Jump to content


Photo

Ako Kostunica pobedi, ja se zauvek selim...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
226 replies to this topic

#76 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 27 August 2002 - 10:01

To Galone:

Ovaj, siguran sam, ne bi imao tako tragičan i krvav ishod kao Slobin, ali bi ipak bitno unazadio Srbiju, uklj. i standard njenih gradjana.


"Bumo vidjeli". [nadam se] :grin:

[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-27 11:04 ]

#77 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 27 August 2002 - 10:36

Dalibor R:
Stvarno, ko bi rekao da kad skines jedno zlo sa grbace, eto ti ga drugo zlo. Ukoliko se koji slucajem stvarno desi da Kostunica pobedi na izborima, ja sigurno brisem odavde.

Jedno je izboriti se sa zlom koje se vidi, a drugo je boriti se sa "uvijenim" nacionalizmom.  

sonjal:
Dalibore, nemojte molim Vas da se sekirate, mozda Vase slutnje nece da se obistine.Ja mislim da G-din Predsednik ima losu SEKRETARICU(Marsicanin), pa su mu opale sanse
Ako bi mozda promenio SEKRETARICU u neku "zgodniju zensku", onda Vam nema spasa.

#78 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 27 August 2002 - 10:37

Galone:
Nenade C,
 
B) Da li je dozvoljeno stiti kriminalce i sacuvati vasu podrsku?
Ne baš.  Zato VK i nema moju podršku (jer štiti najveće zamislive kriminalce, a to su ratni zločinci.  Veći je problem što neko štiti ubice hiljada ljudi, nego što neko (možda, samo možda) štiti nekog velikog proneveritelja državnih para.
 
c) Da li je dozvoljeno surovati sa kriminalcima i ocekivati vasu podrsku?
Ponekad jeste.  Najčešće nije.  A ko (još) šuruje s kriminalcima?

Sta da kazem ! Izreceno je stvarno problematicno, taj. pozitivno-negativan svet koga ima Galone je zaista impresivan.

Mogao bih sada da navodim izjave Djinjdica kako Legija zbog zasluga nece odgovarati. Mogao bih takodje, da podsetim na izjavu Mihajlovica kako nijedan policajac nece odgovarati. Ali nisam siguran da ima efekta.

Pisalo se ovde o ratnim zlocinima, suocavanju sa prosloscu, Kostunicinom mucninom prema Hagu, izrucivanju za pare i kredite. Niko ovde nije nevin, ne postoji granica dobri-losi.

Krivicni zakon postoji izmedju ostalog da razvrsta krivicna dela i odredi kazne. Nesumljivo je da je ratni zlocin "drustveno opasnije" delo nego pronevera. Neko ko je politicar (a shvatio sam da je Galone taj - ispravite me ako sam u zabludi), ne bi smeo sebi da dopusti rangiranje krivicnih dela. Zastita bilo kojih kriminalaca je uvek problem sam po sebi.

Recimo da se u tom slucaju kaze: gonicemo sve ucinioce krivicnih dela, pravna drzava ne sme biti parcijalna i niko nije povlascen. I da zavrsi: ali zbog mentalnog stanja nacije postoji posebna potreba kaznjavanja za ratne zlocine.

Ili se mozda kaze: profesionalne ubice u vidu crvenih beretki cemo amnestirati, zene-ubice iz Pozarevca necemo amnestirati jer u nasem sistemu vrednosti one nisu bitne. Ali inace jako smo dosledni....

Posto nisam politicar, smatram da nikako nije dobro a kamoli dozvoljeno surovati sa kriminalcima.

[ Izmena poruke: YC na dan 2002-08-27 11:46 ]

#79 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 27 August 2002 - 10:59

Galone
...nije tragedija ako VK pobedi...

just my point...

...ali to za Srbiju jeste lošija, znatno lošija varijanta od one da pobedi Labus...

slazem se da je to gora varijanta. nisam siguran koliko. ta gornja granica je definirana onim sto je YC rekao: svi ce da igraju kako im se kaze.

Ali, Srbija baš nema mnogo vremena...

bojim se da se nama moze desiti i to da ostanemo bez vremena i da shvatimo da su mnoge stvari propustene, a da sve vrijeme tripujemo da odradjujemo neki posao. upravo sam razgovarao sa covjekom koji je od 1992 u ds-u. on kaze da su trenutno u smederevskoj palanci na vlasti ljudi kojih nikad nije bilo u stranci i koji su cisti mafijasi. pojedinosti ne znam, samo prenosim kako mi je receno, a ne vidim razlog zasto bi me ds-ovac lagao. problem je sto mi ne znamo na sta sve djindjic misli kada kaze reforme. mislim da bi on trebao reci sto ta rijec njemu znaci. da li se samo misli na ekonomiju ili i na drustvo. suvise je taj pojam postao nedefiniran da bi se bezrezervno mogao podrzavati.

