Jump to content


Photo
- - - - -

Al' se nekad dobro jelo...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 09 February 2008 - 09:36

Magripa65 načeo zanimljivu temu a to me inspirisalo da otvorim novi topic:

Ljudi zar se vama ne cini da kuvanje polako odumire.Evo je gledam moju majku zadnjih dana.Trudi se jadna da kuva ali ni blizu babi.Secam se dok je njena majka bila ziva pa odemo kod njih.Sine pihtije,sarme,gulasi,strudle,torte,sitni kolaci....
Nema to vise kod ove mladje generacije a moja majka je vec u 70toj.Secam se da je baba pravila pite od kora koje sama razvuce oko stola ili one salcice sa salom.To bre niko vise ne ume da pravi ili ih sprema kao ja knedle.Da ne govorim o zimnici.Kada udjes u spajz da padnes na dupe.Barena paprika, kuvani paradajz, ajvar, pindzur....
Te zene su provodile dva meseca samo za zimnicu dok danas sacuvaj boze...Moja zena kada otvori konzervu a ne isece prste otvaramo Dom Perignon.Sa druge strane ja sam konj koji ne ume ni kupus da ukiseli.Evo prosle godine sam pokusao i rezultat je bio da se kupus teglio od garaze do kontejner za smece.Bre moj deda po majci je pravio i pastete ,svargle ,krvavice za onaj poznati svinjokolj.Nista zivo od toga nije ostalo. Poumirali ljudi i ono sto su znali sa njima.



I ja često o ovom razmišljam, počnite vi... a i ja ću da napišem nešto tokom dana. Sad nemam vremena, idem da pravim kolače i ručak.
Ja sam ipak tradicionalna domaćica, ko moja mama. Subotom i nedeljom ručak počinje da se pravi već posle doručka! :rolleyes:

Edited by wegga, 09 February 2008 - 12:50.


#2 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 February 2008 - 12:01

eh, al se nekad dobro jelo - kod moje bake
ta je golim rukama othranila prvo svoju braću i sestre (ostali su rano bez mame), pa onda svoju decu
i odličan je posao obavila :huh:

enivej, pun intended, jer se jedan od dokaza veštine othrane nalazio u njenom špajzu
kakva je to aladinova pećina bila...
bliže ulazu su bile stvari iz tekućeg asortimana, ono što se troši često - razni pekmezi, kisele paprike, zeleni paradjz, pinđur (nešto kao gust sok od paradajza?), sušene pečurke, domaći jogurt, ljuti sosovi, ajvari (upržen, po prečanski, ili samo kuvan), razne sušene biljke - za čajeve i za supe (čitav je špajz mirisao na mirođiju)...

veći deo prostora u špajzu je bio ispunjen istim tim đakonijama, koje čekaju svoj red na lageru, sa varijacijama koje su, ako se dobro sećam, bile najuočljivije u ponudi slatkiša - pekmezi od šljiva (sa ljuskom), od šipka, kajsije (favorite), belih (vinogradarskih) bresaka, pa slatko od smokava (auh, kako sam to mogla da zaboravim) i raznih retkosti - jer, u bašti je, osim najraznovrsnijeg cveća, velike smokve, trešnje i nekoliko stabala višanja, bilo i pregršt nekih voćkica kao što su jagode, ribizle ili ogrozle ( :rolleyes: tako sam ih bar ja zapamtila) - a te su se stvari iznosile samo u spec. prilikama i kad u posetu dođe najmlađa unučica ( ;) )...

a u dnu špajza, iza zavese, bilo je najvrednijeg blaga - i zanimljivo, uopšte se ne sećam šta je tamo svega bilo, možda nikad nisam sve ni znala, ali pamtim da smo mi klinci žudeli za tim ćoškom... ostalo je tabu i u sećanju :)
(kladim se da je tu u stvari bilo najviše treša, tzv. kupovnog - čokolada i keksa, promincli i svilenih bombona...)
pamtim samo ogromnu staklenu teglu na vrhu police (beyond reach, čak i sa šamlicom), u kojoj je bilo višanja potopoljenih u neki alkoholni rastvor, sa nekim začinima... višnje su se topile u ustima, alkohol je palio nepce a začin zvao na još

auh...

