Jump to content


Photo
- - - - -

Komunizam vs. fašizam - dve strane iste medalje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#46 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 02 December 2007 - 11:05

Tema definitivno pripada istoriji jer je komunizam kao pokret definitivno mrtav sto se na zalost ne moze reci za fasizam koji se samo preobukao u novo odelo.
...

Nakon WWII verovatno je bilo mnogo onih koji su tvrdili isto, samo obrnuto. Komunizam (ideologija) ne može da umre jer predstavlja eksperiment nad vlasništvom i jedinu alternativu privatnom. Kada se privatno vlasništvo otrgne kontroli i uzme monopol i nad onim što mnogi doživljavaju kao opšte vlasništvo ili javno dobro, pojaviće se i komunizam (pokret) kao "pravedniji" oblik raspodele tog javnog dobra. Fašizam sa druge strane samo definiše prioritetnu, privilegovanu grupu u toj raspodeli, ali to nije posledica korupcije, zloupotrebe sistema, već sistem sam.
Komunizam i fašizam jesu dve strane iste medalje, a ta medalja je čovek. Takav kakav je. A ako još te dve nisu jedine dve strane medalje (a nisu), onda je i analogija sa medaljom potpuno neprimerena. Možda pre kocka. Rubikova?

#47 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 02 December 2007 - 11:34

Tema definitivno pripada istoriji jer je komunizam kao pokret definitivno mrtav sto se na zalost ne moze reci za fasizam koji se samo preobukao u novo odelo.
"komunizam legitimna politička opcija" ovo je vrlo diskutabilna konstatacija jer za mene rezimi poput Potovog , Maovog ili Staljinovog ne predstavljaju legitimnu opciju mada su ukusi razliciti. Za mene je Salazar u poredjenju sa pomenutima izgledao kao hor beckih decaka pa je samim tim bio "prihvatljiviji".
Jedan od osnovnih problema je to da se u srpskohrvatskom sve i svasta naziva fasizmom dok je svojevremeno ista praksa postojala na Zapadu kada je u pitanju komunizam.Vrlo cesto se i nacizam vezuje sa fasizmom sto je identicno povezivanju Marsea i Pola Pota.Oba pokreta imaju diktaturu kao osnovu samo zarad razlicitih ciljeva.Za mene bilo koji oblik diktature nije legitimna politicka opcija.Fasizam za razliku od komunizma moze postojati i u drzavama koje imaju visepartijski sistem a socijalizam(mislim da je ovo daleko bolji termin) se razlikovao od zemlje do zemlje.SFRJ nije bila ni malo slicna istocnim susedima(ko je bio u Rumuniji 80tih zna o cemu govorim) a cak i drzave kao Indija, Alzir ili Libija su imale neku vrstu socijalistickog uredjenja koje nema nikakvih slicnosti sa Maom ili Staljinom.Sa druge strane Sirija i Irak(Sadamov) su bile "socijalisticke" zemlje koje imaju vrlo malo zajednickog sa zemljama Varsavskog ugovora ili Kinom.
Najgore je trpanje svega u isti kos pa se tako dolazi do zakljucka da su Tito i Staljin bili isti ili sa druge strane Salazar i Hitler.Razlike postoje i one se mere svetlosnim godinama.To muljanje je zapravo proizvod "savremenih istoricara" kojih na zalost ima sirom sveta tako da je ona engleska budala dosla do epohalnog zakljucka da je Hitler bio neobavesten o konc logorima jer nema njegovog potpisa ni na jednom dokumentu.
E sada lepo krenite u napad na mene.Ocekujem ga sa obe strane.



Nakon WWII verovatno je bilo mnogo onih koji su tvrdili isto, samo obrnuto. Komunizam (ideologija) ne može da umre jer predstavlja eksperiment nad vlasništvom i jedinu alternativu privatnom. Kada se privatno vlasništvo otrgne kontroli i uzme monopol i nad onim što mnogi doživljavaju kao opšte vlasništvo ili javno dobro, pojaviće se i komunizam (pokret) kao "pravedniji" oblik raspodele tog javnog dobra. Fašizam sa druge strane samo definiše prioritetnu, privilegovanu grupu u toj raspodeli, ali to nije posledica korupcije, zloupotrebe sistema, već sistem sam.
Komunizam i fašizam jesu dve strane iste medalje, a ta medalja je čovek. Takav kakav je. A ako još te dve nisu jedine dve strane medalje (a nisu), onda je i analogija sa medaljom potpuno neprimerena. Možda pre kocka. Rubikova?


