Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#11551 xaver

xaver
  • Members
  • 52 posts

Posted 28 July 2014 - 23:26

nikad ne propuste da istaknu da je ovo ili ono najjevtinije u regionu a ne sete se da spomenu da ostalih 99% najskuplje u regionu a i sire.


  • 2

#11552 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 July 2014 - 01:40

troll on...

 

unapred se izvinjavam svima za nebitnu pricu, ali mozda ce nekome biti zabavna.

 

Elem, doselimo u ovaj grad zena, ja i dete 11 meseci staro. Unajmimo stan, ne znajuci sta cemo dalje (doselili zbog meni ponudjenog odlicnog posla).

Cerka zajebata, nece da spava, jedini nacin je da je vozis - u autu zaspe odma'.

Jednog dana, zove me zena na poslao - dete zaspalo, ona izadje iz kola da je stavi u kolevku, vrati se po stvari - a auta nema.

Ja popizdim - sta zoves mene, na posao, zovi policiju!

Prodje nekoliko dana, policija resi stvar, dobijemo auto nazad, samo malo ostecen, zivot ide dalje.

 

Odlucimo da ostanemo ovde i pocnemo da trazimo kucu. Nadjemo simpaticnu zenu iz agencije, ona nas voza unaokolo par meseci. Mi izbirljivi. Pogledali desetke kuca. Ja unapred naglasio da necu bazen - frka mi je da dete, makar u samo trenutku nepaznje, ne upadne i udavi se.

No, naidjemo na kucu po svemu odgovarajucu. Ima bazen, ali je "montazni" - "nadzemni" i ja zakljucim da ako maknem merdevine. dete je sigurno. Dok smo gledali kucu, zena primeti neke fotografije i kaze da su joj ljudi poznati. Ja pomislim da prica gluposti.

 

Po ostalome, dopalo nam se. Napravimo ponudu agenciji, oni kontraponudu, i slozimo se. Odnese agentica ugovor na potpis vlasnicima. I, po pricanju, gazda kaze - ja te ljude poznam. Njegova zena se smeje i kaze: "ma, ti mislis da sve ljude znas jer si policajac - a gde bi znao ljude sa ovakvim prezimenom?"

Ispalo, kupili smo kucu od policajca koji je dosao i pravio zapisnik kad su zeni ukradena kola.

 

Mali svet.

Bazen - ja pojma nisam imao, nikad nisam imao bazen. Godinu dana prodje.

U medjuvremenu, bazen je pozeleneo i usmrdeo se -  nisam nista znao o hemikalijama, algicidima i odrzavanju. Ja dam oglas u novine da ga prodajem, a nazovem firmu koja se bavi odrzavanjem, da mi ga sredi, da se kupcu ne zgadi. Oni ga ociste, a cerka izrazi zelju da ga proba pre nego ga prodamo.
Rezultat: u roku 10-ak dana, manje od 3 godine stara, naucila je plivati, pa i roniti sa jednog kraja bazena na drugi (nije to bilo nesto posebno, precnik 8 metara, dubina metar i po). Valova nema. I nismo ga, na kraju, prodali, a ja sam naucio sve oko odrzavanja. I nije mi zao ni jednog minuta i nijednog centa koji sam ulozio u odrzavanje, cerka i njeno drustvo su godinama plivali i skakali (u ovoj klimi, od kraja 4. do polovine 11. meseca).

 

Proslo vreme, ode cerka da trazi srecu po svetu,, a ja da trazim nekretnine u Vojvodini.

 

troll off...


Edited by zoran59, 29 July 2014 - 14:10.

  • 2

#11553 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 July 2014 - 02:10

 E, kad su Srbi u strahu (opravdanom ili ne, druga je prica) prodavali, misleci da ostvaruju dobitak i seleci iz Zagreba, za duple pare, iako ispod objektivne tada vazece trzisne vrednosti, uleteo sam

 

O cemu baljezgas ti, covece? Kako je to neki Srbin mislio  da ostvaruje dobitak za duple pare, dajuci svoj stan ispod objektivne vrednosti? Bio glup, a ti bio pametan? Nije te sramota da se pohvalis da si profitirao na tudjoj nesreci? I jos ti krivo sto ne mozes jos skuplje na ga prodas?