#3 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 09 February 2008 - 14:32

Pa da, ovoj novoj sorti domacica smrdi da kuvaju. To je nama/vama doneo feministicki pokret :huh:

A o spremanju da ne pricam, moj prijatelj je morao da angazuje spremacicu jer mu je zena rekla da ne zeli da slomi vestacke nokte dok usisava... Znaci, strasno... Ne zna ni virslu da skuva.

Naravno, ima jos dobrih mladih devojaka (sa sela) koje znaju stosta da spreme, ali nazalost i ta fela odumire polako. Ja sam hvala Bogu nasao jednu takvu :rolleyes:

Edited by Jaruzelski, 09 February 2008 - 14:37.


#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 February 2008 - 18:04

Ja sam ipak tradicionalna domaćica, ko moja mama. Subotom i nedeljom ručak počinje da se pravi već posle doručka! :rolleyes:

Dobro rucak ali sta je sa onim spremanjem zimnice.Barene paprike, krastavci i ostalo.Ja imam utisak da danas to niko i ne sprema .Moja je baba kuvala dzemove od kajsija i sljiva onda 10 vrsta voca u sirupu....

#5 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 09 February 2008 - 19:43

Dobro rucak ali sta je sa onim spremanjem zimnice.Barene paprike, krastavci i ostalo.Ja imam utisak da danas to niko i ne sprema .Moja je baba kuvala dzemove od kajsija i sljiva onda 10 vrsta voca u sirupu....


Ja planirala da napišem nešto malo romantičnije i lepše, ali očigledno ću najpre da odgovorim na podpitanja :rolleyes:

Naravno da se ne sprema kao ranije, ali ima i dalje domaćica koje to rade. Moja svekrva (zrenjanin) i dalje sprema, moja tetka takodje, komšinice u Skojevskom naselju isto. Moja mama je redovno spremala sve moguće, ali od prošle godine leži nepokretna zbog osteoporoze, ne može više. Prošle godine je na štakama napravila četiri ture ajvara i od onda nije više ni ustala.
Ja, obzirom da živim u Češkoj i jako puno radim, dobro se držim. Redovno pravim marmelade (kad je ovde šumsko voće u sezoni), takodje redovno pravim likere (čokolada, vanila, cimet i groždjice, šumsko voće itd itd) a često eksperimentišem sa domaćim pestom, začinima u ulju, punim male okrugle feferone sirom i redjam antipasto varijacije... ma šta ti duša poželi.
Ovde su paprike očajne, male tanke, neukusne, ali kad su crvene debele paprike u sezoni na jugu, uvoze ih - mislim iz bugarske.
Onda se mi emigranti skupljamo, kupimo gomilu paprika (za suludih 2 evra po kili) pa kod onih koji imaju dvorišta pečemo paprike za ajvar. Ja jednom pekla paprike u stanu pa došla komšinica da pita jel sve u redu, da he htela da zove vatrogasce :)
Krastavčići su u češkoj fenomenalni a jako jeftini (tegla od kilo je 15-20 kruna, nešto preko pola evra) tako da to ne bih pravila u ludilu.
Kiseli kupus redovno stavljaju emigranti entuzijasti i redovno od njih dobijam po koju glavicu :huh:
Odoh da gledam film, nastavljam sutra.

#6 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 09 February 2008 - 20:49

Magripa65 načeo zanimljivu temu a to me inspirisalo da otvorim novi topic:

I ja često o ovom razmišljam, počnite vi... a i ja ću da napišem nešto tokom dana. Sad nemam vremena, idem da pravim kolače i ručak.
Ja sam ipak tradicionalna domaćica, ko moja mama. Subotom i nedeljom ručak počinje da se pravi već posle doručka! :rolleyes:

Kako te ne upoznah kad sam bio malo mladji? :huh:

Edited by slepa_koka, 09 February 2008 - 20:50.


