Jump to content


Photo
- - - - -

specijalitet vase zemlje boravka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
127 replies to this topic

#91 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 05 April 2008 - 09:49

auuu, zar ti tako? c,c,c, a šta koleno?

Nije me privuklo. Inače ne konzumiram svinjetinu osim u izuzetnim prilikama. Kod koljena me pored toga odbija količina, kad ga vidim na tanjuru, dosta mi je. Ja sam "male hrane".


Nego alberto da li je u Ceskoj uobicajeno da se voce iz kompota sluzi sa pecenim mesom ili su to samo ovi Cesi koje ja poznajem?Bio sam prosle godine par dana u Pragu i to nisam video ali se bas nisam ni trudio da nadjem takvo jelo.

Pa baš i nije, jedino "svíčková", to je neka govedina, ja to mnogo ne jedem, se služi sa brusnicama iz kompota (nekad i sa džemom)

To postoji, ali nije bas tako uobicajeno, nije tipicno cesko jelo. Mi smo u mojoj predhodnoj firmi imali kuvara i kuhinju (samo za nas 40-tak) i kuvar je sastavljao jelovnik na osnovu toga sta se ljudima svidjalo ili za sta su glasali. Veoma cesto je imao neka pileca prsa sa breskvama. To je ponekad donosila i koleginica od kuce. Ali ne secam se da sam to vidjala u restoranima.

Prsa s breskvama su standardan dio ponude u češkim restoranima. Isto kao i pomenuta svičkova s brusnicama (neke hranjive bobice porijeklom iz šume?) i šlagom. Ne trošim.
Ali u najboljem češkom restoranu, u kojem sam do sad bio, "Modřá Kachna" na Malý Straně sam kao predjel o imao guščiju džigericu sa svježim kolutima naranče, a kao glavno jelo patku s jabukama. Patka punjena voćem, jabukama, breskvama uglavnom, je delikatesa.


Cuvajte se svi da ne izgovorite rec "parmezan" pred nekim Talijanom, da vam se ne bi dogodio atentat!

Pa ja sam kapirao da je "parmezan" samo naša riječ za parmiggiano, ne? A kao i kod svih takvih proizvoda postoji originala i razne kopije. Kod mene u kući kopije zovemo "ala parmiđano".


Em nisam wegga, em, na zalost, ne znam sta su pažitke, ali, "bazalka" je, pretpostavljam - bosiljak?
P.S. Evo sta kaze Wikipedia: pažitka = Allium schoenoprasum. Dakle - luk vlasac.

Da, bazalka je bosiljak. A za vlasac, rečeni luk vlasac je javila wegga. Hehe niti na kulinarstvu se ne čitaju postovi, ne samo na politici. A kako ćeš probati recepat ako ne čitaš, a gilindu? :rolleyes:

edit: neko je pomenuo vezu između patlidžana i parmezana; radi se o sudbinskoj vezi i otkriću ravnom pronalasku recimo štajazanam sus motora; što se tiče parmezana i morskih plodova, naravno, očigledno je, ali s druge strane u kulinarstvu ne treba nametati ortodoxiju; da mi prija, sipao bih ga s onom istom drskošću kako jedan prijatelj stavlja led u cognac, ili onako kao što uvijek sa svičkove odstranim brusnice i šlag. Kuhinja služi nama, ne mi njoj!

Edited by king louie, 05 April 2008 - 09:56.


#92 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 11:29

Pa ja sam kapirao da je "parmezan" samo naša riječ za parmiggiano, ne? A kao i kod svih takvih proizvoda postoji originala i razne kopije. Kod mene u kući kopije zovemo "ala parmiđano".


Ne! Po talijanskom ustavu i sedam tacaka vladinog programa, lazni trademark "parmezan" je trik (mislim da su prvi poceli Austrijanci, ali, nisam siguran) da se zaobidje zasticeni trademark (sto bi Srbi rekli - brend) "parmiggiano reggiano", a da se Vlasi ne dosete.

Da, bazalka je bosiljak. A za vlasac, rečeni luk vlasac je javila wegga. Hehe niti na kulinarstvu se ne čitaju postovi, ne samo na politici.


