Jump to content


Photo
- - - - -

Prodaja NIS-a - poslednja igra leptira?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1118 replies to this topic

#61 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 28 January 2008 - 01:21

Ocigledno je da smo videli 1 totalnu nesposobnost srpske strane za pregovore.

DS je brinuo samo o tome kako ce se stvar odraziti na unutrasnjem politickom planu, a Kostunici je samo stalo da nesto da Rusima umesto Zapadu.

I Rusima je ovaj sporazum potreban. Vrlo lako se mogla izdejstvovati veca cena za NIS, a ostalim stvarima kao ekoloskim standardima da ne govorimo.

Na prvi pogled cela stvar nije izgledala tako strasno, ali kad su izasli detalji...

#62 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 28 January 2008 - 01:47

Srbiju zahvatila totalna opsesija Rusijom.

Trese ruska groznica. Koju god temu dodirnes ono Rusi vire. Spsavaju Kosovo, kupuju Nis, Putin pocasni gradjanin u desetak gradova, Jocica lijece ruski ljekari ..

Samo cekam da Dulic predlozi kopanje podzemnog tunela do Rusije, valja iskoristiti priliku pa to obaviti o jednom trosku sa ovim gasovodom i prikazati kao mudru/stedjivu opciju.

Meni najzalije onog tipa koji je kupio Robne kuce za skoro istu sumu. Da je malo pricekao i dodao nesto sitnine gdje bi mu bio kraj.

#63 inagadadavida

inagadadavida
  • Banned
  • 409 posts

Posted 28 January 2008 - 02:18

Meni najzalije onog tipa koji je kupio Robne kuce za skoro istu sumu. Da je malo pricekao i dodao nesto sitnine gdje bi mu bio kraj.


.....samo da se setio da se preimenuje u Sergej ili Nikolaj.......dobio bi u pola cene .... :rolleyes:

#64 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 January 2008 - 02:35

Meni najzalije onog tipa koji je kupio Robne kuce za skoro istu sumu. Da je malo pricekao i dodao nesto sitnine gdje bi mu bio kraj.

I to sto kazes.Nakon tog poslovnog poteza jedino mu prostaje konopce.
Nego nesto mi danas pade na pamet.Rusi su poznati da su komsijama zavrtali slavinu kada na izborima vodi kandidat koji nije proruski nastrojen.Znaci jedini nacin da se Srbija ratosilja Kostunice su izbori za Vidovdan.

#65 AirBall

AirBall
  • Members
  • 20,451 posts

Posted 28 January 2008 - 02:51

Nego nesto mi danas pade na pamet.Rusi su poznati da su komsijama zavrtali slavinu kada na izborima vodi kandidat koji nije proruski nastrojen


Zamisli da su komunisti na vlasti u Rusiji i da se drze te prakse. Posmrzavali bi se dok Branko Kitanovic sa svojim SKOJ-evcima i boljsevicima ne dobije izbore

#66 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 28 January 2008 - 09:18

Danas su naši vladari u Moskvi prodali našu najveću državnu kompaniju za smešne pare. Doduše, priča se da je time plaćena i podrška Rusije oko Kosova.
Zanima me šta vi mislite? Jesmo li, ovako jeftinom prodajom NIS-a (i ko zna čega sve još) zadržali u "vlasništvu" našu južnu srpsku pokrajinu, a istovremeno postali južna ruska provincija?


naravno da ne saradnja sa Gaspromom stvar je prestiza, pogledajte slucaj Austrije

#67 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2008 - 09:27

naravno da ne saradnja sa Gaspromom stvar je prestiza, pogledajte slucaj Austrije

Austrija je prodala OMV Gaspromu zbog Juznog Tirola :rolleyes: ?

