Jump to content


Photo
- - - - -

Komunizam vs. fašizam - dve strane iste medalje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#31 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 01 December 2007 - 00:50

Не бих да полемишем, јер око комунизма неке велике полемике више и нема, напросто ко је у њему живео све му је јасно, али ових пар духовитости из напросто не могу остати без малог додатка.

Najobicnija je besmislica da u delima klasika marksizma stoji ikakvo fizicko unistenje klasnog neprijatelja; naprotiv, izraz koji se koristi je "eksproprijacija eksproprijatora".


Али је чињеница да су комунисти то радили, физички уништавали класног непријатеља, иза чега је следило отимање њихове имовине, што их је сводило на банду обичних јајара и сецикеса. Што је, у сваком случају, компромитовало једну, наоко, праведну идеју.

Ideju o razlicitim interesima nesto vise je razradjivao Kardelj,...


Који најбоље одсликава профил комунистичких идеолога код нас. Полуписмени, али верни као пси. Од њих се и није више ни тражило.

Vodeci evropski umetnici, intelektualci i sl. sredinom XX veka bili su ili clanovi komunistickih partija, ili neprikriveni simpatizeri.


Док им Солжењицин није објаснио да се комунизам на руском каже гулаг.

#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 December 2007 - 00:55

Na visestruka pitanja o prebacivanju ovog topika na deponiju, to sam ja uradio, smatrajuci da je nedozvoljivo poredjenje jedne legitimne politicke opcije sa jednom nelegitimnom i zlocinackom.
U diskusiji je prevladalo misljenje da se topik vrati, mada sam ja licno sugerisao da ide na istoriju jer komunizam kod nas - jeste istorija


Stvarno ne znam cemu deponija, iako, slozit ces se, Yu nikad nije okusila komunizam, kao uostalom ni itko drugi. Postoje samo oni koji su se dobro okoristili tom idejom.. I oni koji su znali da nece opstati, jer je ljudima prosto pun ku+ac rata i mrznje.

Btw., Sto mislis Vladane, je li atomska bomba zlocin? U cemu je zapravo politicka igra?

Edited by Ziza, 01 December 2007 - 16:49.


#33 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 01 December 2007 - 00:56

Не бих да полемишем, јер око комунизма неке велике полемике више и нема, напросто ко је у њему живео све му је јасно, али ових пар духовитости из напросто не могу остати без малог додатка.



Али је чињеница да су комунисти то радили, физички уништавали класног непријатеља, иза чега је следило отимање њихове имовине, што их је сводило на банду обичних јајара и сецикеса. Што је, у сваком случају, компромитовало једну, наоко, праведну идеју.



Који најбоље одсликава профил комунистичких идеолога код нас. Полуписмени, али верни као пси. Од њих се и није више ни тражило.



Док им Солжењицин није објаснио да се комунизам на руском каже гулаг.


I posle krivi mi, koji upozoravamo da je LDP pun SKOJevaca?! A ovde uvek komunizam, Titu & bulumentu, brane simpatizeru LDP.
Komunizam je bre zlo nevidjeno - idite na Kubu jos dok mozete pa se uverite.
Komunizam je opijum za narod!

#34 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 01 December 2007 - 01:33

I posle krivi mi, koji upozoravamo da je LDP pun SKOJevaca?! A ovde uvek komunizam, Titu & bulumentu, brane simpatizeru LDP.
Komunizam je bre zlo nevidjeno - idite na Kubu jos dok mozete pa se uverite.
Komunizam je opijum za narod!



Eh, uvek ista priča. Posle čitave diskusije, nađe se neko ko izvikuje prazne parole, kao da ništa nije ni napisano. Milina jedna. Nešto pre toga, giganti desničarske političke misli na ovom forumu Kardelja proglašavaju polupismenim...

A sad jovo nanovo, da malo brkamo Ruse i Marksa, Mao Ce Tunga i komunizam u SFRJ, potežemo Staljina i Gulage...

Ovo nije neka tribina uživo koja larmom iz publike može da se prekine, džaba vam trud. Ovo je forum, komunicira se u pisanoj formi, pa sve ide natenane.

Edited by yossarian, 01 December 2007 - 01:35.