Auuuuh!!!! Mea culpa, mea culpa, MEA MAXIMA CULPA. Promakao mi je, ne samo taj, nego jos 10-tak obliznjih postova i evo, do malocas sam bio blazeno nesvestan sta sam sve propustio.


edit: neko je pomenuo vezu između patlidžana i parmezana; radi se o sudbinskoj vezi i otkriću ravnom pronalasku recimo štajazanam sus motora; što se tiče parmezana i morskih plodova, naravno, očigledno je, ali s druge strane u kulinarstvu ne treba nametati ortodoxiju; da mi prija, sipao bih ga s onom istom drskošću kako jedan prijatelj stavlja led u cognac, ili onako kao što uvijek sa svičkove odstranim brusnice i šlag. Kuhinja služi nama, ne mi njoj!


Ovo je pogresan topic. Preporucujem -> .

Edited by gilindu, 05 April 2008 - 11:35.


#93 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 11:38

Ali koji je to recept: skuvaj spageti i pospi ih parmezanom.


Otprilike kao "obari virsle i dodaj senf". Grcki specijalitet.

#94 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 12:15

Makarone su jedan oblik paste, pene drugi, spagete treci, farfale cetvrti, tagliatele peti itd.
Koristiti izraz "makarone" za sve paste, isto je kao i koristiti izraz "kaladont" za sve paste za zube.


Penne ("pene" je talijanska rec nastala zamenom latinskog sufiksa "is" talijanskim "e", neprikladno za pastu) su samo jedna podvrsta makarona, kao i rigatoni, tubetti, tufoli, maccheroni u uzem smislu itd., itd., ima na desetine varijanti koje se "razlikuju" samo po tome jesu li nesto duze ili nesto krace, nesto uze ili nesto sire, glatke ili izbrazdane, rezane popreko ili pod uglom, prave ili krive, rezane glatko ili nazubljene, ili lomljene, ili kidane... (mada Talijani pridaju veliku vaznost i tim razlikama, tako im kuhinja ispada najraznovrsnija na Svetu) Ostali pomenuti tipovi paste zaista su razliciti (a naravno, ima i mnogih drugih)

Uzgred, makarone su pasta koja se relativno retko koristi


Hm...

(matricana).


Amatriciana. Doduse, neki juzni dijalekti gutaju pocetno a.

Edited by gilindu, 05 April 2008 - 12:53.


#95 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 12:48

Tagliatelle bi morale da budu sa jajima (kupujem iskljucivo domace kod talijana ili sama pravim) i one su odlične za umake sa sirevima ili spanacem. Parpadele opet volim sa grilovanim povrcem i ljuspicama parmezana. Penne su nezamenljive za arbiatu i dobro "pecaju" gušce sosove, a opet bolognese ne mogu ni sa čim nego sa običnim tankim špagetama.


Tagliatelle su ono sto se u Backoj zove rezanci (ne samo sto je znacenje reci isto, nego i jeste ista stvar, pravi se na manje-vise isti nacin, od istih sastojaka).
ArABiata (=ljuta).
"Bolognese"=ragu (bolognese), pretpostavljam da si na to mislila.

P.S. Inace, klasicno, tagliatelle idu upravo uz ragu i obratno, to je kuhinja bolognese. Spaghetti su vise karakteristicni za Jug. Mada, naravno, niceg normalnijeg nego da se i spaghetti serviraju uz ragu (sto i osobno preferiram).

Edited by gilindu, 05 April 2008 - 13:00.


