Jump to content


Photo
- - - - -

Češka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
571 replies to this topic

#1 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 03 February 2008 - 21:42

Pre neki dan su me zvali iz Lufthansa predstavništva iz Brna. Pozvan sam da u odem tamo, da se upoznam sa potencijalnim poslom, i da ako mi se svide uslovi koje mi nude, počnem da radim. Neke informacije sam uspeo da pronađem na netu, ali me zanima da li neko zna nekog ko tamo radi (pošto imaju dosta zaposlenih iz cele jugoistočne Evrope), da li neko ima informacije iz prve ruke, kakvi su uslovi i sl. Takođe me zanima kakav je život u Brnu in general. Koliko se plaća stan, komunalije, koliki su troškovi za hranu, internet...

#2 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 03 February 2008 - 22:47

Hm, nisam sigurna da se na ovom forumu javljaju ljudi koji žive u Brnu, ovi koji ponekad pišu su uglavnom iz Praga.
Ja lično volim Brno - lepa arhitektura, manje bučno i stresno nego u Pragu, stanovnici Brna su prijatniji nego ljudi iz Praga, i mnogo sličniji nama po karakteru.
Naravno, ljudi koji su navikli na velike gradove kažu da je Brno dosadno, ali to zavisi od toga "u kom fazonu" si ti. Doduše, stranci koji rade i žive u Brnu i tamo imaju buran nocni život i omiljene restorane, pabove, sve modne marke i firme su zastupljene i tamo, imaju odličan prevoz i sve ostalo što se u Češkoj podrazumeva.
Pokušala sam da nadjem cene stanova i ustanovila da su u svakom slučaju manje nego u Pragu, s tim što u Brnu daleka periferija znači da si brže u centru nego sa praških periferija.
Ukucala sam stan veličine 2+1 = to ovde znači broj soba (računajuci i dnevnu) + kuhinja, što po našem znači dvosoban stan, i dobila sam cene od 8-12 hiljada kruna, što mu dodje od 300 - 400 evra. Onda sam probala da nadjem cene garsonjera i izguglala nekoliko sličnih oglasa da ljudi traže garsonjeru do 7000 kruna (250 evra) što može da znači da je to normalna cena. Ne znam kako stoje cene iznajmljivanja u Beogradu trenutno, ali pre nekoliko godina se u Češkoj mogao iznajmiti lepši stan za manje para.
Ne znam kako je u Brnu, ali u Pragu su stanovi za izdavanje sredjeni veoma lepo, uglavnom su rekonstruisani i imaju super kupatila i kuhinje, po pravilu opremljeni nameštajem iz Ikee. Naravno, nekad naletiš i na stanove sa linoleumom u kuhinji i groznim nameštajem ali izbor je toliko velik da se okreneš i odeš. Neki u cenu iznajmljivanja uračunaju osnovne komunalije (smece, održavanje zgrade) a ti placas struju, grejanje i sl. ali ponekad, kad su velike kirije, može biti da su troškovi vec uračunati.
Toliko o stanovima. Nemam pojma koliko veliku platu možeš da očekuješ a kakav stil života nameravaš da vodiš, ali ovde je mnogo veca količina stvari koje ljudi mogu sebi da priušte, kad oduzmu troškove od plate. Zabava je jeftina, bavljenje sportom pristupačno i jeftino, restorani jeftini, izlazak na pivo se podrazumeva svakodnevno. Puno se putuje, odlazi do Nemačke, Austrije, naročito sada kad i naši ljudi mogu da idu po Šengen zoni, ako imaju bilo koju vizu trajniju od turističke. Stranci (uključujuci i naše) kažu da žive mnogo mnogo bolje nego da su se tim istim poslom bavili u domovini. Plate su doduše, na primer u UK, mnogo vece, ali kad izračunaš koliko tamo stoji stan, prevoz, zubar, večera, pivo, ovde imaju mnogo kvalitetniji život sa manje stresa.
Što se tiče informacija o Lufthansi i uslovima rada u sličnim firmama, najbolje se učlani na forum www.expats.cz a tamo u podforumu expat life otvori topic o tome. Taj forum je najbolji i najefikasniji što se tiče protoka informacija i brzine odgovaranja na pitanja, tako da verujem da ces brzo dobiti dosta korisnih saveta. :rolleyes:

Edited by wegga, 03 February 2008 - 22:51.


#3 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 03 February 2008 - 23:07

wegga, hvala, ovo je bilo brzo!
Da, naleteo sam i na taj forum, ali nisam našao ni jedan post koji se bavi tom temom. Očigledno ću ja morati da je pokrenem.