#68 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 28 January 2008 - 10:11

Austrija je prodala OMV Gaspromu zbog Juznog Tirola :rolleyes: ?



ne vec zato sto je povezivanje sa Gasproom strateski interes svih evropskih drzava izuzimajuci Britaniju.
Ruski kapital vrlo je zivahan

#69 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 January 2008 - 10:17

Aman, ljudi, šta se bre čudite? Zar nije odavno rečeno da je "Kosovo najskuplja srpska reč", a?

Ovo njesra s NIS-om samo je dokaz da je pojam "skupo" trebalo shvatiti u najbukvalnijem smislu, t.j. izraženo izvesnom (ogromnom) količinom evra, za koju će nas braća Rusi bratski i pravoslavno musti svake godine, od sada, pa nadalje i ubuduće. Sa svim pratećim efektima, nuzproizvodima i kolateralnim štetama.

Na "Kosovu" je ponikao i parazitirao Zloba, na "Kosovu" opstaju i parazitiraju Koštunica, Tadić i Grobar. U SrBsko-političkom smislu, "Kosovo" me podseća na onu osnovu za gajenje šampinjona i drugih vrsta gljiva (jedan od sastojaka je konjska balega).
Razlika je u tome što su šampinjoni i druge gljive koje rastu na tome vrlo hranljivi i ukusni proizvodi, dok su političari koji "rastu" na supstratu "Kosovo" vrlo otrovne i opasne gljive, od kojih potrošači imaju istu korist koliko i od rupe u glavi.

I tako će biti sve dok se prosečni Srbov ne opameti i najzad progleda, ili dok se vasiona ponovno ne sažme u tačku i pripremi za sledeći Big Bang. (Ovo drugo mi izgleda znatno verovatnije.)

A dotad, jedino što možemo da učinimo je da onu poslovicu "košta k'o sv.Petra kajgana" preinačimo u "košta k'o ruska podrška za Kosovo".

#70 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2008 - 10:31

ne vec zato sto je povezivanje sa Gasproom strateski interes svih evropskih drzava izuzimajuci Britaniju.
Ruski kapital vrlo je zivahan

Ruski kapital mozda jeste zivahan ali mi nije jasno zasto nasa vlast stiti interese ruskog kapitala a ne svoje drzave.
Gde je nas interes da zarad ruskog interesa a to je da istisne Nabuko potpisemo ugovor koji je sad bio potreban njima. Umesto da smo to prolongirali da smo pregovarali sa obe strane, mi smo dobili minimalni protok od 10 milijardi kubnih metara sto je imajuci u vidu da nam je 2 milijarde sadasnja potrosnja, sto ce se nesumnjivo sa razvojom infrastrukture, i sa ideojm o gasnoj elektricnoj centrali visestruko povecati, sve samo ne magistralni pravac. Dakle jedino mozemo ocekivati da ce se i Entitet povezti posle nas. Primerice, Bugarska je dobila 30 milijardi kubika godisnje i nuklarku po povoljnijoj ceni u paketu.
O sramno niskoj ceni za NIS ne vredi ni pricati, od investicija mozmeo da ocekujemo da se ponovi LUk oil a na ekoloske standarde da zaboravimo. Inace i jedan od retkih povoljnih aspekata niza cena energenata ce osavariti ruskoj drzavi prostor za ucenu, mogui zamisliti scenario u kome se buducoj proevropskoj vladi naprasno uspostavlja ekonomska cena snabdevanja energentima.
Samo se nadam da ce drustvo koje je to proguralo jednom odgovarati za to.

#71 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 28 January 2008 - 10:37

da nismo pozurili gas bi isao preko Rumunije

#72 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2008 - 10:44

da nismo pozurili gas bi isao preko Rumunije

Pa gas ce opet ici preko Rumunije a mi smo dobili samo jedan krak pa nek ga oni zovu kako hoce :rolleyes:

#73 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 January 2008 - 10:55

ne vec zato sto je povezivanje sa Gasproom strateski interes svih evropskih drzava izuzimajuci Britaniju.
Ruski kapital vrlo je zivahan

Niko nema ništa protiv "vrlo živahnog" ruskog kapitala kad je on samo to - kapital - i ništa više. Taj "živahni kapital" je svuda dobrodošao kada su odnosi isključivo poslovni, partnerski i utvrđeni tako da odgovaraju obema stranama. Bez ikakvog mešanja politike i političara.