#96 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 05 April 2008 - 12:57

Ja bih opet o tim testeninama. Ja tvrdim da razlika postoji, i raspravu o testeninama ne stavljam u grupu blaziranih raprava o hrani. Ne želim nikoga da uvredim, na kraju krajeva nemamo svi podjednako svilen jezik i nežno nepce, ali kao što ima ljudi koji poznaju razliku, postoje i ljudi koji ne poznaju razliku. Oni koji razliku ne prave uglavnom sve testenine zovu makaroni, sve sireve kačkavalj a sve sireve za ribanje zovu parmezan. I nije bitno da li je nešto zašticena marka ili ne, ta pojednostavljenja su uvek postojala i uvek ce postojati.
Postoje ljudi koji znaju finese, ljudi koji ne znaju ali žele da nauče i ljudi koji ne znaju i nije ih briga. Ono što mene interesuje je zašto ljudi koji ne znaju i ne žele da nauče ( t.j. ne žele da priznaju da ima onih koji znaju i uživaju) dolaze ovde i pišu u forumu koji se zove Kulinarstvo?
Kada se ovde pisalo o finesama u oblicima i debljinama testenina nije se mislilo samo na sastav (da li su jajčane ili bez jaja, da li su bronzane ili bele, da li su sa spanacem, paradajzom ili tricolore). Finese u oblicima i debljinama se poznaju i u okviru jedne od tih grupa, najčešce te najobičnije vrste od durum pšenice. Ja tvrdim, a mogu da potvrdim i na slepom testu, da se razlika primecuje i da često igra presudnu ulogu.
Neke treba da prime sos, neke da ga dobro pokupe, neke da se tope, neke da ih osecaš kad zagrizeš. Naravno, ne kažem da bez te prave kombinacije to ne može da se pojede. Ali kad je vec lepše, zašto ne izabrati tu najbolju kombinaciju? Zašto mi biramo debljinu kora za pitu, gibanicu, baklavu? Zato što je lepše kad se napravi sa onim za šta je namenjeno.
Evo uzmite drugi primer - šunke i slanine! Želite da kažete da debelo i tanko isečena slanina ima isti ukus? Da bi pršuta na sendviču imala isti ukus kad bi bila isečena na kockice?
Ajde da još jednom podvučem svoju tezu. Ja poštujem moju ujnu koja nema pojma, tolerišem i svoju drugaricu koja kupi četvrt hleba i sto grama parizera pa tako stavi sve to na sto zajedno sa kesom i papirom u koji je umotana šunka i tako jede. Ja tako ne mogu, nisam navikla. Ljudi imaju različite prioritete kad je u pitanju hrana i prehranjivanje. Neko ce reci - ma boli me uvo samo da napunim stomak. Ja cu reci - estetika i hedonizam. Ali valjda zato postoje i forumi - da svoja mišljenja razmenjujemo. :rolleyes:

#97 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 05 April 2008 - 13:05

Tagliatelle su ono sto se u Backoj zove rezanci (ne samo sto je znacenje reci isto, nego i jeste ista stvar, pravi se na manje-vise isti nacin, od istih sastojaka).
ArABiata (=ljuta).
"Bolognese"=ragu (bolognese), pretpostavljam da si na to mislila.


Ja stvarno ne razumem tvoje komentare, izvini. Znam da je arbiata = ljuta, a takodje znam da se i u Bačkoj prave rezanci. Moj muž je iz Banata, moja mama je iz Srema, poreklom iz slavonije, a i u mojoj a i muževoj familiji se jedan jedini rezanac nikada nije kupio u prodavnici. Svi su to mesili i pravili u kuci. I dan danas dobijam kutije sa raznim rezancima iz Zrenjanina.
Ali ako vec kažeš rezanci nije dovoljno samo rezanci. Rezanci su obično oni tanki za supu, a ako misliš na one koji liče na tagliatelle onda su to široki rezanci, bar u banatu tako zovu rezance isečene na šire trake.
A bolognese valjda ne treba komentarisati. To je jedan od prvih odomacenih umaka za spagete i svi koriste taj izraz. Doduše, verovatno se par italijanskih majstora kuhinje obrce u grobu kad čuje kako se po srbiji pravi "bolonjez" i šta se sve pod njim smatra. Ali na to vec ne možemo da utičemo.

#98 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 13:56

Ja stvarno ne razumem tvoje komentare, izvini.


