Jump to content


Photo
- - - - -

Nezavisnost Kosova i budućnost odnosa Srbija-EU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

Poll: Priznanje nezavisnosti Kosova od strane EU, i odjek toga u Srbiji (71 member(s) have cast votes)

Kakav bi odjek u Srbiji imalo priznavanje nezavisnosti Kosova od strane EU?

  1. Odnos prema EU bi bio upropašćen (Srbija ne ulazi u EU) (14 votes [21.21%])

    Percentage of vote: 21.21%

  2. Odnos prema EU bi postao još nategnutiji (Srbija ulazi u EU još kasnije nego što bi bez ove cele epizode) (24 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  3. Odnos prema EU bi ostao isti (Srbija ulazi u EU u isto vreme kao i da cele episode nema) (15 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  4. Odnos prema EU bi postao bolji (Srbija ulazi ranije u EU nego što bi da cele episode nema) (13 votes [19.70%])

    Percentage of vote: 19.70%

Vote Guests cannot vote

#1 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 06:07

Већина држава-чланица Европске Уније (са пар изузетака) подржава независност Косова и његово изузимање из састава Србије. Ако ЕУ призна независност Косова - нешто чему се већина становника у Србији (без Косова) противи - како ће након тога изгледати однос Србије према ЕУ?

#2 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 18 November 2007 - 10:19

Већина држава-чланица Европске Уније (са пар изузетака) подржава независност Косова и његово изузимање из састава Србије. Ако ЕУ призна независност Косова - нешто чему се већина становника у Србији (без Косова) противи - како ће након тога изгледати однос Србије према ЕУ?


Vidis odnos SER i EU bi bio otprilike isti,u pocetku zategnuto ,a posle sve lakse i lakse.Problem je u sledecem:kakv ce biti odnos kosovskih albanaca sa EU kada shvate da nece ni za 30 godina uci u istu?

#3 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 18 November 2007 - 10:40

Opcija 3,jer je ocigledno da ce preostale zemlje SFRJ(ne ukljucujuci HR)uci u jednom paketu u EU.

#4 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 18 November 2007 - 13:47

Ja mislim da Srbija ima istorijsku sansu da pretekne dosta zemalja i da u stvari profitira gubitkom Kosova. Naravno, samo ako pametno igra.


Sto se nece desiti, opet naravno. :rolleyes:

#5 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 November 2007 - 13:49

Ja mislim da Srbija ima istorijsku sansu da pretekne dosta zemalja i da u stvari profitira gubitkom Kosova. Naravno, samo ako pametno igra.


Sto se nece desiti, opet naravno. :rolleyes:

:huh: to svi mi mislimo.

ps. modovi, prestajem da trolujem

Edited by BeatrisDal, 18 November 2007 - 13:56.


#6 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 18 November 2007 - 14:00

Ja mislim da Srbija ima istorijsku sansu da pretekne dosta zemalja i da u stvari profitira gubitkom Kosova. Naravno, samo ako pametno igra.


Sto se nece desiti, opet naravno. :rolleyes:



u samoj si logickoj kontradikciji. gubitkom bilo cega se ne moze profitirati vec samo izgubiti.

#7 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 November 2007 - 14:18

u samoj si logickoj kontradikciji. gubitkom bilo cega se ne moze profitirati vec samo izgubiti.



uh, baš ograničeno razmišljaš. pa jel se nudi gomila povlastica sve u cilju da se umili Srbija da lakše prihvati gubitak Kosova?

#8 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 18 November 2007 - 14:21

uh, baš ograničeno razmišljaš. pa jel se nudi gomila povlastica sve u cilju da se umili Srbija da lakše prihvati gubitak Kosova?


povlastice???