[ Izmena poruke: drazen na dan 2002-08-27 12:03 ]

#80 Galone

Galone
  • Members
  • 1,498 posts

Posted 27 August 2002 - 11:41

YC,

Citat:
"Ili se mozda kaze: profesionalne ubice u vidu crvenih beretki cemo amnestirati, zene-ubice iz Pozarevca necemo amnestirati jer u nasem sistemu vrednosti one nisu bitne."
.............
"Posto nisam politicar, smatram da nikako nije dobro a kamoli dozvoljeno surovati sa kriminalcima."
..................

Nije dobro šurovati s kriminalcima, ali u retkim, izuzetnim prilikama je nužno (da bi se osujetili mnogo krupniji kriminalci). Treba, naravno, znati gde su granice koje se ne smeju preći. Ja mislim da je DOS uglavnom znao i poštovao te granice. Naša ekonomija je u velikoj meri dekriminalizovana - šverc nafte je minimiziran, šverc cigareta desetkovan, vlast više ne švercuje drogu i ljude (kao što je radila prethodna), tenderi su vrlo raširena pojava i najčešće nisu samo formalnost, javne nabavke se uglavnom plaćaju po realnim cenama (čak i onda kad tu i tamo neko dobije posao preko veze) umesto da se cene zidaju u nebo kao u vreme onih prethodnih, naplata poreza je mnogo poboljšana (čak i kod velikih firmi), poreski sistem je pojednostavljen i ukinuti su prikriveni porezi i nekontrolisani računi na koje se novac od tih poreza slivao, dnevna korupcija se goni mnogo žešće, uopšte - zavedeno je dosta reda.

Ipak, mnoge stvari nisu uradjene. Mnogi zločini iz prethodnog perioda nisu rasvetljeni. Mnoge velike pronevere iz prethodnog perioda nisu kažnjene. Mnogi su preplivali i legalizovali nelegitimno, pa čak i nelegalno stečene prihode. U nekim državnim službama još nema ni elementarne transparentnosti (na primer, u VJ). Još se održavaju stare veze iz doba rata i interes zaštite zločinaca s jedne i sticanja dobiti prekodrinskim švercom se prepliću u opasno anti-demokratsko klupko. U svemu tome ima velikih propusta Zorana Djindjića i Vlade Srbije, ali je "doprinos" Vojislava Koštunice takvom stanju stvari neuporedivo veći - on je štitio Radeta Markovića, Nebojšu Pavkovića i Vladimira Lazarevića (a o Aci Tomiću i njegovim "medjunarodnim vezama" i da ne govorimo), on se suprotstavljao reformi vojske, on je štitio ratne zločince i ratne profitere (ovi drugi su nalazili utočište čak i unutar njegove stranke), on na njih i dalje računa kao na logistiku svoje kampanje za predsedničku fotelju u Srbiji, rušenje reformske vlade Srbije i preusmeravanje tranzicije na bespuća u koja su zabasale neke istočnoevropske zemlje.

#81 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 27 August 2002 - 11:52

Nemacki radio Dojce vele istice o predsednickim izborima u Srbiji
Kampanja podgrejava opasne strasti

Keln - Nemacki radio Dojce vele istice, u osvrtu na predstojece izbore u Srbiji, da je malo ko ocekivao da ce predsednicka kampanja u Srbiji toliko podgrejati strasti u pokusaju uvlacenja gradjana u jos jedan opasan politicki sukob. "Optimisti veruju da vecina nece nasesti na trik ‘zavadi pa vladaj’, ali gledano iz drugog ugla, nije mali broj onih koji jedva cekaju haos, jer se u njemu najbolje snalaze. Uostalom, to su pokazali ratovi na prostorima bivse Jugoslavije", istice Dojce vele.
Ovoga puta ipak, kako se naglasava, sve se odigrava u Srbiji, ali sa mogucim posledicama na Bosnu i Hercegovinu, na primer, i na srpski entitet, u kome jedan od kandidata Vojislav Kostunica uziva podrsku nacionalisticki nastrojenih snaga. On je prilikom ozvanicenja kandidature obecao, ukoliko pobedi, jos zesce politicke obracune u Srbiji.
To je valjda jedinstven slucaj u svetu, ili bar na Balkanu, da jedan predsednicki kandidat kao izborni slogan promovise sukobe s Vladom i onima cijom zaslugom je dosao na funkciju sefa savezne drzave. Reakcije na poruku Kostunice svode se uglavnom na upozoravanje kuda sve to moze da odvede. U svemu tome jedino je dobro to sto je kandidat otvoreno rekao sta misli i izbori ce biti test kakvo je raspolozenje gradjana. (Tanjug)
----------------------------------------
Dojce vele dakle misli da se Kostunica konacno izjasnio o svojim pozicijama.

