Jump to content


Photo
- - - - -

USA dilema


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
167 replies to this topic

#16 nikita61

nikita61
  • Members
  • 85 posts

Posted 03 December 2007 - 08:19

Znas sta je neverovatno; da se zalis na dosljake a u isto vreme zelis da odes da negde budes dosljak. Navikni se da zivis u milionskom gradu koji dnevno dobija nove stanovnike. U Bostonu je sve otvoreno za kineze, mexikance, ruske jevreje, gayeve i ni na koga se Bostonci ne zale. A Tebi bi najbolje bilo da sedis gde jesi, jer ces tek ovde biti nezadovoljna dok god tako razmisljas.


Ne vidim razloga da dajes svoj komentar ovde pre nego sto procitas i shvatis sta sam napisala. Poenta je u dosljacima koji donesu svoje navike i obicaje, a ne prihvataju pravila koja im nudi novi grad. Ja sam zaista boravila na svim kontinentima, sem Australije, tako da vrlo dobro znam da je osnovno da,dosljaci neguju svoje zavicajne potrebe, ali se obavezno asimiliraju i prihvate sva pravila koja im novi grad nudi. Kada bi u tako velikoj zemlji kao sto je USA svako radio ono sto mu padne na pamet, sve bi odavno otislo dodjavola.Dakle, ako te mrzi da prethodno bar procitas neciji post, nije kulturno da sudis o istome iz nekih licnih razloga. No, Boze moj, razni ljudi razne cudi. :rolleyes:

Edited by nikita61, 03 December 2007 - 08:41.


#17 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 03 December 2007 - 08:35

Tek sad vidim, da si posebno odvojila svoju dilemu, pa ću ti i ovde predstaviti moje mišljenje, koje sam inače stavio u onu prvu temu..

Nikita, zanimljiva priča.
Ne znam, da se mene pita, više delim mišljenje tvog muža i čini mi se, da ga razumem. Naime, nije tako lako ostaviti sve iza sebe, pogotovo, ako ste, kako pišeš, štošta več i ovde ostvarili. Osobno mislim, da je ipak nešto drukčije biti sam svoj gazda (kao što ste u tom slućaju vas dvoje sa poslom u Srbiji) ili biti donekle ovisni od nekog drugog, pa makar i rođenog brata ili druge rodbine. Mada se i radilo o većim prihodima.. A deca ipak kad tad mogu i sami u Ameriku... Kao što neki rekoše, treba tu stvarno da se sve stavi na vagu i realno odmeri razmer plusa i minusa. Jer i tamo ipak ne cvetaju samo ruže.



#18 nikita61

nikita61
  • Members
  • 85 posts

Posted 03 December 2007 - 08:43

Tek sad vidim, da si posebno odvojila svoju dilemu, pa ću ti i ovde predstaviti moje mišljenje, koje sam inače stavio u onu prvu temu..


Ok, hvala na trudu . Imas i pivce od mog muza. :rolleyes:

Edited by nikita61, 03 December 2007 - 16:29.


#19 Iztok

Iztok
  • Members
  • 65 posts

Posted 03 December 2007 - 15:33

Izgleda da ti nista nisi videla u USA. Ovde imas gradove u koje kada upadnes izgleda kao da si zavrsio u jugozapadnom Mexicu. Svi nqazivi su na spanskom, ljudi od kojih su se neki rodili u USA slabo ili nikako ne pricaju Enbgleski. Ali svi smo svesni da bez Mexikanaca ova zemlja ne bi imala readnike koji rade slabo placene poslove.
Poenta je sto ti ne razumes civilizacijske tokove; a ustvari si otkrila i ono sto vec svi znamo a niko o tome ne prica; Beograd je jos uvek daleko od Metropole, jer sem skinsa i slicnih ludaka koji mrze sve oko sebe, to isto radi i dalje i vecina obicnog sveta i to uglavnom "Rodjenih Beogradjana" ali onih cije su dede u Beograd dosle 45 sa Lickom, Banijskom i slicnima.

#20 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 03 December 2007 - 16:01

Poenta je sto ti ne razumes civilizacijske tokove ...

Kompleksi naviru...

#21 nikita61

nikita61
  • Members
  • 85 posts

Posted 03 December 2007 - 16:28

Kompleksi naviru...

Sta da ti kazem...ocigledno me je covek provalio izmedju redova i shvatio da su mi civilizacijski tokovi nepoznati :rolleyes:
Da li su kompleksi u pitanju ili neke druge stvari,ko zna, ali ako mu je lakse kada se ovde zapljune super, prava stvar, samo ja nemam stvarno nemeru niti vremena da polemisem sa takvima. Naci ce on vec dosta sagovornika na ovom forumu negativno nastrojenih :huh:
Tebi u svakom slucaju hvala na prethodnom postu, tj. misljenju. :)

Edited by nikita61, 03 December 2007 - 17:21.


#22 milos69

milos69
  • Members
  • 6 posts

Posted 03 December 2007 - 17:34

Izgleda da ti nista nisi videla u USA. Ovde imas gradove u koje kada upadnes izgleda kao da si zavrsio u jugozapadnom Mexicu. Svi nqazivi su na spanskom, ljudi od kojih su se neki rodili u USA slabo ili nikako ne pricaju Enbgleski. Ali svi smo svesni da bez Mexikanaca ova zemlja ne bi imala readnike koji rade slabo placene poslove.
Poenta je sto ti ne razumes civilizacijske tokove; a ustvari si otkrila i ono sto vec svi znamo a niko o tome ne prica; Beograd je jos uvek daleko od Metropole, jer sem skinsa i slicnih ludaka koji mrze sve oko sebe, to isto radi i dalje i vecina obicnog sveta i to uglavnom "Rodjenih Beogradjana" ali onih cije su dede u Beograd dosle 45 sa Lickom, Banijskom i slicnima.


Covece, stvarno si potpuno omanuo temu, a pogotovo ne shvatam tvoj zakljucak o civilizacijskim tokovima. Nikitini rezoni su sasvim ok, kao i dilema. Naravno da ce na kraju morati sami da odluce, ali za razliku od tvog stava, stavovi prethodnih diskutanata su bili prilivno jasni i konkretni.
Moje misljenje Nikita je inace da imate velike sanse u USA, ali vam predstoji jedan sasvim drugaciji nacin zivota koji ce vise odgovarati vasoj deci nego vama. U svakom slucaju sve najbolje.

#23 Iztok

Iztok
  • Members
  • 65 posts

Posted 03 December 2007 - 19:14

Kada neko ima mrznju prema nekome samo zato sto se nije rodio u njenom mestu i sto ne moze da ga prihvati onakvim kakav jeste, dovoljno govori o sebi.

#24 milos69

milos69
  • Members
  • 6 posts

Posted 03 December 2007 - 20:07

Kada neko ima mrznju prema nekome samo zato sto se nije rodio u njenom mestu i sto ne moze da ga prihvati onakvim kakav jeste, dovoljno govori o sebi.


Kakva glupost. Ocigledno je jedino da Ti imas problem sa mrznjom pa negativno reflektujes po forumu. Ja sam vrlo pazljivo procitao postavljenu temu, pa tako mogu da tvrdim da nisi dobro ukapirao Nikitu. Stvar je jednostavna -" dodjes u drugi grad, zemlju i normalno je da poneses svoje obicaje i navike, ali isto tako da postujes zakon koji vlada tu gde si dosao i nisi u povlascenom polozaju samo zato sto si dosao".
Nisam hteo prvi put da mnogo popujem, ali sta ce ti ta kolicina negativne energije na pogresnom mestu. Olaksavas sebi ili sta vec? Sasvim nepotrebno prijatelju, veruj mi .

Edited by milos69, 03 December 2007 - 21:25.


#25 nikita61

nikita61
  • Members
  • 85 posts

Posted 03 December 2007 - 21:30

Kakva glupost. Ocigledno je jedino da Ti imas problem sa mrznjom pa negativno reflektujes po forumu. Ja sam vrlo pazljivo procitao postavljenu temu, pa tako mogu da tvrdim da nisi dobro ukapirao Nikitu. Stvar je jednostavna -" dodjes u drugi grad, zemlju i normalno je da poneses svoje obicaje i navike, ali isto tako da postujes zakon koji vlada tu gde si dosao i nisi u povlascenom polozaju samo zato sto si dosao".
Nisam hteo prvi put da mnogo popujem, ali sta ce ti ta kolicina negativne energije na pogresnom mestu. Olaksavas sebi ili sta vec? Sasvim nepotrebno prijatelju, veruj mi .