#35 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 01 December 2007 - 02:19

Upoređivati fašizam i komunizam a pogotovo stavljati znak jednakosti između je opasno i podlo. Poređenje načina na koji su pojedini diktatori vladali na pogrešnom putu ka njihovoj varijanti komunističkog društvenog uređenja i teorijske odrednice šta je fašizam kao sistem vladanja bi još i moglo proći. Pojmovi diktator, ekonomska kontrola, teror nad neistomišljenicima itd su zajednički.

Kod nas vidim pokušaj pravdanja rezultata našeg fašizma (još uvijek na djelu) a pogotovo njegove klero varijante devijacijama u komunističkim državama što su završile u ropotarnici povjesti, da citiram nekadašnjeg predsjednika FK Partizan. Kao, šta vi serete da su naši nacional šovinisti (prisutni sad i ovdje) gori od vaših komunista pa onda nabrajanje Staljin, Pol Pot, Čaušesku. Jeste, Tito i Kardelj su krivi za sve, na Golom Otoku je stradalo više mučenika nego u svim jasenovcima i srebrenicama na prostorima rahmetli Jugoslavije, kako da ne!

Naravno da je nesagledavanje pogrešaka naše varijante komunizma i neprincipijelnog branjenja iste pogrešno ali govoriti o dvije strane iste medalje je - podlo.

#36 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 01 December 2007 - 09:16

Samo čoveku koji ima teškoće prilikom upotrebe malih sivih ćelija ili mu je komunikacija otežna, nije jasno da ovde nije na sceni mišljenje pojedinaca nego slika delovanja zločinačke propagnde još od onog dana kada je prvi put formulisana ideja socijalne pravde i jednakosti ljudi po svim osnovama. Samo čovek vrlo ograničene inteligencije može kao papagaj da ponavlja floskule kojima nam već 90 godina ispiraju mozak. Možda je najbolji primer izraz gulag. Pažljivo nametan i "obrazlagan", on danas potpuno "vrši posao".

Naravno, gore pominjanim osobama nije moguće ničim ništa argumentovati, ali ja sam, bez obzira na godine, nepopravljivi optimista, pa evo, po ko zna koji put.

Da li je veći zločinac VELIKI DRUG STALJIN /na kraju je i BBC priznao da je 99% žrtava neopravdano pripisano baš njemu/ ili recimo neki od PAPA.

Evo recimo Vojtila. Vrbovani operativac CIA, decenijama je radio protiv svoje zemlje. Kao poslušan činovnik svetske kapitalističke elite dobio je činovničku klasu više i postao papa. Kao papa je pomagao svako aktuelno zlo na svetu, a pravdao prethodno učinjena. Jedan od rezultata njegovog angažovanja je i raspad SFRJ. Na kraju je otvoreno pokazao svoja politička opredeljenja tako što je jednog drugog vojnika crkve, ustaškog zločinca A. Stepinca, proglasio za svetca.

Moš misliti kad je i Kristina Amanpur /za one koji ne znaju novinar CNN/ u direknom izveštavanju sa sahrane gore ponjinagog poljskog državljanina izjavila: "Meni nije jasno zašto ovolika gužva i odavanje počasti čoveku koji je ratnog zločinca Stepinca proglasio za svetca".

Da li ovo ima veze sa temom. Naravno, ma da će Andruli, verovatno imati drugačije mišljenje. Tema je Fašizam a od njega se nikako ne sme i ne može odvajati HRIŠĆANSKA crkva na tlu Evrope. Sama po sebi ekstremno desničarska, što je osnova fašizma, ona poslednjih 2000 godina drži patentna prava na mnoge elemente koji su u kasnijoj istoriji upotrebljeni za stvaranje ideje fašizma. To su pre svega rasna, verska i nasionalna mržnja, ispiranje mozga širokim masama, genocid i etnička čišćenja. Hitler je to radio u ime svoje nacije 30 godina, a PAPA /kao funkcija a ne pojedinac/ u ime boga. Jako propagandno delovanje hrišćanske crkve koje je dovelo do suženja svesti milijardi ljudi je npr. uspešno opran mozak koji prihvata ideju da je devica Marija na daljinski zatrudnela.

Kada Skupština proglasi nekog soc. predsednika za doživotnog, to je ZLOČIN KOMUNIZMA, a da se pri tom, niko ne zapita kako to da samo smrt lično može papu ili ove naše pravoslavne šefove, da skine sa preslola.

Mi se bar, tokom 50 godina, svom gazdi nismo obraćali sa VAŠA SVETOSTI.

