Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je Koštuničina Srbija klerofašistička država?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#61 Svetopelek

Svetopelek
  • Members
  • 101 posts

Posted 10 January 2008 - 00:01

LSV: Registrovati Crnogorsku pravoslavnu crkvu

Autor: Beta | 09.01.2008 - 14:59

Liga socijaldemokrata Vojvodina (LSV) izrazila je danas nezadovoljstvo odlukom Ministarstva vera Srbije da odbije zahtev za upis u Registar verskih zajednica koji je uputila Crnogorska pravoslavna crkva (CPC).

"Ministarstvo je ovim činom prekršilo Ustav kojim se jemči pravo svim građanima i njihovim organizacijama da se registruju. Crnogorci to pravo ispunjavaju i time je kršenje Ustava od strane samoproklamovanih legalista još više zbunjujuće", navedeno je u saopštenju LSV i zatraženo od Ministarstva da promeni ovu "protivustavnu odluku".
Ministarstvo vera Srbije odbilo je zahtev CPC za upis u Registar crkava i verskih zajednica. Kako je navedeno u rešenju donetom 22. novembra 2007. godine, CPC je građanska organizacija i, shodno Zakonu, ne može biti uključena u sistem crkava i verskih zajednica, pa ni upisana u Registar.
Prema pouci o pravnom leku, rešenje Ministarstva može se osporavati samo u upravnom sporu pred nadležnim sudom.
Udruženje Crnogoraca u Srbiji "Krstaš" pozvalo je juče predsednika i premijera srbije da utiču na ministra vera da preinači odluku kojom CPC nije dozvoljen upis u registar.


http://www.blic.co.y...vo.php?id=26140

#62 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 January 2008 - 11:35

Mene ne zanimaju kanonske zavrzlame, ali, koliko znam CPC nije ni u CG registrovana kao verska zajednica nego kao udruženje građana, a pravo da se na isti način registuje ovde niko ne spori. O motivima formiranja CPC koji su najmanje religijski mislim da ne treba govoriti. Ne sporim vam pravo da se organizujete i propagirate svoje ideje, ali nemojte se lažno predstavljati.
Drugo, jako je ružno što sve Crnogorce automatski smatrate svojim vernicima i neovlašteno govorite u njihovo ime. Vi možete govoriti samo o stavovima svog udruženja građana i CPC, a nikako u ime svih Crnogoraca.

#63 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 10 January 2008 - 11:43

ni mene ne zanimaju kanonske zavrzlame, već zakon srbije kojim se registracija verske zajednice ne uslovljava statusom u drugoj državi

meni je jako ružno što srpska pravoslavna crkva automatski sve srbe smatra svojim vernicima i neovlašećno govori u njihovo ime

#64 Svetopelek

Svetopelek
  • Members
  • 101 posts

Posted 10 January 2008 - 11:43

Ko god da ga je gradio nije ga gradio sa namerom da da jednog dana bude deo imovine, neke druge crkve osim one za koju su ga gradili.


Tačno, gradili cu ga Crnogorci za Crnogorce. Tačno tako.
Nijesu ni sanjali da će im iz toga manastira propisivati što da rade raznorazni jereji DŽOMIĆI, koji nikakve veze nemaju sa kulturom, identitetom i istorijom ljudi koji su gradili taj manastir.

Da li Država Srbija bi bila u stanju da se odupre ijednoj jedinoj inicijativi Srpske Pravoslavne Crkve, da je u bilo čemu odbije.
Je li jasno da je Srbija klerikalna država, a po najnovijim odlukama Ministarstva Vjera i fašistička Država?

Ja, kad dođem u Lovćenac u koju crkvu da idem da se molim Bogu?

#65 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 January 2008 - 12:03

ni mene ne zanimaju kanonske zavrzlame, već zakon srbije kojim se registracija verske zajednice ne uslovljava statusom u drugoj državi

Zašto onda ne nazove CG klerofašističkom. Ponavljam, moje mišljenje (na osnovu izjava i postupaka čelnika) je da je CPC pre svega politička organizacija (o nekim ličnim interesima neću da nagađam) i da se lažno predstavljaju kao verska zajenica.

meni je jako ružno što srpska pravoslavna crkva automatski sve srbe smatra svojim vernicima i neovlašećno govori u njihovo ime

I meni.
Razlika je samo u tome što SPC ima neko utemeljenje i makar prećutnu podršku velikog dela Srba, dok se u slučaju CPC radi o manjoj grupi ljudi. Tako i ja mogu da osnujem grupu građana i uzmem sebi pravo da govorim u ime celog naroda i da tražim da me registruju kao crkvu ali je to pogrešno i ružno.

#66 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 10 January 2008 - 12:08

Zašto onda ne nazove CG klerofašističkom. Ponavljam, moje mišljenje (na osnovu izjava i postupaka čelnika) je da je CPC pre svega politička organizacija (o nekim ličnim interesima neću da nagađam) i da se lažno predstavljaju kao verska zajenica.

da li u zakonu postoji odredba kojom se uslovljava istinitost predstavljanja i na osnovu čega se to utvrđuje?
da li je zakonom zabranjeno verskoj organizaciji da bude istovremeno i politička, ili da ostvaruje političke interese?

#67 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2008 - 12:21

Ovde se, ocigledno, sukobljavaju dva misljenja: Jedno je normalno, civilizacijsko i zasnovano na zdravoj logici, ciji je predstavnik Mioba, a drugo je proSPC misljenje, uz podrsku drzave same.
Ako podjemo od pretpostavke da svi zivimo u sekularnoj drzavi, gde postoji apsolutna sloboda veroispovesti, onda nema nikakvog razloga zasto neka grupa gradjana ne bi sebe proglesila crkvom i zatrazila registraciju pod uslovima iz zakona. Pritom, to da li su oni jos negde registrovani potpuno je bez znacaja.
Medjutim, nazalost, drzava Srbija sve vise postaje ekspozitura SPC, pa otud i pitanje da li je Srbija klerofasisticka drzava.

#68 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 January 2008 - 12:28

Vladane, ne branim ja SPC i njihovu "teritoriju", nego osporavam moralni legitimitet CPC. Zakonski, ako imaju prava, neka se žale nadležnoj instanci i ja ću prihvatiti svaku odluku, ali neka ne se ne pozivaju na istorijska i nacionalna prava, jer ih nemaju. Šta ako neko treći osnuje još jednu crnogorsku crkvu? Kome onda po "našljednom" pravu pripadaju manastiri u Crnoj Gori?

#69 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 January 2008 - 13:42

Ovde se, ocigledno, sukobljavaju dva misljenja: Jedno je normalno, civilizacijsko i zasnovano na zdravoj logici, ciji je predstavnik Mioba, a drugo je proSPC misljenje, uz podrsku drzave same.
Ako podjemo od pretpostavke da svi zivimo u sekularnoj drzavi, gde postoji apsolutna sloboda veroispovesti, onda nema nikakvog razloga zasto neka grupa gradjana ne bi sebe proglesila crkvom i zatrazila registraciju pod uslovima iz zakona. Pritom, to da li su oni jos negde registrovani potpuno je bez znacaja.
Medjutim, nazalost, drzava Srbija sve vise postaje ekspozitura SPC, pa otud i pitanje da li je Srbija klerofasisticka drzava.


Da li to znači da nije "civilizacijski" biti pripadnik SPC? I na koji način se određuje taj civilizacijski nivo, molim te? Upravo takva determinacija je pro-fašistička i podseća na podele tipa "izdajnik-patriota" ili "good guys-bad guys". I koje je to "proSPC" mišljenje? Ja sam pripadnik SPC, ali ne znam za to mišljenje?
Poenta je da sukobljeni stavovi ne znače automatski nedostatak civilizacijskog nivoa, kao što hoćeš da predstaviš. U državi Srbiji, vlast biraju građani Srbije, a ne građani Crne Gore. Ako građani Srbije crnogorske nacionalnosti smatraju da su nekim činom države oštećeni ili da su im uskraćena zagarntovana prava, logično je da se obrate sudu. Zna se kojim redosledom, od okružnog, do onog u Strazburu.
Ali umesto toga, oni napadaju SPC demagoškom retorikom, pritom vređajući njene vernike. Civilizacijski?

