Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#14836 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 14 July 2015 - 10:00

Kome treba stan u Solunu ili Atini? Da je dzabe nebi ga uzeo kad godisnji porez i rezije prelaze 2500 evra?


  • 0

#14837 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 July 2015 - 10:57

Kome treba stan u Solunu ili Atini? Da je dzabe nebi ga uzeo kad godisnji porez i rezije prelaze 2500 evra?

 

Masi ljudi ne treba ni stan u Beogradu, veliki deo ga ima kao visak i nije u zivotu ni kafu popilo u njemu.

I stan u Beogradu ima rezije samo niko ne racuna na takav nacin ovde.


  • 0

#14838 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 14 July 2015 - 11:13

Neki stanovi u Beogradu vec imaju rezije + porez od 2500 evra godisnje, a cene ipak ne padaju?


Edited by Niko jaci od zakona, 14 July 2015 - 11:13.

  • 0

#14839 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 July 2015 - 12:06

Neki stanovi u Beogradu vec imaju rezije + porez od 2500 evra godisnje, a cene ipak ne padaju?

 

Rekao sam vec, narod u ovom trenutku i da proda ne zna sta bi sa parama.

A kao sto vidis prema agencijama, mali broj ovo zeli da plati. Ne mogu pobediti cene, to nema logiku. Ako kupci ove cene nece platiti, oni ih nece platiti. Tako da sa sve manjim prometima one same nemaju smisla. Zamisli da kazes da ti stan vredi toliko i toliko, a zapravo ga niko ne bi kupio po toj ceni.

 

U svakoj trgovini cene imaju smisla samo ako prometa ima.

 

Medjutim, sa novim propisima i zbog profita neko ce poceti da zida po nizim cenama. Sada je problem sto je neko,mozda namerno, prilicno ukocio izgradnju. Pa u Sofiji se mnogo vise gradi a cene su znatno nize. Nema razlog da Beograd stoji.

 

A mi cemo uskoro doneti zakon o banci sa preuzimanjem nenaplativih kredita, NKOSK je u krizi i promenjen je zakon o hipotekama. Ne postoji sansa da sve bas ovako miruje godinama. Kriza se produbljuje. Mora i da se gradi, morace i vise oduzetih stanova da se zaista proda. Niti drzava moze da podnese ovaj luksuz gde je gradnja blokirana, niti NKOSK moze da gomila stanove, a da bankama uredno placa rate za kredit. A i Beograd sam planira da prodaje nekretnine u vecem obimu narednih godina.


  • 2

#14840 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 July 2015 - 12:19

Министарка грађевинарства и саобраћаја Зорана Михајловић каже за РТС да закон о конверзији земљишта иде на руку целој Србији и да ће омогућити изградњу свима који желе да граде на грађевинском земљишту, а до сада то нису могли. Истиче да тај закон доноси и нова радна места.

 

"Откочили смо период неградње", рекла је министарка Зорана Михајловић, која је јуче у Скупштини Србије бранила Нацрт закона о конверзији.

 

http://www.rts.rs/pa...д неградње.html

 

 

NIsam siguran, ali misli da po ovom vise neces moci da drzis neko gradjevinsko zemljiste, odnosno da ga kupis i ne izgradis nista. Mislim da ce ici visoki porezi na to. Kao sto sam i naveo one placeve, mislim da vise nema "cuvanja" placeva za unuke i sl, a ako su oni gradjevinsko zemljiste nekog grada i podneo si zahtev za gradjevinsku dozvolu po kom osnovu si ga i kupio. Videcemo, ali ocekujem pomake. Ovo ce biti mnogo bitnije od zakona o gradjevinskim dozvolama.

 

A u Beogradu bi trebalo da zaista pocne da se gradi ne zato sto to kazem ja ili neko drugi, vec su cene takve da gradjevincima jos uvek daju velike zarade i ima tu jos mnogo prostora za obaranje.