#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 February 2008 - 02:56

Kako te ne upoznah kad sam bio malo mladji? :rolleyes:

Ote mi rec iz usta.Ja sam hteo vec da pitam da li je dama slobodna posto ova moja ni sudove ne pere da slucajno ne polomi neki nokat.
ajde sada dosta sa zezanjem
Jeste da moze sve da se kupi ali nije to to.Kupim ja i ajvar ,tursiju, paprike.Sve je to jeftino ($4 za kilo ajvara) ali ako bi resio sutra da se preselim u neku zabit gde nema grckih prodavnica mogao bi samo da sanjam o tome.Secam se babinog slatka od sljiva sa orasima ili ono od visnje.Ma idi bre znas kada moze da se uporedi sa onim iz Poljske.Da ne govorim sto je moj deda naucio od nasih folksdojcera da pravi krvavice , pastete i drugu preradu.Ljudi ja to od 85te nisam okusio jer niko posle njega nije to naucio.Moj ujak isto ne zna kako to da pravi iako danas zivi na selu.
Secam se da je baba stalno razvlacila kore za pitu.Kako je to uspevala nemam pojma ali pocne od zamotuljka testa i to se razvuce preko celog stola a da se ne pocepa.Evo danas sam pitao moju majku da li ona to zna pa me nesto mrko pogleda i odbrusi sto ne pitas zenu....

Edited by MAGRIPA65, 10 February 2008 - 02:57.


#8 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 10 February 2008 - 06:14

Ovde su paprike očajne, male tanke, neukusne

Ah paprike...kako mi to nedostaje ovde na severu...inače sam rodom iz paprikarskog epicentra u Vojvodini (Leskovačka paprika je the great r'n'r swindle)...ove njihove (Kanadske) su samo velike, jednake i blještave, ali ni mirisa, ni ukusa...
Kad već pričamo o tome kako se nekad dobro jelo-da li je neko nekad probao jelo pripremljeno u ruskoj peći (uh, ne mogu da se setim srpskih imena za neka od tih jela)?

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 February 2008 - 06:28

Ah paprike...kako mi to nedostaje ovde na severu...inače sam rodom iz paprikarskog epicentra u Vojvodini (Leskovačka paprika je the great r'n'r swindle)...ove njihove (Kanadske) su samo velike, jednake i blještave, ali ni mirisa, ni ukusa...
Kad već pričamo o tome kako se nekad dobro jelo-da li je neko nekad probao jelo pripremljeno u ruskoj peći (uh, ne mogu da se setim srpskih imena za neka od tih jela)?

Sine ti mora da si popio koju veceras?Vojvodina paprikarski kraj??????????????
Bato Nis i Pirot su zakon za papriku a boga mi i Kosovo.Pirocanci su umeli da ukisele paprike sa sirom....
Ko to nije probao nema pojma sta je dobra zimnica....

#10 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 10 February 2008 - 08:07

Sine ti mora da si popio koju veceras?Vojvodina paprikarski kraj??????????????
Bato Nis i Pirot su zakon za papriku a boga mi i Kosovo.Pirocanci su umeli da ukisele paprike sa sirom....
Ko to nije probao nema pojma sta je dobra zimnica....

Jeste ćale, kako da ne...svake godine na jesen po selu špartaju tamići sas Leskovačku, Piroćansku il Nišsku registarsku tablu, iz te Vojvodine barem iz R.Krstura godišnje se odnese na TONE paprike (nemoj sad da redjam vrste), a nekako ne znam da je neko od mojih išao dole da otkupljuje istu i da je posle prodaje po Beogradskim pijacama...naravno, ja ne tvrdim da leskovčani i ini srbijanci ne proizvode papriku, ali ja sam napisao da mi nedostaje ova moja iz Vojvodine, pa ako je tebi novost da se u Vojvodini sadi paprika, e onda šta da ti kažem...