Međutim, u ovom slučaju bilo je sasvim suprotno: previše politike i čisto ličnog, sebičnog, kratkovidog i krajnje neodogovornog kalkulisanja određenih srpskih političara, a premalo poslovnosti i razmišljanja o budućnosti i stvarnim interesima Srbije i Srba. "Gazprom" nije tek jedna od mnoštva privatnih kompanija koje trguju gasom i drugim energentima. Iza "Gasproma" stoji država Rusija, dakle glavnu reč na kraju ipak ima politika, ili tačnije KGB (ili kako se sada zove, FSB, ako se ne varam).

Ako je prodaja NIS-a čisto poslovna odluka, zašto se nije išlo na tendersku prodaju, pa ko ponudi najbolje uslove, njemu NIS. Kako znamo da su "Gazpromovi" uslovi najbolji? Ne znamo i ne zanima nas jer su srpski političari, iz golih ličnih interesa, odlučili da NIS praktično poklone Rujama, još onog trenutka kad je odlučeno da se NIS privatizuje. (A i hebeš takvu "privatizaciju" kad se državna firma "proda" državnoj firmi druge države...)

Jasno mi je da trgovanje velikim količinama energije (i oružja) ne može da prođe bez uplitanja političara i politike. To su strateške odluke s vrlo dugoročnim posledicama i zato političari moraju da imaju svoju reč u celoj priči jer posledice tih odluka važiće za više narednih generacija. Ne kažem da nije trebalo ulaziti u posao s Rusima, ali svakako ne pod ovim uslovima, gde je Koštunica zbog svog sebičnog interesa da se još koji mesec održi na vlasti praktično poklonio Rusima i NIS i srpsko tržište.

Ne krivim ja Ruse, jer su oni samo iskoristili našu situaciju i našu sluđenost i fetišističku opsednutost Kosovom. Isto bi uradio i svaki drugi na mestu Rusa. Ne misle oni nama ni dobro, ni zlo, oni samo gledaju svoj interes, a za nas ih u stvari zabole uvo.
Ali to je tako u poslu. Ne kažu slučajno - biznis je "business", a šala je "joke". Ako je neko mahnita budala i nije u stanju da vidi koji mu je stvarni interes i željan je da sebi namakne omču oko vrata, zašto bi ga ruski ili drugi partner sprečavao u tome?

#74 inagadadavida

inagadadavida
  • Banned
  • 409 posts

Posted 28 January 2008 - 11:02

Zamisli da su komunisti na vlasti u Rusiji i da se drze te prakse. Posmrzavali bi se dok Branko Kitanovic sa svojim SKOJ-evcima i boljsevicima ne dobije izbore


A razlika izmedju skojevaca i mladoradikala je??? :rolleyes:

#75 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 28 January 2008 - 11:04

Na "Kosovu" je ponikao i parazitirao Zloba, na "Kosovu" opstaju i parazitiraju Koštunica, Tadić i Grobar. U SrBsko-političkom smislu, "Kosovo" me podseća na onu osnovu za gajenje šampinjona i drugih vrsta gljiva (jedan od sastojaka je konjska balega).
Razlika je u tome što su šampinjoni i druge gljive koje rastu na tome vrlo hranljivi i ukusni proizvodi, dok su političari koji "rastu" na supstratu "Kosovo" vrlo otrovne i opasne gljive, od kojih potrošači imaju istu korist koliko i od rupe u glavi.

Jedini spas nam je da ne gajimo politicare nego prave gljive i to one sto otvaraju rupe u glavi :rolleyes: