Jump to content


Photo
* * * * * 2 votes

Problemi homoseksualaca u Srbiji


  • Please log in to reply
11577 replies to this topic

#10741 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 29 December 2013 - 00:44

I ne razumem, zasto me nazivas homofobom, kada nisam nista uvredljivo rekao za gejeve, dok sa ja osecam uvredjenim kada me neko karakterise kao homofoba... nije to lepo!

 

Dr Mengele, ti li si? Evo sad će kolega Chilli da ti produži terapiju banicilinom.


  • 0

#10742 vinho verde

vinho verde
  • Members
  • 104 posts

Posted 29 December 2013 - 11:32

Mislim da je ovde u pitanju nedostatak odgovarajuće reči u srpskom jeziku.
"Poremećaj" ne mora da znači bezuslovno patologiju i abnormalnost, nego se može čitati i kao odstupanje od uobičajenog ili pretežnog odnosno najčešćeg.

Ako bi smo terali mak na konac, i "lični izbor" je pogrešna formulacija, pošto seksualna privvlačniost nije zavisna od naše volje - niko ne može da odluči šta će da ga privuče odn. uzbudi.

Brakove treba svakako dozvoliti, pošto nikoga ne ugrožavaju.
Guranje definicije braka u ustav je besmislkica i popovska ujdurma.

Usvajanje dece je složenije pitanje - ali nije ovde tema.

  • 0

#10743 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 29 December 2013 - 18:02

Mislim da je ovde u pitanju nedostatak odgovarajuće reči u srpskom jeziku.
"Poremećaj" ne mora da znači bezuslovno patologiju i abnormalnost, nego se može čitati i kao odstupanje od uobičajenog ili pretežnog odnosno najčešćeg.

 

Tacan oblik bi bio devijacija (odstupanje) ... kao sto je i asocijalnost odstupanje od preteznog (najcesceg) oblika ponasanja.  ;)

 


Ako bi smo terali mak na konac, i "lični izbor" je pogrešna formulacija, pošto seksualna privvlačniost nije zavisna od naše volje - niko ne može da odluči šta će da ga privuče odn. uzbudi.

 

Ako bismo terali mak na konac, nista ne bi bilo zavisno od nase volje, jer ista najverovatnije ni ne postoji.  ;)


  • 0

#10744 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 December 2013 - 19:29

Spoiler


Usvajanje dece je složenije pitanje - ali nije ovde tema.

Usvajanje dece je tek vazno pitanje i nije tako slozeno, kako ti se cini.

Dakako je ovde mesto da se i o tome raspravlja!


  • 2

#10745 Borderline

Borderline
  • Members
  • 176 posts

Posted 30 December 2013 - 23:55

Mislim da je ovde u pitanju nedostatak odgovarajuće reči u srpskom jeziku.
"Poremećaj" ne mora da znači bezuslovno patologiju i abnormalnost, nego se može čitati i kao odstupanje od uobičajenog ili pretežnog odnosno najčešćeg.
 

 

Jesu li onda i natrposecno inteligentni, lepi, sposobni, uspesni sportisti ili naucnici, svi - poremeceni- jer "odstupaju od uobicajenog  ili pretežnog odnosno najčešćeg."?

 

Nije u pitanju nedostatak reci, nego tvoja homofobija.

 

A kad pomislim da je ovaj fasista JGreen medicinske struke, dize mi se kosa na galvi..


Edited by Borderline, 30 December 2013 - 23:57.

  • 2

#10746 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 January 2014 - 05:47

Jesu li onda i natrposecno inteligentni, lepi, sposobni, uspesni sportisti ili naucnici, svi - poremeceni- jer "odstupaju od uobicajenog  ili pretežnog odnosno najčešćeg."?

O, pa ovo mnogi misle. U Srbiji verovatno i vecina. Cak su ga pretocili u politicku ideologiju, a bogami i praksu, i na levici i na desnici. U cetiri zida i medju istomisljenicima ga, iskreno, zovu populizam, a u javnosti "borbom za jednakost" ili tako nekom zvucnom frazetinom.


