Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#2821 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 15:22

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 07:37) <{POST_SNAPBACK}>
Hajde uradi ponovo...i ponovo...i ponovo dok ne dođeš do prave, tačne cifre. 1747 nije prava cifra. Uradi to i u drugim delovima grada i kada nađeš onako velike nedoslednosti koje si edisonski prijavio, javi se opet.



  Daj bre Gordi,jer ti to mene zezas?Evo svako moze da ode ovde http://imovina.net/s...%...region[]=69 ,tu je Autokomanda ,2-sobni i  ima ih 22 u ponudi,od tog broja 11 je prijavljeno kao "novi oglas" sto se jasno vidi,kada na svakom od tih 11 izvedes koliko je cena prosecnog kvadrata i dobijes ukupno tacno 19.229,15evra i to podelis sa 11,dobijes ,nemogu da verujem da ovo pisem,19.229,15/11=1748e/m2.

Ne kapiram te....

Edited by kontrol, 17 August 2010 - 15:51.

  • 0

#2822 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 15:44

 
QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 07:37) <{POST_SNAPBACK}>
To se dešava kada izvodiš zaključke na prvu loptu. 

Oglasi koji se osvežavaju svake nedelje su sveži. Oni koji su manje sveži se osvežavaju ređe. Ovi koji imaju datum osvežavanja pre 16.08. su objavljeni mnogo pre ovih koji imaju datum 16.08. Što je nekretnina starija to se ređe osvežava. To je njihov pametan način da uhvate trendove na tržištu a da ipak zadrže veliku bazu stanova. Naučićeš ti svašta ovde. rolleyes.gif


  I ovde si zesce promasio logiku ,Gordi.Dakle po tebi je samo oglas oglasen juce relevantan?WTF?pa jer to znaci da su oni objavljeni pre 3 dana irelevantni?A da te podsetim u ovih ostalih 11 najstariji oglas je od 24.07.2010.godine ,dakle pre 20ak!! dana,a ostali su svi iz avgusta.Pa kakva je to logika.Ajde da pitamo ostale sta misle o tome.


   E sad sta ja mislim,ja mislim da su ove cene na ovoj "tvojoj" tabeli one po kojima se realizuju prodaje i to mi je vec mnogo  blize realnosti,buduci da su se 2 Mirijeva koja su se realizovala a za koje licno znam ,realizovala u ovo ceni.

  Oglasene cene ,Gordi ,su cene svih nekretnina oglasenih barem u poslednjih mesec-dva,buduci da se prodaje tesko ostvaruju u ranijem roku.Te prosecne cene daju prosecnu oglasenu cenu ,a ne samo one poslednje oglasene.Taj princip je totalno nepouzdan ,to sam ti vec rekao,da je teoretski moguce da se poslednji oglasio samo ovaj sa cenom od 1451e/m2,pa da ispadne da su cene za par dana pale vise od 20%,a to je smesno.Slazes se Gordi?

Sta misle ostali?

  

Edited by kontrol, 17 August 2010 - 15:52.

  • 0

#2823 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 15:50

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 07:37) <{POST_SNAPBACK}>
 
Pera Perić je.... da ne ponavljam. Ja jesam računao dalje, na uzorku svih stanova na NBG sam uporedio poklapanje 2 izvora, i prosečne oglašene cene su praktično iste.


   E sad ,iskreno da ti kazem ,Gordi,s obzirom na prethodno iskustvo sa tobom,necu moci blanko da ti verujem na rec,izvini,ali moracu da proverim ove tvoje "tvrdnje" u vezi Halo-oglasa,ali ne sada vec kad budem imao vremena,pa ti onda javljam do kakvih sam rezultata dosao.Za sada mogu samo da kazem ono sto sam racunao,a to je Arena NB i prema Halo-oglasima prosecna cena tamo je mnogo veca od prosecne cene u ovoj tvojoj tabeli.