#4 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 04 February 2008 - 00:16

Nema na čemu, ja sam po ceo dan u Matrixu, tako da obično brzo pročitam nove postove :rolleyes:
Najbolje je da otvoriš konkretan topic, tamo se postovi redjaju i gomilaju brzinom svetlosti i moderatori često brišu stare.
Naravno, praške teme su uvek mnogo posecenije nego brnjanske, ali verujem da ce ti ljudi odgovarati.

#5 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 February 2008 - 05:38

Krokodokodil, ako ne pitam previse, o kakvoj vrsti posla je rec. IT posao ili nesto sa jezicima, znam da je to Lufthansin call centar za centralnu i istocnu Evropu. Cista radoznalost. Hvala.

#6 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 04 February 2008 - 07:37

Ne pitaš previše down with the sickness. Ne radi se o IT. Može se reći da je "nešto sa jezicima".

Taj call centar u Brnu se sastoji iz dve celine: jedna je klasičan call centar, a druga je tzv. Load Control. U Load Control (tj. u delu u kom su meni ponudili posao) se radi proračun balansa Lufthansinih aviona koji se ukrcavaju u Frankfurtu, Minhenu i Beču, i na osnovu lista putnika, prtljaga itd. se daje raspored utovara tj. uputstvo osoblju na tim aerodromima kako da rasporedi teret.
Radi se uz pomoć njihovog softvera (s tim što se nekih 10% tih proračuna se mora uraditi pomoću olovke, papira i digitrona, vežba za slučaj da padne sistem :rolleyes: ) , a komunikacija sa osobljem na aerodromima je 90% na nemačkom jeziku, a ostatak je na engleskom.

To su ukratko informacije koje su mi oni dali, i koje sam našao na netu.

#7 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 February 2008 - 08:05

Ne pitaš previše down with the sickness. Ne radi se o IT. Može se reći da je "nešto sa jezicima".


Odlichno. Popi jedan Czechvar, Kozel ili Staropramen i za mene. I pazi na balans. Rasporedi svih 20 piva dnevno ravnomerno, bez softvera i digitrona, onako od oka. Da znas da ti zavidim, jos ako ides sam, tebi je upalo sekirche u med.

Edited by down with the sickness, 04 February 2008 - 08:06.


#8 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 04 February 2008 - 13:26

Odlichno. Popi jedan Czechvar, Kozel ili Staropramen i za mene. I pazi na balans. Rasporedi svih 20 piva dnevno ravnomerno, bez softvera i digitrona, onako od oka. Da znas da ti zavidim, jos ako ides sam, tebi je upalo sekirche u med.

Ne znam da li mi je upalo sekirče u med. Nisu mi ponudili neku sumu zbog koje se ne bih dvoumio.
I što mi zavidiš? Ti si u Torontu, trebao bih ja tebi da zavidim :huh:
A da, u pitanju je češko pivo :rolleyes:

#9 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 February 2008 - 14:15

Ne znam da li mi je upalo sekirče u med. Nisu mi ponudili neku sumu zbog koje se ne bih dvoumio.
I što mi zavidiš? Ti si u Torontu, trebao bih ja tebi da zavidim :)
A da, u pitanju je češko pivo :rolleyes:


Ima tu vise faktora, treba ih sve razmotriti.
1. najvazniji - pivo, najbolje na svetu, malo li je. pristupacno
2. drugarice, medju najboljim na svetu, pristupacne
3. kad si vec tamo, po teoriji zalamanja, moze da ti se zalomi nesto bolje placeno

Preziveces i sa tih 20 hiljada kruna nekako, ipak razmisli, tacno, tamo se ne ide da se finansira gradnja kuce na tri sprata u Kaludjerici, vec da se zivi. Toronto je OK, zima, ali standard. :huh:

Edited by down with the sickness, 04 February 2008 - 14:17.


