Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#14806 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 10 July 2015 - 23:00

Jel to metoda upotrebe osiromašenog uranijuma da bi se umanjilo zagađenje u zgradi ?

 

:)


  • 0

#14807 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 July 2015 - 01:37

@Gant

Cini mi se da su cene stanova u Beogradu dostigle dno, da ne moze vise nize ( tj. moze , ali nije realno) .

Problem sa trzistem nekretnina u Beogradu je , po meni, nedostatak traznje , a ne ponude, tako da drzava nece resiti taj

problem izgradnjom novih stanova.

Recimo , ono sto je Lucius pomenuo za svou prijateljicu, da cak i sa cenom od 1,150 e/m^2 nije imala ni jednu ponudu, cek nijednog

ozbiljnog kupca, govori tome u prilog. Jer , realno, to je sasvim dobra cena za Blokove.

Npr. ne mogu da verujem koliko su pale Karaburma, Rakovica i Mirijevo! Mogu se naci stanovi i za samo  800-900 evra po kvadratu?!


  • 0

#14808 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 11 July 2015 - 07:42

@darth bane

Mozda u ovom talasu. Moze se reci da je situacija u drazvi uslovno stabilna sa tendencijom sporog kretanja na dole. Ali ne sme se zaboraviti udarac koji ce kad tad doci usled povecanog zaduzivanja a smanjene mogucnosti da servisiramo dugove. Zaposlenost opada, ljudi odlaze, a bogami i vise ljudi umire nego sto se radja.


  • 4

#14809 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 11 July 2015 - 08:40

Mozda su oni stanovi i ispraznjeni koji su oglaseni na NKOSK-u, ali im se iz nekog razloga cena uopste ne obara i nijedan nikad nije prodat. Banka uredno dobija rate od drzave i onda NKOSK treba da juri duznika, ali on to ne radi.

Zaista je pitanje zasto nikada nije nijedan stan sa spiska NKOSK-a prodat, a neki su oglaseni godinama. Banke ako nemaju drugog izlaza prodaju na trzistu stanove i izlaze iz kredita, ovo preko NKOSK-a su videli kao sansu da lepo zaradjuju, a drzavu naravno boli uvo koliko novca izlazi iz budzeta. Dok verovatno cifra ne postane zabrinjavajuca pa sad vuku neke poteze.

 

I ovo stanje mi je prosto cudno i nemoguce. Da niko nijedan stan sa sajta NKOSK-a ne proda, a da drzava uredno godinama placa rate za nekog. Ne bi me cudilo da ima tih mahinacija, pa sam znas, bilo je podataka koliko su samo neki direktori kupili apartmana preko NKOSK-a na Zlatiboru, 2., 3. stanove i sl. Definitivno u sistemu nesto ne valja.

 

E, vidiš Gante, zato sam ja za što manje mešanje države na tržištu. Za nas je jedino rešenje neki maksimalno libertarijanski model. Država služi za čerupanje i stvara distorziju na tržištu. Čim ti nekome garantuješ tuđim novcem, tu prestaje odgovornost, a nastupa socijalizam, odnosno socijalizacija gubitaka, koji još lakše nastaju.


  • 1

#14810 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 July 2015 - 09:17

Moze se reci da je situacija u drazvi uslovno stabilna sa tendencijom sporog kretanja na dole. Ali ne sme se zaboraviti udarac koji ce kad tad doci usled povecanog zaduzivanja a smanjene mogucnosti da servisiramo dugove. Zaposlenost opada, ljudi odlaze, a bogami i vise ljudi umire nego sto se radja.

 

Upravo tako. Cini se kao da je pad trenutno ublazen, ali mislim da je to isljucivo zbog spoljnih faktora, stampanje evra i istovremeno niska cena nafte i gasa su uslovili da iako to nismo planirali napravimo velike ustede u odbrani valute i trosenju novca za energente.

Evropa je usporila rast, a mi smo ublazili pad.