I ne treba. Sram te bilo!


  • 0

#11554 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 July 2014 - 03:50

O cemu baljezgas ti, covece? Kako je to neki Srbin mislio  da ostvaruje dobitak za duple pare, dajuci svoj stan ispod objektivne vrednosti? Bio glup, a ti bio pametan? Nije te sramota da se pohvalis da si profitirao na tudjoj nesreci? I jos ti krivo sto ne mozes jos skuplje na ga prodas?

I ne treba. Sram te bilo!

 

Zasto?

Ne bih da uplecem Politiku na Nekretnine, no tokom privatizacije situacija je bila da su ljudi (bez obzira na nacionalnost) "otkupljivali" tzv. "drustveni" stan za par desetaka hiljada DM. Istovremeno, mnogi Srbi se nisu osecali bezbedno u Zagrebu, bile su grozne '90-e.

S pravom - iz moje zgrade je pod okriljem noci odvedeno nekoliko srpskih oficira na "informativni razgovor" i vise nikada nisu vidjeni. Moj tast je Srbin, oficir JNA u penziji (u penziji jos pre raspada SFRJ), i ja sam ga spasao tako sto sam ga doveo u USA na nekoliko godina. Znamo da su ga trazili - rekli su nam komsije, Hrvati, prijatelji i dobri ljudi kojima smo ostavili kljuceve da brinu za njihov stan.

 

Javila se zena, iz iste zgrade, i pitala hocemo li stan, za X novaca. Ja sam pristao na ponudjenu cenu, hocemo, bez cenkanja i gnjavaze, i ona je bila sva srecna. Jeste, dobio sam jevtino - a, da se cenkala sa nekim drugim, dobila bi i manje.

 

Cega da se sramim? (i aj'mo s tim na neku drugu temu, da ne zagadjujemo ovu).

 

Sta bi ti uradila, u takvoj situaciji?

I, da li bi ti bilo svejedno sto stanovi vrede sve manje?

 

 

edit: moralizujes, prodajes pamet i presudjujes, ne znajuci cinjenice.

I trolujes. Ovo je tema o nekretninama, a ne o politici, nacijama i raspadu SFRJ. Ako hoces da nastavimo, moze drugde, moze i preko PM, ali molim te da ne zagadjujemo zanimljiv topik.


Edited by zoran59, 29 July 2014 - 03:58.

  • 2

#11555 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 July 2014 - 09:54


Cega da se sramim? (i aj'mo s tim na neku drugu temu, da ne zagadjujemo ovu).

 

Osnovna pristojnost nalaze da ili zadrzis za sebe na koji nacin si dosao do stana, ili bar da ne spekulises da li je covek zaista imao razloga da se plasi, ili prodao jeftino zato sto je bio budala.

Svog tasta si spasavao odvodeci ga u USA, a za ovog se pitas da li je imao razloga da se plasi. Time si vec zagadio temu.

Izvinjavam se svima na trollu. Svakako necu nastavljati.


  • 1

#11556 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 29 July 2014 - 10:28

O cemu baljezgas ti, covece? Kako je to neki Srbin mislio  da ostvaruje dobitak za duple pare, dajuci svoj stan ispod objektivne vrednosti? Bio glup, a ti bio pametan? Nije te sramota da se pohvalis da si profitirao na tudjoj nesreci? I jos ti krivo sto ne mozes jos skuplje na ga prodas?

 

Pogledaj filmic koji sam vec okacio. Fenomenalan je. Govori o odnosu novca i nekretnine i sta su oni zapravo - papir i cigla.

 

 

Moram da ti ponovim: ne postoji objektivna, realna vrednost stana. To je totalna izmisljotina. Mi to koristimo u razgovoru kao takve reci, ali zapravo ne postoji.

 

Ekonomija je jedna suludo izmisljena nauka, sto bi rekao jedan moj profesor, koja sluzi za zamajavanje sveta i presipanje iz supljeg u prazno. Navodio je primer kroz istorijat razvoja cipova gde cena nikada nije imala neku objektivnu logiku vec uvek bila cist marketing. Fabrika cipova proizvodi samo jedan cip i to najjaci jer je tako njoj naisplativije. Da ga prodaje sa nekim procentom zarade nikada ne bi ovoliko zaradjivali. Onda oni te cipove "obogaljuju" pomocu prekidanja odredjene veze, iskljucivanja odredjenog dela i naprave "losiji" cip. Iako im oko losijeg cipa treba vise ulaganja, oni smisle da ga prodaju jeftinije od onog skupljeg jer tako prave marketing, razlike i raznorazne fore. Sto bi on rekao, da sam studirao ekonomiju umesto matematike ja bih poludeo jer moj mozak te potpune besmislice i nelogicnosti ne bi razumeo. Tu nista nije realno, vec je ekonomija zapravo cist marketing.

 

Potpuno isto u nekretninama. Malo Djilas i Dulic kazu da je 1.300 najniza moguca cena stana, onda Vucic kaze da je 400 evra "realna" vrednost stana. I koja je onda realna vrednost stana? Jel on zapravo ima neku realnu vrednost koja je vezana za njegovu produkciju? Pa nema, cena je prosto stvar trenutka. Taj koji je izgubio rat u tom stanu vise nece ziveti i naravno da ce ga dati za manje pare. Da nece da dobije neku tvoju "realnu" vrednost? Ko si ti da kazes da je Zoran stan nerealno platio? Nije ucenjivao nikog, nije ga ukrao. Dao je onoliko para koliko je taj kupac mogao od bilo koga najvise da dobije u tom trenutku.

 

Nekretnine i novac su igre bankara. Kao kad se Splendini pojavi da kaze nesto pozitivno tako da se narod ipak navuce na zaduzivanje, kredite i odrzava sistem produktivnim. U ovom momentu sistem je poljuljan ne samo kod nas nego u citavom svetu. Novca je previse nastampano, nekretnina je previse izgradjeno naspram broja ljudi a sistem nekako treba odrzavati. Jednom mora da pukne.

Nazalost, obicno je to kroz istoriju resavano ratom, nekim velikim, nikako drugacije, pa onda sve ponovo kada se visak papira i cigle unisti.

 

MI ovde igramo tu igru. Trenutno ce u Srbiji zbog stednje biti sve manje novca (papira), sto znaci da onda nema kapitala koji ce se prelivati u nekretnine. Zato ce one jos nekoliko godina da padaju. Ne zato sto ja to kazem ili neko drugi nego sto ova bankarska igra upravo ima ta neka pravila. Narod ima sve manje za kirije, zarade su sve manje, potrosnja se smanjuje, zarade firmi se smanjuju i samim tim ce se visak kapitala kod ovih koji zaradjuju lezeci nekako istopiti. Da li kroz male prinose kroz kamate koje im banke placaju, da li kroz vrednost nekretnina ili kroz ulaganja na berzi gde firme sve manje zaradjuju. Takav je sistem.

 

I ovde se zapravo vodi dijalog izmedju kapitalista i onih koji bi stan samo za zivot a da ne budu bas robovi.

Oni bi stan sto jeftinije jer bi po ovim cenama bili prezaduzeni i ubijeni, kapitalisti bi sto vecu lezecu zaradu.

Drzava ce odluciti koliko moze da balansira da mu kapitalista ne pobegne, a ovaj obican ne lipse. Tako ce odredjivati i kolicinu novca i vrednost nekretnine. Realnost u toj oblasti ne postoji. Ovo sto mi zovemo realno je samo trenutak koji se moze promeniti za jako kratko vreme. Eto npr. vrednost stanova u Dr Ivan Ribar je sa 1.300e/m2 svedena na potpunu bezvrednost. U ovom momentu da nekom od tih ljudi zatreba novac za nesto drugo nikako ne bi mogao da pretvori svoju ciglu u papir. Surovo, ali tako je.


  • 8

#11557 kalos

kalos
  • Members
  • 201 posts

Posted 29 July 2014 - 15:26

Englezi kažu "value is in the eye of a beholder' I nigde se to ne vidi kao u nekretninama. Otkupljene za 10 dm A prodaju se za 2000 eur. Jer ima kupca koji je hteo da plati. U decenijama koje dolaze padaće cena do nove ravnoteže ponude i potražnje. To više nema veze sa cenom izgradnje. Prodaje se redak i neobnovljiv resurs ako govorimo o Vračaru npr. Periferija je već drugo. Toga se može izgraditi koliko god možeš da prodaš. Očekujem dakle stalan pad cena u naseljima Beograda, ali suprotno stagnaciju a kasnije i verovatan postepen rast u centralnim opštinama.
  • 1

#11558 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 29 July 2014 - 16:07

Otkupljene za 10 dm

 

Ovo su ti problemi kada pocnu da se mesaju cist kapitalizam i socijalizam. To je nas izum.

Bojim se da ta prica uopste nije zavrsena.

 

Pogledajte kakva je bila situacija pre recimo 4-5 godina. Taman je pocinjala kriza, ekonomisti su vec znali sta nas ceka. Na izborima su se povecavale (za enormne sume) plate i penzije za koje se ni tada nije moglo zaraditi produktivnoscu, vec se zaduzivalo. Znaci vec se znalo da ulazimo u sve veci minus. BDP pada, gradjevinari kukaju. Pojavljuje se Stepa kao Bozji dar sa neba. Gradjani slomljeni kriminalom, duplim prodajama, jezivim cenama koje su se pumpale u vreme nenormalne kolicine novca koja je izlazila na trziste docekale su Stepu kao da vise nikada nesto tako nece doci. A zapravo se grade zgrade kojih moze biti 40, a moze i 400. Medjutim, iako smo u kapitalizmu, taj isti kapitalizam nije dozvoljavao da se Stepa prodaje po tolikoj ceni. Kapitalisti su procenili da ipak ni po njima to nece proci na duze staze. I sta drzava uradi? Pa ponovo primeni socijalizam. Pozove banke i kaze da kreditiraju GDS da gradi stanove. Banke traze velike garancije. Pored kredita za gradnju koje garantuje direktno Skupstina Republike Srbije osniva se i NKOSK za koji opet garantuje drzava, a koji ce u slucaju pada cena bankama nadoknaditi sve stete. Znaci banke su sve obezbedile za sigurnu igru.

Naravno svi su se nakrali, Stepa i Dr Ivan Ribar prodati po frapantnim cenama vec za to vreme. Narod prezaduzen, dzepovi pojedinaca puni.

I sta se sutra moze desiti?

Pa brdo tih koji su kupili su vojska, policija, Telekom, EPS, lekari, prosvetari. Mnogi od njih ce dobiti otkaz, a svi nize plate i sve vece rate. Da li ce ih drzava ugusiti?

Pa ja nisam siguran. Opet smo napravili neki socijalizam garancijama kapitalistima, i moze se desiti da sutra drzava oprosti dugove svima njima, namiri bankare, a kompletno drustvo im plate stanove upravo isto onako kako je platila i onima koji su ih "kupili" po 10dm. Ti stanovi jesu poklonjeni pojedincima, ali njih je platilo drustvo u celini.

 

Zapadni kapitalizam u Srbiji ce poceti tek onog momenta kad konacno napustimo socijalizam. Ova mesavina ce nas unistiti.

Gradjevinska direkcija Srbije je upravo ta smisljena crna rupa sistema koja guta pare bez ikakve kontrole sa svih stana.


  • 5

#11559 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 29 July 2014 - 16:20

McLeod je postavio fenomenalan tekst na temi Bankrota. Izdvajam deo vezan za nekretnine.