Znači, ok. možemo da pričamo o zločinima izvršenim tokom 70 godina vladavine komunista na odredjenim teritorijama, ali mislim da je, ako se govori o zločinu, to samo eksces, u poredjenju sa zločinima koji su vršeni u ime boga /ne mislim samo na hrišćane/. Možda smo zato toliko i mrzeli popove.

Adruli, keve ti, ostavi ovo bar pola sata.

Edit by Anduril: Prethodni post o nemackim divizijama i NOB-u nije obrisan vec je prebacen na temu o SFRJ na Istoriji. Ovaj post se bavi komunizmom, pa nema razloga da ga brisem ili prebacujem.

Edited by Anduril, 01 December 2007 - 15:10.


#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 December 2007 - 12:57

Ti ga KPSrbije bas pretera; ogadio bi komunizam i samoj Miri Markovic. :rolleyes:

#38 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 01 December 2007 - 13:58

...ко је у њему живео све му је јасно...

Tacno, jasno mu je da je bravar bio bolji i da je ovo sad sanje jedno veliko. To i da bi bilo bas lepo da sad ima gulaga za ove vase "uspesne" i njihove isprdke. Tad mi ne bi keali kako cete od ponedeljeka opet na silu da vracate kurs evra da bi vasi gazde mogli da kradu i dalje umesto da vise na masnom konopcu gde bi ih kljuvali gavranovi.

#39 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 01 December 2007 - 14:03

Komunizam i fašizam mogu biti isti samo onima koji bi da opravdaju svoj fašizam.

Iako imam itekakav respekt za doprinos Crvene Armije u WW2, izjednačavati staljinizam i komunizam...e, to baš i ne bu išlo.

#40 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 01 December 2007 - 14:48

Tacno, jasno mu je da je bravar bio bolji i da je ovo sad sanje jedno veliko. To i da bi bilo bas lepo da sad ima gulaga za ove vase "uspesne" i njihove isprdke. Tad mi ne bi keali kako cete od ponedeljeka opet na silu da vracate kurs evra da bi vasi gazde mogli da kradu i dalje umesto da vise na masnom konopcu gde bi ih kljuvali gavranovi.


Не знам зашто мене сврставаш у ове "ваши" и зашто све сводиш на лични ниво?

#41 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 01 December 2007 - 19:24

Zato sto tako treba, a ove sto bi da akademski raspravljaju iz mekih fotelja dok duvaju u istu tikvu sa ovim isprdcima turim na... onu istu banderu sa ovima sto ce gavranovi da ih kljuju. Secas se onoga, oj dusmani cujte, ne treba vam kriti, i osveta nasa crvena ce biti. Bravar je bio bolji.

Komunisti bar nisu krili kako su dosli na vlast i nisu se folirali da su izabrani na izborima.

Edited by Henry Chinaski, 01 December 2007 - 19:31.


#42 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 01 December 2007 - 21:58

Na visestruka pitanja o prebacivanju ovog topika na deponiju, to sam ja uradio, smatrajuci da je nedozvoljivo poredjenje jedne legitimne politicke opcije sa jednom nelegitimnom i zlocinackom.
U diskusiji je prevladalo misljenje da se topik vrati, mada sam ja licno sugerisao da ide na istoriju jer komunizam kod nas - jeste istorija.


Potpuno sam saglasan da je komunizam legitimna politička opcija, za razliku od fašizma. Poređenje mi ne smeta, jer - ako je korektno - ide samo u prilog komunizmu. Izjednačavanje je, u najboljem slučaju, neznanje i notorna budalaština. Dosledan demokrata sa fašistima razgovara samo onim jezikom koji oni jedino razumeju - batinom, pa sa njima baš i nemam nameru da mnogo raspravljam. Tema me interesuje radi razgovora sa onima koji nasedaju na takva izjednačavanja, a da nisu fašisti. Hteli ne hteli, oni koji izjednačavaju fašizam sa komunizmom, zapravo propagiraju i pravdaju fašizam. No, oni isto tako izjednačavaju i staljinizam i njegove derivate i sa komunizmom i sa marksizmom. Fašizam i staljinizam su dve različite komplementarne vrste kontrarevolucije, a komunizam je revolucija. Izjednačavati revoluciju i kontrarevoluciju može samo patentirani nedotupavac.
I fašizam, a potom i staljinizam i umerenije, "demokratske" forme kontrarevolucije, od nastanka komunizma i marksizma stalno iznova objavljuju njihovu smrt i "odlazak u istoriju", a "vampir" nikako da im poveruje i upokoji se, nego stalno iznova iskrsava, sad na ovom sada na onom delu planete. :rolleyes:

