Jump to content


Photo
- - - - -

Jezičke nedoumice


  • Please log in to reply
3066 replies to this topic

#2191 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 11 May 2009 - 20:08

meni se cini da je o sluzi ispravno.

Nepravilno je i jedno i drugo, a pravilno je: Priča o gospodaru i slugi, ili o slugi. Zadnjonepčani suglasnici k, g i h, prelaze u zubne c, z i s, ako se nalaze ispred slova i naziva se sibilarizacija, ali se ona ne primenjuje ako bi se značenje promenilo ili postalo nejasno. U konkretnom slučaju SLUZi, (nominativ jednine sluz).

Pada kiša ili pada sneg, jednako me "bodu". Pravilnije mi deluje kiši, rominja, pljušti ili sneži, provejava, veje...

Edited by turbulencija, 11 May 2009 - 20:09.

  • 0

#2192 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 11 May 2009 - 21:15

Nepravilno je i jedno i drugo, a pravilno je: Priča o gospodaru i slugi, ili o slugi. Zadnjonepčani suglasnici k, g i h, prelaze u zubne c, z i s, ako se nalaze ispred slova i naziva se sibilarizacija, ali se ona ne primenjuje ako bi se značenje promenilo ili postalo nejasno. U konkretnom slučaju SLUZi, (nominativ jednine sluz).

Pada kiša ili pada sneg, jednako me "bodu". Pravilnije mi deluje kiši, rominja, pljušti ili sneži, provejava, veje...

Pravopis kaže da je pravilno sluzi, kako je Mango već napomenula. Ovde ne bi bilo nejasno, jer se imenica sluz drugačije akcentuje. Što se tiče kolokacije pada + kiša/sneg sasvim je ispravna.
  • 0

#2193 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 12 May 2009 - 16:49

Pravopis kaže da je pravilno sluzi, kako je Mango već napomenula. Ovde ne bi bilo nejasno, jer se imenica sluz drugačije akcentuje. Što se tiče kolokacije pada + kiša/sneg sasvim je ispravna.

Meni bi ovo imalo smisla, ako bi prilikom pisanja koristili akcentovanje, bez toga, čini mi se da značenje sluzi može biti nejasno, a to je već dovoljan razlog da se sibilarizacija ne primeni.
  • 0

#2194 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 12 May 2009 - 18:03

Иначе облик "киши" се ретко налази, а "снежи" је у књижевном језику пронађено само код једног писца, који је, чини ми се, Хрват био.

Posted Image

Još jedan primer upotrebe oblika "snežiti", TV drama iz 1985.
  • 0

#2195 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 12 May 2009 - 18:31

Pravilno je i slugi i sluzi, stoji i u Pravopisu (pod tačkom odnos k, g, h prema c, z, s o dativu i lokativu, broj tačke ne navodim jer imam izdanje Priručnik za škole koje se ne mora poklapati s onim koje ima neko drugi, to se ponavlja i u rečniku na kraju Pravopisa) i u Rečniku jezičkih nedoumica. :ph34r:

Edited by alcesta, 12 May 2009 - 18:34.

  • 0

#2196 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 12 May 2009 - 19:00

Pravilno je i slugi i sluzi, stoji i u Pravopisu (pod tačkom odnos k, g, h prema c, z, s o dativu i lokativu, broj tačke ne navodim jer imam izdanje Priručnik za škole koje se ne mora poklapati s onim koje ima neko drugi, to se ponavlja i u rečniku na kraju Pravopisa) i u Rečniku jezičkih nedoumica. :ph34r:

Priznajem grešku. Koristio sam Klajna iz 1997. Znam da se pravopis povremeno dopunjuje, tako da pretpostavljam da imaš novije izdanje.

Što se tiče akcenta, on se može beležiti da bi se izbegla dvosmislenost, mada to ne rade svi.
  • 0

#2197 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 19 May 2009 - 13:49

Hm, imam jedno možda malo glupavo pitanja :ph34r:

"Imam nekoliko karata za pozorište"

Zašto se kaže karata a ne karti i kako to objasniti nekom strancu, a da mu zvuči logično? Ili, jednostavnije, odakle i zašto se stvori ono A u karaAta?
  • 0

#2198 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 20 May 2009 - 02:37

Hm, imam jedno možda malo glupavo pitanja :ph34r:

"Imam nekoliko karata za pozorište"

Zašto se kaže karata a ne karti i kako to objasniti nekom strancu, a da mu zvuči logično? Ili, jednostavnije, odakle i zašto se stvori ono A u karaAta?

Glasovna promena nepostojano A - u nekim zenskim genitivima mnozine se pojavljuje (karte - karata, daske - dasaka) a u nekim ne (torte - torti, letve - letvi).

Kako da objasnis strancu - tesko (kao npr. i engleski izgovor 'gh' na kraju reci - moze kao nista u dough, kao 'j' u sigh, kao 'f' u Gough (Whitlam) ili kao 'k' u (Colleen) McCullough).

SaE
  • 0

#2199 Alokin

Alokin
  • Members
  • 94 posts

Posted 20 May 2009 - 08:51

Zašto novinari, a kako vidim i forumaši, roadmap zovu "mapa puta" ?
  • 0

#2200 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 20 May 2009 - 09:16

Glasovna promena nepostojano A - u nekim zenskim genitivima mnozine se pojavljuje (karte - karata, daske - dasaka) a u nekim ne (torte - torti, letve - letvi).

Kako da objasnis strancu - tesko (kao npr. i engleski izgovor 'gh' na kraju reci - moze kao nista u dough, kao 'j' u sigh, kao 'f' u Gough (Whitlam) ili kao 'k' u (Colleen) McCullough).

SaE


Hvala ti :ph34r:
  • 0

#2201 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 23 May 2009 - 15:57

Kako je pravilno ?




Nisam čuo da postoji reč absolutan u srpskom jeziku.

Nisam čuo da postoji reč absolutan na srpskom jeziku
.
  • 0

#2202 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 23 May 2009 - 20:43

U srpskom jeziku.
  • 0

#2203 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 23 May 2009 - 21:07

absolutan ili apsolutan
  • 0

#2204 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 23 May 2009 - 21:22

apsolutan

Apsolutno tvoj
apsolutno moj
samo mi smo taj genijalna spoj
apsolutno tvoj zivot je moj
apsolutno moj si broj
apsolutno ja sam tvoj...
(ako se secas grupa Mirzino jato hit iz 70- tih)
Evo je :

Youtube Video ->Original Video

Edited by Uma, 23 May 2009 - 21:30.

  • 0

#2205 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 23 May 2009 - 21:45

QUOTE (Marqueau @ 11.05.2009, 01:19) *
Иначе облик "киши" се ретко налази, а "снежи" је у књижевном језику пронађено само код једног писца, који је, чини ми се, Хрват био.




Jedna epizoda stripa Alan Ford pocinje cuvenom recenicom....GLE SNJEZI...ijekavica ali snezi. :ph34r: :)
  • 0