Pozdrav 


  • 0

#2824 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 17 August 2010 - 16:24

@kontrol
Jel si ti covece skontao da ti vise niko ne veruje da si kupac stana vec obican spekulant?
Daj bre oladi samo smaras.... nema vise nikog ko ovde poveruje ista sto ti prognoziras ili procenis smile.gif
  • 0

#2825 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 16:33

QUOTE (reb0rn @ 17.08.2010, 17:24) <{POST_SNAPBACK}>
@kontrol
Jel si ti covece skontao da ti vise niko ne veruje da si kupac stana vec obican spekulant?
Daj bre oladi samo smaras.... nema vise nikog ko ovde poveruje ista sto ti prognoziras ili procenis smile.gif


heart.gif
  • 0

#2826 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 17 August 2010 - 16:39

QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 15:33) <{POST_SNAPBACK}>
heart.gif

whistling.gif

  • 0

#2827 kriticar

kriticar
  • Members
  • 39 posts

Posted 17 August 2010 - 19:55

QUOTE (vbarac @ 17.08.2010, 13:32) <{POST_SNAPBACK}>
Pozdrav forumasima

Imam pitanje vezano za blok "Retenzije" na Novom Beogradu.

Sta "ljudi kazu" za te blokove - kvalitet zgrada, infrastrukture, stanova? Lokacija je fenomenalna, odrastao sam u blizini. Medjutim, gledajuci sam blok ne vidim sta je uzrok visokim cenama stanova u tom delu Novog Beograda.


Ja iznamljujem stan u jednoj od njih, Novo Beogradska strana i gradnja je dobra, grejanje solidno i ima dovoljno parkinga, mada parkinga ima manje oko suda i doma zdravlja. Dovoljno zelenila. O gradnji sam cuo da su novije zgrade u Dzona Kenedija malo losijeg kvaliteta izgradnje. Kvalitet zavisi od starosti zgrade, moraš sam da pogledaš.

A što se tiče mesta, ono je fenomenalno. Kej na pet minuta, imaš dva, tri Maksija od kojih je jedan stvarno veliki, mesta za parkiranje više nego dovoljno, tu je i Goce Delčeva u kojoj imaš skoro sve banke i najvise brze hrane na Novom Beogradu, Stari Merkator, tri pumpe, više auto perionica mada nisu jeftine, i par mesara. I povezanost sa svim delovima grada je fenomenalna bilo kolima, bilo autobusom, plus tržni centri su relativno blizu. Ako hoćeš na pijac ima kod Starog Merkatora, ali je skuplji, ali uvek možeš da odeš do Zemuna 10-15 minuta pešaka.

Po meni verovatno jedno od najbolji lokacija na NB, ako ne i najbolja. Ukratko, nekretninu prodaje mesto i mesto, a po meni ovo je definitivno mesto. Ako još radiš na NB, jednostvno odlično.

  • 0

#2828 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 August 2010 - 20:26

QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 16:22) <{POST_SNAPBACK}>
Daj bre Gordi,jer ti to mene zezas?Evo svako moze da ode ovde http://imovina.net/s...%...region[]=69 ,tu je Autokomanda ,2-sobni i ima ih 22 u ponudi,od tog broja 11 je prijavljeno kao "novi oglas" sto se jasno vidi,kada na svakom od tih 11 izvedes koliko je cena prosecnog kvadrata i dobijes ukupno tacno 19.229,15evra i to podelis sa 11,dobijes ,nemogu da verujem da ovo pisem,19.229,15/11=1748e/m2.
Ne kapiram te....



Auuu...Kontrol, moramo da pođemo od osnova. rolleyes.gif

Ovo je primer onoga šta si ti uradio (najprostiji primer): imaš 2 stana od 20 kvadrata, cena po kvadratu je 2000 Eura i jedan stan od 40 kvadrata, cena je recimo 1400 E. Ti si prosečnu cenu kvadrata ova 3 stana dobio kao (2000+2000+1400)/ 3 = 1800 E.

Ono što u stvari treba da se uradi da bi se dobila tačna cifra koju ti daje ona tabela jeste da se sabere ukupna cena ova tri stana (40k+40k+56k) i da se podeli sa ukupnom kvadraturom koja se prodaje (20+20+40=80m2). Odnosno 136k/ 80m2 = 1700 E.