  • 0

#10747 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 01 January 2014 - 11:10

pa posto sam medicinske struke, razlikujem poremecaj(Daunov sindrom, razl. mutacije gena i td)  od bolesti(TBC, kolera, SIDA...). Posto gejeve mnogi crkveni "velikodostojnici" i nekuki narod nazivaju bolesnicima iz razlicitih razloga, ja bih rekao da je u pitanju poramecaj. elem misljenja sam da treba poci od najjednostavnije postavke, tj ako muskarac ima penis, a zena vaginu i zajedno mogu proizvesti plod prirodnim putem, evidentno je da je sve ostalo neka vrsta poremecaja( tu bih ukljucio i bisexualce, transvestite, gej transvestite...( i sva ta stanja bih okarakterisao kao poremecaje sexualnosti)).
PS: pod terminom poremecaj, ne mislim nista lose( jedostavno je takav termin).
I konacno, smatram da svako od nas ima bar neki poremecaj, licnosti, ako nista drugo, pa tako i ja.

 

da otpisem upokojenom...a moze valjat i kome drugome.

elem, veliki spisak poremecaja bi se dao napraviti...jerbo penisi se guraju u mnoge nevaginalne rupe, sto je, jelte, poremecaj, ali eto srece, koji protagonistima ne donosi titulisanje poremecenih.

ili jos jednostavnije: ako muskarci i zene imaju tzv organe kao sto su grudi, jezik, usta, grlo duboko lol, etc, etc i "evidentno" ih koriste u neskladu sa svojom neseksualnom namjenom odredjenom od strane mother prirode (iliti kakavog drugog dragog nam stvoritelja) imaju se smatrati poremecenima.

ima toga jos par tona, ne bu sve nabrajao...sve poremecaj, do poremecaja i svi se svode na to da je poremecaj imati bilo kakve seksualne aktivnosti koje nisu u funkciji svete jednacine penis+vagina=dijete...

 

no da se uozbiljim...

sta je normalno ili nenormalno u krajnjem slucaju ne odredjuje ni najbolja nauka od svih nauka, na drugom mjestu stanuje gazda od tog pojma.

drustvo je jedino mjerodavno da sudi i odlucuje o tome. odnosno, kad nesto postane socijalno opsteprihvatljivo onda to nesto postaje/biva normalno (a isto btw vazi i za drage nam poremecaje lol).

 

so...medicinari & ostali higijenicari, da nije bilo seksualne revolucije sezdesetih koja je opustila uckure na gacama, malo ko bi od vas i dan danas omastio brcic i u najkonencionalnijem sehu...

 

“to je nama nasa borba dala kad imasmo kurca za marsala”


  • 0

#10748 vinho verde

vinho verde
  • Members
  • 104 posts

Posted 02 January 2014 - 17:00

Jesu li onda i natrposecno inteligentni, lepi, sposobni, uspesni sportisti ili naucnici, svi - poremeceni- jer "odstupaju od uobicajenog  ili pretežnog odnosno najčešćeg."?

 

Nije u pitanju nedostatak reci, nego tvoja homofobija.

 

A kad pomislim da je ovaj fasista JGreen medicinske struke, dize mi se kosa na galvi..

Ono što sam napisao ima jednostavnu ideju - homoseksualnost nije poremećáj.

Bar ne u smislu - bolesno odn. patološko stanje.

 

Zbog toga su i tvoje pitanje i "zaključak" samo samo puke besmislice.


  • 0

#10749 Borderline

Borderline
  • Members
  • 176 posts

Posted 04 January 2014 - 12:32

prvo je onaj prosuo da je homoseksualnost poremecaj iz ocigledno homofobicnih pobuda, a onda si ti naveo neku alternativnu definiciju poremecaja (da je to ne-vecinska osobina, sto obuhvata i natprosecno inteligentne, ili one koji imaju plave oci, kovrdzavu kosu i masu drugih nepatoloskih nevecinskih osobina), prema kojoj ona to ispada, i tako branio njegovu tvrdnju. homofobicno je sto ovde naturas da je homoseksualnost poremecaj, pa makar i izvrtanjem znacenja te tvrdnje, jer se zna kako se ona vecinski i kolokvijalno tumaci. 


