Jump to content


Photo
- - - - -

Da li volite Srbiju?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1213 replies to this topic

Poll: Da li volite Srbiju? (463 member(s) have cast votes)

Da li volite Srbiju

  1. DA (246 votes [66.49%])

    Percentage of vote: 66.49%

  2. NE (124 votes [33.51%])

    Percentage of vote: 33.51%

Vote Guests cannot vote

#1141 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 16 September 2008 - 21:15

Fala na cesitkama premda nije trebalo. :D

Sto se covecanstva tice znamo zbog cega je ono prolivalo krv od svog postojanja. A znam i zemlje u kojima i ne vladaju bas veoma losi ljudi valjda po logici da narodi imaju vlast kakvu zasluzuju. :) Zao mi je sto se medju tim zemljama ne nalazi i moja zemlja. :D


Konciznost i preciznost uvek zaslužuju da budu pohvaljeni. :ph34r: Taj Hegelov stav da "svaki narod ima vladu kakvu zaslužuje" istrgnut je iz svog konteksta i već samim tim falsifikovan i zloupotrebljen od svake vlade sumnjivog legitimiteta. Hegel tu govori o velikim istorijskim nacijama čiji razvoj određuju prevashodno njihove unutrašnje strane, a spoljašnji uticaj je sekundaran. Međutim, on istovremeno govori o "lažnoj i prividnoj" nezavisnosti malih i zakasnelih državica i u antičkom i u modernom dobu. Kapitalizam je samonikao sistem isključivo u Evropi, dok je u ostatak sveta izvezen i nametnut spoljašnjom silom i to je nešto što se redovno zaboravlja. Kapitalizam je po svojoj prirodi ekspanzionistički i ne trpi nikakvu koegzistenciju sa sistemima i tržištima izvan njegovog uticaja. Rečit primer za to je i tranzicija u bivšim "socijalističkim" zemljama koji su u istoriji neviđena "restauracija" bez ikakvog oslonaca u staroj nacionalnoj kapitalističkoj - restauracionističkoj - klasi. Ta tranzicija je bukvalno prelazak vladajućih birokratskih državnih struktura u tim zemljama na stranu imperijalizma u trenutku kada više nisu sposobne da zadrže svoju totalitarnu vlast bez njegove pomoći. Istovremeno,krupnom kapitalu nimalo ne smeta da svoj monopol u pojedinim zemljama brani oslanjajući se na najmračnije feudalne strukture i režima, kakav je slučaj u Saudijskoj Arabiji. A Srbija sa tranzicijom nije povećala svoj suverenitet, nego ga je samo još više izgubila - upravo zaslugom vladajućih socijalnih snaga u njoj, a ne krivicom svog naroda koji za to plaća skupu cenu.

#1142 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 September 2008 - 21:53

O.K. ako neces samnom ti se prepiri sama sa sobom.

iskijava ? iskijavati se? mora da je to neki arhaicni glagol? :ph34r:


samo da pojasnim, jer ne pokazujes u svom odgovoru da si razumeo: nemam se nameru prepirati niti sa sobom, jer sa sobom sm usaglasena. a sa tobom ili bilo kim drugim o ovome se nemam nameru prepirati jer je veoma jasno sat ja mislim, a to je da oni kojima je zivot sredjen i udoban ne bi trebali da seru onima kojima zivot nije sredjen i udoban o tome kako im zivot nije sredjen i udoban i bla bla bla bla....znaju to oni i sami.


sto se tice arhaicnog glagola, cinenica njegove arhaicnosti ne menja njegovu sustinu. ako te sustina zanima, pronaci ces je, a ako te ne zanima, nije propast sveta. :)

a sada, zaista ti zbogom, na ovoj temi.

#1143 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 16 September 2008 - 22:14

iskijava ? iskijavati se? mora da je to neki arhaicni glagol? :)


Ti si dosledan i utoliko što zaboravljaš (ili nisi ni hteo da valjano naučiš) jezik naroda koji ne zaslužuje tvoju ljubav. :ph34r:

#1144 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 16 September 2008 - 22:39

