Jump to content


Photo
- - - - -

Nezavisnost Kosova i budućnost odnosa Srbija-EU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

Poll: Priznanje nezavisnosti Kosova od strane EU, i odjek toga u Srbiji (71 member(s) have cast votes)

Kakav bi odjek u Srbiji imalo priznavanje nezavisnosti Kosova od strane EU?

  1. Odnos prema EU bi bio upropašćen (Srbija ne ulazi u EU) (14 votes [21.21%])

    Percentage of vote: 21.21%

  2. Odnos prema EU bi postao još nategnutiji (Srbija ulazi u EU još kasnije nego što bi bez ove cele epizode) (24 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  3. Odnos prema EU bi ostao isti (Srbija ulazi u EU u isto vreme kao i da cele episode nema) (15 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  4. Odnos prema EU bi postao bolji (Srbija ulazi ranije u EU nego što bi da cele episode nema) (13 votes [19.70%])

    Percentage of vote: 19.70%

Vote Guests cannot vote

#16 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 18 November 2007 - 16:09

Sta to tebi otimaju? Imas neku kucu dole, neki plac, pa ga nisi prodao?

Ako mislis na drzavnu imovinu, zasto ti recimo danas vise nista ne posedujes u Sloveniji ili CG? I u CG se ulagalo itd., pa su se mirno razdruzili.

I kao poslednje, posto se toliko identifikujes sa drzavom i drzavnom imovinom, da li ti je stigao racun za rusenje i paljenje hiljada kuca na Kosovu od strane tvojih institucija? Da li ti je stigao racun za masovna proterivanja i pljacku? Mislim, ako je sve to tvoje, moras da preuzmes i neke obaveze, zar ne?

Teritorija pre svega pripada ljudima koji tamo zive( Srbima, Albancima i Gorancima), a ne tebi i nekom imaginarnom nacionalnom bicu ili drzavi.


pa oni su nasi gradjani...gradjani Srbije i kada nama lepo Nato zemlje plate to isto sto ti trazis od Srbije svima ce biti lepo i jos ce ostati para...pa vise kuca je porusila na Kosovu americka NATO kompanija nego srpska vojska...

#17 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 November 2007 - 16:17

ne razmisljam ograniceno nego pragmaticno. jeste oni nude neke povlastice al sve je to smesno u poredjenju sa onim sto nam otimaju. To je odprilike kao kad bi ti neko u realnom zivotu upao u kucu, rasturio je nacisto, demolirao, silovao zenu , okupirao jedan sprat od kuce a zatim ti ponudio da te povede na rucak u lokalnu kafanu u zamenu za tvoju spremnost da priznas da je taj okupirani sprat tvoje kuce sada njegov. Ne znam , ali ja zaista nikada tako nesto necu moci da prihvatim.



naopaka analogija.

#18 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 18 November 2007 - 16:37

pa oni su nasi gradjani...gradjani Srbije i kada nama lepo Nato zemlje plate to isto sto ti trazis od Srbije svima ce biti lepo i jos ce ostati para...pa vise kuca je porusila na Kosovu americka NATO kompanija nego srpska vojska...

Ma nemoj mi reci! Po kojoj to statistici?

#19 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 18 November 2007 - 16:43

Ma nemoj mi reci! Po kojoj to statistici?


...sta ce mi statistika dovoljno mi je bilo ono sto sam video....

Edited by moshe, 18 November 2007 - 16:45.


#20 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 18 November 2007 - 17:45

...sta ce mi statistika dovoljno mi je bilo ono sto sam video....

Link? Podatak? Nesto u tom smislu?

#21 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 18 November 2007 - 17:45

pa oni su nasi gradjani...gradjani Srbije i kada nama lepo Nato zemlje plate to isto sto ti trazis od Srbije svima ce biti lepo i jos ce ostati para...pa vise kuca je porusila na Kosovu americka NATO kompanija nego srpska vojska...


Kakvo rezonovanje hebo ga!!!
Platicemo Albancima za njihove kuce ako Nato plati nama...jer su oni nashi gradjani???
usput jedna gruba kalkulacija govori o oko 3 milijarde evra samo u prushenim ili unishtenim kucama Albanaca..

