara, taj Bakin ajvar kosta 150 dinara za duplo manju teglicu. Ja sam taj uvalila drugarici kao domaci (iz zezanja) i nije primetila :rolleyes:

#19 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 10 February 2008 - 23:54

A bila je generacije moje babe, i cak veliki deo zivota provela i njenoj kuci.

Ja danas bas razmisljam o tome i planiram da napisem da mi se cini da to nije toliko generacijski koliko zavisi na licnim afinitetima i talentima. Evo moja mama je fenomenalna kuvarica, jednostavno joj sve ide, ima zelju, volju, strpljenje, spretnost. Njena rodjena sestra, odrasle zajedno držeci se za istu suknju iste majke ne ume da skuva puding da joj ne zagori a o krompiricima da i ne pricam. Bila je, i sad je jos uvek, i neuredna i spora i losa. Ona nije uspevala ni kupovno lisnato testo da ispece bez vatrogasnih kola ispod njenog prozora. :rolleyes:

#20 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 11 February 2008 - 00:08

tanja i ana - bliznakinje. obe zavrshile srednju ugostiteljsku...kuvari..... tanja shef kuhinje u BALL-u, a ana radi na shalteru u banci (redovno feniranje i veshtachki nokti). kad vidish anu kako drzzi varjachu sve ti bude odma' jasno. :rolleyes:

pisacu jos. sad mi nona spava pa da ne smetam s taNtaturom :huh:

#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 February 2008 - 01:01

Moja zena kuva bolje od svoje majke (koja uopste nije losa), a bogami i od moje (koja je sjajna). Moja majka kuva bolje od obe moje babe (koje su bile zaista do jaja).

Ajde sada nam samo reci da je tvoja zena Engleskinja

#22 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 11 February 2008 - 01:11

Ajde sada nam samo reci da je tvoja zena Engleskinja


:rolleyes:

nije, ali je sve kuvanje naucila u engleskoj. Dok se nismo otisnuli 92ge zajedno iz beograda nije umela da isprzi kajganu.
A nisu ni ostale engleskinje nesto razlicite po mom iskustvu, mada nisam ovde puno jeo po kucama (odnosno ima ih ovakvih i onakvih).

@wegga: identicna prica sa mojom mamom i njenom sestrom - za nju ne znam da li ume jaja da isprzi posto nikad nisam ni cuo ni video da je pokusala

#23 a.n.a.

a.n.a.
  • Members
  • 45 posts

Posted 11 February 2008 - 01:17

Podravkin ajvar je djubre kao i onaj Marco Polo koji se pravi ovde.Biljana ajvar iz Makedonije je strava i ja ga stalno kupujem.Volim onaj ljut ali ima i mild.Ovako izgleda tegla



I ovako :rolleyes:

Posted Image

#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 February 2008 - 12:07

Na britanskom trzistu nasao sam dva odlicna ajvara; jedan sa imenom firme "Sofra" a drugi "Jovan". Inace, oba se prave u Bugarskoj i zaista su odlicni, a postoje u ljutoj i neljutoj varijanti. Takodje, oba proizvodjaca imaju i odlicnu pecenu papriku, potpuno upotrebljivu za sve gde je pecena paprika potrebna.
Takodje, postoji "Jovan" nekakvo mleveno mediteransko povrce (paprika, plavi patlidzan, paradajz).
Ajvar mozete "doraditi" ako volite dodajuci mu po ukusu ulje, sirce i/ili beli luk.
Sto se krastavcica tice, uvozni madjarski iz Sainsbury's su odlicni, ali za moj ukus moraju biti oni koji su u sirecetu (in vinegar) a ne u slatkom sircetu (in sweet vinegar).
Svet je zaista postao globalno selo.

#25 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 11 February 2008 - 12:26

Ovde ima i bugarskih i makedonskih proizvoda, jedino sto me u ovom mom delu globalnog sela nervira je cinjenica da nikad ne znas na sta ces naleteti dva puta za redom. Cini mi se da i supermarketi i ove mnogobrojne male prodavnice sa orijentalnom hranom nikad nemaju istu robu dva puta. Ja sam jednom naletela na neke bugarske pecene paprike, bile su fenomenalne, na srecu uzela sam 5-6 teglica, ali kad sam za par dana otisla ponovo vec ih nije bilo. Prodavac nije imao pojma da li ce to nekad ponovo dobiti. Kaze to su ti kontigenti na velikoprodaji, svaki put druga roba.
E splitovace nas u 'ajvar u emigraciji' ako ovako nastavimo :rolleyes:

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 February 2008 - 17:51

Ima se utisak, wegga, da odlicno kuvas, a i da mnogo znas.
Vidim da zivis u Pragu.
Posavetuj me oko dobrih knedli (sa ili bez slaninice) uz govedinu ili divljac, u aromaticnom sosu.

#27 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 15 February 2008 - 23:14

Ima se utisak, wegga, da odlicno kuvas, a i da mnogo znas.
Vidim da zivis u Pragu.
Posavetuj me oko dobrih knedli (sa ili bez slaninice) uz govedinu ili divljac, u aromaticnom sosu.


Pročitala sam tvoj post još prekjuče pa sam pokušala da nešto nadjem, ali obzirom da knedle nikad nisam pravila, nisam bila sigurna u recepte po knjigama i internetu. Pitacu jednu drugaricu, ako ona ima nešto isprobano, poslacu.
Ja češku hranu mnogo ne volim, mada kad me neko ubedi da je dobar restoran ponekad uzmem tu češku klasiku (knedliky, pečenje, dinstani ribanac) tek da ne budem nepristojna u restoranu i kažem da ništa ne volim :rolleyes:
Obzirom da to ponekad pojedem, onda mi ne pada na pamet da to kuvam.