#9 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 18 November 2007 - 15:22

Postao bi bolji, s obzirom da je Srbija parafirala Sporazum o asocijaciji i stabilizaciji sa EU, i da ce do postanka Kosova nezavisnim izruciti Mladica i jos nekog od preostale trojice ratnih zlocinaca, Srbija ce, u to sam uveren, da ne bi prisla Rusiji i da ne bi prekinula diplomatske odnose sa demokratskom Zapadnom MZ posle nezavisnosti Kosova, potpisati taj sporazum i tako moci da koristi sredstva iz EU strukturalnih fondova za prosirenje.:rolleyes:

#10 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 18 November 2007 - 15:26

uh, baš ograničeno razmišljaš. pa jel se nudi gomila povlastica sve u cilju da se umili Srbija da lakše prihvati gubitak Kosova?


ne razmisljam ograniceno nego pragmaticno. jeste oni nude neke povlastice al sve je to smesno u poredjenju sa onim sto nam otimaju. To je odprilike kao kad bi ti neko u realnom zivotu upao u kucu, rasturio je nacisto, demolirao, silovao zenu , okupirao jedan sprat od kuce a zatim ti ponudio da te povede na rucak u lokalnu kafanu u zamenu za tvoju spremnost da priznas da je taj okupirani sprat tvoje kuce sada njegov. Ne znam , ali ja zaista nikada tako nesto necu moci da prihvatim.

#11 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 18 November 2007 - 15:39

ne razmisljam ograniceno nego pragmaticno. jeste oni nude neke povlastice al sve je to smesno u poredjenju sa onim sto nam otimaju. To je odprilike kao kad bi ti neko u realnom zivotu upao u kucu, rasturio je nacisto, demolirao, silovao zenu , okupirao jedan sprat od kuce a zatim ti ponudio da te povede na rucak u lokalnu kafanu u zamenu za tvoju spremnost da priznas da je taj okupirani sprat tvoje kuce sada njegov. Ne znam , ali ja zaista nikada tako nesto necu moci da prihvatim.


Sta to tebi otimaju? Imas neku kucu dole, neki plac, pa ga nisi prodao?

Ako mislis na drzavnu imovinu, zasto ti recimo danas vise nista ne posedujes u Sloveniji ili CG? I u CG se ulagalo itd., pa su se mirno razdruzili.

I kao poslednje, posto se toliko identifikujes sa drzavom i drzavnom imovinom, da li ti je stigao racun za rusenje i paljenje hiljada kuca na Kosovu od strane tvojih institucija? Da li ti je stigao racun za masovna proterivanja i pljacku? Mislim, ako je sve to tvoje, moras da preuzmes i neke obaveze, zar ne?

Teritorija pre svega pripada ljudima koji tamo zive( Srbima, Albancima i Gorancima), a ne tebi i nekom imaginarnom nacionalnom bicu ili drzavi.

#12 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 18 November 2007 - 15:46

Sta to tebi otimaju? Imas neku kucu dole, neki plac, pa ga nisi prodao?

Ako mislis na drzavnu imovinu, zasto ti recimo danas vise nista ne posedujes u Sloveniji ili CG? I u CG se ulagalo itd., pa su se mirno razdruzili.

I kao poslednje, posto se toliko identifikujes sa drzavom i drzavnom imovinom, da li ti je stigao racun za rusenje i paljenje hiljada kuca na Kosovu od strane tvojih institucija? Da li ti je stigao racun za masovna proterivanja i pljacku? Mislim, ako je sve to tvoje, moras da preuzmes i neke obaveze, zar ne?

Teritorija pre svega pripada ljudima koji tamo zive( Srbima, Albancima i Gorancima), a ne tebi i nekom imaginarnom nacionalnom bicu ili drzavi.


nemam konkretno nista no to opet ne znaci , drugi moji sunarodnici imaju i ja sam spreman da se borim za tu njihovu imovinu jednako koliko i za svoju, jer ocekujem od mojih sunarodnika i sugradjana da sutra i mene tako zastite , ako moj zivot/imovina dodje u opasnost.

Pre nekoliko dana na bubanj potoku stopirao je covek koji je meni izgledao da ima nekih 60tak godina i ja mu stanem. Ide do Kragujevca a i ja sam isao u tom pravcu. Kaze bio na sahrani nekog prijatelja u Beogradu pa se vraca nazad, a skupo mu da sam vozi auto . Zato stopira. Kroz pricu isprica mi da je izbeglica iz Podujeva , ima 40tak godina, otac petoro dece. U Podujevu mu ostalo sve sto je u zivotu stvorio. 30 hektara imanja od toga 10 pod sumom, farma za uzgoj bikova, kuca, okucnica . Sve sto je godinama stvarao. A on ostario prerano od muke koja ga je snasla. E vidis ja takve ljude da pustim niz vodu ne mogu.