Edited by Gant, 14 July 2015 - 12:21.

  • 1

#14841 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 July 2015 - 12:28

I jedna informacija u vezi cena.

Delhaize grupa juri svoje radnike da udju u kredite i kupe Paunov breg po ceni od 1.200e/m2. Prodaja im ide jako lose. Cak me zbunjuje i kako je navodno prodata ona prva zgrada kad tamo i dan danas, toliko posle useljenja, u 2/3 stanova jos uvek niko ne zivi.

Tako da znate da to vise ne ide vise od toga, one cene koje su se kod njih na sajtu pojavljivale od 1.600, 1.700 ne stoje.

 

Sve prodaje investitora su pod nekim velom tajne, vise nema ni cena na sajtu, sve pise "pozovite". Vise nije sigurnost ni da li na nekom pise da je prodat ili nije. Procenjuju ozbiljnost kupca, ako krenete u ozbiljniju pricu oko bilo cega ko zna sta sve mozete dobiti. Ovako samo informativno dobicete one informacije sa satja.


  • 1

#14842 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 14 July 2015 - 13:01

I jedna informacija u vezi cena.

Delhaize grupa juri svoje radnike da udju u kredite i kupe Paunov breg po ceni od 1.200e/m2. Prodaja im ide jako lose. Cak me zbunjuje i kako je navodno prodata ona prva zgrada kad tamo i dan danas, toliko posle useljenja, u 2/3 stanova jos uvek niko ne zivi.

Tako da znate da to vise ne ide vise od toga, one cene koje su se kod njih na sajtu pojavljivale od 1.600, 1.700 ne stoje.

 

Sve prodaje investitora su pod nekim velom tajne, vise nema ni cena na sajtu, sve pise "pozovite". Vise nije sigurnost ni da li na nekom pise da je prodat ili nije. Procenjuju ozbiljnost kupca, ako krenete u ozbiljniju pricu oko bilo cega ko zna sta sve mozete dobiti. Ovako samo informativno dobicete one informacije sa satja.

 

Pa realno, ne znam ko je mogao da pomisli da tamo plati 1700 evra kvadrat.

 

Sto se tice cena, one ce definitivno ici dole(u realnom smislu), kao sto idu i svih ovih godina, ali je pitanje kojom brzinom ce se to dogadjati.

Veliki igraci imaju veliki broj nekretnina, a oni mogu da se dogovore kada da bace stanove na trziste.

 

Recimo, dodatno zablokiraju izgradnju stanova, a onda puste deo stanova na trziste, pa onda neko drugi pusti stanove na trziste.

 

Sve je to naravno veoma lose i za grad i za drzavu, a narocito gradjane, ali je dobro za banke i neke lobije. I za njih je dobro samo kratkorocno, ali ce se ocigledno boriti do poslednjeg sekunda da cene koliko toliko odrze. U tome im pomazu upravo drzava i grad, verovatno u strahu od kraha banaka.

Njihova ideja je da recimo narednih 10 godina u najgorem slucaju drze cene u Beogradu, a u medjuvremenu ce u vecini zemalja skociti recimo za 50-ak procenata, pa ce u relativnom smislu Beograd pojeftiniti.

 

Promet je veoma mali i bio bi prakticno nula da nema gastarbajtera koji kupuju nekretnine po Beogradu. Uz njih se nadje jos poneko ko resava stambeno pitanje(kako se kod nas kaze) da kupi nekretninu ukoliko proceni da ce bolji trenutak cekati vecno.

 

Sustina je da ima mnogo ljudi koji ulaganje u nekretninu u Beogradu posmatraju kao investiciju. Ta investicija je veoma losa. Kada bi ljudi prestali da ulazu u nekretnine u Beogradu iz investicionih razloga, onda bi cene vrlo brzo krenule dole.