Ja bih rekao da si odlicno razumela i prikladno dopunila :rolleyes:

#99 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 05 April 2008 - 14:33

Ja bih opet o tim testeninama. Ja tvrdim da razlika postoji, i raspravu o testeninama ne stavljam u grupu blaziranih raprava o hrani. Ne želim nikoga da uvredim, na kraju krajeva nemamo svi podjednako svilen jezik i nežno nepce, ali kao što ima ljudi koji poznaju razliku, postoje i ljudi koji ne poznaju razliku. Oni koji razliku ne prave uglavnom sve testenine zovu makaroni, sve sireve kačkavalj a sve sireve za ribanje zovu parmezan.


*Neke* razlike zaista postoje, a neke su vestacke, cepidlacenja koja ne zasluzuju posebne recepte u kuveru. (Naravno, dopustam mogucnost da neko ko ima osetljivija nepca od mene, okorelog pusaca, oseca neke razlike koje ja ne osecam, sto ne znaci da neke druge toboznje razlike zaista nisu - toboznje razlike.) Zaista postoji razlika u nijansi izmedju glatkih i izbrazdanih makarona (mada priznajem da moja pusacka nepca ni tu razliku nesto ne osecaju) - ovi drugi se bolje natope salsom. Ali, da nesto zavisi od toga je li duzina 4.5 il 6cm i jesu li pravi ili krivi i krivi ulevo ili udesno, jesu li rezani ravno ili iskosa, e, oprosti, ali, u to me ne mozes ubediti. Moze biti da precnik ima nekog uticaja na to da li se tope ili ih osecaš kad zagrizeš, ali, to, ipak, pre svega ovisi o duzini i nacinu kuvanja.

#100 balkanikus

balkanikus
  • Members
  • 75 posts

Posted 05 April 2008 - 16:42

Svedska slana torta
1 dl iseckanog svezeg persuna
200 gr belog sira (”svapski sir”)
200 gr presovane sunke
100 gr srdela/sardina
30 gr senfa
200 gr jetrene pastete
250 gr kisele pavlake
1 crvena paprika
1 crveni luk
1 rezanj belog luka
so, beli biber
8 kriski tost hleba

Fil br 1
Pomesati pastetu, sir, sardine/srdele, presovani beli luk, persun i iseckanu papirku,
Fil br 2
Pomesati sunku isecenu na ”rezance”, iseckan luk, kiselu pavlaku, senf, so i beli biber.
Hlebu iseci korice i poredjati na keramicku tacnu prvi red hleba pa ga premazati filom br 1. Preko toga poredjati drugi red hleba pa premazati filom broj 2 i tako redom.
Garnirati sa fino iseckanim povrcem, recimo paradajzom, paprikom, krastavcima, listovima sunke, maslinama... i oko cele torte staviti listove salate.
Posted Image

#101 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 April 2008 - 17:18

Ja bih opet o tim testeninama. Ja tvrdim da razlika postoji, i raspravu o testeninama ne stavljam u grupu blaziranih raprava o hrani. Ne želim nikoga da uvredim, na kraju krajeva nemamo svi podjednako svilen jezik i nežno nepce, ali kao što ima ljudi koji poznaju razliku, postoje i ljudi koji ne poznaju razliku. Oni koji razliku ne prave uglavnom sve testenine zovu makaroni, sve sireve kačkavalj a sve sireve za ribanje zovu parmezan. I nije bitno da li je nešto zašticena marka ili ne, ta pojednostavljenja su uvek postojala i uvek ce postojati.
Postoje ljudi koji znaju finese, ljudi koji ne znaju ali žele da nauče i ljudi koji ne znaju i nije ih briga. Ono što mene interesuje je zašto ljudi koji ne znaju i ne žele da nauče ( t.j. ne žele da priznaju da ima onih koji znaju i uživaju) dolaze ovde i pišu u forumu koji se zove Kulinarstvo?
Kada se ovde pisalo o finesama u oblicima i debljinama testenina nije se mislilo samo na sastav (da li su jajčane ili bez jaja, da li su bronzane ili bele, da li su sa spanacem, paradajzom ili tricolore). Finese u oblicima i debljinama se poznaju i u okviru jedne od tih grupa, najčešce te najobičnije vrste od durum pšenice. Ja tvrdim, a mogu da potvrdim i na slepom testu, da se razlika primecuje i da često igra presudnu ulogu.
Neke treba da prime sos, neke da ga dobro pokupe, neke da se tope, neke da ih osecaš kad zagrizeš. Naravno, ne kažem da bez te prave kombinacije to ne može da se pojede. Ali kad je vec lepše, zašto ne izabrati tu najbolju kombinaciju? Zašto mi biramo debljinu kora za pitu, gibanicu, baklavu? Zato što je lepše kad se napravi sa onim za šta je namenjeno.
Evo uzmite drugi primer - šunke i slanine! Želite da kažete da debelo i tanko isečena slanina ima isti ukus? Da bi pršuta na sendviču imala isti ukus kad bi bila isečena na kockice?
Ajde da još jednom podvučem svoju tezu. Ja poštujem moju ujnu koja nema pojma, tolerišem i svoju drugaricu koja kupi četvrt hleba i sto grama parizera pa tako stavi sve to na sto zajedno sa kesom i papirom u koji je umotana šunka i tako jede. Ja tako ne mogu, nisam navikla. Ljudi imaju različite prioritete kad je u pitanju hrana i prehranjivanje. Neko ce reci - ma boli me uvo samo da napunim stomak. Ja cu reci - estetika i hedonizam. Ali valjda zato postoje i forumi - da svoja mišljenja razmenjujemo. :huh:


