Jump to content


Photo
- - - - -

Češka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
571 replies to this topic

#31 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 05 February 2008 - 22:20

Znam da je tih 700 € gross slaba plata. Nemam zbog čega da se ljutim, to je suvi fakat. Ali to je samo prvi mesec (za koji mi je obezbeđen smeštaj, mislim da sam to spomenuo).

Pronašao sam u arhivi dosta postova o Češkoj, hvala na hint-u, pojašnjavaju neke stvari.
Stavljam na vagu sve informacije do kojih dođem, i za sada preteže tas na kom su razlozi za odlazak...

Pitanje za weggu, a.ascari-a, king louie-a: Kako i kada ste vi otišli tamo?

#32 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 05 February 2008 - 23:10

Ja sam došla sa porodicom (mužem i petogodišnjom kćerkom), par dana nakon prestanka Nato bombardovanja. Došli smo po nagovoru talasa naših kolega sa kojima smo radili u reklamnim agencijama u Beogradu, a koji su masovno počeli da dolaze u Prag pa se pročulo da smo dobri, talentovani i vredni (da ne gledamo na sat da otkuca 18h pa da odma palimo kući). Na poziv nekog našeg tipa koji je ovde već živeo smo dobili turističku vizu, ovde odmah otvorili firmu (kao fora export-import, samo zbog papira i zahteva za godišnju radnu vizu) Tu firmu i dalje održavamo i na osnovu nje fakturišemo poslove, vodimo knjigovodstvo, plaćamo porez, produžavamo vize. Od prošle godine je uslov za trajni boravak smanjen sa 10 na 5 godina provedenih (bez prekida) u zemlji, tako da smo zatražili i dobili trajni boravak.
Dete nam ide u češku gimnaziju, i češki joj je jezik broj 1. Srpski priča tako što u glavi prevodi sa češkog.

Predpostavljam da ovo pitaš zbog razmatranja mogućih varijanti dolaska.
Svi ljudi koje JA znam su došli trbuhom za kruhom, dodju sa turističkom vizom, srede papire da bi mogli da ostanu duže, pa onda probaju da najdu posao.
Varijanti je nekoliko, ako si zainteresovan mogu da ti napišem sve o otvaranju firme ili vadjenju "živnostenskog lista". To su varijante koje ti legalno omogucuju da dobiješ "long term" vizu. Naši ljudi više vole ove varijante jer kad imaš firmu konkretno onda sam sebi plaćaš porez i možeš da ga smanjiš na 5-10 procenata, umesto 30 koliko odmah daš kad si zaposlen. Kupovina auta, kompjutera itd se oduzima kao trošak, itd itd...
Jedna od varijanti je doći na siguran posao kao što si planirao ti a onda krenuti drugim putem, nakon što sve upoznaš i saznaš sve fore.
Naši ljudi se ovde super snalaze kad su u pitanju krivine :rolleyes:

Edited by wegga, 05 February 2008 - 23:11.


#33 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 February 2008 - 00:04

Znam da je tih 700 € gross slaba plata. Nemam zbog čega da se ljutim, to je suvi fakat. Ali to je samo prvi mesec (za koji mi je obezbeđen smeštaj, mislim da sam to spomenuo).

Pronašao sam u arhivi dosta postova o Češkoj, hvala na hint-u, pojašnjavaju neke stvari.
Stavljam na vagu sve informacije do kojih dođem, i za sada preteže tas na kom su razlozi za odlazak...

Pitanje za weggu, a.ascari-a, king louie-a: Kako i kada ste vi otišli tamo?



Davno, dec 92, N/A for You, bilo drugo vreme i druge okolnosti. Zayebi to muljanje i snalaženje, imaš odličnu priliku da dodješ i da budeš ovde regularno od nultog dana. Naučiš jezik, i svet je tvoj. Mene porez ne yebe u životu, to mora da se plati i gotova stvar. Zato se svake godine pusti u saobraćaj nekoliko desetina km autoputa, produži se metro, tramvaj vozi prazan svakih 5 min, bolnice su svetski opremljene a škole kvalitetne i bezbedne. Na porezu je pao i Al Capone, a ne na ubistvu.

Bez zezanja, moja preporuka je da uzmeš to što ti se nudi, tako kako ti se nudi. Nigde ne piše da ne možeš da se vratiš u Srbiju, ili da odeš dalje ako ti se ovde ne svidi ili ne budeš zadovoljan.

