Jump to content


Photo

Polozaj Srba na Kosovu i njihova budućnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#571 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 05 January 2008 - 02:03

Jedan od učesnika ovog foruma baš kada su događaji 17. marta bili aktuelni spomenuo je da je za iste te događaje odgovoran Agim Čeku. Isti onaj Agim što je pozivao Srbe na povratak?

Srbi bi trebali koristiti oprobani albanski recept. Bojkotovati institucije! To ste vi radili za vrijeme Tita a kasnije i Slobe. Srbi na Kosovu bi to isto trebali raditi i za vrijeme Tačija baš kao što su i radili za vrijeme Čekua.


Koliko ti lupas trebao bi promeniti nik u Maksim. Lupas li lupas. Albanci bojkotovali izbore za vreme Tita!? Odakle ti ova suva pamet? Malo ko od Albanaca i dandanas misli lose o njemu. Ekstremiste ne racunam!

A zasta bi se ti uhvatio da se nije desio 17. mart, u kojem, gle cuda, gine dvostruko veci broj Albanaca, ne racunajuci onu decu?

I to ti rece "jedan od ucesnika ovog foruma" zamisli, koji jak izvor! Ili mu ovo dodje "pitaj brata lazova, slucajno se odaziva na gemini" ?

Pa ko brani, bojkotujte do beskonacnosti. Ali pitaj Olivera Ivanovica, nije nikakav Sejdo vec nekadasnji predvodnik "cuvara mosta" i priredjivaci pokolja 13 Albanaca u severnoj Mitrovici, 03.februara 2000. Svi andjeli samo mnogo garavi. Kad bismo se malo pravili ludim, tako preporucujes?
Kao sto rekoh, pitaj Olivera, da li je trebalo bojkotovati? Pa Radu Trajkovic, nekadasnju desanku Vojislava Seselja. Ni ona nije bila za bojkot.
Albanci nisu "proizveli" Milosevica vec "prvoborci" iz Kosova Polja. Sto je on i Srbima doakao, to je u krugu porodice. Zasto bi Albanci svojim glasovima pomutili srpsku idilu, sa najvecim Srbinom XX veka? Jel' tako, trako je!

#572 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 05 January 2008 - 02:18

Možda bih mogao nabaviti pancirku, naučiti baratati barem pištoljem, otići do Merdara i zamoliti KFOR da me odvede do Peći da posjetim kulturno istorijsko nasljeđe Srbije, da se prošetam Prizrenom i Prištinom, da navratim do južnog dijela K. Mitrovice i da govorim u pomenutim mjestima isključivo srpskim jezikom.



Ovo sam tek sad primetio.
Pre neki dan uputio se za Prag. Jos na teritoriji Kosova, granicni prelaz Merdare ( nista novo, bio to jos za vreme "Pisma srpskih konzula, 1903.) ispred mojih kola, mogu ti postirati i fotografiju, kola sa registracijom PR. Slobodno prolaze kontrolu KPS( kosovsku), i nastavljaju kod srpske kontrole. Ja iza njega, moram skinuti KS tablice, platiti 23 evra za 3 dana osiguranja, i dobijam kartonske tablice PROBA-PK (Prokuplje, valjda). Dotle onaj ispred, vec davno napustio "carinu".

Zakljucak:"Lazes ka pas", sto bi Njegos zapisao, da ti treba pancir i druge stvari.

A mozda ti trebaju? Za diviziju "Car Lazar". Koji cin imas?


Vodicu te u Prizren. Samo nemoj pevati "Onamo, onamo, da vidju Prizren..." To ni Crnogorci vise ne pevaju

Ja u severnu Mitrovicu iskljucivo govorim srpski! Jedino tako mogu neopazeno proci, da ne bih uznemirio kosmopolitske i nadasve cuvene altruiste iz tog dela grada na reci Ibar. Podeljenom!

Edited by Lorenz, 05 January 2008 - 02:21.


#573 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 05 January 2008 - 09:44

Ja u severnu Mitrovicu iskljucivo govorim srpski! Jedino tako mogu neopazeno proci, da ne bih uznemirio kosmopolitske i nadasve cuvene altruiste iz tog dela grada na reci Ibar. Podeljenom!