Sve potpisujem!!! :rolleyes:

1. Za nekoga kome su testenine samo hrana kojom treba da ispuni zeludac, razlike velike i nema. Ali nekom ko ih voli i mogao bi da ih jede svaki drugi dan, razlika je ogromna. Debljina i tekstura igraju znacajnu ulogu, jer to utice na ukus koji se postize kuvanjem.

2. Primer za prsutu je odlican. Kome je isti ukus prsute secene na snite debljine 0,3 mm i 5,0mm, tu onda nema rasprave.

#102 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 April 2008 - 18:17

Penne ("pene" je talijanska rec nastala zamenom latinskog sufiksa "is" talijanskim "e", neprikladno za pastu) su samo jedna podvrsta makarona, kao i rigatoni, tubetti, tufoli, maccheroni u uzem smislu itd., itd., ima na desetine varijanti koje se "razlikuju" samo po tome jesu li nesto duze ili nesto krace, nesto uze ili nesto sire, glatke ili izbrazdane, rezane popreko ili pod uglom, prave ili krive, rezane glatko ili nazubljene, ili lomljene, ili kidane... (mada Talijani pridaju veliku vaznost i tim razlikama, tako im kuhinja ispada najraznovrsnija na Svetu) Ostali pomenuti tipovi paste zaista su razliciti (a naravno, ima i mnogih drugih)



Hm...



Amatriciana. Doduse, neki juzni dijalekti gutaju pocetno a.

Ispravke prihvatam i blagodarim.