Stvarno mislim da nema razloga da prica ide ovim tokom. Kao sto rekoh _ koliko ljudi toliko cudi. Ne treba trositi vreme na gluposti. :rolleyes:

#26 Iztok

Iztok
  • Members
  • 65 posts

Posted 04 December 2007 - 01:14

Milose , objasni mi sta to trenutno toliko smeta Beogradjanima,a sto donose ljudi sa strane. Moj deda se nije bunio na krezave neobrazovane komunisticke horde kada su 1945 usle u njegov Beograd, pa me interesuje sta vas dvoje Nikita i ti moji bivsi sugradjani toliko lose misle o dosljacima u BGD?

#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 December 2007 - 06:23

@ nikita

Iz onoga sto si napisala rekla bih da ti i tvoj muz zivite tipican beogradski zivot. Podseca me na zivote mojih prijatelja koji su zato i ostali u zemlji. Takodje se vidi da ti vrednujes taj nacin zivota i da ti je to jedan od prioriteta. Fakat je da taj nacin mozete samo da zaboravite u bilo kojoj drugoj zemlji. On svakako postoji ali treba se dobrano etablirati medju domorodcima da bi se efekat postigao. Za to treba vremena i srecan sticaj okolnosti. Ako odete onda je prva stavka snalazenje pa tek kad se sve kockice poklope mozete da razmisljate o socijalnom zivotu koju zelite da imate. Novi poznanici i prijatelji se ne nalaze na ulici sto znaci da je sve (kao sto rekoh) sticaj srecnih okolnosti.

Svako zeli da ostvari bolji zivot. Treba se pre vega upitati sta je (za svakog pojedinacno) bolji zivot. Bolji socijalni zivot, bolja ekonomija, bolje licne mogucnosti (i kakve), bolja skola za decu, bolja drustveno-politicka situacija ...

Jedna stvar je neosporiva istina. Onog trenutka kad se covek odluci da ode nekuda mora da shvati da ne moze da dobije (barem ne iz cuga) i jare i pare. Koje kompromise si spremna da napravis?

#28 nikita61

nikita61
  • Members
  • 85 posts

Posted 04 December 2007 - 07:52

@ nikita

Iz onoga sto si napisala rekla bih da ti i tvoj muz zivite tipican beogradski zivot. Podseca me na zivote mojih prijatelja koji su zato i ostali u zemlji. Takodje se vidi da ti vrednujes taj nacin zivota i da ti je to jedan od prioriteta. Fakat je da taj nacin mozete samo da zaboravite u bilo kojoj drugoj zemlji. On svakako postoji ali treba se dobrano etablirati medju domorodcima da bi se efekat postigao. Za to treba vremena i srecan sticaj okolnosti. Ako odete onda je prva stavka snalazenje pa tek kad se sve kockice poklope mozete da razmisljate o socijalnom zivotu koju zelite da imate. Novi poznanici i prijatelji se ne nalaze na ulici sto znaci da je sve (kao sto rekoh) sticaj srecnih okolnosti.

Svako zeli da ostvari bolji zivot. Treba se pre vega upitati sta je (za svakog pojedinacno) bolji zivot. Bolji socijalni zivot, bolja ekonomija, bolje licne mogucnosti (i kakve), bolja skola za decu, bolja drustveno-politicka situacija ...

Jedna stvar je neosporiva istina. Onog trenutka kad se covek odluci da ode nekuda mora da shvati da ne moze da dobije (barem ne iz cuga) i jare i pare. Koje kompromise si spremna da napravis?


Na vrlo slican nacin razmisljamo i mi, a nismo u fazonu da odemo, probamo, pa ako nije ok za nas da se vratimo. Rizik je ipak mnogo veliki pogotovo sto smo ovde napravili neku bazu, a i godine su pristigle. Dakle, ocekuje nas jos jedno solidno razmisljanje i preispitivanje pre donosenja odluke. Hvala ti na ovim redovima.

#29 milos69

milos69
  • Members
  • 6 posts

Posted 04 December 2007 - 09:45

Nikita, ako zatreba neka konkretna informacija u vezi zivota u USA, slobodno mi se javite. Ja sam tamo studirao, radio, sve ukupno sedamnaest godina ziveo, a sada sam sticajem okolnosti privremeno u Evropi. Moji stavovi su inace najslicniji stavovima cyberwora,pa da se ne ponavljamo.

#30 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 05 December 2007 - 09:19

zasto ne ponoviti, analizirati sev aspekte? pokusavam realno da sagledam njihovu situaciju, i misljenja sam da ukoliko ne isplaniraju sve zajedno i detaljno (koliko je to moguce) - pokajace se; cak prognoziram da ce odustati, na njihovom mestu verovatno bi vecina nas