Ko je čitao moje priloge zna da je nisam u stanju ovako ladno da se odnosim prema ovakvim temama. Verovatno je to posledica ekstremizma kojem smo izloženi poslednje dve decenije. Ja bar to tako doživljavam. Posebno je pogubna politika izjednačavanja JVO i NOV, ne zbog uvredljivosti prema ovakvima kao što sam ja, već zbog mentalnog zdravlja mladih ljudi koji ovde treba da žive i kad mi biološki potpuno nestanemo.

Valjda zato i ne mogu da se sastavim i napišem neško ovako korekno kao ova dva naša sagovornika. Znači, kada bih migao da izbrojim 1,2,3 i onda nešto napišem, ne bih imao ništa da dodam na ova dva priloga.

#48 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 02 December 2007 - 11:37

Fašizam sa druge strane samo definiše prioritetnu, privilegovanu grupu u toj raspodeli, ali to nije posledica korupcije, zloupotrebe sistema, već sistem sam.

Da znas da jeste. I kad se tako sve razjasni, onda je postpuno ocigledno da fasizam uveliko gazi Srbijom, vec 20 godina, i da su svi iz establismenta deo tog fasistickog sistema. Nije fasizam samo mrznja prema razlicitima, nego mu je sustina bas ovo sto je citirano, pored drndanja prica o onanizam naciji i pojedincu koji nije vazan i o Kosovima, sto je samo sredstvo, a cilj je to citirano. Zbog tog cilja je i Jugoslavija srusena od istih tih fasista. Zato sam ja za genocid nad tim fasistima, sto bi rek'o Mirko Jovic.

Na primer evo, evro je oboren na silu sa kursa od 87 na 76. Onda su ga na silu drzali na tom kursku godinu, dve, koliko... da bi ta privilegovana grupa mogla da druge nacine da pljacka stanovnistvo, posto su "stara devizna stednja" i piramidalne banke provaljen fazon, a ovde iako se nista ne proizvodi, ipak ulazi nekoliko milijardi godisnje koje salje dijaspora, i te pare fasisti otimaju tim forama. Onda je evro opet skocio na 83 - 84, sto je sasvim prirodno i u skladu sa ovim poskupljenjima i inflacijom, a sad fasisti najavljuju da od ponedeljka opet hoce na silu da obaraju kurs da bi i daljke krali. To je ukupno oko 20 dinara razlike koje oni kradu od svakog evra koji se razmeni. Znaci, umestio da Evro bude oko 100 dinara, oni ga drze silom na niskom kursu da njihovi privilegovani gazde (to su ovi sto ih treba postreljati do poslednjeg) mogu da muzu zemlju, i zbog toga mi imamo skuplju hranu i ostalo nego u razvijenim zemljama (nova fasisticka ujdurma) . Fasisti i tacka. Treba da se razmotri da li treba da se za takav vid izdaje vrati smrtna kazna.

Gledam onako u prolazu neke emisije, ne znam koji je kanal bio, i kaze ide sad jedan da poseti neki tamo grad u kome zive samo bogatasi. Ono kapije od 20 metara kao u Jurasik parku. I to je sad njima normalno? Ovi pomodari to hoce ovde da donesu, zajedno sa kuglanama? E nece. Dogodine pored bandera.

Edited by Henry Chinaski, 02 December 2007 - 11:50.


#49 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 December 2007 - 12:02

Nakon WWII verovatno je bilo mnogo onih koji su tvrdili isto, samo obrnuto. Komunizam (ideologija) ne može da umre jer predstavlja eksperiment nad vlasništvom i jedinu alternativu privatnom. Kada se privatno vlasništvo otrgne kontroli i uzme monopol i nad onim što mnogi doživljavaju kao opšte vlasništvo ili javno dobro, pojaviće se i komunizam (pokret) kao "pravedniji" oblik raspodele tog javnog dobra. Fašizam sa druge strane samo definiše prioritetnu, privilegovanu grupu u toj raspodeli, ali to nije posledica korupcije, zloupotrebe sistema, već sistem sam.
Komunizam i fašizam jesu dve strane iste medalje, a ta medalja je čovek. Takav kakav je. A ako još te dve nisu jedine dve strane medalje (a nisu), onda je i analogija sa medaljom potpuno neprimerena. Možda pre kocka. Rubikova?