 

Medjutim, sve je to samo neki privid. Pogledaj malo sta se desava sa nasim stocarstvom, mlekarstvom, trenutno nas Evropa ubija damping cenama zbog Rusije. To ce tek za 3-4 godine pokazati stravicne posledice kada mozda postanemo potpuni uvoznici i ugasimo proizvodnju.

Jos zivotarimo uz spremljen Telekom, mada ce i njegova prodaja doneti samo trenutni novac, a izgubicemo mnogo novca koji se odatle godisnje dobijao i mnogo radnika ce na ulicu i eto ti novog problema drzavi.

 

Da ne govorimo o otpustanju, socijalnim programima, nenormalnom rastu duga.

I ono najvaznije, nenaplativi krediti banaka i njihovo resavanje. Ovaj zakon o hipoteci je verovatno ujedno i priprema za te stvari, ubrzane prodaje stanova sa manje komplikacija. NKOSK ulazi u krizu jer ko zna koliko stanova sada placa bankama, ne prodaje ih, a drzava daje pare i cuti. Jos to ne resava.

 

@darth bane

 

Daleko su stanovi u Beogradu od dna. Video si sta imaju Hrvati u ponudi, A klasu koju mi nikada nismo videli, 1.100e/m2, dobijes garazu, gratis, kamatu od 2.9% i tamo narod to ne kupuje sa njihovim platama. Verovatno je takvu zgradu zaista tesko prodati za manje pa idu na izdavanje sto je opet za ljude odlicna varijanta. Zive prakticno kod sigurnog stanodavca bez cimanja za jako pristojan novac u ekstra zgradi. Mozda je i isplativije nego kupiti ga.

 

I sad pogledaj sta se na Karaburmi prodaje za 800e/m2, kakvi su uslovi zivota.

Beograd je cak zvanicno i zavrsio sa gradnjom vrtica, do sada je samo sa tim mogao da se hvali, zvanicno odustao od metroa a dugorocni plan razvoja prevoza predstavlja plan SFRJ iz 1983. godine. Da li zaista mislis da je ovo dno?

NIje ni blizu dna.

 

Po meni su neki minimum dostigle ove jako skupe nekretnine, one lux zgrade oko samog Hrama. Ako se to vec kupuje za nekih 2.000e/m2, Karaburma novogradnja ne moze biti iznad 800, a one stare zgrade, jer su u tom delu zaista stare ne vise od 500e/m2.

 

Zato je trziste i stalo. Ljudi koji poseduju stanove misle da je to nenormalno jeftino i da je nemoguce da ce stan u Beogradu ikada moci da kosta tako malo, a istovremeno ne znaju ni sta bi sa tim novcem. Kupci su sada svesni da je to zaista realno i zato sve manje kupuju. Ono gde ne ocekujem neki pad traznje su jako kvalitetne nekretnine na dobrim lokacijama. Cak je i objavljeno da trenutno u Srbiji najbolje ide prodaja luksuznih automobila i da je cak porasla, dok ukupna potrazna pada. U fazi smo onog potpunog raslojavanja gde nestaje taj "srednji" sloj koji moze da kupi neki pristojan stan.


  • 0

#14811 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 July 2015 - 09:34

Kad vec pomenuh Vracar, secate se kako sam pricao da ce novo vreme doneti dosta napretka u kvalitetu, mnogo vise nego u obaranju cena. Pre samo nekoliko godina Vracar je bio steciste demit fasade, tog jeftinog dna u gradjevini sa losom zavrsnom obradom, bukovim parketom, pvc-om.

Cene su tada isle mnogo preko 3.000e/m2 za taj uzas od kvaliteta. Cak su neki delovi oko Crvenog krsta potpuno unisteni neplanskim uvecanjem objekata i sl.

 

Evo posledice globalnog pada trzista i kako se sada kupcima pristupa na jedan potpuno drugi nacin, bar tim koji imaju novca, a treba im mnogo manje nego sto su nekada ljudi placali krseve. Mermer, kamen, alu, sve zgrade skockane jedna uz drugu, arhitektonske zanimacije, specificnosti.

Ovo je taj Vracar koji je uvek i trebalo da bude.

Par slika nekih od najnovijih zgrada koje su se pojavile.

 

Tako isto kazem da stanovi na periferiji moraju da se upristoje, ne moze se vise graditi bez CG, struja ce poskupeti u buducnosti i ne moze je Beograd koristiti za grejanje, to je nerealno. A cene moraju mnogo vise pasti i to ce se desiti. Evo oni stanovi u Zelezniku, to je sve zavrseno sa Intezom, stanovi su uknjizeni, useljivi, ali niko nece da da 890e/m2+PDV sto je van svake pameti. Doduse, placalo se to i vise i to u izgradnji. Mora to jos mnogo nize.

 

http://beobuild.rs/f...=339582#p339582


Edited by Gant, 11 July 2015 - 09:34.

  • 1

#14812 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 July 2015 - 09:40

@Gant

U cemu je problem kod pvc stolarije? jeli drvo bolje i koja vrsta drveta? Vidim da je pvc postao jako popularan u Srbiji ( a nije bas ni jeftino) .


  • 0

#14813 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 July 2015 - 09:49

@Gant

U cemu je problem kod pvc stolarije? jeli drvo bolje i koja vrsta drveta? Vidim da je pvc postao jako popularan u Srbiji ( a nije bas ni jeftino) .

 

Nije problem u PVC stolariji. Dobra je ona za neki srednju klasu zgrada, popust Stepe. Kod nas je lose sto je uvaljivan izuzetno los kvalitet, to je nesto van klase sto je recimo na tim zgradama stavljeno. Medjutim ona je ipak jeftinija od aluminijuma i drveta koji su i trajniji.

Nije ona losa, ali nikako nije za Vracar. I naravno govorimo da sve bude u standardima, ne ovo sto se valja van svih klasa.

 

Dobar je auto Pezo ili Reno, ali ako si na Vracaru stvarno je red da vozis Mercedes ili Audi. Kod nas se jos uvek ugradjuje Yugo (los PVC), nalaze ga po nekim otpadima u Nemackoj i Turskoj.

 

Danas na Vracaru za nekih 2.000-2.500e/m2 kupujes mercedes, nekada si za 3.500-4.000 kupovao Yuga, ali bukvalno, sada se na periferiji jos uvek uglavnom kupuje Yugo za po meni dosta velike pare, ocekujem ili da taj Yugo prilicno pojeftini, ili da pocne da se za iste pare kupuje neki Pezo.


Edited by Gant, 11 July 2015 - 09:53.

  • 0

#14814 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 July 2015 - 10:05

Evo malo i slikovito. Pogledaj ovu sliku sa Vracara.


Attached File  v.jpg   29.72KB   29 downloads

 

Ove nove zgrade u nizu su uradjene jako kvalitetno, dobri materijali, ispostovani gabariti, sve su lokali/garaze + 4 sprata gde je poslednji negde specijalno uradjen kao povuceni sprat, krovovi su uglavnom ravni namenjeni kao zajednicki prostor za stanare da uzivaju u pogledu i druzenju, ili za nekog ultrabogatasa na poslenjem spratu. E to su ti parkirani mercedesi. I mislim da oni ne kostaju vise od 2.500e/m2. A naravno da u daljini vidis i onaj yugo star nekih 7-8 godina, naravno da je probio spratne gabarite, naravno da je PVC, plavi lim na krovu. To je yugo. Takve su iste zgrade u Stepi.

Pezo bi bio nesto sto je kupio Mirke, da ima bar sendvic zid kako bi bila dobra izolacija sa dugim vekom trajanja fasade, nadam se da mu je kvalitetna stolarija, nema veze da li je limeni krov (koji nikako nije za Vracar). Dakle to bi bilo to. Zgrade na periferiji nesto poput onoga sto gradi Greda Valjevo, do sada niko nije otisao na taj standard na periferiji, to bi bio Pezo. Yugo treba da ostane za neku socijalu, Kamendin, Ovca, Batajnica, Grocka, Knezevac, Zeleznik, Sremcica, Lugovi,...

 

To bi po meni bio neki uravnotezen i izvodljiv standard u gradjevinarstvu Beograda.


Edited by Gant, 11 July 2015 - 10:12.

  • 1

#14815 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 July 2015 - 00:04

Mene neka jeza uhvati kad pomenu "prelazni period" za sprovodjenje nekog zakona u Srbiji.

 

Beograd - Ministri su juče usvojili Predlog zakona o pretvaranju prava na korišćenje u pravo svojine na građevinskom zemljištu uz naknadu, što je, na negodovanje stručnjaka, do skoro bilo regulisano kroz prethodni Zakon o planiranju i izgradnji. Najvažniji cilj zakona koji se već duže vreme najavljuje, a Vlada ga tek juče usvojila, jeste okončanje svojinske transformacije u ovoj oblasti. Zakon o konverziji, za koji je ministarka građevinarstva u Srbiji Zorana Mihajlović rekla da je jedan od retkih na koje Evropska komisija nije imala zamerki, uskoro bi trebalo da se nađe i pred poslanicima.

 

Ona je istakla da ovim zakonom investitori neće više imati pravo korišćenja zemljišta, već da će moći da biraju između prava na zakup ili prava svojine.

 

- Insistirali smo na tome da se konverzija uredi na jednostavan način, da procedura bude kratka, bez neke velike administracije, kao i da se stimuliše gradnja tako što će biti omogućeno pravo na zakup umesto prava korišćenja što je i učinjeno - napominje Bojovićeva.

 

Za NALED je bilo bitno, ističe ona, i da se konverzija radi na osnovu tržišne vrednosti, odnosno da se od ukupne cene oduzme ono što je već izgrađeno. "Zadovoljni smo onim što je do sada urađeno, ali važno je da postoji jedan prelazni period tokom kog bi se omogućila gradnja uz pravo korišćenja", kaže Bojovićeva.

 

http://www.danas.rs/...?news_id=304708


Edited by Gant, 12 July 2015 - 00:05.

  • 1

#14816 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 July 2015 - 00:15

Ja sam mislio da je prica u vezi naselja Dr Ivan Ribar zavrsena jer ce dobiti nove zgrade. Kad ono medjutim...

 

GDS ima samo tu parcelu koju ima i nove dve zgrade je planirala da napravi na postojecem parkingu prema provaliji i dalekovodima (ko zna to naselje zna o cemu pricam). Time bi zapravo promenila strukturu postojeceg naselja i ne znam sta bi bilo sa parking mestima. Sada kukaju i oni koji nisu u zatrovanim zgradama jer kazu da se smrad leti toliko oseca u samom naselju da to nije normalno i oni traze da se zgrade sto pre ruse. Niko ne veruje strucnjacima iz Vince i njihovim lecenjem UV lampama. Nove zgrade ne odgovaraju ni buducim stanarima jer su mnogo blizi dalekovodima i provaliji, kao ni ovim starim jer ce nekima zakloniti sunce ili pogled sto tada nisu kupovali. Jos se pominje neka prica o smestanju azilanata ili Roma u ove smrdljive zgrade. Tamo ce prilicno dugo da traje ovaj haos.

Ocigledno da ostanak postojecih zgrada i gradnja novih na jako losoj poziciji nikom ne odgovara.

 

Samo nisam bas siguran za koga je ovo zidanje Skadra, da ne kazem boli GDS ona stvar za bilo sta.

 

Danas je bio skup....
Pomenuto je (nadam se da ce ovo neko od organizatora i zvanicno objaviti) da izadjemo ispred Vlade u petak (17.7.) pred kraj radnog vremena, u spicu, i malo blokiramo ulice..
Ponudjena opcija nikome ne odgovara. Ni nama stanarima otrovnih zgrada, ni vama koji tu ostajete. Mi bar imamo opciju da odemo. Stanari preostale cetiri zgrade ni to. Tako da.. izadjimo u sto vecem broju na ulice!
Bilo bi lepo da se na vreme najavi predstojeci protest. Pa da mozemo da pozovemo sve prijatelje da nam se pridruze.

 

 

Samo ekstremna radikalizacija će dati rezultate. Ovo nije pravna država i samo mi možemo sebe da zaštitimo. Pored blokada i protesta, predlažem i da sakupimo novac i da uradimo konstantne promoted posts na FB da bi cela Srbija neprekidno bila bombardovana istinom o ovom kriminalu GDS i države. Ako ima neki copywriter među komšijama, bilo bi odlično da se javi. Isto objave, kao što se danas pričalo, usmerene na Maxi, odnosno Delhaize.

Biće njima ovo zidanje Skadra. Kriminalci

 

http://www.blok72.co...=267&start=1010


Edited by Gant, 12 July 2015 - 00:19.

  • 0

#14817 fris

fris
  • Members
  • 165 posts

Posted 12 July 2015 - 00:40

Sto se tice ovih smrdljivih zgrada,mislim da GDS ide na varijantu da i oni koji nisu pristali na povracaj novca ili preseljenje u stepu promene svoje odluke i odu,a onda GDS ocisti te dve zgrade i po upola nizoj ceni rasproda stanove i izvuce se na finjaka!

Zasto bi inace gradili jos dve zgrade kad je vec dve trecine stanara vec uzelo pare ili se preselilo?


  • 0

#14818 fris

fris
  • Members
  • 165 posts

Posted 12 July 2015 - 00:42

I ono sto se tice Zagreba,ako bolje pogledas,niko tamo ne poklanja garazu nego ti ona ulazi u kvadraturu stana i prakticno je kupujes kao i ovde,ali po vecoj ceni!Nema nigde nista dzabe!!


  • 1

#14819 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 July 2015 - 00:56

Sto se tice ovih smrdljivih zgrada,mislim da GDS ide na varijantu da i oni koji nisu pristali na povracaj novca ili preseljenje u stepu promene svoje odluke i odu,a onda GDS ocisti te dve zgrade i po upola nizoj ceni rasproda stanove i izvuce se na finjaka!

Zasto bi inace gradili jos dve zgrade kad je vec dve trecine stanara vec uzelo pare ili se preselilo?

 

Zato sto ako se nadje jedan kome ne odgovaraju uslovi koje GDS nudi ona ne moze nista sa zgradom. Verovatno misle da ih namame novim stanom.

Ovde postoji problem sto neko prosto moze da zahteva neke velike odstete. Verovatno su neki usli u ozbiljne pravne postupke i nece da GDS prodje nekaznjeno.

Dokazano je da su stanovi neuslovni za zivot i dokazano je da su stetno uticali na zdravlje dok se u njima zivelo.

To na sudu moze dobro da se unovci, neko prosto nece da izadje samo sa cenom stana i eventualno nekim dodatnim troskovima, hoce da naplati narusavanje zdravlja, gubljenje zivaca i vremena. To se preko suda moze naplatiti.

 

I ono sto se tice Zagreba,ako bolje pogledas,niko tamo ne poklanja garazu nego ti ona ulazi u kvadraturu stana i prakticno je kupujes kao i ovde,ali po vecoj ceni!Nema nigde nista dzabe!!

 

Tacno, moja greska, nisam ni gledao strukturu stanova, na kvadrate stana se dodaje kvadratura garaze pa se mnozi sa cenom. ;)


Edited by Gant, 12 July 2015 - 00:57.

  • 0

#14820 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 12 July 2015 - 01:05

Da li je ovo stvarno realno?

 

http://www.starigrad...rs/article/4658

 

Obnova fasade za ovu zgradu je kostala svega 360.000 dinara!? Jeste u pitanju demit fasada, i jeste zgrada manjih gabarita ali opet 

3000 evra deluje isuvise jeftino!? 


  • 0