 

Kada bi ovo moglo da se dogodi? Moje misljenje je da bi ovo moglo da se dogodi kada se smanji likvidnost evra. Odnosno, kada ECB za pocetak ukine QE, a onda pocinje i da podize kamatne stope. Da li ce se i kada ovo dogoditi, ne znamo. Misljenja su podeljena. Ipak mislim da je realno da se QE zavrsi, kao sto je planirano, krajem 2016. godine, a da do blagog podizanja stopa dodje tokom 2017. godine.

 

Zasto je ovo bitno? Zato sto ce kamate na stedne uloge porasti(trenutno su stope na zapadu oko 0% ili negativne). Ali istovremeno ce porasti kamate na kredite. Odnosno, skocice euribor.

To znaci da ce ljudima u inostranstvu biti bolje da ostave novac u nekoj banci u inostranstvu i imaju sigurnu kamatu, nego da se ganjaju sa izdavanjem stana u Beogradu. Na sve to, cena nekretnina im nece rasti, nego ce padati.

 

Sa druge strane, kreditnih kupaca ce u Srbiji biti jos manje. I danas ih nema puno, ali ce ih biti jos manje.

Prakticno, trziste nekretnina ce uci u makaze. Osim toga, polozaj banaka u Srbiji ce se pogorsati, jer ce zbog skoka euribora i gotovo izvesne devalvacije dinara, dodatno porasti nenaplativi krediti.

 

Veoma je lako zamisliti da ce doci do negativne spirale i tu vise nema cekanja, onda ce svi gledati da prodaju visak nekretnina. Cene bi se onda strmoglavile.

Protiv ovog scenarija borice se gore spomenuti lobiji, koji verovatno vec imaju razradjenu taktiku za ovaj scenario.

Ako su svi ucesnici disciplinovani i prodaju recimo samo dogovoreni procenat nekretnina, pad cena ce se usporiti. Ako neko tu udje u veliki problem i iskoci iz dogovora, cena ce pasti znatno brze.

 

Videcemo kako ce se sve odigrati, ali je sigurno da su krupni igraci na strani zastite cena nekretnina u Beogradu. To je jednostavno tako. Sa druge strane je osnovna logika i trziste. Ko ce pobediti? Videcemo.


  • 3

#14843 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 14 July 2015 - 14:12

PROMET nekretnina u Srbiji drastično je opao. Dešava se da u jednom mesecu, u glavnom gradu, bude prodato jedva desetak stanova. 

http://www.novosti.r...a-Narodne-banke

 

Gante svi znamo da ti otvoreno navijas za dalji pad cena i to je ok, svako ima neku svoju agendu u zivotu i to je u redu. Ali mislim da je pomalo bez veze da se na ovom thread-u postuju ovakvi clanci koji, kao i oni clanci o skoku cena i "sad ce samo sto nije" povecanom prometu, koji su se po tim istim portalima do nedavno plasirali, veze s mozgom nemaju. Ova teza o mesecnoj prodaji desetak stanova je lako oboriva. Pa pobogu svi ovde znamo za el. registar prometa nepokretnosti. Dovoljno je baciti pogled na registrovan broj kupoprodaja samo na teritoriji JEDNE vece beogradske opstine, pa da ove nebuloza o 10 stanova padne u vodu. I sve to i pored trome azurnosti registra. Verujem da nikome na duze staze nije u interesu da se plasiraju dezinformacije, ni kupcima ni prodavcima ni drzavi. Potrebno nam je otvoreno, zdravo i transparentno trziste bez agitovanja za nize ili vise cene, manji ili veci promet itd. Cinjenice i samo cinjenice ako je ikako moguce.


  • 1

#14844 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 14 July 2015 - 15:09

Informacija koju ja imam je da se u Beogradu nista ne prodaje vec dugo. A ti prodati stanovi realno nisu ni prodati, vec su ucenili dobavaljace materijala i izvodjace radova da im "plate" u stanovima. Otud "prodati" a prazni stanovi. Takodje postoji jos razloga "naduvavanja" cena, npr radi povracaja pdv-a. Zatim racunanje kvadrata po astronomski uvecanim cenama kako bi se platile gradske i opstinske takse (takodje u kvadratima) pa zato imamo prividan promet i prividno visoke cene registrovanih prodaja, iako su relano drasticno pale. I jos ce padati. Ko ocekuje u ovoj muljacini realno i otvoreno trziste, najblaze receno je promasio zemlju.