Pa sad , nisam siguran kako bi prosao neko ko bi govorio na srpskom negde u Pristini, ili Peci i sl. Ja umalo da naje*** zbog srpskog na Bitpazaru u sred Skoplja letos, tako da ...nemoj da mi pricas o Srpskom kosmopolitizmu i altruizmu. Ni Albanski nije nista drugciji. :rolleyes:

#574 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 05 January 2008 - 13:25

Pa sad , nisam siguran kako bi prosao neko ko bi govorio na srpskom negde u Pristini, ili Peci i sl. Ja umalo da naje*** zbog srpskog na Bitpazaru u sred Skoplja letos, tako da ...nemoj da mi pricas o Srpskom kosmopolitizmu i altruizmu. Ni Albanski nije nista drugciji. :rolleyes:


Dok se Srbija iz tri dela nije setila da bude cela, a Srbi sa Kosova tome dali maksimalni doprinos, drustvo od petnaestak Albanaca, samo zbog trenutnog ili stalnog prisustva i samo jednog Srbina,a narocito ako ih je bilo dvoje, znalo je svoj razgovor ugodni okrenuti na srpskom, sve iz istinskog altruizma i raspolozenja svojih srpskih prijatelja. Dotle Srbi, rodjeni i odrasli na Kosovu, u ubedljivo vecinskim albanskim sredinama, kao moj grad Pec na primer, govoriti bar malo albanski,ako je bio prisutan jos neki Srbin, smatrali su svojim licnim ponizenjem.
Ali danas kada svojim nekadasnjim prijateljima, bili u Kragujevcu, Beogradu ili Smederevu, telefoniram da bi im cestitao neki praznik ili tek iz dobre volje,oni insistiraju da razgovor tece na albanskom. Tek sada mi je neugodno jer ja to ne trazim!

Omiljena "igra" pristiglih policajaca na Kosovu je bio nauceni pozdrav na albanskom, "mire mrama"( dobro vece). Ako bi slucajni srecnik odgovorio istim pozdravom, na istom jeziku, nastavak bi tekao ovako:"Je li, u kojoj to drzavi zivis? Znas li ti drzavni jezik?" uz obavezno samaranje ili jos gore vaspitne mere!

"Ajde govori srpski, da te ceo svet razune", nije albanska umotvorina!

Ali i kada "svoje" cujem da kazu "fol shqip", prodje me jeza!

Edited by Lorenz, 05 January 2008 - 13:36.


#575 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 05 January 2008 - 13:36

Pa sad , nisam siguran kako bi prosao neko ko bi govorio na srpskom negde u Pristini, ili Peci i sl. Ja umalo da naje*** zbog srpskog na Bitpazaru u sred Skoplja letos, tako da ...nemoj da mi pricas o Srpskom kosmopolitizmu i altruizmu. Ni Albanski nije nista drugciji. :rolleyes:

Ja te uveravam da se u Pristini javno govori srpski bez ikakvog problema. To Albanci vise ne primecuju niti im ista smeta.

#576 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 05 January 2008 - 13:42

Ja te uveravam da se u Pristini javno govori srpski bez ikakvog problema. To Albanci vise ne primecuju niti im ista smeta.

A tako je i bilo sve do ´98 -´99.

#577 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 05 January 2008 - 13:50

Ja te uveravam da se u Pristini javno govori srpski bez ikakvog problema. To Albanci vise ne primecuju niti im ista smeta.

Dopuna tvog posta!

Letos je u Peci, nakon nekoliko godina, dosao u posetu bivsi upravnik muzeja "Miladin Popovic". Nekada je bio sef SPO ali je vecina pecanaca imala s njim veoma srdacne odnose.
Susret sa nekadasnjim poznanicima i prijateljima u nekadasnjem hotelu "Metohija", ili setnja po ulicama grada tekla je uz ceste salve smeha, recju najsrdacnije. Mnogi su stali da se rukuju ili grle sa njim. A razgovor se odvijao na srpskom, glasno, ne sapatom. I nismo se kretali u oklopnim kolima kako se tu "duhovito" pokusava prikazati svakodnenost Kosova.