Znači, ovih 10 stanova (ja sam našao 10 a ne 11) je ukupne cene 897,900 E, a ukupne kvadrature 519m2. Podeliš jedno sa drugim i dobiješ 1730E.

Ta cifra se malo razlikuje od cifre koja je data u onoj tabeli (1725 E), pretpostavljam da je razlika možda u jednom stanu koji je iz nekog razloga na jednom mestu ušao u obračun a na drugom nije.


E sad, sa ovim znanjem kreni da tražiš mesta gde se 2 cifre ne poklapaju u meri u kojoj si tvrdio da se ne poklapaju, pa se javi da dalje diskutujemo na ovu temu.
  • 0

#2829 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 August 2010 - 20:53

QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
I ovde si zesce promasio logiku ,Gordi.Dakle po tebi je samo oglas oglasen juce relevantan?WTF?pa jer to znaci da su oni objavljeni pre 3 dana irelevantni?A da te podsetim u ovih ostalih 11 najstariji oglas je od 24.07.2010.godine ,dakle pre 20ak!! dana,a ostali su svi iz avgusta.Pa kakva je to logika.Ajde da pitamo ostale sta misle o tome.


Mašenje logike je tvoja specijalnost ovde, ne bih da te ugrožavam rolleyes.gif

Ovi oglasi što imaju navedeno 16.08. nisu prvi put objavljeni 16.08. nego ranije. Oni su samo osveženi 16.08. Ako mi ne veruješ, u ponedeljak 23.08. pogledaj koji su oglasi u ponudi, i uporedi sa onim što vidiš danas (snimi negde ove 22 ponude).

Kad smo već kod logike, zar ti nije nelogično da su baš svi stanovi oglašeni u poslednjih 20 dana? Ako to proširiš na ceo taj sajt, to znači da su se praktično svi od 32,000 stanova oglasili u poslednjih 20 dana? Ili da se svakih nedelju dana pojavljuje 15,000 novih oglasa, a da onih 15,000 od prethodne nedelje nestaju...


QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
E sad sta ja mislim,ja mislim da su ove cene na ovoj "tvojoj" tabeli one po kojima se realizuju prodaje i to mi je vec mnogo blize realnosti,buduci da su se 2 Mirijeva koja su se realizovala a za koje licno znam ,realizovala u ovo ceni.


Auuuu...Stvarno u ovo veruješ??? To je kao da zaključiš da Halooglasi mogu da imaju podatak o tome po kojoj ceni se realizuju ponude stanova koji se u njima oglašavaju. Odakle ljudima ovaj podatak? Svako proda stan, i onda javi Imovini.net: "Znate, prodao sam stan po toj i toj ceni"? Onda korisnički servis Imovine.net skuplja ove podatke i svake nedelje ih objavljuje? To je tvoja ideja?

Ako pogledaš tu tabelu, videćeš da postoje informacije za svaki deo grada (91 reon), posebno za 1, 2 i 3 sobne stanove stanove. Znači, ukupno daju 3 x 91 = 273 cene svake nedelje. To znači da bi svake nedelje morao da se proda barem jedan stan u svakoj od te 273 kategorije da bi oni imali cenu. 52 nedelje godišnje = najmanje 52 x 273 stana prodata u Beogradu godišnje. Ili‚ ~14,200 stanova. Sve preko Imovine.net. Minimum, pošto smo računali sa samo jednom prodajom u svakoj od 273 kategorije.


QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
Oglasene cene ,Gordi ,su cene svih nekretnina oglasenih barem u poslednjih mesec-dva,buduci da se prodaje tesko ostvaruju u ranijem roku.Te prosecne cene daju prosecnu oglasenu cenu ,a ne samo one poslednje oglasene.Taj princip je totalno nepouzdan ,to sam ti vec rekao,da je teoretski moguce da se poslednji oglasio samo ovaj sa cenom od 1451e/m2,pa da ispadne da su cene za par dana pale vise od 20%,a to je smesno.Slazes se Gordi?

Sta misle ostali?