Edited by Niko jaci od zakona, 14 July 2015 - 15:33.

  • 1

#14845 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 14 July 2015 - 15:28

Informacija koju ja imam je da se u Beogradu nista ne prodaje vec dugo. A ti prodati stanovi realno nisu ni prodati, vec su ucenili dobavaljace materijala i izvodjace radova da im "plate" u stanovima. Otud "prodati" a prazni stanovi.

 

Nemas ti nikakve informacije nego teras vodu na svoju vodenicu. A ljudi koji imaju potrebu za zvanicnim podacima mogu lepo da svrate na sajt RGZ-a, i kraj price. A na te rekla kazala informacije po forumima niko pri zdravoj pameti ne daje ni pet para.


  • 1

#14846 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 14 July 2015 - 15:44

Nemas ti nikakve informacije nego teras vodu na svoju vodenicu. A ljudi koji imaju potrebu za zvanicnim podacima mogu lepo da svrate na sajt RGZ-a, i kraj price. A na te rekla kazala informacije po forumima niko pri zdravoj pameti ne daje ni pet para.

 

Ne ti imas. Naravno da muljacine ne mogu da dokazem, ( sto bi ja kad oni koji su placeni za to ne rade) uz to naveo sam samo najprostije muljacine koje i vrapci znaju.( ko zna sta jos sve muljaju )  Cak i osnovcima je jasno kako u ovoj zemlji stvari funkcionisu. Inace ne posedujem vodenicu :) A ti stavi prst na celo pa razmisli ko je ovde pri zdravoj pameti.


Edited by Niko jaci od zakona, 14 July 2015 - 15:52.

  • 1

#14847 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 14 July 2015 - 16:13

Ja sam se, za razliku od tebe, pozvao na zvanicne informacije. Kako ti mislis da te neko shvati iole ozbiljno kada napises recenicu tipa "Informacija koju ja imam je da se u Beogradu nista ne prodaje vec dugo" i nakon toga stavis tacku, bez ikakvih argumenata da tu svoju tvrdnju i potvrdis. To je jednako neozbiljno kao i onaj clanak o 10 prodatih stanova u Beogradu. Nema argumenata u tvojim postovima, u tome je poenta. Nista licno brale. 


  • 0

#14848 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 14 July 2015 - 16:46

Kako imati argumente za muljacinu? Iako svi znaju da se mulja - osim tebe :) .  Recimo, po zvanicnim podacima recimo nezaposlenost je oko 19% iako svi znaju da je to daleko od istine. Toliko o preciznosti nasih "zvanicnih" podataka. Tvoje pravo je da verujes u sta hoces, ali u ovakvoj zemlji verovati u "zvanicne" podatke je ne samo naivno i neozbiljno vec i opasno. Verovao ili ne, i ja bi voleo da cene rastu - sto bi znacilo da bolju buducnost za sve nas. Nazalost ocigledno je da padaju - cak i po tebi dragim "zvanicnim" podacima na koje se stalno pozivas cene nekretnina su pale za oko 10% ili ces sad reci da i to nisu zvanicne informacije? 


Edited by Niko jaci od zakona, 14 July 2015 - 16:49.

  • 1

#14849 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 July 2015 - 17:33

Gante svi znamo da ti otvoreno navijas za dalji pad cena i to je ok, svako ima neku svoju agendu u zivotu i to je u redu. Ali mislim da je pomalo bez veze da se na ovom thread-u postuju ovakvi clanci koji, kao i oni clanci o skoku cena i "sad ce samo sto nije" povecanom prometu, koji su se po tim istim portalima do nedavno plasirali, veze s mozgom nemaju. Ova teza o mesecnoj prodaji desetak stanova je lako oboriva.