#22 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:08

Ja mislim da Srbija ima istorijsku sansu da pretekne dosta zemalja i da u stvari profitira gubitkom Kosova. Naravno, samo ako pametno igra.
Sto se nece desiti, opet naravno. :rolleyes:


Занимљиво. Профитира како? Идеја да ће Србију ЕУ "потапшати по рамену" ако потпише независност Косова је ничим доказана теза. Можда мислиш на нешто друго?

#23 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:11

Problem je u sledecem:kakv ce biti odnos kosovskih albanaca sa EU kada shvate da nece ni za 30 godina uci u istu?


Ако је ово тачно, у чему је поента подршке ЕУ стварању нове државе на Косову?

#24 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 18 November 2007 - 18:15

Ако је ово тачно, у чему је поента подршке ЕУ стварању нове државе на Косову?


...podrska EU???

#25 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:17

...podrska EU???


У контексту почетне теме, наравно.

#26 Helmut Dukadam

Helmut Dukadam
  • Banned
  • 288 posts

Posted 18 November 2007 - 18:18

uh, baš ograničeno razmišljaš. pa jel se nudi gomila povlastica sve u cilju da se umili Srbija da lakše prihvati gubitak Kosova?



Mislim da je upravo u tome problem. Nema jasno definisanih povlastica. Kosovo je parce zemlje koje ima svoju cenu, a ona je malo veca od parafiranja (ili kako se vec zove ta radnja) SoSiA. Kada bi neko rekao, imate X milijardi evra da sredite puteve, obnovite bolnice i skole i infrastrukturu, da bi vas do 2010 primili u EU i da se okonca kosovska prica, verujem da bi to mnoge u vlasti navelo da omeksaju i da revidiraju svoj pogled na razresenje Kosova.

Odsustvo crno belih situacija je sve igrace - Srbiju, Kosovo, Evropu, Rusiju i SAD - navelo da igraju prljavo, i u toj konstelaciji snaga Srbija moze da se kurci do sudnjega dana, da se cenjka, trazi, kukumavci i prenemaze. Realno, ucesce EU i SAD u oporavku Srbije je takvo (malo) da ne postoji mnogo toga cime oni mogu da uslovljavaju Srbiju. Clanstvo u EU na dugackom, najduzem stapu? Sio mi ga Djura.

Generalno prica je toliko odvratna i obiluje sa mnostvom negativaca i 0 pozitivaca da je to za povratiti.

#27 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:22

Srbija ... ne bi prisla Rusiji i da ne bi prekinula diplomatske odnose sa demokratskom Zapadnom MZ posle nezavisnosti Kosova


Зар није заоштравање односа са Западом (и пристајање у Русију) управо дошло као последица знаног става САД/ЕУ према питању Косова? Овог елемента није било до скоро?

#28 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:29

Mislim da je upravo u tome problem. Nema jasno definisanih povlastica.


Један осврт на ово: да је Бриселу заиста стало до некаквог бржег улаза Србије у ЕУ, да ли би се цела прича око Косова коју данас имамо уопште и десила? На пример Кипар (за кога је ЕУ заиста била заинтересована) је на крају ушао у ЕУ подељен.

#29 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 18 November 2007 - 18:32

Један осврт на ово: да је Бриселу заиста стало до некаквог бржег улаза Србије у ЕУ, да ли би се цела прича око Косова коју данас имамо уопште и десила? На пример Кипар (за кога је ЕУ заиста била заинтересована) је на крају ушао у ЕУ подељен.

Zato sto je sam Kipar bio zainsteresovan za svoju EU buducnost i promicao je EU i njene vrednote u medijima na Kipru.
Sama Srbija je pre zainteresovana za svoj appendix mnogo vise nego za EU buducnost.
Srbija, za razliku od Kipra i ostalih u EU, nije sposobna da set the priorities.

#30 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 18 November 2007 - 18:36

Zato sto je sam Kipar bio zainsteresovan za svoju EU buducnost i promicao je EU i njene vrednote u medijima na Kipru.
Sama Srbija je pre zainteresovana za svoj appendix mnogo vise nego za EU buducnost.
Srbija, za razliku od Kipra i ostalih u EU, nije sposobna da set the priorities.


Хм. Дакле из тога произилази да је коначан статус Косова од 5. Х. 2000. године заправо зависио од понашања саме Србије?