Drugo i da uzmemo za tacnu tvoju konstataciju da zemlja pripada ljudima - mene interesuje kako to vazi za sve sem za Srbe. Kako to da Albanci mogu da odluce da ne budu u Srbiji, Hrvati, Bosnjaci, Makedonci, ma svi da ne budu u Jugoslaviji. Samo Srbi ne mogu da odluce nista , ne mogu da se odvoje od nikog a svi mogu od njih? Ja sam spreman da prihvatim kakva god pravila i standarde, ali samo ako oni vaze jednako za sve. Pravila koja vaze za sve sem za Srbe to ne mogu da prihvatim.

Edited by Space Cowboy, 18 November 2007 - 15:53.


#13 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 18 November 2007 - 15:50

Sta to tebi otimaju? Imas neku kucu dole, neki plac, pa ga nisi prodao?

Ako mislis na drzavnu imovinu, zasto ti recimo danas vise nista ne posedujes u Sloveniji ili CG? I u CG se ulagalo itd., pa su se mirno razdruzili.


Zar ne postoji spor oko imovine izmedju Srbije i Hrvatske?
Jel' postoji komisija koja je na nivou SFRJ razdelilal ambasade, dug i potrazivanja SFRj imali jos nesto?

#14 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 18 November 2007 - 15:55

nemam konkretno nista no to opet ne znaci , drugi moji sunarodnici imaju i ja sam spreman da se borim za tu njihovu imovinu jednako koliko i za svoju, jer ocekujem od mojih sunarodnika i sugradjana da sutra i mene tako zastite , ako moj zivot/imovina dodje u opasnost.

Pre nekoliko dana na bubanj potoku stopirao je covek koji je meni izgledao da ima nekih 60tak godina i ja mu stanem. Ide do Kragujevca a i ja sam isao u tom pravcu. Kaze bio na sahrani nekog prijatelja u Beogradu pa se vraca nazad, a skupo mu da sam vozi auto . Zato stopira. Kroz pricu isprica mi da je izbeglica iz Podujeva , ima 40tak godina, otac petoro dece. U Podujevu mu ostalo sve sto je u zivotu stvorio. 30 hektara imanja od toga 10 pod sumom, farma za uzgoj bikova, kuca, okucnica . Sve sto je godinama stvarao. A on ostario prerano od muke koja ga je snasla. E vidis ja takve ljude da pustim niz vodu ne mogu.


Po pitanju vracanja imovine izbeglim i zastiti osnovnih ljudskih i gradjanskih prava Srba na Kosovu se u potpunosti slazem sa tobom, medjutim, konfrontacija nase drzave sa kosovskim Albancima sigurno nije najbolji put da se njihova prava zastite, kao sto nije bio najbolji put da se direktnom konfrontacijom stite prava Srba u Hrvatskoj. Ratovi i proterivanja na kraju ne stite nicija prava.
Hteo sam da kazem da vezivanje teritorije za odredjeni nacionalni korpus i drzavu nije vise savremen oblik shvatanja drzave, vec je nacin razmisljanja koji je prevazidjen pre svega u Evropi. Teritorija pre svega pripada ljudima koji na njoj zive, a ljudi su mnogo veci resurs od same teritorije.

Edited by Anduril, 18 November 2007 - 15:58.


#15 Space Cowboy

Space Cowboy
  • Members
  • 250 posts

Posted 18 November 2007 - 16:08

slazem se da su ljudi glavni resurs i pokretacka snaga svake drzave ali vrlo bitan faktor je takodje i teritorija i njena prirodna bogatstva. Pogledaj to na primeru Rusije. Rusija koja je bila u gorem sranju od naseg pocetkom 90tih gde je danas. Da li bi Rusija mogla do toga da stigne da nema teritoriju i prirodna bogatstva na istoj? Ne verujem.