Osnovni problem komunizma(citaj Marksa) je to sto je od coveka stvorio suprcoveka koji ne mari za materijalno.Praksa je pokazala da cak i najveci komunisti imaju dupe a svaka diktatura cak i ako su namere casne zavrsi u zloupotrebama.Matori lisac je lepo rekao da je demokratija losa ali je od svih drugih resenja najmanje lose(parafraziram Cercila).Ja mrzim da upotrebljavam izraz komunizam jer do tog stepena niko nije dosao (to barm znaju oni koji su citali Marksa).
Socijalizam je pravi termin a akomene pitas u globalu ideje socijalizma su za mene daleko prihvatljivije od onih koje imaju fasisti.Ovde ce KP da dobije infarkt posto su mome dedi maznuli 4 kuce ali dobro nije imao mlinove :rolleyes:
Socijalizam je definitivno imao pozitivan uticaj na zapadne demokratije jer su danasnja prava zaposlenih direktna posledica socijalizma .U protivnom mi bi i danas imali kapitalizam koji je opisivao Marks u svojim radovima gde je radna nedelja bila 80 sati a benificije zaposlenih se svode na placanje poreza.Za razliku od socijalizma fasizam nije ostavio neke pozitivne tragove u istoriji ako se izuzme eliminacija sicilijanske mafije ili uspostavljanje voznog reda u Italiji koji je i danas problem.

2KP

Tu JVO mi ne spominji jer je moj deda bio osvedoceni antikomunista(dve godine u bajboku) kao i ja ali su mu u secanju ostali gerilci iz Vrcina ,Grocke ili Obrenovca koji su proveli rat uz rostiljanje prasica trebljenju vaski jer im je kupanje bilo strano.Sa druge strane majcin ujak koji je bio tvoga kova je izvrsio samoubistvo 91ve i to ne zbaog pada SFRJ vec SSSR-a.

Edited by MAGRIPA65, 02 December 2007 - 12:06.


#50 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 December 2007 - 12:56

Ovo sto pise MAGRIPA65 vrlo je zanimljivo.
Pominjan je ovde i staljinizam, kao jedna od najgorih ekstremno nehumanih pojavnih oblike ideje marksizma. Cini mi se da je to bio Isaak Deutcher koji u svojoj cuvenoj biografiji Staljina navodi da je Staljin proveo godine u nekakvoj skoli za pravoslavne svestenike (iskusenik u manastiru, sjemenistarac) u Gruziji, gde je iz "najboljih tradicija" hriscanstva naucio da nije dovoljno samo kazniti jeres; jeretik se, pre smrti, mora naterati i na pokajanje. Za bolje razumevanje ovoga pogledati: Danilo Kis: "Grobnica za Borisa Davidovicha".

Edited by vladan, 02 December 2007 - 12:59.


#51 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 December 2007 - 13:06

Staljin je bio ucenik u skoli za pravoslavne svestenike gde je poslat po zelji njegove majke.Valjda iz tog razloga ju je nazivao vesticom a na njenoj sahrani se nije ni pojavio.Inace Staljin je bio poznat u u carskoj Rusiji kao covek koji je izvrsio najvecu pljacku u to vreme.Boraveci u zatvoru zbog tog
"revolucionarnog" dela postaje komunista.Tokom oktobarske revolucije proveo je noc sa prijateljima uz caj i vino ali su filmovi iz 20tih i 30tih "malo " retusirani tako da se on pojavljuje pored Lenjina.Inace Ljenjinov izbor za naslednika je bio Trocki (mada se to malo zna) .
Vladane ne pali me sa istorijom posto imam malu biblioteku i nekih 300 sati originalnih snimaka iz tog perioda :rolleyes: Samo cekam onog ravnogorca da se ukljuci u diskusiju.

Edited by MAGRIPA65, 02 December 2007 - 13:09.