Snalaženje i krivine su to što pravi sliku o exYu emigrantima takvom kakva jeste - vrlo negativna. Uz dužno poštovanje prema sugradjanki, radije nemoj tim putem. Od 1.1. je na snazi poreska reforma koja eventualno muljanje potpuno izbacuje iz igre, ne isplati se. Veće zarade, manji porez, dok platiš knjigovodju da ti uradi dokumente i obračun, dok kupiš neke leve fakture, a moraš da ih kupiš pošto nemaš realne troškove itd itd, ne isplati se. Džabe muljaš.

A letovanje za 100soma CZK stvarno teško možeš da napišeš u troškove firme.

#34 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 06 February 2008 - 00:31

Bez zezanja, moja preporuka je da uzmeš to što ti se nudi, tako kako ti se nudi. Nigde ne piše da ne možeš da se vratiš u Srbiju, ili da odeš dalje ako ti se ovde ne svidi ili ne budeš zadovoljan.

Ascari je potpuno u pravi, Wegga isto svako sa svoje tacke gledista. Ja bih ti isto savetovao da prihvatis ponudu ne kao neko ko zivi u CZ nego kao emigrant. Samo uzgred bi ti napomenuo i poslovicu ruskih emigranata u Americi: Kada jednom predjes okean uvek si na pogresnoj strani. Ovo sam ti napisao ne da bih te obeshrabrio nego da bih ti pomogao.
Srecno! :rolleyes:

#35 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 06 February 2008 - 01:09

Davno, dec 92, N/A for You, bilo drugo vreme i druge okolnosti. Zayebi to muljanje i snalaženje, imaš odličnu priliku da dodješ i da budeš ovde regularno od nultog dana. Naučiš jezik, i svet je tvoj. Mene porez ne yebe u životu, to mora da se plati i gotova stvar. Zato se svake godine pusti u saobraćaj nekoliko desetina km autoputa, produži se metro, tramvaj vozi prazan svakih 5 min, bolnice su svetski opremljene a škole kvalitetne i bezbedne. Na porezu je pao i Al Capone, a ne na ubistvu.

Bez zezanja, moja preporuka je da uzmeš to što ti se nudi, tako kako ti se nudi. Nigde ne piše da ne možeš da se vratiš u Srbiju, ili da odeš dalje ako ti se ovde ne svidi ili ne budeš zadovoljan.

Snalaženje i krivine su to što pravi sliku o exYu emigrantima takvom kakva jeste - vrlo negativna. Uz dužno poštovanje prema sugradjanki, radije nemoj tim putem. Od 1.1. je na snazi poreska reforma koja eventualno muljanje potpuno izbacuje iz igre, ne isplati se. Veće zarade, manji porez, dok platiš knjigovodju da ti uradi dokumente i obračun, dok kupiš neke leve fakture, a moraš da ih kupiš pošto nemaš realne troškove itd itd, ne isplati se. Džabe muljaš.

A letovanje za 100soma CZK stvarno teško možeš da napišeš u troškove firme.


Ovo sve sto sam opisivala je je generalno opisano, kao primer šta sve ljudi rade. Skinuti porez na nulu je suludo, privlači pažnju finansijske inspekcije. Ja lično ne kupujem lažne fakture ali iskoristim sve mogućnosti koje su legalne. Mi stvarno radimo kod kuće, više od pola stana su nam kancelarije pa 50% cene iznajmljivanja stana možemo da odpišemo od troškova, stvarno koristimo struju, kompjutere, knjige i pribor za rad. Inače, najviše fazona sam naučila od čeha, jedna moja drugarica ode dva put godišnje na ogromnu kupovinu garderobe, stavi sve te račune pod projekat slikanja za modni katalog, a odlaske na more predstavi kao službeni put - snimanje reklame. Ja svoje godišnje odmore ne odpisujem kao troškove firme, ali moj ortak (čeh) to redovno radi. Očigledno ti i ja poznajemo potpuno drugačije čehe :rolleyes:
Ali da ne trolujemo Krokijev topic, on ima priliku (kao što ti kažeš) da udje potpuno nevin u ovu priču. Mi smo došli u vreme dok se muljalo.

#36 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 06 February 2008 - 16:58

OK, iz svega što je rečeno na ovom i arhiviranim topicima, mogu da zaključim sledeće:

  • ovo je solidna prilika za odlazak
  • 15000 czk net nisu neke pare, ali za početak je ok
  • soba u Brnu može da se iznajmi za 5000 czk, troškovi komunalija su oko 1500, hrana za mesec dana je oko 5000 czk (pri tom neću baš morati da živim na pašteti, hlebu i multivitaminima) :rolleyes: Znači može da se preživi taj problematični početak

Postoji još jedno iskustvo koje nisam pominjao, a koje mi koristi pri donošenju odluke da odem. Moj ćale je 1989. imao odličnu šansu da zajedno sa porodicom, najboljim prijateljem i njegovom porodicom ode u Španiju (prilika je stvarno bila dobra, reći ću samo da su već imali obezbeđen posao i smeštaj i platu bolju od ove za koju ću ja otići). Obviously, nije otišao, a glavni razlog mu je bio: Gde ću ja sad u 35-oj da ponovo počinjem, u nekoj Španiji...