#11 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 10 February 2008 - 09:28

Ote mi rec iz usta.Ja sam hteo vec da pitam da li je dama slobodna posto ova moja ni sudove ne pere da slucajno ne polomi neki nokat.
ajde sada dosta sa zezanjem
Jeste da moze sve da se kupi ali nije to to.Kupim ja i ajvar ,tursiju, paprike.Sve je to jeftino ($4 za kilo ajvara) ali ako bi resio sutra da se preselim u neku zabit gde nema grckih prodavnica mogao bi samo da sanjam o tome.Secam se babinog slatka od sljiva sa orasima ili ono od visnje.Ma idi bre znas kada moze da se uporedi sa onim iz Poljske.Da ne govorim sto je moj deda naucio od nasih folksdojcera da pravi krvavice , pastete i drugu preradu.Ljudi ja to od 85te nisam okusio jer niko posle njega nije to naucio.Moj ujak isto ne zna kako to da pravi iako danas zivi na selu.
Secam se da je baba stalno razvlacila kore za pitu.Kako je to uspevala nemam pojma ali pocne od zamotuljka testa i to se razvuce preko celog stola a da se ne pocepa.Evo danas sam pitao moju majku da li ona to zna pa me nesto mrko pogleda i odbrusi sto ne pitas zenu....


Nisam slobodna, na vašu žalost :huh:))
Možda se secate da sam vec slala link na moje kulinarske slike, ali ako ne znate to je ovo:
http://s126.photobuc.../wegga/F O O D/
Nemojte da pokazujete suprugama, to je uvek kontraproduktivno, tako neki nasi prijatelji hvalili moje kuvanje zenama a one poludele.
Kazu da to nije takticno :rolleyes:

BTW, sto se tice kupovne zimnice, jedino ovi ovde krastavci su bez greske. Oni do 5 cm, lepi mali hrskavi, nemam zamerke - cesi to dobro prave. Moja svekrva je narucivala ceske, kad neko ide autom ja joj posaljem dvadesetak tegli. Kaze nikad bolje nije probala.
Ali SVE ostalo ne moze da se poredi. Najgora kupovna stvar je ajvar. To nema sanse da se napravi kao kod kuce. Najgori buckuris sa etiketom ajvar je Podravkin. Narandžasta skoro fluorescentna mlevena smesa neidentifikovane namirnice bez mirisa i ukusa.

#12 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 10 February 2008 - 14:12

Mislim da je generacija zena rodjenih posle drugog svetskog rata odbacila tradicionalne podele izmedju polova - da zena kuva, sprema i radi po kuci, a da muskarac ide na posao i zaradjuje novac. Moja mama, na primer, je bila pripadnik te generacije osvescenih zena koje su sazrevale ili bile u svojim 30-im godinama u periodu seksualne revolucije 70-ih, i u periodu feministickih pokreta 80-ih.

Njihove cerke, tj. moja generacija je nastavila u istom stilu - danas mlade zene rade, zahtevaju ravnopravnu podelu kucnih poslova u koje spada i kuvanje, a mnoge su ponosne na to sto ne umeju da kuvaju.

Medjutim, poslednjih godina kuvanje ponovo ulazi u modu, ali postaje podjednako popularno medju muskarcima i zenama.
Sad kad je tu Jamie Oliver, Gordon Ramsey i ko jos sve ne, mnogo vise muskaraca (jos uvek ne vecina, nazalost :rolleyes: ) kuva. Zbog toga ni zene nemaju vise odbojnost prema kuvanju, sad kad im muskarci vise to ne namecu kao njihovu tradicionalnu ulogu.
Sad se ponovo u pomoc zovu bake i stari kuvari. Ili se istrazuju egzoticne kuhinje kao sto je indijska, japanska itd.

Zar ne vidite koliko samo ima filmova na temu kuvanja (sad mi prvi napamet padaju Ratatouille i No Reservations), pa raznoraznih emisija gde se kuva, ili se obicni ljudi takmice medju sobom u kuvanju, ili se restorani spasavaju od propasti itd.?

#13 a.n.a.

a.n.a.
  • Members
  • 45 posts

Posted 10 February 2008 - 17:37

Najgora kupovna stvar je ajvar. To nema sanse da se napravi kao kod kuce. Najgori buckuris sa etiketom ajvar je Podravkin. Narandžasta skoro fluorescentna mlevena smesa neidentifikovane namirnice bez mirisa i ukusa.