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-08-27 12:58 ]

#82 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 27 August 2002 - 12:02

Galone, poanta nije tko je bolji, vec da se ne smije stvarima gledati stvarima kroz prste - ma tko da ih radi. kostunica nema izvrsnu vlast izuzev u vojsci. djindjic ima mnogo vecu izvrsnu vlast. ako ne zelimo prihvatiti takav odnos prema problemu, onda se isto to ne moze uzimati kao culpa maxima ovim drugima. ako, pak, kriterij ne postoji, odlucujemo samo prema simpatijama, a ne prema nekoj check-listi. to nas vraca na '89.

#83 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 27 August 2002 - 12:06

Drazene,
Zar stanje u Vojsci nije dovoljan pokazatelj? Obraz je kod Vojske? Vojska stiti ratne zlocince? Zar R.Markovic i Pavkovic nisu dokazi Kostunicinog legalizma i odnosa prema perjanicama iz zlotvorske ere? Jel' treba da dodje na vlast da nas jos malo vise uveri?

#84 BGD

BGD
  • Members
  • 12 posts

Posted 27 August 2002 - 12:13

drazen:
ma, ok je to, ali valjda ovi trebaju biti barem malo ispred mase... i da: dobrodosao...

Hvala na dobrodoslici! Pokasucu da se uklopim iako sam preko sedam planina....

Inace slava i vlast su cudna stvar za Srbe!? Ljudi se opasno menjaju kada ih obavije oreol vladanja i osecaj moci! Slusam neke komentare pojedinaca koje su odvaljivali pre nego sto su dosli u posed vlasti, a slusam ih i sada! Da ne verujes.

#85 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 27 August 2002 - 12:16

To natasha:

Novinar Doice vele-a [Vele?] je iskazao sta misli u svom komentaru, pa nije potrebno da nam ti objasnjavas sta on misli, pogotovo ne citirajuci tanjugovu vest.

to ALL:
Kako se bas ne snalazim sa nemackim, ne uspeh da nadjem transkript originalnog komentara. Da li mozda neko meze da post-uje link na isti [na engleskom ili eventualno spanskom]?

[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-27 13:32 ]

#86 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 27 August 2002 - 12:16

drazen:
Galone, poanta nije tko je bolji, vec da se ne smije stvarima gledati stvarima kroz prste - ma tko da ih radi. kostunica nema izvrsnu vlast izuzev u vojsci. djindjic ima mnogo vecu izvrsnu vlast.  ako ne zelimo prihvatiti takav odnos prema problemu, onda se isto to ne moze uzimati kao culpa maxima ovim drugima. ako, pak, kriterij ne postoji, odlucujemo samo prema simpatijama, a ne prema nekoj check-listi. to nas vraca na '89.

Jadan Dalibor po Vama ,jedino ga sekretarica (Marsicanin-nesimpatican) moze spasiti od iseljenja.

#87 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 27 August 2002 - 12:28

Sta nije u redu sa mojim citatom. Lepo pise na kraju u zagradi Tanjug, pa sve odvojeno linijom pa moj komentar?

#88 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 27 August 2002 - 12:33

To natasha:

Sve je ok, verovatno opet moja greska.

[dodato 2002-08-27 13:40]
Mada:
Kostunica je svoje namere rekao i u obracanju iz press centra, tako da tvoj komentar, ne otkriva nista novo. Ili je mozda vazno sto je to preneo Doice Vele?
Mene mnogo vise zanima, njihov komentar o posledicama po BiH.