Krećem na časove češkog večeras...

Hvala svima na savetima. Verovatno ću još malo gnjaviti (malo kasnije doduše), kad krene papirologija i sl.

#37 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 February 2008 - 21:06

OK, iz svega što je rečeno na ovom i arhiviranim topicima, mogu da zaključim sledeće:

  • ovo je solidna prilika za odlazak
  • 15000 czk net nisu neke pare, ali za početak je ok
  • soba u Brnu može da se iznajmi za 5000 czk, troškovi komunalija su oko 1500, hrana za mesec dana je oko 5000 czk (pri tom neću baš morati da živim na pašteti, hlebu i multivitaminima) :rolleyes: Znači može da se preživi taj problematični početak

Postoji još jedno iskustvo koje nisam pominjao, a koje mi koristi pri donošenju odluke da odem. Moj ćale je 1989. imao odličnu šansu da zajedno sa porodicom, najboljim prijateljem i njegovom porodicom ode u Španiju (prilika je stvarno bila dobra, reći ću samo da su već imali obezbeđen posao i smeštaj i platu bolju od ove za koju ću ja otići). Obviously, nije otišao, a glavni razlog mu je bio: Gde ću ja sad u 35-oj da ponovo počinjem, u nekoj Španiji...

Krećem na časove češkog večeras...

Hvala svima na savetima. Verovatno ću još malo gnjaviti (malo kasnije doduše), kad krene papirologija i sl.



S obzirom da znaš kako je ne iskoristiti šansu, sad bi trebalo da saznaš i kako je kad se iskoristi.

Mislim da razmišljaš vrlo dobro, želim ti puno sreće.

Šta budeš hteo da pitaš, izvoli.

#38 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 07 February 2008 - 18:39

Evo malo cena, na ovu tabelu sam naletela danas:

Iako su ove cene prilično nove, dodala bih da je u nekim kategorijama došlo do poskupljenja. Mleko je malo skuplje sad, dugotrajno je 19-20 kc a kratkotrajno jos skuplje. Ali konkretno sir je komplikovan za traženje srednje cene. Predpostavljam da je tih 20 kruna za 100 grama neka prosečna cena "žutih" sireva, ali konkretno česi jako puno koriste edamer i možeš da nadješ pristojan za 15 kruna (za 100gr)
Što se tiče cena u restoranima, tu je opet problem šta stranci podrazumevaju pod "meal". Testenine ili pizza u boljoj piceriji jesu 130 kruna ali u češkim kafanama možeš u vreme ručka da jedeš i jevtinije. Nisam u poslednje vreme jela po restoranima, ali pohovani sir sa barenim ili prženim krompirima sa tatar sosom može da se nadje i za 60-70 kruna. Na takvim mestima možeš da jedeš i popiješ veliko pivo za manje od 100 kruna. Tih sto kruna (3.5 evra) za ručak je obično magična granica koliko za ručak hoce da odvoji naša recepcionarka ili kurir koji verovatno imaju male plate. Naravno, uvek ima i jeftinije, Češka je puna expres restorana gde za pultom pojedeš nešto toplo za 50 kruna. Neki ljudi s posla su tamo redovno išli, ja moram da priznam da u "jidelni" (kako se to zove) nikad nisam bila. Ono što mi se dopada u Češkoj je to što je dijapazon cena u ugostiteljskim objektima mnogo širi nego kod nas. Oni puno jedu napolju i cene su prilagodjene i džepovima onih koji zaradjuju jako malo. Ovde svaki zaposleni koristi pauzu za ručak i strašno vole da ručaju tačno u pola jedan, i to nešto konkretno - toplu kuhinju. Ja sam uvek bila jedina kojoj je to bilo rano jer sam doručkovala u 10 a ogladnela tek u 4 popodne :rolleyes:
Još vidim da je poskupeo i prevoz, karta za jednu vožnju je sada 18kruna a "prestupna" (s kojom možeš da presedaš više puta a traje 90 minuta) je sad 26 kc. Mislim da taj prevoz ni u brnu nije bio puno jevtiniji. Inače ostale cene mislim da su i dalje važece.
Nadam se da ce ti ova tabela bar u nečemu pomoci, iako verujem da si se o ovim osnovnim cenama raspitao.