 

Miodrag Zec: Vučić mora da okrene privredni potencijal prema izvozu, a tome ne pogoduje sadašnja politika kursa dinara pri kojoj se pozajmljivanjem čuva kurs nacionalne valute. Mala zemlja kao što je Srbija mora da se potpuno okrene prema izvozu i prema znanju, a znanje je ovde dosta urušeno, jer inženjeri koje imamo napuštaju zemlju, a nama ostaju menadžeri i Megatrend.  Srbija ne može da otima od drugih, što se inače dešava u globalnoj ekonomiji, ovde se otima od sopstvenog naroda, a narodni džep nije tako dubok i narod ima ružnu osobinu da hoće da jede svaki dan. To lako može da iskomplikuje situaciju, mada je stepen trpeljivosti ovde zaista ogroman. Rezerve koje smo imali dosta su istanjene. Novca koji stiže iz dijaspore biće sve manje. Veliki broj ljudi koji su se nakon penzionisanja vratili u Srbiju misleći da će ovde živeti jeftinije – sada se vraća, jer ispada da je jeftiniji život u Kelnu nego u Beogradu.

 

Ovde se otima od sopstvenog naroda, a narodni džep nije tako dubok i narod ima "ružnu" osobinu da hoće da jede svaki dan
Deca iz srednje klase zauvek odlaze u Ameriku i samo čekaju da prodaju kuću u Beogradu, pa da tamo kupe stan. Oni ne šalju novac svojim roditeljima u Srbiji kao što su slali oni koji su sedamdesetih išli u Nemačku. Sve u svemu, brzo se tanje rezerve za vođenje politike u kojoj se ne eliminiše sistemski deficit. Ovo što se sada radi meni liči na pokušaj saniranja trošnih kuća. Što ih više krečite, iz njih izbija sve više vlage. Sistem se naprosto mora resetovati i mora se postaviti sasvim drugi ugaoni kamen.

http://www.slobodnae...n/25471332.html


  • 4

#11560 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 29 July 2014 - 17:02

Englezi kažu "value is in the eye of a beholder' I nigde se to ne vidi kao u nekretninama. Otkupljene za 10 dm A prodaju se za 2000 eur. Jer ima kupca koji je hteo da plati. U decenijama koje dolaze padaće cena do nove ravnoteže ponude i potražnje. To više nema veze sa cenom izgradnje. Prodaje se redak i neobnovljiv resurs ako govorimo o Vračaru npr. Periferija je već drugo. Toga se može izgraditi koliko god možeš da prodaš. Očekujem dakle stalan pad cena u naseljima Beograda, ali suprotno stagnaciju a kasnije i verovatan postepen rast u centralnim opštinama.

 

Kada je u pitanju prvi deo posta, saglasan sam.

 

Sto se tice drugog dela, ne mogu se sloziti. Upravo je Vracar deo grada koji svoju popularnost, a samim tim i cenu, prvenstveno duguje marketingu koji Gant pominje. Jednostavno, sloj stanovnistva koji je mogao sebi da priusti cene stanova koje su do nedavno bile aktuelne na Vracaru je marketinskim trikovima ubedjen, zaveden, da je prebivaliste na Vracaru "in, u trendu, fensi, pitanje prestiza" - ma koliko imucan bio, ukoliko ne posedujes stan kod Hrama (ili bar na "krstu") jednostavno ne mozes biti deo "izabranih". Mozda i postoje pojedini delovi gde kvalitet zivota opravdava visoku cenu ali to definitivno nije slucaj sa Vracarem u celosti.

 

Drugi evidentan primer marketinske spekulacije je Belville - od stanova prosecnog do loseg kvaliteta, blokovskog tipa, na prosecnoj lokaciji, marketinskim putem, stvoren je privid stanova namenjenih "modernoj srpskoj eliti".

 

Medjutim, tom percepcijom je relativno lako manipulisati. Kao sto je Belville vremenom izgubio na znacaju, kako zbog pojave novih "atraktivnih" naselja tako i zbog uocavanja da plasirane poruke o njemu bas i ne odgovaraju istini, takodje postoji mogucnost da nesto slicno zadesi i Vracar, ukoliko "elita"  prihvati neko drugo naselje kao popularno i "kvalitetno", ako oceni da zivot u Sumatovackoj i nije tako "in" vec da je  ekskluziva zapravo stan u BnV, A bloku, "Beku" Zahe Hadid...

 

U takvom slucaju, cene se moraju prilagoditi plateznim sposobnostima manje imucnog sloja zainteresovanog za neprodate stanove na istoj lokaciji, koja medjutim vise nije na vrhuncu popularnosti.