[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-27 13:40 ]

#89 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 27 August 2002 - 12:48

Natasha
Zar stanje u Vojsci nije dovoljan pokazatelj? Obraz je kod Vojske? Vojska stiti ratne zlocince? Zar R.Markovic i Pavkovic nisu dokazi Kostunicinog legalizma i odnosa prema perjanicama iz zlotvorske ere? Jel' treba da dodje na vlast da nas jos malo vise uveri?

ja se duboko nadam da ce pobjediti labus, jer mislim da je konacno red da netko bez mrlja profunkcionise na visim funkcijama, ali stvarna vlast, buduci da ima skupstinu, ostaje u djikijevim rukama. dakle labusov rad ce se bojiti djikijevim bojama. djiki jeste moderan i saglasan sa xxi stoljecem, ali njega istovremeno za neke stvari svecano nije briga. upravo stvari koje zamjeras kosti radi i djindjic (legija, policija - lukic - sta je taj radio na kosovu? e, sad to se sve moze posmatrati politicki tu mislim da nije korektno jednom sve to zamjerati, a drugom to potpuno zanemarivati(zbog nacelne bliskosti nekim opcim idejama). mene taj aspekt u biti i ne interesira - vise me brine cinjenica da to znaci da dio posla, koji je koliko vidim svima ovdje veoma bitan - postavljanje normalnog sustava vrijednosti, ostati neobavljen, a da se na to nece ni moci reagirati, jer ce te podjednako opasne radnje ostati zamaskirane objektivno dobrim radom vlade u ekonomiji (vjerujem da on jeste takav) i niskim profilom takvih aktivnosti djindjiceve okoline.

BGD
Slusam neke komentare pojedinaca koje su odvaljivali pre nego sto su dosli u posed vlasti, a slusam ih i sada! Da ne verujes.
a slusam ih i ja i pitam se dokle ce.

#90 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 27 August 2002 - 12:48

2 Galone,

Moj licni politicki stav je da bih voleo da zivim u gradjanskoj i demokratskoj drzavi u pravom smislu te reci. Mrzi me da elaboriram sta je to, ali recimo da je blisko onome sto ti navodis.

Sto se tice Srbije kao takve drzave, ja sam odavno digao ruke od toga, bolje reci da sam pocetkom devedesetih shvatio da od toga nema nista. Vremenom sam video takodje, da je politika pored sprovodjenja odredjenog ideoloskog programa sto je legitimno, i unosan posao. Svuda u svetu, samim tim i kod nas vladaju ne oni koji su izabrani vec oni koji stoje iza njih, to je uvek neki kapital. Politicari mu dodju samo kao eksponenti.

Zato su mi besmislene price o tome kako ce nam biti u slucaju jednih ili drugih. Kao sto je Djindjic pravio nagodbe sa profiterima tako ce i Kostunica. Ne treba imati iluzije da ce on sada da procisti ovu zabokrecinu. Eh, ko ce na toj skali izracunati pozitivno i negativno. Ipak je to subjektivno, ono sto mislis ti ili ja je samo licni stav. Objektivno su i jedni i drugi uvek orni za posao.

A posto je Srbija u pitanju, zemlja koja je odavno izgubila suverenitet, ako u savremenom svetu to ista znaci, sprovodice se politika koja se kaze. Ako mocne zemlje ocene da je interes da budemo uzorna drzava mi cemo to i biti, ako budu pak htele nestabilnu zemlju, onda nema tog Labusa, Kostunice koji ce to da promeni. I stvarno mi je sumnjiv taj Nebojsa Covic, nije on slucajno izleteo sada.

Politicari vrlo dobro znaju to, sada smo u periodu kampanje pa shodno tome padaju teske reci, kvalifikacije i medjusobne optuzbe, ali su svi svesni da im je uticaj ravan nuli.

Ja samo pokusavam da objasnim kako je situacija da nema morala, u politici ga nema uopste, pokusavam da ti objasnim da svaki tvoj razlog koga navodis, sa vecinom se slazem, se uvek razbije u ono ali. Jednu cuvaju Sljivancanina, drugi Legiju, jedni suruju sa jednom kriminalnom grupom, drugi suruju ili surovati sa nekom drugom.

Ostalo je stvar sagledavanja. Neko izabere da se bavi politikom, neko se bavi drugim stvarima pokusavajuci da ostavi neki trag. Ja se politikom ne bavim, osim sto drvim ovde u ovom periodu, kada nemam mnogo posla a i nesto me mrzi zadnjih meseci da radim. I inteznivno razmisljam da zapalim negde da nekih mesec-dva. Cisto da se malo relaksiram od raznoraznog olosa.

I sada reci ti meni Galone, kako da ne budem cinican?

[ Izmena poruke: YC na dan 2002-08-27 14:00 ]