Konciznost i preciznost uvek zaslužuju da budu pohvaljeni. :ph34r: Taj Hegelov stav da "svaki narod ima vladu kakvu zaslužuje" istrgnut je iz svog konteksta i već samim tim falsifikovan i zloupotrebljen od svake vlade sumnjivog legitimiteta. Hegel tu govori o velikim istorijskim nacijama čiji razvoj određuju prevashodno njihove unutrašnje strane, a spoljašnji uticaj je sekundaran. Međutim, on istovremeno govori o "lažnoj i prividnoj" nezavisnosti malih i zakasnelih državica i u antičkom i u modernom dobu. Kapitalizam je samonikao sistem isključivo u Evropi, dok je u ostatak sveta izvezen i nametnut spoljašnjom silom i to je nešto što se redovno zaboravlja. Kapitalizam je po svojoj prirodi ekspanzionistički i ne trpi nikakvu koegzistenciju sa sistemima i tržištima izvan njegovog uticaja. Rečit primer za to je i tranzicija u bivšim "socijalističkim" zemljama koji su u istoriji neviđena "restauracija" bez ikakvog oslonaca u staroj nacionalnoj kapitalističkoj - restauracionističkoj - klasi. Ta tranzicija je bukvalno prelazak vladajućih birokratskih državnih struktura u tim zemljama na stranu imperijalizma u trenutku kada više nisu sposobne da zadrže svoju totalitarnu vlast bez njegove pomoći. Istovremeno,krupnom kapitalu nimalo ne smeta da svoj monopol u pojedinim zemljama brani oslanjajući se na najmračnije feudalne strukture i režima, kakav je slučaj u Saudijskoj Arabiji. A Srbija sa tranzicijom nije povećala svoj suverenitet, nego ga je samo još više izgubila - upravo zaslugom vladajućih socijalnih snaga u njoj, a ne krivicom svog naroda koji za to plaća skupu cenu.


Kapitalizam je uspeo da se odrzi jer je sebe znao da transformise. Kao sistem pokazao se odrzivim jer on odavno nije vise sistem gazde sa sesirom i stapom u ruci nego kapitalista radi koliko i njegovi podanici. To se ne moze reci za onaj drugi sistem koji je propao pre nego sto je se bilo gde i uspostavio i u svim njegovim ekspanzionistickim pokusajima pokazao je se neodrzivim. Sada imamo problem tranzicije jer nismo ucili i naucili da se transformisemo.
Ako je iskljucivo kapitalizam ekspanzionisticki sta je onda bio komunizam i sta su radili Rusi u Madjarskoj, Ceskoj i kojim sve jos zemljama ?
Nije mi namera da nacinjem drugu temu ali Srbiju i.o. ne mogu da volim i zbog njene, (u mojoj optici) pogresne orijentacije prema onome sto njoj nikada nije donelo nikakva dobra osim sto je decenijama stenjala u siromastvu a o njoj je ovde rec. Saudijska Arabija je meni daleko a Srbija mi je u meni samom i zato sam i ovde.

Edited by Giacomo, 16 September 2008 - 22:40.


#1145 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 16 September 2008 - 22:44

Ti si dosledan i utoliko što zaboravljaš (ili nisi ni hteo da valjano naučiš) jezik naroda koji ne zaslužuje tvoju ljubav. :ph34r:


Kada se nema argumenata kidise se na neciji jezik. O tome ko zasluzuje MOJU ljubav odlucujem JA i samo JA jer sam ja slobodna individua koja raspolaze svojim telom i emocijama.

#1146 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 16 September 2008 - 23:35

Mozda ti da pecas i gledas svoja posla, a oni ce kada budu videli da je tvoje pecanje unosnije od njihovog cekanja i sami da ti se pridruze, jedan, pa drugi...Uostalom o tome ti je Pontijak i govorio, da moramo sami sve da ucinimo i bez da nam neko salje pribor ili daje instrukcije kako se najbolje peca jer ce govoriti o svojim vodama, sto mozda nije primenljivo na ove nase...osim samog cina, tj. mi pecamo, odnosno radimo. I one tvoje liste, ako su tvoje, o nevoljenju i turbofolkloristima, pa preduzmi nesto i ne vici. Poklanjaj im diskove sa dobrom muzikom, svom komsiji pokloni knjigu za NG (neka i padne u nesvest), gnjavi ljude bez pardona sa svim sto znas i koliko god ti izgledalo nemoguce, ponesto od toga ce imati efekta.
I mda, Seridanu nije bilo sigurno lako da sebi napravi prostor, morao je puno truda i napora da ulozi. To je i osnovna poruka koja nam treba od ljudi koji su sebi pronasli mesto u svetu. Ne postoje carobni stapici koji ce njima ili nama da donesu zeljeno. Jeste osnovno da se shvati problematika, ali duze se zadrzavati na njoj je besmisleno, isto kao i cekati da drugi obave ono sto bi trebalo. Nema toga, svako od nas mora nesto da preduzme u skladu sa svojim mentalnim i fizickim kapacitetima. Ovako samo raspredamo i cekamo godoa vec dugi niz godina. A ako vec odlucim da cekam, onda cu cutke i bez samosazaljenja.