I koji me kurac tera da tebi, Steisfildu upuceno, sve ovo ispricam kada si unapred natovaren mrznjom koju niti hoces niti pokusavas smanjiti, akamnoli odbaciti? Samo vozi, daleko si dogurao a dna u tome i nema!

Edited by Lorenz, 05 January 2008 - 13:53.


#578 pera zdera

pera zdera
  • Banned
  • 564 posts

Posted 05 January 2008 - 13:54

Dok se Srbija iz tri dela nije setila da bude cela, a Srbi sa Kosova tome dali maksimalni doprinos, drustvo od petnaestak Albanaca, samo zbog trenutnog ili stalnog prisustva i samo jednog Srbina,a narocito ako ih je bilo dvoje, znalo je svoj razgovor ugodni okrenuti na srpskom, sve iz istinskog altruizma i raspolozenja svojih srpskih prijatelja. Dotle Srbi, rodjeni i odrasli na Kosovu, u ubedljivo vecinskim albanskim sredinama, kao moj grad Pec na primer, govoriti bar malo albanski,ako je bio prisutan jos neki Srbin, smatrali su svojim licnim ponizenjem.
Ali danas kada svojim nekadasnjim prijateljima, bili u Kragujevcu, Beogradu ili Smederevu, telefoniram da bi im cestitao neki praznik ili tek iz dobre volje,oni insistiraju da razgovor tece na albanskom. Tek sada mi je neugodno jer ja to ne trazim!

Omiljena "igra" pristiglih policajaca na Kosovu je bio nauceni pozdrav na albanskom, "mire mrama"( dobro vece). Ako bi slucajni srecnik odgovorio istim pozdravom, na istom jeziku, nastavak bi tekao ovako:"Je li, u kojoj to drzavi zivis? Znas li ti drzavni jezik?" uz obavezno samaranje ili jos gore vaspitne mere!

"Ajde govori srpski, da te ceo svet razune", nije albanska umotvorina!

Ali i kada "svoje" cujem da kazu "fol shqip", prodje me jeza!


Vidi, Lorenz, ja nisam nikada bio u situaciji da neki Srbin zbog ponizenja ne zeli da govori Albanski. Mene su roditelji terali da ucim Albanski, iako je bio fakultativni predmet u skoli, sto je bila greska, ako mene pitas. Moguce je da je bilo takvih situacija, ali ne verujem da je to bilo preovladavajuce raspolozenje. Secam se da je moj stric stalno govorio albanski sa Albancima a oni na srpskom odgovarali. Ti policajci, o kojima pricas, su stoka najveca, nema to veze sa Srbima kao narodom, valjda ne treba opet o tome.

Koliko je meni poznato, a izvinjavam se ako gresim, nijednom Albancu u Beogradu nije falila dlaka s glave za sve vreme rata na Kosovu. Ne znam ni za jedan slucaj diskriminacije Albanaca u Beogradu. Licno poznajem porodicu Aslani, i znam da nisu nikakvih problema imali, a ni oni mi nisu nikad pricali da je neko imao problema u Beogradu samo zato sto je Albanac.

A sto se tablica tice, stvar je jasna, Srbija ne priznaje nezavisno Kosovo, to je politika, nema to veze sa bilo cim drugim.

#579 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 05 January 2008 - 16:17

Ovo sam tek sad primetio.
Pre neki dan uputio se za Prag. Jos na teritoriji Kosova, granicni prelaz Merdare ( nista novo, bio to jos za vreme "Pisma srpskih konzula, 1903.) ispred mojih kola, mogu ti postirati i fotografiju, kola sa registracijom PR. Slobodno prolaze kontrolu KPS( kosovsku), i nastavljaju kod srpske kontrole. Ja iza njega, moram skinuti KS tablice, platiti 23 evra za 3 dana osiguranja, i dobijam kartonske tablice PROBA-PK (Prokuplje, valjda). Dotle onaj ispred, vec davno napustio "carinu".

Zakljucak:"Lazes ka pas", sto bi Njegos zapisao, da ti treba pancir i druge stvari.

A mozda ti trebaju? Za diviziju "Car Lazar". Koji cin imas?


Vodicu te u Prizren. Samo nemoj pevati "Onamo, onamo, da vidju Prizren..." To ni Crnogorci vise ne pevaju

Ja u severnu Mitrovicu iskljucivo govorim srpski! Jedino tako mogu neopazeno proci, da ne bih uznemirio kosmopolitske i nadasve cuvene altruiste iz tog dela grada na reci Ibar. Podeljenom!