#70 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 January 2008 - 13:44

Vladane, ne branim ja SPC i njihovu "teritoriju", nego osporavam moralni legitimitet CPC. Zakonski, ako imaju prava, neka se žale nadležnoj instanci i ja ću prihvatiti svaku odluku, ali neka ne se ne pozivaju na istorijska i nacionalna prava, jer ih nemaju. Šta ako neko treći osnuje još jednu crnogorsku crkvu? Kome onda po "našljednom" pravu pripadaju manastiri u Crnoj Gori?

Iako se obraćaš Vladanu, nadam se da ne smeta da reagujem na pitanja i konstatacije. Mislim da je ovde ključni problem pomenuti zakon Srbije, koji zabranjuje registraciju CPC. SPC ovde ima previše upliva u zakone, a kao ilustraciju ću upotrebiti jedan post sa Politike, gde stoji sledeće:

PRAVILNIK O SADRZINI I NACINU VODENJA REGISTRA CRKAVA I VERSKIH ZAJEDNICA
("Sluzbeni glasnik RS", broj 64/2006)

Clan 2.

Pod imenom Srpska pravoslavna crkva u Registar se upisuju Patrijaršija i sve eparhije Srpske pravoslavne crkve u Srbiji i u svetu.

U saglasju sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Registar se upisuje i odgovarajuca organizaciona jedinica Rumunske pravoslavne crkve u Banatu


Poenta je u tome da razgovaramo o restriktivnom zakonu. Kad bi se na sudu odlučivalo o moralnosti SPC, ne znam kako bi se ista provela. Doduše, ovde razgovaramo o običnoj registraciji. Nemam ništa protiv razgovora i o temi moralnosti bilo koje crkve, ali topic je posvećen registraciji CPC.

Edited by DJ_Vasa, 10 January 2008 - 13:54.


#71 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2008 - 15:29

Da je Srbija zaista demokratska sekularna drzava (sto ona nije) van politickog uticaja SPC, ako sto grupa gradjana zeli da registruje sto CPC, to je njihovo pravo koje proistice iz prava na slobodu veroispovesti. Ciji ce biti manastiri u CG, to ovde uopste nije pitanje i nije relevantno.
Anticivilizacijski stav koji je zauzela drzava, pod uticajem SPC, derogira jedno pravo drugih.
Biti pripadnik SPC ili CPC je civilizacijski irelevantno, ali je stav drzave, u pitanju registracije CPC, pod uticajem SPC, izrazito anticivilizacijski.

#72 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 January 2008 - 19:20

Jedno pitanje je "regularnost" našeg zakona i njegove primene i uslova koje neka organizacija treba da ispuni da bi se registrovala kao crkva ili verska zajednica. Možda je restriktivan, ali trenutno je takav.
Drugo pitanje je pompeznost postavljača topika (i cele te organizacije) koji je prisvojio pravo da zastupa interese svih Crnogoraca u Srbiji i da "povrati" (u CG) imovinu koja nikada nije ni bila njegova, tj. njegovog udruženja.

#73 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2008 - 23:06

Ceo problem sa utemeljenoscu CPC u Crnoj Gori ne poznajem, niti me posebno zanima. Ono sto znam je da je Amfilohije, kao crnogorski mitropolit, uspeo mnogim Crnogorcima da (s razlogom) ogadi SPC i podele sada prate linije podela izmedju Crnogoraca i Srba.
Crkveni deo problema me ne zanima.
Smatram da je drzava svojim restriktivnim zakonom i njegovim tumacenjem diskriminisala jedan deo svojih gradjana prema verskoj pripadnosti.

#74 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 11 January 2008 - 00:24

Da je Srbija zaista demokratska sekularna drzava (sto ona nije) van politickog uticaja SPC, ako sto grupa gradjana zeli da registruje sto CPC, to je njihovo pravo koje proistice iz prava na slobodu veroispovesti. Ciji ce biti manastiri u CG, to ovde uopste nije pitanje i nije relevantno.
Anticivilizacijski stav koji je zauzela drzava, pod uticajem SPC, derogira jedno pravo drugih.
Biti pripadnik SPC ili CPC je civilizacijski irelevantno, ali je stav drzave, u pitanju registracije CPC, pod uticajem SPC, izrazito anticivilizacijski.