Zalud sav trud kad oni moje pecanje ismejavaju a mojoj unosnosti samo zavide umesto da od toga nesto nauce. Vec sam pisao da sam sve pokusavao ali uzalud. Poklanjao sam im i CD-ove sa klasicnom muzikom ali to su nazivali ''macije mjaukanje''. Poklonim im modernu muziku njima to zvuci kao ''gomila kasika i viljusaka u praznoj serpi''. A tek knjige one koje bi im ja najradije poklonio nisu ni prevedene na srpski a oni nisu naucili nijedan drugi jezik a i svoj su jedva savladali. Sta mi drugo preostaje nego da vicem? Ne mogu vise da ih slusam njih i NJIHOVU muziku, guslaju stalno jedno te isto.

A ja nemam vise vremena da cekam dosta sam cekao. Nisam ja macka pa da imam devet zivota. :ph34r:

Edited by Giacomo, 16 September 2008 - 23:37.


#1147 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 16 September 2008 - 23:59

O tome ko zasluzuje MOJU ljubav odlucujem JA i samo JA jer sam ja slobodna individua koja raspolaze svojim telom i emocijama.


Bože sačuvaj da ti to pravo osporavam. Samo ti sedi di si, ako si i za di si. :ph34r:

#1148 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 17 September 2008 - 08:55

Bože sačuvaj da ti to pravo osporavam. Samo ti sedi di si, ako si i za di si. :ph34r:


Pa da, sada kada si se skinuo sa Sheridanove grbace popeo si se na moju i jos prevrces ocima. Tipicno komunisticki ekpanzionizam. :)

P.S. Vazno je da si ti za di si jer za bolje i nisi. :D

Edited by Giacomo, 17 September 2008 - 09:36.


#1149 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 17 September 2008 - 14:53

ja bih sve ovo uglavnom sazela u dve reci "ulepsana slika", i ne mislim da smo dzangrizave babe i dede, samo pricamo cinjenice.

OK. ti misli da je moj dozivljaj MOG zivota "ulepsana slika" ali sta to realno znaci, pa mislim da ne znaci nista, to je kao kada bih ja napisao da je tvoja slika sveta u kome zivis, hmmm, da se samo setim efektnog pojma koji je opozit pojmu "ulepsana slika" :ph34r: i sta sada mislis, da je tebi lepsi zivot sto si odabrala "ruznu sliku" kao mentalnu resetku kroz koju ces da tumacis svoju svakodnevicu. OK. ako ti je lepsi zivot kroz vizuru "ruzne slike" onda ti posmatraj svet u kome zivis tako. nemam nista protiv. sloboda izbora.

#1150 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 17 September 2008 - 15:04

Ta pomoc spolja je dobrodosla osim sto niko ne bi smeo da kontrolise njene namene. Tako mu dodje. Ja sam mislio da se o supersili raspravlja na Politici ali ja tamo ne idem ne zato sto sam apolitican nego zbog toga sto ja najcesce mislim drugacije, uglavnom sam samokritican a to je u Srbiji strogo zabranjeno. :ph34r: Da dobra volja u nasoj zemlji postoji nisam osporavao samo sto je ona previse zavisna od naseg raspolozenja koje nam nije bas naklonjeno kad je u pitanju rad i zivot od svog rada jer nam je najlepse da idemo precice preko reda i veze, sve na lako cemo sutra cemo, na lazi i prevare, malo ispod ruke a vise ispod stola. Htedoh reci guzicom se mrda kod nas jedino na Pinku i dok deca gledaju kako Ceca nacionale & Co setaju svoje guze po ekranu njima se formira ukus.

Nije mi bila namera da ''pervertiram'' niciji post ovaj oblik komunikacije zna da stvori zbrku ali ja sam procitao da pomoc spolja nije potrebna pa ko velim kad vec nije potrebna onda moze i da se obustavi ili vrati. A da je bolje nekome pokazati kako se peca riba nego pokloniti mu ulovljenu ribu to stoji samo sta raditi sa onima koji nece ni da pogledaju kako se peca jer oni smatraju da imaju pravo na to da im ti ulovis ribu, ocistis i spremis za gustiranje a oni samo da progutaju?