Smešno je koliko si posvađan sa logikom. Nekretnine ne samo da se ne prodaju za mesec-dva nego čame na Imovini.net godinama. Ovi oglasi koji imaju datum pre 16.08. nisu oglašeni na Imovini net u julu nego mesecima pre.

Sećaš se one kuće o kojoj smo diskutovali tamo negde...pre pola godine. Naselje Golf, kuća pod hipotekom, privlačna cena...

Vidi ovo:

Kuća

rolleyes.gif Piše: nov oglas. Objavljen 16.08. rolleyes.gif Sledeće nedelje će pisati: Nov oglas. Objavljen 23.08.

Dakle, da zaključim: ljudi sa Imovine.net ne brišu jako stare stanove iz ponude (možeš da ih nađeš u pretrazi), ali cene tih stanova ne ulaze u obračun prosečne cene nekretnina (koja se daje u onoj tabeli), već samo cene nekretnina koje su objavljene/ izmenjene u skorijem vremenskom intervalu. Taj skoriji vremenski interval nije nedelju dana već mnogo mnogo više.

Tako su postigli da im podaci o trendovima budu kvalitetni i ažurni (isključuju jako stare ponude, verovatno one starije od 6 meseci).
  • 0

#2830 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 August 2010 - 21:42

QUOTE (kontrol @ 17.08.2010, 16:50) <{POST_SNAPBACK}>
E sad ,iskreno da ti kazem ,Gordi,s obzirom na prethodno iskustvo sa tobom,necu moci blanko da ti verujem na rec,izvini,ali moracu da proverim ove tvoje "tvrdnje" u vezi Halo-oglasa,ali ne sada vec kad budem imao vremena,pa ti onda javljam do kakvih sam rezultata dosao.Za sada mogu samo da kazem ono sto sam racunao,a to je Arena NB i prema Halo-oglasima prosecna cena tamo je mnogo veca od prosecne cene u ovoj tvojoj tabeli.
Pozdrav


Evo da ne čekamo previše i da se ne zamaraš, pomoćiću ti. Ipak je to veliki zalogaj, ja sam se žešće smorio dok sam proveravao, a ja volim cifre rolleyes.gif

Novobeogradski stanovi - Imovina.net



Ovo su podaci o stanovima koji se nude na Imovina.net. Kao što vidiš, na tom sajtu postoji 14 NBG reona.

U drugoj koloni dat je broj stanova (sve vrste, od jednosobnih do dupleksa) koje izbacuje pretraživač ovog sajta (obuhvata i stare i novije ponude). Ukupno 1,651 stan.

U trećoj koloni data je prosečna cena svežijih ponuda (koje su osvežene 16.08., recimo oko 50% ovih stanova).

Da bi dobio prosečnu cenu stana na celom nbg, nije dovoljno da se uzme samo prosek ovih prosečnih cena po NBG reonima. Ako bi tako uradio, dobio bi ovaj prosek od 1,490 E/ m2.

Zašto ne možeš? Zato što su reoni različite veličine, i u njima je u ponudi različit broj stanova. Npr. Staro Sajmište samo jedna ponuda, prosečna cena 950E/m2. Da bi dobio prosečnu cenu svih stanova koji se nude na NBG na Imovina net, moraš da uzmeš u obzir uticaj veličine reona. Pošto nemamo podatak o tome na kolikom broju je tačno računat prosek cena (kolona 3), za odnose vrlo dobro može da posluži i kolona 2 (broj svih stanova u ponudi, pošto je logično da su ovi odnosi isti).

Kada uzmeš u obzir veličinu reona, dobija se da je prosečna cena kvadrata stana na NBG 1,586 E/ m2.



Novobeogradski stanovi - Halooglasi

Početkom avgusta (4. avgusta) sam skinuo i lepo sredio sve oglase stanova na NBG u halooglasima.

Ukupno je bilo oglašeno 1,497 stanova sa cenom.

Ukupno je bilo 99,566 m2 u ponudi, a ukupna cena je bila 159,402,412 E.

Prosečna cena kvadrata na NBG je bila 1,601 E/ m2.