Slazem se. Najgori je. Vidi da li ima u prodavnicama "Biljana - Makedonski AJVER" original domaci. Nisam u mogucnost da ga sama pravim, nemam uslova za to, a i dosta vremena oduzima,- kao uostalom i dosta toga od zimnice. Mozda je i zato razlog sto su bake pravile i po 20 vrsti dzemova, kompota..Mozda gresim, ali kad uporedim moju baku i mene, njeno i moje slobodno vreme, to mi je jedini razlog. Volje imam..narocito kad je gibanica u pitanju, trudim se, trudim, nekad uspem, nekad ne, koliko sam samo testa bacila :rolleyes:

Obavezno pravim sarenu salatu, cak nekoliko puta godisnje. Brzo se pripremi, a svezeg povrca ima tokom cele godine. Isto i sa kiselim kupusom. Manje kolicine, ali par puta godisnje. Tek toliko da ga ima za sarme. Slatko pravim samo od dunja.

#14 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 10 February 2008 - 18:31

Mislim da je generacija zena rodjenih posle drugog svetskog rata odbacila tradicionalne podele izmedju polova - da zena kuva, sprema i radi po kuci, a da muskarac ide na posao i zaradjuje novac. Moja mama, na primer, je bila pripadnik te generacije osvescenih zena koje su sazrevale ili bile u svojim 30-im godinama u periodu seksualne revolucije 70-ih, i u periodu feministickih pokreta 80-ih.


moja mama nista od tih specijaliteta nije spemala (sve sto je kuvalo je bilo nutritivno naravno, sta vise i mnogo zdravije, ali nije iziskivalo stajanje u kuhinji). tako da je to kulinarsko umece prenela i na mene.
baku, nazalost, nisam imala prilike da upoznam, a prica mama da je ona mnogo ukusne stvari pravila.
da nije bilo tate ne bih znala ni sta je sarma. a i baklave je pravio fenomenalno...

ne mislim da je to bilo neko pravilo, niti da je sada, u vezi podele poslova musko/zensko. kod mene u kuci je to bilo tako da ko kad ima vremena uhvati se kucnih poslova. tek kad sam krenula u skolu, dosla sam do otkrovjenja da u mnogim kucama ipak mame prave kolace.

#15 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 10 February 2008 - 18:37

Slazem se. Najgori je. Vidi da li ima u prodavnicama "Biljana - Makedonski AJVER" original domaci. Nisam u mogucnost da ga sama pravim, nemam uslova za to, a i dosta vremena oduzima,- kao uostalom i dosta toga od zimnice. Mozda je i zato razlog sto su bake pravile i po 20 vrsti dzemova, kompota..Mozda gresim, ali kad uporedim moju baku i mene, njeno i moje slobodno vreme, to mi je jedini razlog. Volje imam..narocito kad je gibanica u pitanju, trudim se, trudim, nekad uspem, nekad ne, koliko sam samo testa bacila :rolleyes:

Obavezno pravim sarenu salatu, cak nekoliko puta godisnje. Brzo se pripremi, a svezeg povrca ima tokom cele godine. Isto i sa kiselim kupusom. Manje kolicine, ali par puta godisnje. Tek toliko da ga ima za sarme. Slatko pravim samo od dunja.


U mojoj predhodnoj reklamnoj agenciji smo radili Podravku i jednom su nam doneli par teglica ajvara. Ovi cesi oko mene svi pitaju - ti stalno pricas o ajvaru, ajde da probamo. mene blam, grozno, kiselo, paprika ni u tragovima. ja posle donela pravi, duša me boli, teglice domaceg ajvara drzimo u sefu, ali rekoh ajde da vide sta je pravi. ali nisu oni nesto odlepili na to. Cesi su navikli na potpuno druge ukuse, cesto im se nase stvari (kajmak, sir itd) ne dopadaju.
Odkad moja mama ne pravi ajvar (a ono malo sto dobijem robnom razmenom sa prijateljima i emigrantima se brzo potrosi) kupujem cesto "grilovane paprike". To je odlicno, narocito od firme Bonduelle i od jednog lokalnog proizvodjaca. Onda od toga pravim salatu sa belim lukom. Ali to je stvarno suvo zlato, ta teglica u kojoj je nagurano 4-5 pecenih paprika kosta 2 eura. Moram da kupim 3 tegle da napravim pristojnu ciniju sa salatom. Ma nema veze, nek košta, samo da oni to nastave da prodaju, jedini problem je kad covek preracuna koliko to kosta u odnosu na cenu paprika na pijaci u srbiji.