Lorenz nije tako davno bilo kada su Bugarina ubili u sred Prištine jer je govorio bugarskim. Čuo sam te neke priče da se Albanci jako plaše Bugara. Možda su željeli da se oslobode straha ili im se učinilo da govori srpskim jezikom.

ispred mojih kola, mogu ti postirati i fotografiju, kola sa registracijom PR. Slobodno prolaze kontrolu KPS( kosovsku), i nastavljaju kod srpske kontrole. Ja iza njega, moram skinuti KS tablice, platiti 23 evra za 3 dana osiguranja, i dobijam kartonske tablice PROBA-PK (Prokuplje, valjda).

Lorenz dosad si trebao shvatiti da Srbija sasvim legalno Kosmet smatra svojom teritorijom i bilo bi normalno da neko sa PR tablicama može ući na Kosovo. Obrnuto sa KS tablama se ne može u Srbiju zbog pomenutog u prvoj rečenici.

Vodicu te u Prizren. Samo nemoj pevati "Onamo, onamo, da vidju Prizren..." To ni Crnogorci vise ne pevaju.

Ne znam koja je to pjesma. Mislio sam slobodno služenje srpskim jezikom na čitavoj teritoriji Kosova. Kada to bude moguće na svakom pedlju Kosova bez ikakvih čarki uz slobodu kretanja bez bacanja kašikara na kuće ja bih vam prvi potpisao tu nezavisnost.

#580 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2008 - 16:19

Ne znam zasto se trudite da ubedite Lorenza u nesto sto on dobro zna ali nikad nece ovde priznati i napisati,to je osoba koja ovde ima svoj zadatak i on to uspesno radi,mozete sve da mu predocite,dokumentujete ali on ce raditi i dalje svoj posao i nastavice da prica svoju pricu,nazalost dobar deo ostalih forumasa Albanaca podrza va ga u tome i pomaze mu
da sto bolje obavi svoj posao,zato prishvatite istinu da je Kosovo idealno mesto za zivot da Srba ima u svakom gradu da se slobodno setaju,rade,skoluju pricaju na srpskom i ono malo njih koji su sad u centralnoj Srbiji otislo je dobrovoljno.

#581 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 05 January 2008 - 16:34

Ne znam zasto se trudite da ubedite Lorenza u nesto sto on dobro zna ali nikad nece ovde priznati i napisati,to je osoba koja ovde ima svoj zadatak i on to uspesno radi,mozete sve da mu predocite,dokumentujete ali on ce raditi i dalje svoj posao i nastavice da prica svoju pricu,nazalost dobar deo ostalih forumasa Albanaca podrza va ga u tome i pomaze mu
da sto bolje obavi svoj posao,zato prishvatite istinu da je Kosovo idealno mesto za zivot da Srba ima u svakom gradu da se slobodno setaju,rade,skoluju pricaju na srpskom i ono malo njih koji su sad u centralnoj Srbiji otislo je dobrovoljno.



Ne trudim se. Sasvim sam dugo na forumu da znam kako Lorenz razmišlja. Međutim ne mogu jednostavno preći preko njegovih laži o "suživotu" i "raju" na Kosovu o kojem baljezga. Najgore je što ga par pogotovo srpskih dijasporaca koji se o sveopštoj situaciji na Balkanu informišu isključivo u medijima slijepo podržavaju.

Takođe mi nije jasan onaj primjerak iz Beograda Kastor. Ako je dole sve lijepo kao u raju što im se ne pridruži dole u toj demokratiji što trune u tom Beogradu gdje Tomu može vidjeti čak i uživo. Na Kosovu ga može gledati jedino preko TV ekrana.

#582 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 05 January 2008 - 16:36

Ne znam zasto se trudite da ubedite Lorenza u nesto sto on dobro zna ali nikad nece ovde priznati i napisati,to je osoba koja ovde ima svoj zadatak i on to uspesno radi,mozete sve da mu predocite,dokumentujete ali on ce raditi i dalje svoj posao i nastavice da prica svoju pricu,nazalost dobar deo ostalih forumasa Albanaca podrza va ga u tome i pomaze mu
da sto bolje obavi svoj posao,zato prishvatite istinu da je Kosovo idealno mesto za zivot da Srba ima u svakom gradu da se slobodno setaju,rade,skoluju pricaju na srpskom i ono malo njih koji su sad u centralnoj Srbiji otislo je dobrovoljno.