Razlika prosečne cene stana na NBG u dva izvora je 1%.


I za kraj, odakle razlika cene stanova "kod Arene" u dva izvora?

Ovo je spisak NBG reona u halooglasima:

N. Bgd - Arena; N. Bgd - Belvil; N. Bgd - Bež. kosa; N. Bgd - Bežanija; N. Bgd - Blok 1; N. Bgd - Blok 11a; N. Bgd - Blok 19; N. Bgd - Blok 19a; N. Bgd - Blok 21; N. Bgd - Blok 22; N. Bgd - Blok 23; N. Bgd - Blok 24; N. Bgd - Blok 28; N. Bgd - Blok 29; N. Bgd - Blok 30; N. Bgd - Blok 33; N. Bgd - Blok 34; N. Bgd - Blok 37; N. Bgd - Blok 38; N. Bgd - Blok 44; N. Bgd - Blok 45; N. Bgd - Blok 61; N. Bgd - Blok 62; N. Bgd - Blok 63; N. Bgd - Blok 64; N. Bgd - Blok 67; N. Bgd - Blok 70; N. Bgd - Blok 70a; N. Bgd - Blok 71; N. Bgd - Blok 72; N. Bgd - Blok 7a; N. Bgd - Dr I. Ribara; N. Bgd - Fontana; N. Bgd - Hotel Jugoslavija; N. Bgd - Hyatt; N. Bgd - Ledine; N. Bgd - N. Merkator; N. Bgd - S. Merkator; N. Bgd - Tošin bunar; N. Bgd - YBC; N.Bgd - Opština; N.Bgd - Sava centar; Novi Beograd (bez odrednice).



Ukupno 43 reona, u poređenju sa 14 reona na Imovina.net.

Na imovina.net "Kod Arene" postoji 224 ponude (14% svih ponuda)
Na halooglasi "Kod Arene" postoji 61 ponuda (4% svih ponuda)

Kapiraš? "Arena" na imovina.net je definisan kao mnogo širi reon nego na halooglasima. U halooglasima je podela na reone detaljnija, pa je ta "Arena" uži ("ekskluzivniji" rolleyes.gif ) reon i otud razlika u ceni.

Eto, imaš sve na tacni kada te mrzi da razmišljaš rolleyes.gif

Edited by Gordon, 17 August 2010 - 21:48.

  • 0

#2831 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 17 August 2010 - 21:56

QUOTE (kriticar @ 17.08.2010, 19:55) <{POST_SNAPBACK}>
Ja iznamljujem stan u jednoj od njih, Novo Beogradska strana i gradnja je dobra, grejanje solidno i ima dovoljno parkinga, mada parkinga ima manje oko suda i doma zdravlja. Dovoljno zelenila. O gradnji sam cuo da su novije zgrade u Dzona Kenedija malo losijeg kvaliteta izgradnje. Kvalitet zavisi od starosti zgrade, moraš sam da pogledaš.

A što se tiče mesta, ono je fenomenalno. Kej na pet minuta, imaš dva, tri Maksija od kojih je jedan stvarno veliki, mesta za parkiranje više nego dovoljno, tu je i Goce Delčeva u kojoj imaš skoro sve banke i najvise brze hrane na Novom Beogradu, Stari Merkator, tri pumpe, više auto perionica mada nisu jeftine, i par mesara. I povezanost sa svim delovima grada je fenomenalna bilo kolima, bilo autobusom, plus tržni centri su relativno blizu. Ako hoćeš na pijac ima kod Starog Merkatora, ali je skuplji, ali uvek možeš da odeš do Zemuna 10-15 minuta pešaka.

Po meni verovatno jedno od najbolji lokacija na NB, ako ne i najbolja. Ukratko, nekretninu prodaje mesto i mesto, a po meni ovo je definitivno mesto. Ako još radiš na NB, jednostvno odlično.