Attached Files

  • Attached File  Prag.jpg   316.17KB   102 downloads

Edited by wegga, 07 February 2008 - 18:44.


#39 aleviperella

aleviperella
  • Members
  • 73 posts

Posted 07 February 2008 - 22:45

cao,

ja zivim u Brnu! :rolleyes: mogu da ti kazem da sam mnogo zadovoljna. brno je sladak gradic nalik na austrijske, ima lepe trove, ima mali centar i sve sto ti je potrebno za zivot. sigurno ces imati sve sto si imao u Bgu pa i mnogo vise. na primer nedaleko od centra su ogromni trzni centrovi shopping centri gde imas milione radnji medju njima marke koje u Bgu ne postoje, znaci sto se shoppinga tice, sigurno ce ti biti bolje nego u bGU. ja sam iz beograda i znam /
drugo, sto se stana tice, ovde vecina mladih deli stanove sa nekim kolegom sa posla ili slicno. ja sam sa deckom u centru u monolokalu slatkom, lepo sredjenom, na 10 min od centra. mi placamo 8 000 kruna, a racunaj da je 25 kruna 1 evro. mi te pare delimo tako da ja za stan placam 4000, sto je super cena obzirom da je centar i da je stan lep i moderno namesten. ako malo odes dalje od centra, cene su naravno nize......stanovi su uglavnom opremljeni namestajem iz ikee,sto nije lose jer bar znas da neces da naidjes na cipkane zavese i heklane stoljnjake, a namestaj od pre rata..........kakvi su obicno stanovi u beogradu.
od brna ti treba sat vremena do Beca a 2 do Praga. u austriji si za pola sata. tamo odmah na granici ima termalih izvora i onih bazena relax i sranja koja ja obozavam i idem bar jednom mesecno ....... ljudi su kulturni i uzasno su ljubazni, sto u beogradu sigurno nije slucaj, svi te pozdravljaju gde god da udjes/izadjes, na ulicama nema djubreta, nema pasa lutalica....ni jednog nisam videla od kako sam dosla a ovde sam godinu dana.
ima dosta stranaca, na ulicama ces videti crnce, italijane (ima ih milion) razne ....... zato sto ima dosta firmi multinacionalnih, kao na primer IBM gde ja radim.
ja bih ti preporucila IBM pre nego lufthansu, jer su plate bolje.....! ima poslova u IBMu za koje ti ne treba skoro nikakvo IT iskustvo, dovoljno je da znas par jezika! za pocetak te stave na posao tipa help desk ili nesto slicno, tamo malo steknes IT iskustvo, i posle ima veoma velike sanse da napredujes u raznim sektorima u zavisnosti od tvog interesovanja i mogucnosti. ako se usavrsis za IT napredujes u tehnickom pogledu, a ako te interesuje menadzment, pucas na to polje. ima u svakom slucaju mnogo sansi i skoro sam 90 % sigurna da traze jos ljudi. idi na sajt manpower -a u brnu......i vidi koje ponude imaju za IBM .na nekoj pocetnickoj poziciji cistih dobijas oko 20 000. Naravno plate u Brnu su manje nego u Pragu, ali i zivot u Brnu je mnogo jeftiniji.
to znam jer sam cesto u pragu i svaki put se skandalizujemo kad nesto pazarimo ili odemo na klopu, naviknuti na cene u Brnu. MANPOWER nudi ugovore na 2 godine a posle isteka ti ponude novi ugovor na neko vreme ili ugovor za stalno, a ako si srecan preuzme te IBM. ne znam kakve si uslove dobio u Lufhtansi ......
ne znam sta jos da ti pisem, ima mnnogo toga sto je super ovde.....na primer ima milion mesta gde mozes da ides na izlet vikendom, tipa zamaka koliko hoces, priroda super jezera....ima srednjovekovnih gradica u blizini mnogo su lepi. pazi, nije dobro kao u austriji, ali nije ni srbija!

ako ti treba jos neka info...javi

pozdrav
aleksandra

#40 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 07 February 2008 - 23:31

cao,

ja zivim u Brnu! :)


Ahoj Aleksandra!

Hvala na infu!

Samo, nisam nigde pomenuo da sam imao nešto u Bgu :rolleyes: Pošto sam iz Novog Sada :huh:

Gledajući forume, našao sam brdo kontradiktornih informacija o IBM-u u Brnu. A i da znam da je super, ipak se ne bih usudio, pošto... hajde nisam baš potpuni računarski aliterata, ali sam daleko od nekog poznavaoca (bez obzira što se neko poznavanje i ne traži).
Lufthansa ipak nije toliko daleko od moje struke, a i to je samo stepenica za sledeći nivo, koji ću nadam se dostići kada malo savladam jezik.