 

Povrh svega, cvrsto verujem da ce u doglednoj buducnosti u Beogradu polako poceti da preovladava koncept po kome je privlacnije ziveti na prostranoj periferiji (naravno, delovi koji su lokacijski i infrastrukturno pozeljni tipa Golf, rezidencijalni deo Bez. kose...) nego u klaustrofobicnom centru poput Vracara.

 

I samo par reci na mudrolije o "sramnom sticanju na tudjoj nesreci"  - covek nije uradio ama bas nista lose. Nikoga licno nije zastrasivao, proterivao, niti mu na silu otimao stan. Koliko sam razumeo, nije cak ni ziveo u Hrvatskoj u tom trenutku. Da su svi potencijalni kupci bili "moralni i ispravni" kao forumasica odozgo, taj stan uopste ne bi ni bio prodat a komsije bi se svakako morale iseliti, stan bi ostao prazan, i velika je verovatnoca da bi se u njega uselila neka od nacionalno osvescenih lokalnih vucibatina, koja bi na kraju stekla svojinu na stanu "odrzajem". Sto vec jeste bogacenje na tudjoj nesreci, nemoralno a i nezakonito...


  • 5

#11561 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 29 July 2014 - 18:05

Evo primera kako obican radnik mora da prati trend i plati nesto za sta nema novca.

Ovo je neko naselje na Dedinju, vidi se lepo kad izadje na terasu. Sama Dara je rekla da su tu sve neke pevacice kupile stan. Kako kaze, umetnici, pa recimo da je ovo neki umetnicki kvart na Dedinju. Njoj je ovo kao hotel, prenocila 2-3 puta.

 

Ona je na zabavi stekla ogroman novac, nezamisliv za bilo koga i kada je imala previse papira resila je da to malo pretvori u ciglu. To je njeno pravo i sve je to u redu. Medjutim, narod i kad nema leba da jede na svadbi se tuce ko ce preko reda da naruci pesmu, dovede trubace i sl. I kada napravi kriticnu masu pevacica koja vise ne zna sta ce sa tolikim suskama, posle se ceska po glavi zasto on posten i vredan ne moze da kupi stan u BG, a nije se pitao kada se na svadbi isticao nad drugima u gluposti.

Stvorio je bogatasice umetnice koje su digle cenu tih stanova. Njemu treba za zivot, njoj kao hotel.

 

Cena stana u Beogradu je prosto taj nas mentalitet, pa videcemo dokle ce biti. Negde u svetu mnogo vise zive hirurzi u ovakvim naseljima, nasi idu u Stepu (oni posteni), a "slavuji" ne mogu da se naguraju na Dedinje.

 

Kako kaze Miodrag Zec, kada se malo ovaj narod emancipuje, kada mladi pocnu da prodaju stanove u Beogradu da bi se trajno naselili u Americi i kada nestanu likovi poput Zike iz Zikine dinastije (model mercedes 200D), onda ce i nekretnine dobiti malo realniji smisao.

A to znaci da ne odudaraju od standarda gradjana.

 

Link


  • 4

#11562 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 29 July 2014 - 18:05

Meni taj Vracar, izuzev jednog manjeg dela, od recimo Beogradske do Kneza Milosa, nikad nije bio ono kao wow kakav kraj. I bas ti delovi Vracara koji su najpopulraniji su mi skroz bezveze. Nikako ne mogu da razumem da je nekome Kalenic pijaca In lokacija. Ono tamo je blagi uzas. 


  • 3

#11563 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 29 July 2014 - 18:42

Meni taj Vracar...

 

Kada sam je vec pomenuo - Sumatovacka ulica, deo blize Hramu.

 

vracar-sumatovacka.png

 

Sada nek meni neko objasni sta je ovde ekskluzivno? Sta opravdava cene koje su vladale 2008/09 godine? Sta uostalom opravdava i trenutne cene i zbog cega bi one u buducnosti trebale da rastu, ili bar da stagniraju?