#10 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 04 February 2008 - 15:10

I mi smo bili u dilemi kako cemo i sta cemo jer je plata neznatno veca (njegova) od onog sto ovde zajedno imamo. Ali postoji nesto sto se zove razlika u troskovima i u Poljskoj je to nekih 40%. Vidi da li su ti to uracunali. Takodje, za one koji idu vec na ugovor tj, ponude ti oni posao a ti si jos uvek ovde, trebalo bi da ti obezbede neki smestaj (nama obezbedise cifru za stan i placaju nam sve racune osim telefona). U principu, kad je stigao ugovor, receno nam je da o svemu mozemo pregovarati osim o iznosu plate pa smo trazili sami ovo ostalo. Takodje nam (oboma, tj i meni tamo nezaposlenoj) placaju i zdravstveno i socijalno.
Povisice idu munjevito kad te provere. Dobro je da hoce ovako "na slepo" da daju ponudu. Posle ce sve ici brzo.
Inace, Brno ima Ikeu!!! :huh:
Nije lose da se sam informises koliko kosta iznajmljivanje stana i da preko satelita vidis gde ti je firma i gde bi hteo da zivis. Mi smo tako proverili za Varsavu i sad znamo sve moguce cene i delove grada. Cak smo nasli i prevoz koji ide do njegove firme, da nam buduci stan bude na direktnoj liniji.
Srecno, zavidimo ti oboje na ceskom pivu (ja ne doduse na lepoti zena ali moj dragi da! :rolleyes: )!!!

#11 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 04 February 2008 - 15:22

Ima tu vise faktora, treba ih sve razmotriti.
1. najvazniji - pivo, najbolje na svetu, malo li je. pristupacno
2. drugarice, medju najboljim na svetu, pristupacne
3. kad si vec tamo, po teoriji zalamanja, moze da ti se zalomi nesto bolje placeno

Preziveces i sa tih 20 hiljada kruna nekako, ipak razmisli, tacno, tamo se ne ide da se finansira gradnja kuce na tri sprata u Kaludjerici, vec da se zivi. Toronto je OK, zima, ali standard. :rolleyes:


Ne znam gde je Krokodokodil pomenuo 20 hiljada kruna, ali ako je to plata koju ce dobijati - to je onda jako, jako malo. Ako ce mu toliko ostati kad plati stan, to je vec malo bolje. Ali stvarno ne znam nikoga ko toliko malo zaradjuje i ne mogu da tvrdim kako se živi sa 700 eura, naročito ako je to gross, t.j. bruto. Ljudi koje ja znam zaradjuju nekoliko puta više, očigledno nemam pojma kako se placaju neke struke. U svakom slucaju, istina je da se plata vremenom povecava, narocito se placa lojalnost, t.j. ako ostanes duze na jednom mestu. Ovde je problem zadrzati zaposlenog, ogromna je ponuda radnih mesta na trzistu (nema nezaposlenih) tako da ljudi stalno daju otkaze i probaju nove poslove. Česi slabo studiraju tako da su neke struke jako tražene.
Pivo jeste najbolje na svetu, ali drugarice bi vas razočarale. Vrlo čudan narod, još čudnije i devojke. Neverstvo se podrazumeva, to ide u paketu sa svakom češkom devojkom :huh:

Edited by wegga, 04 February 2008 - 15:26.


#12 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 February 2008 - 15:46

Ne znam gde je Krokodokodil pomenuo 20 hiljada kruna, ali ako je to plata koju ce dobijati - to je onda jako, jako malo.

Uf, nije on rekao da mu je to ponudjena plata, to ja lupetam, po obicaju, ali sumnjam da se radi o znatno vecoj cifri, Svabe su postale velike stipse, drugo, nije to Prag, trece, on je junior. A sto te cudi, pa to je prosecna ceska plata, ajde da kazemo da ce dobiti 25000.
E, koji sam ja seljak, raspravljam o covekovoj plati bez autorizacije.

Neverstvo se podrazumeva, to ide u paketu sa svakom češkom devojkom

Auuuuuuuu, ma nije moguce .......... onda bolje da nema s njima nista osim seksa, kad su vec takve. :rolleyes:

koristan link za plate u Ceskoj, doduse iz 2006

<a href="http://www.abcprague.com/2006/11/30/averag...-czech-republic" target="_blank">http://www.abcprague.com/2006/11/30/averag...-czech-republic</a>

Edited by down with the sickness, 04 February 2008 - 16:04.


#13 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 04 February 2008 - 16:13

Plata jeste veća od pomenutih 25000, ali tek posle 6 meseci.
Prvi mesec je 19000 (dok traje trening). Posle treninga i položenog ispita, plata je 20000. Govorim o bruto iznosu.
E sad, u toku prvih mesec dana mi oni obezbeđuju smeštaj.

Zato me je i frka da im kažem definitivno da ili ne. Znam da to i nisu neke velike pare.