Što se tiče smeštaja, nemam frku od deljenja gajbe sa nekim ko je ok. Nadam se da ću uspeti da brzo skontam neku ekipu sa posla, i da ću za neko kratko vreme uspeti da nađem stan, bez da me oderu agencije...

Hvala još jedanput.

Ćao

#41 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 08 February 2008 - 00:05

moj post je troll

ali čitajući radove aleviperella :rolleyes: moram primetiti da postoji mnoštvo mladih/života željnih/ljudi koji svoju sreću nalaze
u stabilnim društvima,lišeni neizvesnosti pretencioznih političara...da ne dužim...

žao mi je što mi,u matici,ne znamo da se organizujemo i napravimo jedno kvalitativno okruženje,gde se veliča rad,ljubav,bezbrižnost...pravda, na kraju krajeva
baaah....a karavani prolaze....

#42 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 08 February 2008 - 03:31

Eto Kroki, Aleksandra je devojka za koju sam ti rekao da zivi u Brnu. Da joj kupis najnoviji Folk Parada cd kad budes posao na put, vidis da je ubi nostalgija. :rolleyes: Obradovace se. :huh:

headhunter
žao mi je što mi,u matici,ne znamo da se organizujemo i napravimo jedno kvalitativno okruženje,gde se veliča rad,ljubav,bezbrižnost...pravda, na kraju krajeva
baaah....a karavani prolaze....


Ko kaze da ne znate headhunter, znate, ali vam ne daju. Bice bolje.

#43 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 08 February 2008 - 08:42

Pitanje za weggu, a.ascari-a, king louie-a: Kako i kada ste vi otišli tamo?

Ja sam isto otišao '92ge kad je bilo gusto na strašnome mjestu postojati, pa sam stigao uteći. Već me hvata nostalgija za onim ranim postkomunizmom. Praški Bunker, Ubiquity itd., možda se Ascari sjeća... Ovaj današnji globalni kapitalizam u našoj maloj Češkoj je super, ali otoič sam bio 15 kuka mlađi. :rolleyes:


Evo malo cena, iako verujem da si se o ovim osnovnim cenama raspitao.

Hehe nikad nisam imao pojma o cijenama ičega. Kad imam novaca kupim, kad nemam skupo mi je. Uvijek su me šokirali starci kad dođu, pa počnu uspoređivati cijene paradajza i teletine (to kao osnovni artikli). Sad mi je došla mama poslije godinu dana i veli da je strašno poskupilo. Juče čitam novine, vele hrana skuplja nego u BDR. Jest izgleda stvarno. Ali za utjehu, Brno je znanto jeftinije nego Prag.


brno je sladak gradic nalik na austrijske

E ovo ti kaže sve. Austrijski gradić, brrr! Stresoh se.

sigurno ces imati sve sto si imao u Bgu pa i mnogo vise

Ne vjerujem. Prvo hrana, drugo zabava, treće socijalni život. Mada, sigurno iz mene govore predrasude. Idi u Brno, uzmi posao, sredi boravak i odmah traži posao u Pragu. Ako možeš raditi u Luftahansi, naći ćeš sigurno. Konjunktura je nevjerovatna. Mjera nezaposlenosti 0. Sretno!

#44 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 08 February 2008 - 10:05

Ja sam isto otišao '92ge kad je bilo gusto na strašnome mjestu postojati, pa sam stigao uteći. Već me hvata nostalgija za onim ranim postkomunizmom. Praški Bunker, Ubiquity itd., možda se Ascari sjeća... Ovaj današnji globalni kapitalizam u našoj maloj Češkoj je super, ali otoič sam bio 15 kuka mlađi. :rolleyes:


Bunker mi je uvek bio mnogo duvački, ali

Klub1 je bio Z.A.K.O.N.!

Sve ostalo je samo bleda kopija

#45 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 08 February 2008 - 10:09

Očigledno ti i ja poznajemo potpuno drugačije čehe :rolleyes:
Ali da ne trolujemo Krokijev topic, on ima priliku (kao što ti kažeš) da udje potpuno nevin u ovu priču. Mi smo došli u vreme dok se muljalo.



Mi se profesionalno mimoilazimo, ti si u reklami, ja sam Constuction/Development, stvarno dve različite grupe ljudi. Gde ja naidjem na tvoju branšu je kad mi stignu fakture za Marketing/Advertizing/PR, a to dobijam napade kad to vidim. Není se mnou řeč :huh: