Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#12826 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 30 October 2014 - 14:15

Pa ti opovrgni kako to pojedinac u ovom slucaju ne zaradjuje na sistemskom nivou preko drustva.

Ne moze da zaradjuje a da neko to ne plati na neki nacin. Nije ta zarada pala sa neba. Jos plus nista tu ne radi. Samo stoji stan i sve skuplji.

Reci kome se uzima da bi taj kapital nekoriscenjem dobijao sve vecu vrednost?

Da, kad se izgradi stan, mora I neka infrastruktura da se izgradi koja je po zakonu obavezna I koju moraju svi da finansiraju jer je isplanirana I svi bi majku majcinu drzavi da drzava kojim slucajem to ne uradi. I sad drzava to napravi sta vec treba I ti kazes e lepo sto ste napravili ja to necu da platim. E nije nego :). To sto se nekom diglo sta mu se vec diglo da zeza sve oko sebe, to treba I da plati.


  • 1

#12827 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 14:35

Pa ti opovrgni kako to pojedinac u ovom slucaju ne zaradjuje na sistemskom nivou preko drustva.

Ne moze da zaradjuje a da neko to ne plati na neki nacin. Nije ta zarada pala sa neba. Jos plus nista tu ne radi. Samo stoji stan i sve skuplji.

Reci kome se uzima da bi taj kapital nekoriscenjem dobijao sve vecu vrednost?

 

Ne bih sada da ulazim u velike rasprave. Ovo je pitanje po kome se nikada nećemo složiti. Doći će liberalizam i kod nas. Deal with it. Ko je sposoban, ima neku svoju vrednost na tržištu rada, imaće i lek i stan. Ko nije - njegov problem. Kakva socrealistička misao da je posedovanje retkog leka ili stana, koji se ne koristi, kriminal. Ne može država svima da rešava sve njihove petty problemčiće. Ustav nikome ne garantuje stan u vlasništvu. Ko može da ga zaradi - može, ko ne može - plaćaće kiriju ili će se vratiti tamo, odakle je došao. Ni boravak u Beogradu nije nikome ustavno zagarantovan. Sve ostalo su samo žvake i izgovori da bi se pravdala neka novokomponovana uravnilovka. Svako, ko je kupio stan i plaća redovno održavanje, uključujući i poreze, plaća za infrastrukturu. Štaviše, sigurno je više u njenom uspostavljanju i održavanju doprineo nego podstanari ili drugi kandidati za to "upražnjeno" mesto. A manje je troši i arči. O.K., troši i plaća manje struje i vode, nego da se u takvom stanu redovno živi, ali i tako svi pozivaju na štednju tih resursa pa je i to O.K.

 

I to pitanje stanova kao ograničenog resursa ne pije vodu. Ograničen je samo u centru, a na periferijama mesta koliko hoćeš. Pa, ne moraju baš svi u centar. I periferija je za nekoga. Ali, ako što rekoh, ne bi ponavljam diskusiju na tu temu. Nema svrhe.


  • 0

#12828 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 October 2014 - 14:53

Svako, ko je kupio stan i plaća redovno održavanje, uključujući i poreze, plaća za infrastrukturu.

 

I to pitanje stanova kao ograničenog resursa ne pije vodu. Ograničen je samo u centru, a na periferijama mesta koliko hoćeš. Pa, ne moraju baš svi u centar. I periferija je za nekoga. Ali, ako što rekoh, ne bi ponavljam diskusiju na tu temu. Nema svrhe.

 

Ovo nije tacno da placa. To sto placa je nula. Placanje je da tu neko zivi ko ce placati i auto, i benzin za auto, parking, kupovati u lokalnom maxi-ju, placati vrtic koji postoji, u skoli eksurzije, uzinu na trafici pored i sl. Prava placanja su kroz zivot. Prazna nekretnina to sto placa je ravno nuli. Zato kazem da porez u tom slucaju treba da bude visok da nadomesti sve te gubitke.

 

Ima mesta na periferiji ali infrastruktura sirenjem grada postaje sve skuplja za odrzavanje (duze linije prevoza, toplovodi i sl.). Gubici su sve veci a oni postojeci delovi prazni. Prazni stanovi su ekonomska propast za jedan grad pa su samim tim potpuna nelogicnost u ekonomski uredjenom drustvu.

Sta mislis, da li u Becu ima nekoliko desetina hiljada praznih stanova koje drzava ne odere porezom, a da Bec godisnje milijarde ulaze u razvoj recimo samo prevoza? Pa malo sutra. Kao sto vidis, to je odlika Crne Gore i Srbije. Pitam se zasto.

 

 

Ne mozes nikad naci racionalan ekonomski razlog da nekretninu ne izdajes (ili das nekom dzabe za stanovanje, svejedno samo da nije prazna). Znaci to nije racionalna ekonomska odluka vec neka potpuno licna. A pri tom zelis da ti na tvoju licnu odluku niko ekonomski ne utice.

Ti bi da radis neekonomski, neracionalno, a da se sa tobom postupi ekonomski racionalno.


Edited by Gant, 30 October 2014 - 14:58.

  • 1

#12829 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 15:19

Ne mozes nikad naci racionalan ekonomski razlog da nekretninu ne izdajes (ili das nekom dzabe za stanovanje, svejedno samo da nije prazna). Znaci to nije racionalna ekonomska odluka vec neka potpuno licna. A pri tom zelis da ti na tvoju licnu odluku niko ekonomski ne utice.

Ti bi da radis neekonomski, neracionalno, a da se sa tobom postupi ekonomski racionalno.

 

Ja lično ne bi ništa jer sam problem rešio dislociranjem dela imovine u inostranstvo i svi uravnilozi i egalitaristi mogu da me poljube, da ne kažem, gde (da AV, koji predstavlja krezube mase, nije došao na vlast, ko zna da li bih to uradio, ovako šta je sigurno - je sigurno).  Ali je pitanje principa. Privatna svojina je svetinja. Tako je u svakoj državi sa iole normalnim sistemom vrednosti (izuzimam USA, to je ionako kolonistička white-trash tvorevina). Ko je poštenim putem došao do svoje imovine i uredno plaća regularne dažbine, može sa njom da radi šta hoće. Uključujući i to, da je eonima drži praznu čisto iz ćefa i zato što mu se može.  Dok god je osnov sticanja čist i uredno se plaćaju dažbine, to se nikog drugog ne tiče. 


Edited by akiro, 30 October 2014 - 15:26.

  • 2

#12830 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 30 October 2014 - 16:19

Ja lično ne bi ništa jer sam problem rešio dislociranjem dela imovine u inostranstvo i svi uravnilozi i egalitaristi mogu da me poljube, da ne kažem, gde (da AV, koji predstavlja krezube mase, nije došao na vlast, ko zna da li bih to uradio, ovako šta je sigurno - je sigurno).  Ali je pitanje principa. Privatna svojina je svetinja. Tako je u svakoj državi sa iole normalnim sistemom vrednosti (izuzimam USA, to je ionako kolonistička white-trash tvorevina). Ko je poštenim putem došao do svoje imovine i uredno plaća regularne dažbine, može sa njom da radi šta hoće. Uključujući i to, da je eonima drži praznu čisto iz ćefa i zato što mu se može.  Dok god je osnov sticanja čist i uredno se plaćaju dažbine, to se nikog drugog ne tiče. 

Slazem se u potpunosti, s tim sto u dazbine se mora ubaciti I stetno delovanje po drustvo (nesto tipa poreza na cigarete I sl.) Onaj ko pusi, vise zagadjuje okolinu, pa treba vise da plati kad je ekoloski porez u pitanju (kad bi to postojalo npr.).


  • 0

#12831 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 October 2014 - 16:27

Dok god je osnov sticanja čist i uredno se plaćaju dažbine, to se nikog drugog ne tiče. 

 

Niko ovde ne govori o nezakonitosti. Govorimo o cistim tarifama i ciframa. Problem je stopa poreza.

 

Ja sam rekao da svako ima pravo da drzi nekretninu praznu, samo je ova trenutno preniska poreska stopa za takvu delatnost neprimerena stanju u drustvu.

Ako se neko bogati na racun toga, a drugi placa recimo visok porez na dohodak, onda je sistem oporezivanja pogresan.

 

Uopste ne ulazim u raspravu koja ovde i jeste najveci problem - sto je ta poreska stopa i sistem upravo napravljen u saradnji sa drzavom da se malverzacije sa stanovima u Srbiji i Crnog Gori prave ovako kako se prave. Zakon koji se ne menja, stopa poreza koja se ne menja, sistem koji je razvio totalni kriminal u jednom sektoru i bacio nas na svetske margine u toj oblasti. A sve zarad malog broja ljudi koji ce enormno zaraditi na tim malverzacijama.


  • 4

#12832 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 16:41

Niko ovde ne govori o nezakonitosti. Govorimo o cistim tarifama i ciframa. Problem je stopa poreza.

 

Ja sam rekao da svako ima pravo da drzi nekretninu praznu, samo je ova trenutno preniska poreska stopa za takvu delatnost neprimerena stanju u drustvu.

Ako se neko bogati na racun toga, a drugi placa recimo visok porez na dohodak, onda je sistem oporezivanja pogresan.

 

Uopste ne ulazim u raspravu koja ovde i jeste najveci problem - sto je ta poreska stopa i sistem upravo napravljen u saradnji sa drzavom da se malverzacije sa stanovima u Srbiji i Crnog Gori prave ovako kako se prave. Zakon koji se ne menja, stopa poreza koja se ne menja, sistem koji je razvio totalni kriminal u jednom sektoru i bacio nas na svetske margine u toj oblasti. A sve zarad malog broja ljudi koji ce enormno zaraditi na tim malverzacijama.

Samo mi jedno objasni: kako se neko bogati time što drži prazan stan? Pa čak još i enormno bogati? I još je to malverzacija i kriminal? Ne čini li ti se da si malo preterao? Čak se ne bogate ovi, što stanove izdaju a ne plaćaju porez. Sad se trenutno samo kirajdžije i kupci "bogate" jer dobijaju veći kvalitet ili bolju lokaciju, nego što im po mogućnostima sleduje.


  • 0

#12833 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 30 October 2014 - 16:55

Samo mi jedno objasni: kako se neko bogati time što drži prazan stan? Pa čak još i enormno bogati? I još je to malverzacija i kriminal? Ne čini li ti se da si malo preterao? Čak se ne bogate ovi, što stanove izdaju a ne plaćaju porez. Sad se trenutno samo kirajdžije i kupci "bogate" jer dobijaju veći kvalitet ili bolju lokaciju, nego što im po mogućnostima sleduje.

Time sto drzis prazan stan, smanjujes ponudu, pa tvoji stanovi vrede vise. Posto je to vestacki, treba obeshrabriti. Stan sluzi da se koristi.


  • 3

#12834 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 October 2014 - 17:00

Da dodam, prema broju praznih stanova u Beogradu vlasnici istih vise zaradjuju na tome sto ne obaraju kiriju (ne izdaju ih).

Niza cena kirije automatski bi povukla ogromno smanjenje vrednosti stanova.

 

Stan se ne gradi iskljucivo kao kapitalna, vec i kao upotrebna vrednost. Kada jednu funkciju ukines ti si oborio svhru istih i poremetio trziste i cenu.

Mi ovde govorimo o sistemskom problemu u Crnog Gori i Srbiji gde to nije slucaj malog broja ljudi koji eto samo ne zele da ga izdaju, nego gde je drzava od toga napravila sistemski kriminal odrzanja cena nekretnina.


  • 0

#12835 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 17:04

Time sto drzis prazan stan, smanjujes ponudu, pa tvoji stanovi vrede vise. Posto je to vestacki, treba obeshrabriti. Stan sluzi da se koristi.

Xe,Xe,... Sad smo došli do suštine. ;)  A nju sam u prethodnom postu napomenuo: "Sad se trenutno samo kirajdžije i kupci "bogate" jer dobijaju veći kvalitet ili bolju lokaciju, nego što im po mogućnostima sleduje." A to im očigledno nije dovoljno intenzivno i/ili dovoljno brzo.  Soc-realizam sa pragmatičarskom notom. No further comment.