 

Ali i lako dokaziva. Ako bolje procitas tekst vidi se da se prica o stanovima kupljenim na kredit. Dat je podatak kreditnog biroa da je poslednjih mesec dana odobreno stambenih kredita u vrednosti 120 miliona dinara. To je milion evra. Neka je prosecna suma uzetog kredita 70.000 evra to znaci da jeste prodato ukupno 14 stanova na kredit. Znaci verovatno je potpuno tacno da postoje i meseci sa manjim brojem. To su najtacniji moguci podaci.

 

Znaci tacno je da se u Beogradu proda na kredit samo po 10 stanova mesecno, naravno u "nekim mesecima" i to je potpuno relevantan podatak kreditnog biroa. Jun jeste slab mesec za kupovinu, ali samo milion evra je premalo cak i za jun.

Sto znaci da je sve ostalo kes, ili lazno fakturisanje i prebijanje medju dobavljacima.

 

Tacno je da je ogroman broj kupoprodaja zamena nekretnina. Ljudi prodaju jedne a kupuju druge, menjaju mesto, uzimaju manji/veci stan zavisno da li su u krizi ili sa viskom novca. Nekima se ne dopada zgrada, nekima kraj. Na beobuild-u su rekli da je veliki broj ljudi kupio stan u ABlok-u da proda Belville jer im se sad manje svidja. I kazem ti, mnogo kupoprodaja novih stanova su prebijanja sa investitorima. Naravno kupuju i ljudi.

 

Relevantniji podatak je ovaj polugodisnji, 10 milijardi dinara, to je oko 83 miliona evra. Ja uzimam kredit od 70.000 jer realno vidim da se po Beogradu slabo sta jeftino kupuje, najvise je NBGD. Hajde neka bude 60.000 prosecna pozajmica. To je oko 1.400 stanova za 6 meseci, odnosno 235 mesecno. To je po meni malo, to bi znacilo da bi jednu Stepu prodavali 2 godine kreditnim kupcima.

I nije mi jasno da li je moguce da je ovo podatak kreditnog biroa za citavu teritoriju Srbije. Ja sam jos optimisticki sve sveo na Beograd.


  • 0

#14850 tragac71

tragac71
  • Members
  • 284 posts

Posted 14 July 2015 - 18:04

Jel ovo znaci da su svi kupci propalih firmi sad postali i vlasnici zemljista na kojima su te firme i da je to zemljiste konvertovano u gradjevinsko bez naknada?

Министарка грађевинарства и саобраћаја Зорана Михајловић каже за РТС да закон о конверзији земљишта иде на руку целој Србији и да ће омогућити изградњу свима који желе да граде на грађевинском земљишту, а до сада то нису могли. Истиче да тај закон доноси и нова радна места.

"Откочили смо период неградње", рекла је министарка Зорана Михајловић, која је јуче у Скупштини Србије бранила Нацрт закона о конверзији.

NIsam siguran, ali misli da po ovom vise neces moci da drzis neko gradjevinsko zemljiste, odnosno da ga kupis i ne izgradis nista. Mislim da ce ici visoki porezi na to. Kao sto sam i naveo one placeve, mislim da vise nema "cuvanja" placeva za unuke i sl, a ako su oni gradjevinsko zemljiste nekog grada i podneo si zahtev za gradjevinsku dozvolu po kom osnovu si ga i kupio. Videcemo, ali ocekujem pomake. Ovo ce biti mnogo bitnije od zakona o gradjevinskim dozvolama.

A u Beogradu bi trebalo da zaista pocne da se gradi ne zato sto to kazem ja ili neko drugi, vec su cene takve da gradjevincima jos uvek daju velike zarade i ima tu jos mnogo prostora za obaranje.


  • 0