Zaboravio si dom zdravlja na 5 minuta (edit: ups sad videh da rece dom zdravlja), skola na 5 minuta, srednja skola gimnazija na 5-10minuta, zemjunska bolnica (ma kakva to bila mesara) u blizini. Veza sa gradom odlicna autobus <10 minuta do zelenjaka sa cekanjem (osim u ranim jutarnjim casovima izmedju 7-8 kada sav normalan svet ide na posao) tongue.gif
Ako volis lud provod na splavovima si za 5 minuta a i gajba ti je u blizini za brz povratak u slucaju da ti se prosreci kece.gif
Ranije bez splavova i novoizgradjenih visepratnica jedno od najboljih ako ne i najbolje mesto za zivot u BG-u. Sada mi samo smetaju splavovi dry.gif
Edit: U svakom slucaju sve sto si rekao... Toliko mi se spava da su ovce pojele pola tvog posta tongue.gif

Edited by vizl, 17 August 2010 - 22:05.

  • 0

#2832 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 22:18

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 21:26) <{POST_SNAPBACK}>
Auuu...Kontrol, moramo da pođemo od osnova. rolleyes.gif

Ovo je primer onoga šta si ti uradio (najprostiji primer): imaš 2 stana od 20 kvadrata, cena po kvadratu je 2000 Eura i jedan stan od 40 kvadrata, cena je recimo 1400 E. Ti si prosečnu cenu kvadrata ova 3 stana dobio kao (2000+2000+1400)/ 3 = 1800 E.

Ono što u stvari treba da se uradi da bi se dobila tačna cifra koju ti daje ona tabela jeste da se sabere ukupna cena ova tri stana (40k+40k+56k) i da se podeli sa ukupnom kvadraturom koja se prodaje (20+20+40=80m2). Odnosno 136k/ 80m2 = 1700 E.

Znači, ovih 10 stanova (ja sam našao 10 a ne 11) je ukupne cene 897,900 E, a ukupne kvadrature 519m2. Podeliš jedno sa drugim i dobiješ 1730E.

Ta cifra se malo razlikuje od cifre koja je data u onoj tabeli (1725 E), pretpostavljam da je razlika možda u jednom stanu koji je iz nekog razloga na jednom mestu ušao u obračun a na drugom nije.


E sad, sa ovim znanjem kreni da tražiš mesta gde se 2 cifre ne poklapaju u meri u kojoj si tvrdio da se ne poklapaju, pa se javi da dalje diskutujemo na ovu temu.


  Apsolutno mi je nelogicno da stan od recimo ,35m2 i stan od 72m2,da se njihov prosek kostanja po m2 vadi tako sto ih saberes kao kvadrate i delis ih sa oglasenim ukupnim cenama,jer dobijes opet veoma nepouzdan podatak,jer ti kvadrati nisu jednaki,da ne objasnjavam zasto.

To ja mislim,e sad uzeo sami tu tvoju metodu i ispalo je ukupno 972.900 evra/ 560 ukupno m2=1737evra/m2,dakle i dalje se ne poklapa sa cifrom od 1725e/m,2.Nesto nije kako ti tvrdis.

A da je ovako kako ja kazem,tj,da se racuna prvo prosek po m2 svakog stana posebno pa se ti proseci sabiraju i zatim sve to deli sa brojem stanova,dokazao sam i time sto sam izracunao prosek svakog od 22 stana u ponudi,sabrao te proseke i dobio identicnu cifru kao i oni kada racunaju svih 22 stana a to je ukupno suma svih prosecnih cena za 2-sobne na Autokomandi je 40.591.24/22stana=1845e/m2,identicna cifra kao i ovde http://imovina.net/s...%...region[]=69. Dakle ipak tvoja logoka je pomesana ili otvoreno,sto bi ti rekao ,ne daj Boze "lazes".Izvini samo tebe citiram ,ja ti to tako nikad ne bih rekao,rekao bih da me zezas.

Ajd' sad ti malo bolje racunaj ,pa se javi.
Pozdrav
Pozdrav

Edited by kontrol, 17 August 2010 - 23:33.