Ja bih opet o tim testeninama. Ja tvrdim da razlika postoji, i raspravu o testeninama ne stavljam u grupu blaziranih raprava o hrani. Ne želim nikoga da uvredim, na kraju krajeva nemamo svi podjednako svilen jezik i nežno nepce, ali kao što ima ljudi koji poznaju razliku, postoje i ljudi koji ne poznaju razliku. Oni koji razliku ne prave uglavnom sve testenine zovu makaroni, sve sireve kačkavalj a sve sireve za ribanje zovu parmezan. I nije bitno da li je nešto zašticena marka ili ne, ta pojednostavljenja su uvek postojala i uvek ce postojati.
Postoje ljudi koji znaju finese, ljudi koji ne znaju ali žele da nauče i ljudi koji ne znaju i nije ih briga. Ono što mene interesuje je zašto ljudi koji ne znaju i ne žele da nauče ( t.j. ne žele da priznaju da ima onih koji znaju i uživaju) dolaze ovde i pišu u forumu koji se zove Kulinarstvo?
Kada se ovde pisalo o finesama u oblicima i debljinama testenina nije se mislilo samo na sastav (da li su jajčane ili bez jaja, da li su bronzane ili bele, da li su sa spanacem, paradajzom ili tricolore). Finese u oblicima i debljinama se poznaju i u okviru jedne od tih grupa, najčešce te najobičnije vrste od durum pšenice. Ja tvrdim, a mogu da potvrdim i na slepom testu, da se razlika primecuje i da često igra presudnu ulogu.
Neke treba da prime sos, neke da ga dobro pokupe, neke da se tope, neke da ih osecaš kad zagrizeš. Naravno, ne kažem da bez te prave kombinacije to ne može da se pojede. Ali kad je vec lepše, zašto ne izabrati tu najbolju kombinaciju? Zašto mi biramo debljinu kora za pitu, gibanicu, baklavu? Zato što je lepše kad se napravi sa onim za šta je namenjeno.
Evo uzmite drugi primer - šunke i slanine! Želite da kažete da debelo i tanko isečena slanina ima isti ukus? Da bi pršuta na sendviču imala isti ukus kad bi bila isečena na kockice?
Ajde da još jednom podvučem svoju tezu. Ja poštujem moju ujnu koja nema pojma, tolerišem i svoju drugaricu koja kupi četvrt hleba i sto grama parizera pa tako stavi sve to na sto zajedno sa kesom i papirom u koji je umotana šunka i tako jede. Ja tako ne mogu, nisam navikla. Ljudi imaju različite prioritete kad je u pitanju hrana i prehranjivanje. Neko ce reci - ma boli me uvo samo da napunim stomak. Ja cu reci - estetika i hedonizam. Ali valjda zato postoje i forumi - da svoja mišljenja razmenjujemo. :rolleyes:

Potpisujem!

#103 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 05 April 2008 - 22:53

Ono što mene interesuje je zašto ljudi koji ne znaju i ne žele da nauče ( t.j. ne žele da priznaju da ima onih koji znaju i uživaju) dolaze ovde i pišu u forumu koji se zove Kulinarstvo?
ODGOVOR OD ISTOG AURORA:
Ali valjda zato postoje i forumi - da svoja mišljenja razmenjujemo. :rolleyes:

Jos samo mi objasni kakva je razlika u ukusu izmedju barile 5 i barile 7?
Kakva je razlika izmedju izmedju barile 5 koja je kuvana 5 minuta i one koja je kuvana 5 minuta i 32 sekunde?
Kakva je razlika izmedju izmedju barile 5 koja je kuvana 5 minuta na ringli koja ima 2000W i 2500W?
Kakva je razlika izmedju barile 5 kada je kuvana sa vodom iz Praga i sa vodom iz BG?
Kombinacija ima na milione.
Ako nisi u stanju da mi odgovoris na moja pitanja nek ti pomogne Vladan koji je sve to podpisao.
Ja mogu da ti objasnim koja je razlika kada je testo razlicito a oblik isti.
Mogu i da ti kazem kada bih koji oblik koristio, ali to ne zavisi od sastava sosa vec od karakteristika sosa.

Edited by slepa_koka, 05 April 2008 - 22:55.


#104 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 April 2008 - 23:00

O ukusima se ne diskutuje, a Barila je samo jedan od proizvodjaca. Broj oznacava vrstu paste, koji god da je proizvodjac, ali ja pastu ne znam po brojevima.
Ne umem da odgovorim na tvoje pitanje, ali znam, recimo, da ne bih voleo da jedem pene s plodovima mora, spagete sa lososom ili taljatele sa uljem, belim lukom i ljutom papricicom (ovo poslednje jos i najlakse).
Sto se tice vremena kuvanja, razlika je ogromna; pasta 'al dente' se kao bog i sesirdzija razlikuje od prekuvane paste. Pravilo je (a ja se slazem): Kad pregrizes spagetu, u sredini mora da ostane tacka koja je nekuvana.

Edited by vladan, 05 April 2008 - 23:03.


#105 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 05 April 2008 - 23:07

Na kraju smo dosli do biti :rolleyes:
Postoje mnogo faktora koji uticu na ukus makarona.
Jedan od najmanje znacajnih je oblik.

Edited by slepa_koka, 05 April 2008 - 23:12.