#43 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 01 December 2007 - 22:09

Mogu se samo nasmejati onima kojima su ljotići, nedići, mihajlovići i ostala kvislinška bagra bolji od bravara i na njih neću trošiti reči i vreme. Bravar jeste bio mnogo bolji i od ovih njegovih današnjih izdanaka - onako kako je "bolji" rani kancer na mladom telu od metastaza na oronulom. No, i jedno i drugo je parazitsko strano telo na društvenom organizmu i preti mu uništenjem ako se ne odstrani.

#44 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 01 December 2007 - 22:22

Mi se bar, tokom 50 godina, svom gazdi nismo obraćali sa VAŠA SVETOSTI.


Ne, niste. Zato što ste u najboljim staljinističkim tradicijama obogotvoravali svog gazdu, a rimski papa pretenduje samo na ulogu crkvenog monopola na trgovinu bogom i na falsifikovanu licencu za taj monopol. Komunizam je dosledni neprijatelj i bogova i gazdi i crkvi i njihovih "božijih" monopola, koji će uvek naći zajednički jezik sa fašizmom. Onako kako ga je staljinizam našao u paktu sa Hitlerom, zbog čega je falsifikovana i skrivena istorija antifašističke borbe u Jugoslaviji pre 4. jula 1941, kao što se i dan danas krije da su komunisti koji su odmah u aprilu krenuli u borbu protiv fašizma najoštrije kažnjavani, pa i izručivani fašistima, zbog kršenja partijske linije i discipline - do 22. juna 1941. Hitler je, zbog pakta sa gazda Staljinom, smatran saveznikom i Kominterne i svih njenih partija. :rolleyes:

#45 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 December 2007 - 02:01

Tema definitivno pripada istoriji jer je komunizam kao pokret definitivno mrtav sto se na zalost ne moze reci za fasizam koji se samo preobukao u novo odelo.
"komunizam legitimna politička opcija" ovo je vrlo diskutabilna konstatacija jer za mene rezimi poput Potovog , Maovog ili Staljinovog ne predstavljaju legitimnu opciju mada su ukusi razliciti. Za mene je Salazar u poredjenju sa pomenutima izgledao kao hor beckih decaka pa je samim tim bio "prihvatljiviji".
Jedan od osnovnih problema je to da se u srpskohrvatskom sve i svasta naziva fasizmom dok je svojevremeno ista praksa postojala na Zapadu kada je u pitanju komunizam.Vrlo cesto se i nacizam vezuje sa fasizmom sto je identicno povezivanju Marsea i Pola Pota.Oba pokreta imaju diktaturu kao osnovu samo zarad razlicitih ciljeva.Za mene bilo koji oblik diktature nije legitimna politicka opcija.Fasizam za razliku od komunizma moze postojati i u drzavama koje imaju visepartijski sistem a socijalizam(mislim da je ovo daleko bolji termin) se razlikovao od zemlje do zemlje.SFRJ nije bila ni malo slicna istocnim susedima(ko je bio u Rumuniji 80tih zna o cemu govorim) a cak i drzave kao Indija, Alzir ili Libija su imale neku vrstu socijalistickog uredjenja koje nema nikakvih slicnosti sa Maom ili Staljinom.Sa druge strane Sirija i Irak(Sadamov) su bile "socijalisticke" zemlje koje imaju vrlo malo zajednickog sa zemljama Varsavskog ugovora ili Kinom.
Najgore je trpanje svega u isti kos pa se tako dolazi do zakljucka da su Tito i Staljin bili isti ili sa druge strane Salazar i Hitler.Razlike postoje i one se mere svetlosnim godinama.To muljanje je zapravo proizvod "savremenih istoricara" kojih na zalost ima sirom sveta tako da je ona engleska budala dosla do epohalnog zakljucka da je Hitler bio neobavesten o konc logorima jer nema njegovog potpisa ni na jednom dokumentu.
E sada lepo krenite u napad na mene.Ocekujem ga sa obe strane.

Edited by MAGRIPA65, 02 December 2007 - 02:04.