  • 0

#2833 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 22:58

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 21:53) <{POST_SNAPBACK}>
 

Auuuu...Stvarno u ovo veruješ??? To je kao da zaključiš da Halooglasi mogu da imaju podatak o tome po kojoj ceni se realizuju ponude stanova koji se u njima oglašavaju. Odakle ljudima ovaj podatak? Svako proda stan, i onda javi Imovini.net: "Znate, prodao sam stan po toj i toj ceni"? Onda korisnički servis Imovine.net skuplja ove podatke i svake nedelje ih objavljuje? To je tvoja ideja?

Ako pogledaš tu tabelu, videćeš da postoje informacije za svaki deo grada (91 reon), posebno za 1, 2 i 3 sobne stanove stanove. Znači, ukupno daju 3 x 91 = 273 cene svake nedelje. To znači da bi svake nedelje morao da se proda barem jedan stan u svakoj od te 273 kategorije da bi oni imali cenu. 52 nedelje godišnje = najmanje 52 x 273 stana prodata u Beogradu godišnje. Ili‚ ~14,200 stanova. Sve preko Imovine.net. Minimum, pošto smo računali sa samo jednom prodajom u svakoj od 273 kategorije.


  Daj bre,Gordi,nemoj da tripujes,ako nemas sta da pises,nemoj da izmisljas,nisam rekao da oni dobijaju podatke po kojoj ceni se prodaje realizuju,vec sam rekao da mi ove njihove cifre LICE ,odnosno najpribliznije su ciframa po kojima ja mislim da se prodaje realizuju.Nemoj bre da izmisljas.Ja to mislim i to sam napomenuo zato sto  su 2 realizacije u Mirijevu,a za koje ja pouzdano znam da su se realizovale i po kojoj ceni su se realizovale po cenama u ovoj tabeli.


Pozdrav i nemoj da gubis kompas.Citaj sta sam napisao,a ne sta ti mislis da sam ja napisao.


  • 0

#2834 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 23:02

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 21:53) <{POST_SNAPBACK}>
Smešno je koliko si posvađan sa logikom. Nekretnine ne samo da se ne prodaju za mesec-dva nego čame na Imovini.net godinama. Ovi oglasi koji imaju datum pre 16.08. nisu oglašeni na Imovini net u julu nego mesecima pre.

Sećaš se one kuće o kojoj smo diskutovali tamo negde...pre pola godine. Naselje Golf, kuća pod hipotekom, privlačna cena...

Vidi ovo:

Kuća

rolleyes.gif Piše: nov oglas. Objavljen 16.08. rolleyes.gif Sledeće nedelje će pisati: Nov oglas. Objavljen 23.08.

Dakle, da zaključim: ljudi sa Imovine.net ne brišu jako stare stanove iz ponude (možeš da ih nađeš u pretrazi), ali cene tih stanova ne ulaze u obračun prosečne cene nekretnina (koja se daje u onoj tabeli), već samo cene nekretnina koje su objavljene/ izmenjene u skorijem vremenskom intervalu. Taj skoriji vremenski interval nije nedelju dana već mnogo mnogo više.

Tako su postigli da im podaci o trendovima budu kvalitetni i ažurni (isključuju jako stare ponude, verovatno one starije od 6 meseci).


  Valjda ti je jasno,posle mog pretposlednjeg posta,ko je posvadjan sa logikom i ko je smesan. whistling.gif
  • 0

#2835 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 17 August 2010 - 23:24

QUOTE (Gordon @ 17.08.2010, 22:42) <{POST_SNAPBACK}>
Evo da ne čekamo previše i da se ne zamaraš, pomoćiću ti. Ipak je to veliki zalogaj, ja sam se žešće smorio dok sam proveravao, a ja volim cifre rolleyes.gif

Novobeogradski stanovi - Imovina.net



Ovo su podaci o stanovima koji se nude na Imovina.net. Kao što vidiš, na tom sajtu postoji 14 NBG reona.

U drugoj koloni dat je broj stanova (sve vrste, od jednosobnih do dupleksa) koje izbacuje pretraživač ovog sajta (obuhvata i stare i novije ponude). Ukupno 1,651 stan.

U trećoj koloni data je prosečna cena svežijih ponuda (koje su osvežene 16.08., recimo oko 50% ovih stanova).