 

Vidim samo neskladan miks nabudzene novogradnje i poluraspale starogradnje sa zardjalim ukrivo postavljenim resetkama na prizemnim prozorima, gomilu zbijenih zgrada natrpanih u skucenoj, jednosmernoj ulici u kojoj je deo za pesake zauzet od strane motornih vozila, gradjevinskog materijala i ostalih skalamerija... bez ikakvog traga, ne drveta, vec bilo kakvog zelenila u celoj celcatoj ulici.

 

Da mi neko prica da je ovo jedan od najcenjenijih delova metropole regionalnog lidera, ne bih mu verovao...


Edited by Lucius Tarquinius, 29 July 2014 - 18:50.

  • 5

#11564 kalos

kalos
  • Members
  • 201 posts

Posted 29 July 2014 - 19:25

Dakle na Vračaru više nemaš slobodan plac da zidaš zgradu, investitor može samo da kupi staru ruši i zida novu, obično 5 X veću (po kvadratima koje prodaje) Vračar je opet kao i Stari grad zanimljiv mnogima naročito sa dubokim džepom Dakle mala ponuda ma kako kvalitet i starost zgrade bili loši će držati cenu. I zato stan na Vračaru i Starom Gradu ima i karakteristike investicije. Sve je suprotno za druge delove grada. Neko je dobro primetio neverovatno malu razliku u cenama periferije I centra grada (uključuje i Vračar)

Edited by kalos, 29 July 2014 - 19:38.

  • 1

#11565 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 29 July 2014 - 19:52

Jeste da se obično ne javljam ovde, ali evo da kažem i neku reč o Vračaru, pošto sam pre više godina prodao tamo nasleđeni stan i kupio dosta veći na Bežanijskoj kosi. U pitanju je Kursulina ulica. Čak i kada je bilo manje vozila, parking je bilo teško naći, pa je svaki odlazak automobilom podrazumevao traženje mesta, što je bilo najgore petkom i u dane vikenda. Jedina pogodnost je bila Kalenićeva pijaca, mada se i ona samo uslovno može nazvati pogodnošću. Jeste da je samo na nekoliko minuta hoda, ali oko nje je pravi svinjac kroz koji se teško prolazi. U blizini i nema toliko samoposluga, osim nekog Maksija i nekoliko privatnih radnjica, pri čemu je izbor relativno sužen. Što se tiče prevoza, za ono što je meni potrebno, ništa naročito. Ako bih hteo da odem do Trga, u špicu se više isplatilo pešačiti nego oslanjati se na gradski prevoz, dok o cirkusu koji se javlja kad crkne neka trola ne treba ni trošiti reči. Ranije sam stanovao na NBGD, koji je za prevoz i kretanje višestruko bolji. Buke je bilo, naročito zbog saobraćaja koji je išao kroz Makenzijevu, a o zagađenosti ne bih ni trošio reči. I koja je bila prednost ovog dela grada? Po mom mišljenju - nikakva. Neki koji nisu iz BG su se čudili što iz nekakvog vajnog centra odlazim na nešto što je u njihovim mozgovima daleka periferija, ali šta taj kraj ima osim lokacije kod koje ne vidim nikakvu prednost? Pokušavao sam da dobijem odgovore od tih istih, ali su bili krajnje smešni. Kao prednost lokacije su spominjali hram sv. Save, koji je ionako samo mana, npr. zbog gužve koja se tamo stvara kada popovi prave neki događaj, a u njega ionako nikada nisam ni kročio. Kao drugu prednost navedene su razne radnje i blizina Bulevara, mada mi i to ništa ne znači, pošto mi je svakodnevno potrebna samo hrana, dok se sve ostalo što mi treba može kupiti u gotovo svakom delu grada. Konačno, kao najveću prednost neki su navodili da je to Vračar, odnosno centar, od čega je jedina korist bila visoka cena kvadrata koja je završila u mom džepu i pomogla pri kupovini drugog stana. Blizina Terazija, Kalemegdana ili Bulevara mi apsolutno ništa nisu značili, jer smatram da je stan mesto u kome živim i odradim deo posla, a ne nešto čime ću se hvaliti u kafiću.


  • 6