#52 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 02 December 2007 - 13:21

Staljin je bio ucenik u skoli za pravoslavne svestenike gde je poslat po zelji njegove majke.Valjda iz tog razloga ju je nazivao vesticom a na njenoj sahrani se nije ni pojavio.Inace Staljin je bio poznat u u carskoj Rusiji kao covek koji je izvrsio najvecu pljacku u to vreme.Boraeci u zatvoru zbog tog
"revolucionarnog" dela postaje komunista.Tokom oktobarske revolucije proveo je noc sa prijateljima uz caj i vino ali su filmovi iz 20tih i 30tih "malo " retusirani tako da se on pojavljuje pored Lenjina.Inace Ljenjinov izbor za naslednika je bio Trocki (mada se to malo zna) .
Vladane ne pali me sa istorijom posto imam malu biblioteku i nekih 300 sati originalnih snimaka iz tog perioda :rolleyes: Samo cekam onog ravnogorca da se ukljuci u diskusiju.


Staljin je podgrevao tu legendu o svom ucescu u "eksproprijaciji" furgona s novcem u Bakuu, ali nije imao nikakve veze s njom i nije nikada hapsen niti kaznjavan zbog nje. To je ucinio Kamo Petrosjan, koji je poginuo u misterioznoj saobracajnoj nesreci 1918. godine i ima istoricara koji veruju da ga je likvidirao zapravo Staljin. O stvarnom Staljinovom odnosu prema Lenjinu najbolje govori cinjenica da je zabranio ne samo objavljivanje Lenjinovog politickog testamenta, nego i njegovo citanje na kongresu partije. Nadezda Krupskaja, Lenjinova udovica, izjavljivala je 1926. godine: "Da je Lenjin ziv, bio bi u zatvoru ili bi ga ubili." Staljinizam je pobio vise komunista nego sva ostala svetska reakcija zajedno, a ti ga kvalifikujes kao "komunizam". Tanka ti je ta biblioteka. Preporucio bih ti arhive sovjetske komunisticke opozicije 1923-1929, koje je objavio americko-ruski istoricar Feljstinski.

Edited by Kastor, 02 December 2007 - 13:21.


#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 December 2007 - 13:43

Staljin je podgrevao tu legendu o svom ucescu u "eksproprijaciji" furgona s novcem u Bakuu, ali nije imao nikakve veze s njom i nije nikada hapsen niti kaznjavan zbog nje. To je ucinio Kamo Petrosjan, koji je poginuo u misterioznoj saobracajnoj nesreci 1918. godine i ima istoricara koji veruju da ga je likvidirao zapravo Staljin. O stvarnom Staljinovom odnosu prema Lenjinu najbolje govori cinjenica da je zabranio ne samo objavljivanje Lenjinovog politickog testamenta, nego i njegovo citanje na kongresu partije. Nadezda Krupskaja, Lenjinova udovica, izjavljivala je 1926. godine: "Da je Lenjin ziv, bio bi u zatvoru ili bi ga ubili." Staljinizam je pobio vise komunista nego sva ostala svetska reakcija zajedno, a ti ga kvalifikujes kao "komunizam". Tanka ti je ta biblioteka. Preporucio bih ti arhive sovjetske komunisticke opozicije 1923-1929, koje je objavio americko-ruski istoricar Feljstinski.

Kao prvo Staljin o toj pljacki nije govorio a u biografiji mu stoji da je u zatvoru bio zbog "revolucionatne aktivnosti".Inace Staljin je imao hobi da potpisuje liste za streljanje cevenim mastilom a neki put bi i precrtao neko od imena iz samo njemu poznatih razloga.Posoji muzej u Moskvi koji ima dokumente sa njegovim potpisom i igrom slucaja bio sam u istom.Interesantna je i prica iz Brozove biografije da je kasnih 30tih dosao u Moskvu i zatrazio da se svi jugoslovenski komunisti vrate u Jugoslaviju i reorgnizuju partiju.Tadasnji "honco" u NKVD-u mu je odgovorio da njih zapravo nema i da je on jedan od nekolicine koji su ostali.Pametan Tile je nakon toga izvukao zakljucak da Staljinu nije verovati i uvek je na pregovore sa njim slao Djilasa.Ko je pomenutog citao zna o cemu govorim.