A jedan od glavnih razloga za "da" je teorija zalamanja koju je pomenuo down with the sickness. Nekako kontam da sa mojim skromnim znanjem jezika (engleski, nemački, a bogami i malo češkog - ko da sam znao da treba da ga učim, onomad dok smo gledali Lolek i Boleka) i nekom strukom i radnim iskustvom (dipl. ing. saobraćaja) mogu da nađem nešto bolje tamo. A glavni je problem kako da odem tamo. Problem koji ovim poslom mogu da rešim...

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 04 February 2008 - 16:32

Plata jeste veća od pomenutih 25000, ali tek posle 6 meseci.
Prvi mesec je 19000 (dok traje trening). Posle treninga i položenog ispita, plata je 20000. Govorim o bruto iznosu.
E sad, u toku prvih mesec dana mi oni obezbeđuju smeštaj.

Zato me je i frka da im kažem definitivno da ili ne. Znam da to i nisu neke velike pare.

A jedan od glavnih razloga za "da" je teorija zalamanja koju je pomenuo down with the sickness. Nekako kontam da sa mojim skromnim znanjem jezika (engleski, nemački, a bogami i malo češkog - ko da sam znao da treba da ga učim, onomad dok smo gledali Lolek i Boleka) i nekom strukom i radnim iskustvom (dipl. ing. saobraćaja) mogu da nađem nešto bolje tamo. A glavni je problem kako da odem tamo. Problem koji ovim poslom mogu da rešim...



Vrlo trezveno razmišljanje.

Imaš jedinstvenu priliku da izbegneš odlazak "napamet". Dolaziš na gotovo radno mesto, imaš obezbedjenu radnu dozvolu i smeštaj, makar na prvi mesec. Moraćeš da se malo stisneš prvih pola godine, ali Brno je generalno jeftinije od Praga, tako da ne bi trebalo da bude problem. A kad se malo bolje naučiš jezike, otvoriš na webu ponudu headhunters agencies, i ima da biraš. Imaš dobru struku, auto industrija je je osnova CZ privrede. Drugo, postoji vladni program integracije stranaca koji važi i za gradjane Srbije, a to znači dobijanje trajnog boravka u skraćenom periodu od (a ovde nisam siguran) mislim 2 godine. Trajni boravak te pred zakonem izjednačava sa češkim gradjanima, osim prava glasa. Pogledaj na ovom forumu malo unazad, bili su topici o CZ i sa linkovima, mrzi ma da tražim sad. Inače 19 brutto je oko 15000 netto, 25k brutto je oko 19k netto. Sa dobrom strukom i znanjem jezika nije problem naći posao gde je potpuno drugi red veličine plate, ovde pričamo o slučaju x2, x3, a ne o razlici u procentima.

Srećno.

edit - uči jezik

Edited by alberto.ascari, 04 February 2008 - 16:33.


#15 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 04 February 2008 - 21:53

Naravno, učenje jezika je veoma važno. Medjutim, ako radiš u firmi punoj stranaca, preti opasnost da se samo sa njima družiš i na poslu i nakon posla, pa može da se desi da prodje nekoliko godina a da ne naučiš ništa osim da tražiš dva piva u kafani i četiri kifle u pekari. Meni se takodje desilo da prve tri godine nisam učila češki, družila sam se se sa amerima, englezima i ostalim strancima koji uglavnom svi pričaju na engleskom. Meni konkretno je to pomoglo da usavršim svoje pasivno znanje engleskog, tako da sam kasnije mogla da avanzujem do pozicije senior art director i putujem u inostranstvo na snimanje reklama, učestvujem u worshopovima itd. Za to vreme, moj muž je, radivši u čisto češkoj firmi, naučio odlično češki a dete se za svega dve godine utopilo u češku decu tako da ni nastavnici nisu primetili da je dete novopridošlih stranaca.
Kao što sam rekla na početku, najgore je kad stranac živi ovde godinama a ne zna da bekne, česi to mrze naravno. Ali, to je i mač s dve oštrice, česi su jako osetljivi na greške i nesavršen jezik, tako da trud stranaca često ostane neocenjen, šta više vole da te ispravljaju sa čudjenjem u glasu. Ali to su vec detalji.
Nisam shvatila da li bi došao sam, i koliko imaš godina? Konkretno mislim da li si spreman na varijantu deljenja stana? Ovde to stranci često rade, daju oglase da imaju praznu sobu ili da traže cimera. To omogucuje ne samo uštedu ali i veliku pomoc na početku. Ti cimeri bi ti bili od pomoci i kod sporazumevanja sa gazdom, i kod snalaženja u gradu.