Sa ovako formulisanim stavom već mogu da se složim (za razliku od prethodnog), jedino me pojam "civilizacijski" malo "svrbi".

Malo da skrenem temu, ali imamo veliki broj primera necivilizacijskih postupaka od strane država (aj da kažemo vlasti država) koje rado sebi stavljaju etiketu civilizacijskih. Mogu početi nabrajanje od UK (necivilizacijsko i neodgovorno ponašanje prilikom raspada Britanske imperije u Indiji - milioni žrtava kao rezultat), pa necivilizacijsko ponašanje Grčke za vreme građanskog rata 1946-1949, progoni i etnička čišćenja - desetine hiljada žrtava, pa recimo Izrael i više od milion palestinskih izbeglica, naravno i Srbija (ne samo) zbog divljačkog uništavanja Vukovara, takođe i Hrvatska zbog etničkog čišćenja 1995, ali kao krunu necivilizacijskog ponašanja navodim USA (da li treba da kažem zašto?)...Namerno navodim događaje posle WWII, koji je (valjda) trebalo da bude prekretnica u međunarodnim odnosima...

Sad, da se vratim na temu, zašto samo u Srbiji stvari nazivati pravim imenom (dakle, anticivilizacijski, nikako ne klerofašistički!), dok u "kolevkama civilizacije" raznoraznim terminološkim besmislicama izbegavati to? Zašto bi samo Srbija imala "ekskluzivitet" na anticivilizacijsko ponašanje koje je evidentno u celom svetu?
Ili je Srbija bila i ostala dežurni krivac?
I uopšte nije nebitno šta je sve tzv. CPC činila u Crnoj Gori prema SPC. Jeste Srbija sekularna država, ali je i država srpskog naroda, koji opet, mahom pripada SPC (naravno, ne bukvalno). Ko garantuje vernicima u Srbiji, da kroz neku godinu (nakon eventualnog priznanja tzv. CPC), neće pozivati na otimačinu imovine SPC u samoj Srbiji, kao što to radi u Crnoj Gori??

"uspeo mnogim Crnogorcima da (s razlogom) ogadi SPC" - molio bih da navedeš izvor ovih informacija, kao i razloge koje spominješ?

Edited by chillix, 11 January 2008 - 00:26.


#75 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 11 January 2008 - 09:28

Ili je Srbija bila i ostala dežurni krivac?

čekaj, ako kritikujem svoj grad zato što je prljav (ljudi bacaju smeće po ulicama, inspekcija ne kažnjava, komunalne službe su loše organizovane, nemamo fabrike za reciklažu, ne odvaja se smeće itd) - ti ćeš mi reći "pa pogledaj napulj", i ja ću priznati, u pravu si, ima i gorih, ajde da zaboravimo problem, ionako nismo najgori?!

i tako stalno, šta god da ne valja u državi/društvu, lepo ćemo u svetskoj ponudi naći gore, uvek ima i gorih, i sesti skrštenih ruku, i uživati što nam srbijica nije klerikalna kao neka islamska džamahirija, što nije siromašna kao bangladeš, što nije korumpirana kao zimbabve...
a kad postane malo neizdrživo onda ćemo se pitati o motivima onih koji kritikuju, pa shvatiti da oni samo bezdušno mrze naše smeće što se veselo valja ulicama, i mrze sve što je srpsko a naročito naše srpski korumpirane institucije, i tako ih pljuju besomučno mesto da ih puste da na miru drpaju srpske pare u svoje srpske džepove, dok im je na usnama patriotska pesma...

ne, daj nešto drugo, ovaj mi se scenario nimalo ne sviđa

etaloni lošeg - fašističkog, klerikalnog, anticivilizacijskog, itd - koje nam je ostavila istorija, služe da poredimo svaku sitnicu koja krene naopako u našem društvu, a ne da se tešimo da nije baš tako crno...