Besmislice komunisticke propagande

izvini ali osim tvog licnog misljenja nisi izneo argumente koji bi potvrdili tvoj stav

Edited by MAGRIPA65, 02 December 2007 - 13:46.


#54 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 02 December 2007 - 14:07

Kao prvo Staljin o toj pljacki nije govorio a u biografiji mu stoji da je u zatvoru bio zbog "revolucionatne aktivnosti".Inace Staljin je imao hobi da potpisuje liste za streljanje cevenim mastilom a neki put bi i precrtao neko od imena iz samo njemu poznatih razloga.Posoji muzej u Moskvi koji ima dokumente sa njegovim potpisom i igrom slucaja bio sam u istom.Interesantna je i prica iz Brozove biografije da je kasnih 30tih dosao u Moskvu i zatrazio da se svi jugoslovenski komunisti vrate u Jugoslaviju i reorgnizuju partiju.Tadasnji "honco" u NKVD-u mu je odgovorio da njih zapravo nema i da je on jedan od nekolicine koji su ostali.Pametan Tile je nakon toga izvukao zakljucak da Staljinu nije verovati i uvek je na pregovore sa njim slao Djilasa.Ko je pomenutog citao zna o cemu govorim.

izvini ali osim tvog licnog misljenja nisi izneo argumente koji bi potvrdili tvoj stav


Ne, Staljin o toj pljacki nije govorio, nego je cutao i gladio brkove i odbijao da demantuje tu legendu koja je objavljivana za njegovog zivota. Sta je to nego "podgrevanje"?
A sto se tice argumenata - zar zabrana objavljivanja Lenjinovog "testamenta" nije argument? Ili ti ne znas da su ti poslednji Lenjinovi spisi objavljeni tek 1956, a u Jugoslaviji tek 1969 - posle okupacije Cehoslovacke? Tita je Staljin poslao 1937. da likvidira Gorkicev nelojalni CK KPJ - Gorkic je streljan u junu 1937. u Moskvi, a Tito je 1939. objavio u "Proleteru" da je Gorkic "iskljucen iz partije" zbog "skretanja sa Staljinove linije". O tome je Zivojin Pavlovic, clan CK KPJ i sef partijske tehnike do 1937, 1940. u Beogradu (privatno izdanja, stamparija "Sloga"), objavio knjigu "Bilans sovjetskog termidora", zbog koje je ga je Tito streljao u Uzicu 1941. Ta knjiga je u poslednjih 17. godina imala tri izdanja u Srbiji (poslednje 2004., "Narodna knjiga", Bgd). Od 1937. do 1948. KPJ je najjaca i najlojalnija Staljinova organizacija na Balkanu. Do jula 1941. je sprecavala antifasisticku borbu (zbog Staljinovog pakta sa Hitlerom), a posle je jedina (uz grcku KP) koja je organizovala masovnu borbu protiv fasizma - sve po Staljinovoj direktivi. Za tebe i KPSrbije je to komunizam?
Ako ti treba jos argumenata i izvora - samo pitaj. Ja o tome imam pravu biblioteku. :rolleyes:

Edited by Kastor, 02 December 2007 - 14:17.


#55 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 02 December 2007 - 14:24

Komunizam i fašizam su u više navrata sarađivali.Staljin i Hitler su podelili Poljsku i baltičke republike,sklopili pakt o prijateljstvu i nenapadanju.
Komunisti su sarađivali sa ustaškim pokretom još od početka 30-tih.1931 u Lici su ustaše ubačene iz Italije na čelu sa Andrijom Artukovićem podigle pobunu.KPJ je svojim proglasom pozvala sve komuniste da se pridruže ustaškom "ustanku".

U Jugoslaviji su komunisti od aprila do juna 1941 sarađivali sa ustaškom NDH.U aprilu,maju i junu 1941 su se desili najveći pogromi nad nedužnim civilima u NDH,a KPJ je to mirno posmatrala,sve dok nije napadnut SSSR.