Da bi dobio prosečnu cenu stana na celom nbg, nije dovoljno da se uzme samo prosek ovih prosečnih cena po NBG reonima. Ako bi tako uradio, dobio bi ovaj prosek od 1,490 E/ m2.

Zašto ne možeš? Zato što su reoni različite veličine, i u njima je u ponudi različit broj stanova. Npr. Staro Sajmište samo jedna ponuda, prosečna cena 950E/m2. Da bi dobio prosečnu cenu svih stanova koji se nude na NBG na Imovina net, moraš da uzmeš u obzir uticaj veličine reona. Pošto nemamo podatak o tome na kolikom broju je tačno računat prosek cena (kolona 3), za odnose vrlo dobro može da posluži i kolona 2 (broj svih stanova u ponudi, pošto je logično da su ovi odnosi isti).

Kada uzmeš u obzir veličinu reona, dobija se da je prosečna cena kvadrata stana na NBG 1,586 E/ m2.



Novobeogradski stanovi - Halooglasi

Početkom avgusta (4. avgusta) sam skinuo i lepo sredio sve oglase stanova na NBG u halooglasima.

Ukupno je bilo oglašeno 1,497 stanova sa cenom.

Ukupno je bilo 99,566 m2 u ponudi, a ukupna cena je bila 159,402,412 E.

Prosečna cena kvadrata na NBG je bila 1,601 E/ m2.

Razlika prosečne cene stana na NBG u dva izvora je 1%.


I za kraj, odakle razlika cene stanova "kod Arene" u dva izvora?

Ovo je spisak NBG reona u halooglasima:

N. Bgd - Arena; N. Bgd - Belvil; N. Bgd - Bež. kosa; N. Bgd - Bežanija; N. Bgd - Blok 1; N. Bgd - Blok 11a; N. Bgd - Blok 19; N. Bgd - Blok 19a; N. Bgd - Blok 21; N. Bgd - Blok 22; N. Bgd - Blok 23; N. Bgd - Blok 24; N. Bgd - Blok 28; N. Bgd - Blok 29; N. Bgd - Blok 30; N. Bgd - Blok 33; N. Bgd - Blok 34; N. Bgd - Blok 37; N. Bgd - Blok 38; N. Bgd - Blok 44; N. Bgd - Blok 45; N. Bgd - Blok 61; N. Bgd - Blok 62; N. Bgd - Blok 63; N. Bgd - Blok 64; N. Bgd - Blok 67; N. Bgd - Blok 70; N. Bgd - Blok 70a; N. Bgd - Blok 71; N. Bgd - Blok 72; N. Bgd - Blok 7a; N. Bgd - Dr I. Ribara; N. Bgd - Fontana; N. Bgd - Hotel Jugoslavija; N. Bgd - Hyatt; N. Bgd - Ledine; N. Bgd - N. Merkator; N. Bgd - S. Merkator; N. Bgd - Tošin bunar; N. Bgd - YBC; N.Bgd - Opština; N.Bgd - Sava centar; Novi Beograd (bez odrednice).



Ukupno 43 reona, u poređenju sa 14 reona na Imovina.net.

Na imovina.net "Kod Arene" postoji 224 ponude (14% svih ponuda)
Na halooglasi "Kod Arene" postoji 61 ponuda (4% svih ponuda)

Kapiraš? "Arena" na imovina.net je definisan kao mnogo širi reon nego na halooglasima. U halooglasima je podela na reone detaljnija, pa je ta "Arena" uži ("ekskluzivniji" rolleyes.gif ) reon i otud razlika u ceni.

Eto, imaš sve na tacni kada te mrzi da razmišljaš rolleyes.gif

  Opet tvoja stara boljka,pises nebulozno dugacak post o necemu sto niko nije pominjao.Gde sam ja rekao da su Arena sa Imovine.net i iz halo-oglasa isti rejoni?Nemoj da se trudis da trazis,nigde.Ostalo je tvoj trip,koji ja ne razumem,a to je da volis da pises postove i da navodno pobijas tvrdnje ,a koje niko nije tvrdio.Ne kapiram.


Pozdrav


  • 0