OK, moja mana je da sam VR logoreican pa da pokusam da pojednostavim, mogao sam to i da napisem u par recenica sto cu pokusati sada:

1. pomoc "spolja" je potrebna ali nije jedini uslov da bi se u ovoj zemlji zivelo bolje.
2. da nije bilo SuperSile & Saveznika moguce je da bi "drugarica sa cvetom u kosi" jos bila ovde, to ne negiram kao mogucnost.
3. da ne postoji SuperSila & Saveznici jednostavno ne bi bilo nikakvih "gastarbajtera" i "rodjaka" koji bi slali/donosili ikakva materijalna/novcana sredstva kao individualni vid pomoci "spolja" - cista ekonomija, ne bi imali odakle da donose pomoc "spolja"
4. slutim da je ovo sto sam stavio u italic vrlo slicno onome sto sam i ja pokusao da napisem samo su nam konstrukcije recenica drugacije pa je zato doslo do malog nesporazuma, ili da upotrebim tvoju rec, doslo je do zbrke :)

nadam se da smo nekako razjasnili ovu malu zbrku u komunikaciji :D

#1151 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 17 September 2008 - 15:14

Kapitalizam je samonikao sistem isključivo u Evropi, dok je u ostatak sveta izvezen i nametnut spoljašnjom silom i to je nešto što se redovno zaboravlja.


bez ulazenja u raspravu oko tvog posta samo mali savet: prouci malo istoriju manufakturne revolucije u Japanu i onda razmisli da li je ovaj tvoj iskaz sasvim tacan. OK, moguce je da se ne slazemo u definiciji i da ti mislis da manufakturna revolucija nije oblik kapitalisticke privrede.

Edited by Pontijak, 17 September 2008 - 15:15.


#1152 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 17 September 2008 - 15:20

OK. ti misli da je moj dozivljaj MOG zivota "ulepsana slika" ali sta to realno znaci, pa mislim da ne znaci nista, to je kao kada bih ja napisao da je tvoja slika sveta u kome zivis, hmmm, da se samo setim efektnog pojma koji je opozit pojmu "ulepsana slika" :ph34r: i sta sada mislis, da je tebi lepsi zivot sto si odabrala "ruznu sliku" kao mentalnu resetku kroz koju ces da tumacis svoju svakodnevicu. OK. ako ti je lepsi zivot kroz vizuru "ruzne slike" onda ti posmatraj svet u kome zivis tako. nemam nista protiv. sloboda izbora.

ok, guranje glave u pesak. :)
pa valjda treba da se posmatra cela slika, a ne da se biraju filteri.

#1153 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 17 September 2008 - 15:36

ok, guranje glave u pesak. :ph34r:
pa valjda treba da se posmatra cela slika, a ne da se biraju filteri.


mislim da sam pomalo stariji, iskusniji, obrazovaniji i pametniji od tebe i da ipak vidim celu sliku s tom razlikom sto sam ja prihvatio svoj zivotni izbor a ti jos uvek mislis da je tvoje guranje glave kroz bodljikavu zicu mentalnog kaveza "ruzne slike" kroz koju posmatras svet hrabar pogled bez filtera i mislis da je moj dozivljaj mog zivota guranje glave u pesak - to je sasvim u redu kao misljenje za mlade i frustrirane ljude u ovoj zemlji koji su imali sijaset opravdanih a i neopravdanih razloga za svoje frustracije i sadasnje insistiranje na "ruznoj slici" sveta u kojem zive. da si se bavila ozbiljno analognom fotografijom, narocito crno/belom, ne bi cak ni koristila pojam filtera u negativnoj konotaciji. dakle da zavrsim ovu besmislenu raspravu: lose ti je ovde? ne smes u Ruandu jer ti je frka da ides tamo gde ti je gore nego ovde? QL. dokumentacije/aplikacije i u Kneza Milosa ili Bircaninovu, tamo imas izbor ambasada koliko ti dusa hoce za zemlje u kojima ces, verujem, naci sve ono (kako ti rece otprilike, u "vecim i lepsim kolicinama") sto sam ja nasao u zemlji u kojoj sam odabrao da provedem zivot. kazem opet. sve je stvar izbora gde ce covek da zivi i pomalo se skrece sa teme koja je tako kratko i jasno naslovljena.

Edited by Pontijak, 17 September 2008 - 15:38.


#1154 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 17 September 2008 - 20:44

nadam se da smo nekako razjasnili ovu malu zbrku u komunikaciji :ph34r:


Mislim da jesmo. Pozdravljam. :)

#1155 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 17 September 2008 - 20:56

bez ulazenja u raspravu oko tvog posta samo mali savet: prouci malo istoriju manufakturne revolucije u Japanu i onda razmisli da li je ovaj tvoj iskaz sasvim tacan. OK, moguce je da se ne slazemo u definiciji i da ti mislis da manufakturna revolucija nije oblik kapitalisticke privrede.


Manufakturna revolucija nije oblik nikakve, pa ni kapitalističke privrede. Manufakturna proizvodnja je tehnološka kategorije, forma organizacije neposrednog procesa proizvodnje, koja nije svojstvena isključivo mladom kapitalizmu. I Petar veliki je osnivao manufakture u kojima su radili kmetovi, pa to niko ne nazva kapitalističkim manufakturama.