Komunisti su toliko bili bliski sa ustašama,da je lično Pavelić zatražio od Hitlera da se komunisti-borci iz španskog građanskog rata iz logora u Francuskoj prebace pod nemačkom zaštitom u Jugoslaviju.
Tokom marta 1942 jedinice NOV-a pristigle iz Srbije i C.Gore,su se zajedno sa Francetićevom Crnom Legijom,borile protiv četničkog komandanta Dangića u Istočnoj Bosni.
U Hrvatskoj,komunisti su se u više navrata zajedno sa ustašama borili protiv Đujićevih četnika pod italijanskom zaštitom.
Postojala je stalna delegacija komunista pri NDH u Zagrebu,gde su bili Velebit,Hebrang,itd.

#56 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 02 December 2007 - 14:36

U Jugoslaviji su komunisti od aprila do juna 1941 sarađivali sa ustaškom NDH.U aprilu,maju i junu 1941 su se desili najveći pogromi nad nedužnim civilima u NDH,a KPJ je to mirno posmatrala,sve dok nije napadnut SSSR.


Saradjivali su tako da je zatvor u Kerestincu bio pun komunista koji su se protivili staljinistickoj liniji CK KPJ vec u aprilu i pobijeni su kada je CK KPJ sabotirao njihovo begstvo iz tog zatvora. Saradjivali su tako da je Sisacki partizanski odred formiran vec u maju 1941. - protiv linije CK KPJ. Kao i kraljevacki odred pod komandom Pavla Jaksica. To nisi znao ili neces da znas. To selektivno "znanje" ti je sasvim dostojno SPS-ovskog Vuka Jeremica, koga branis iz sve snage. Kladim se da si od onih antikomunista koji su nekada u novcaniku nosili partijsku knjizicu SKJ sa Titovom slikom na koricama umesto licne karte. :rolleyes:

#57 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 02 December 2007 - 14:37

Koliko znam, jesu ih izjednacili tesnom vecinom. Ali, to nista ne dokazuje. Sta god da su rekli to je samo misljenje jedne grupe ljudi (i to ne bas mnogo kompetentnih).

Koliko ja znam- nisu, odnosno nisu izjednacili nacisticke i komunisticke simbole. Tacno je da je postojala tesna vecina ali protiv tog predloga.
Btw, nije to 'grupa ljudi' nego stav EU.

#58 Perikle

Perikle
  • Members
  • 114 posts

Posted 02 December 2007 - 14:50

Koliko ja znam- nisu, odnosno nisu izjednacili nacisticke i komunisticke simbole. Tacno je da je postojala tesna vecina ali protiv tog predloga.
Btw, nije to 'grupa ljudi' nego stav EU.


Ok, ako tako kazes, prihvatam. Ali, kljucna stvar je da je u svakom slucaju bilo tesno, i da su poslanici Evropskog parlamenta ipak samo grupa ljudi, stagod odlucili, i da nemaju mandat da presudjuju u istorijskimi ideoloskim sporovima. Njih vode i vodice istoricari i ostala kvalifikovana javnost. I da su poslanici izglasali izjednacavanje simbola to samo po sebi onima koji se tome protive ne bi davalo ni jedan razlog da odustanu od svog stava, kao sto ni cinjenica da NISU izglasali meni i milionima drugih koji misle da je komunizam najgora forma totalitarizma nije razlog da mi odustanemo do svog.

#59 Perikle

Perikle
  • Members
  • 114 posts

Posted 02 December 2007 - 15:02

Komunizam je zločinačka ideologija.U prvoj fazi komunisti nemislosrdno ubijaju sve potencijalne "neprijatelje" revolucije,bilo stvarne bilo umišljene.Kada se krvava diktatura učvrsti onda sledi pokolj među samim komunistima.Tako je bilo u SSSR-u,Kini,jugoslaviji,to je metodologija komunista na svim meridijanima.


pa naravno, pokolji koji su u Jugoslaviji poceli jos 1941/42, takozvana Pasja groblja i "leva skretanja" bili su samo dosledna primena komunistickog metoda "obracuna sa reakcijom" Lenjina i Staljina. Kad su pobili protivnike i "protivnike" onda su se okrenuli svojim pristalicama koje su slali na Goli otok. Opet, isto ko u SSSR, Kini, Kubi, Koreji, Kambodzi, svuda gde su dosli na vlast. To je zajednicki obrazac - masovni teror nije bio "aberacija" , nego sastavni i univerzalni deo sistema vladavine.

#60 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 02 December 2007 - 17:21

Drugari, dobili ste split. Pa nadalje tamo čerečite neoliberalnu neman.