Prishtina je u stvari i bila idealno mesto za zivot i srba i albanaca, ali usrashe ga vlada Srbije sa sve srbe sa Kosova kao jurishni eshalon. A sad vam je djavo kriv. Fuj i bljak :rolleyes:

#583 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 05 January 2008 - 16:39

Prishtina je u stvari i bila idealno mesto za zivot i srba i albanaca, ali usrashe ga vlada Srbije sa sve srbe sa Kosova kao jurishni eshalon. A sad vam je djavo kriv. Fuj i bljak :rolleyes:



Tipični primjerak kosovskog Albanca! Svi krivi sem njih! Vjerovatno su Srbi sami sebe iz Prištine protjerali! A ostali izvršili samoubistvo! Fašista u pravom svjetlu! :huh:

#584 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 January 2008 - 16:43

Prishtina je u stvari i bila idealno mesto za zivot i srba i albanaca, ali usrashe ga vlada Srbije sa sve srbe sa Kosova kao jurishni eshalon. A sad vam je djavo kriv. Fuj i bljak :rolleyes:

ovo je ipak postenije i iskrenije nego one price da se moze slobodno ziveti,kretati i da je problem samo kod Srba koji eto
takvi kakvi su(prljavi,ruzni,zli)nece da uzivaju te blagodeti koje im se nude i koje im garantuje cak i Ahtisari.
Iskreno kazi da nas ne podnositeda smo vam krivi za sve i da je prestiz ko ce da prikolje neku srpsku babu.da se Srbi ubijaju iz opklade*kao momak u Gracanici)kad su u dokolici par mladica Albanaca dosli na ideju da se dokazu i opklade ko sme da ode do Gracanice i ubije prvog Srbina kojeg sretne.
Dosadile su vise"sarene laze"koje Lorenz plasira...

#585 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 05 January 2008 - 17:09

Koliko ti lupas trebao bi promeniti nik u Maksim. Lupas li lupas. Albanci bojkotovali izbore za vreme Tita!? Odakle ti ova suva pamet? Malo ko od Albanaca i dandanas misli lose o njemu. Ekstremiste ne racunam!

A zasta bi se ti uhvatio da se nije desio 17. mart, u kojem, gle cuda, gine dvostruko veci broj Albanaca, ne racunajuci onu decu?

I to ti rece "jedan od ucesnika ovog foruma" zamisli, koji jak izvor! Ili mu ovo dodje "pitaj brata lazova, slucajno se odaziva na gemini" ?

Pa ko brani, bojkotujte do beskonacnosti. Ali pitaj Olivera Ivanovica, nije nikakav Sejdo vec nekadasnji predvodnik "cuvara mosta" i priredjivaci pokolja 13 Albanaca u severnoj Mitrovici, 03.februara 2000. Svi andjeli samo mnogo garavi. Kad bismo se malo pravili ludim, tako preporucujes?
Kao sto rekoh, pitaj Olivera, da li je trebalo bojkotovati? Pa Radu Trajkovic, nekadasnju desanku Vojislava Seselja. Ni ona nije bila za bojkot.
Albanci nisu "proizveli" Milosevica vec "prvoborci" iz Kosova Polja. Sto je on i Srbima doakao, to je u krugu porodice. Zasto bi Albanci svojim glasovima pomutili srpsku idilu, sa najvecim Srbinom XX veka? Jel' tako, trako je!



Albanci bojkotovali izbore za vreme Tita!?

Nigdje nisam naveo bojkotovanja izbora nego institucija. To ste počeli još dok je matori bio na vlasti još prije ukidanja autonomije. Autonomija vam je i ukinuta jer ste još za vrijeme matorog tražili republjik Kosova.

Počni već jednom da čitaš što zaista piše umjesto što izmišljaš! Ne vjerujem da patiš od disleksije.

Edited by gemini, 05 January 2008 - 17:10.