  • 1

#12836 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 30 October 2014 - 17:05

Ove rasprave o tome kako bi trebalo da bude ( koji god segment društvenih odnosa uzmemo za primer) su uzaludne. Kao primer kako funkcioniše sređen sistem možemo da vidimo zapad (Nemačka, Francuska, Britanija). Srbija to nije. Uzeti jedan segment tog sistema i preslikati ga u Srbiji je suludo. U zemlji gde svaka partija kada dodje na vlast zaposli svoje vojnike kao nagradu, dizati poreze za finansiranje njihovih zarada je apsolutno nemoralno. Da se ne lažemo, ulaganja u infrastrukturu su fake izgovor jer je budžet za takva ulaganja SMANJEN. Čak i da nismo banana država, već koliko-toliko sredjen sistem koji bi dodatne pare iskoristio za infrastrukturu dizanje poreza po stopama 80%-100% godisnje je brutalno (ma koliko on nizak u početku bio). Isto je to i sa dizanjem firmarina (koje su takodje suludi namet i treba ih ukinuti) poreza na pausalce i sl.

Ako se manemo moralnosti i sagledamo činjenice porez će biti povećan (odnosno već jeste) it zato da bi se nahranili stranački paraziti i efekat na pad kirija i cena nekretnina neće biti zanemarljiv, ali pričati o društvenoj koristi takvog poteza u zemlji Srbiji je deplasirano.


  • 2

#12837 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 17:08

Da dodam, prema broju praznih stanova u Beogradu vlasnici istih vise zaradjuju na tome sto ne obaraju kiriju (ne izdaju ih).

Niza cena kirije automatski bi povukla ogromno smanjenje vrednosti stanova.

 

Stan se ne gradi iskljucivo kao kapitalna, vec i kao upotrebna vrednost. Kada jednu funkciju ukines ti si oborio svhru istih i poremetio trziste i cenu.

Mi ovde govorimo o sistemskom problemu u Crnog Gori i Srbiji gde to nije slucaj malog broja ljudi koji eto samo ne zele da ga izdaju, nego gde je drzava od toga napravila sistemski kriminal odrzanja cena nekretnina.

Objasni na Zapadu nekome da je sistemski kriminal što drži nekih 10-20 vozila u voznom parku, a samo jedno u isto vreme koristi, pa ne troši benzin u svima u isto vreme i ne rabi ih jednako. I vozila imaju upotrebnu vrednost. Kolekcioniranje im svakako nije namena.


  • 1

#12838 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 October 2014 - 17:14

Time sto drzis prazan stan, smanjujes ponudu, pa tvoji stanovi vrede vise.

 

 

Da dodam, prema broju praznih stanova u Beogradu vlasnici istih vise zaradjuju na tome sto ne obaraju kiriju (ne izdaju ih).

Niza cena kirije automatski bi povukla ogromno smanjenje vrednosti stanova.

 

 

Sve je ovime rečeno. Nema šta da se doda niti da se oduzme.  Putuj Evropo, Srbija još uvek živi u nekim prošlim vremenima.


  • 0

#12839 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 October 2014 - 17:21

Sve je ovime rečeno. Nema šta da se doda niti da se oduzme.  Putuj Evropo, Srbija još uvek živi u nekim prošlim vremenima.

 

Pa receno je i ti ne odgovori.

Da li se i u Becu toliko stanova drzi prazno kao sto se drzi u sistemu Srbije i Crne Gore po niskim poreskim stopama?

Jel ja zagovaram nesto sto nije u Evropi?

 

Ja hocu evropski sistem, novi zakon, cisto trziste.

Ti sada zagovaras opstanak kriminala da bi eto neko mogao da ucari na jednom stanu, pod nekim izgovorom prava.

Ja pravo ne suzbijam, ja hocu da taj ima to pravo po evropskim pravilima i trzistu. Nigde na svetu ne moze biti mala cifra poreza za stan koji nije u upotrebi.

 

I zelim slobodno trziste osim ako Bugarska, Madjarska i druge zemlje po tebi nisu primer kriminala, a mi slobode.


Edited by Gant, 30 October 2014 - 17:21.

  • 4

#12840 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 30 October 2014 - 17:30

Sve je ovime rečeno. Nema šta da se doda niti da se oduzme.  Putuj Evropo, Srbija još uvek živi u nekim prošlim vremenima.

Ne znam da li u Austriji postoji veci porez za visak stanova ili ne. Mozda postoji, mozda I ne postoji, to treba proveriti. Ali ako bi postojao kod njih problem kao kod nas sa viskovima stanova koji nicemu ne sluze, u slucaju da nemaju zakon uveli bi ga.


  • 0