Edited by Borderline, 05 January 2014 - 01:35.

  • 0

#10750 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 08 January 2014 - 11:10

Attached File  funny-nature-gay-marriage-comic-plane.jpg   44.44KB   17 downloads


Edited by muras, 08 January 2014 - 12:20.

  • 0

#10751 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 08 January 2014 - 18:39

prvo je onaj prosuo da je homoseksualnost poremecaj iz ocigledno homofobicnih pobuda, a onda si ti naveo neku alternativnu definiciju poremecaja (da je to ne-vecinska osobina, sto obuhvata i natprosecno inteligentne, ili one koji imaju plave oci, kovrdzavu kosu i masu drugih nepatoloskih nevecinskih osobina), prema kojoj ona to ispada, i tako branio njegovu tvrdnju. homofobicno je sto ovde naturas da je homoseksualnost poremecaj, pa makar i izvrtanjem znacenja te tvrdnje, jer se zna kako se ona vecinski i kolokvijalno tumaci. 

 

Mozda bi trebao malo da "popustis", jer te niko ovde ne napada i niko nije homofobican. Nazovi homoseksualnost poremecajem, devijacijom.. kako god, najbitnije od svega je kako se heteroseksualni ljudi odnose prema ljudima koji vole isti pol.

Mnogi saosecaju sa problemima homoseksualaca, prihvataju ih, ali ipak ne zele da imaju jednaka prava kao sto su brak ili usvajanje dece, i to je zapravo najbitniji momenat gde bi svi trebali da se izjasne, a ne da izmisljamo toplu vodu oko definicije homosekasualnosti ...

 

Mnogo se sta medju ljudima moze nazvati poremecajem, a da je danas opste prihvatljivo, i ako hocemo ici jos dalje - cela evolucija svih oblika zivota se razvijala kroz neke poremecaje, odnosno mutacije, koje su nista drugo nego odgovor organizma na svoju okolinu i date prilike. Homosekasualnost je, dakle, onoliko (ne)normalno ponasanja koliko i npr. sposobnost nekih organizama da oplode sami sebe.

U prirodi kao takvoj ne postoji nista sto je neprirodno ili nenormalno, vise je stvar opstanka, a kod ljudi je stvar etike.


  • 0

#10752 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 08 January 2014 - 21:22

Mnogi saosecaju sa problemima homoseksualaca, prihvataju ih, ali ipak ne zele da imaju jednaka prava kao sto su brak ili usvajanje dece


Neko je odavno rekao da sve što neko napise ili kaže pre "ali" može da se zanemari. Tako da slobodno to tvoje kvazi saosećanje i prihvatanje batali, ne ide zajedno sa drugim delom rečenice.
  • 3

#10753 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 January 2014 - 22:15

  .... Mnogi saosecaju sa problemima homoseksualaca, prihvataju ih, ali ipak ne zele da imaju jednaka prava kao sto su brak ili usvajanje dece, i to je zapravo najbitniji momenat gde bi svi trebali da se izjasne, a ne da izmisljamo toplu vodu oko definicije homosekasualnosti ...   ....

Osnovno je da treba izaci iz srednjevekovnog poimanja problema.

 

1. Brak vise nije "posedovanje" partnera (tj. musko posedovanje zene) nego pravni ugovor kojim se regulisu prava i obaveze. I medjusobno i prema drustvu. Recimo, nasledjivanje, zdravstveno osiguranje i milion drugih stvari.

Sve ostalo mozes i bez braka - recimo, da pravis decu (pa biraj, prirodno ili ne). Ili da kuvas - npr. ja, muskarac, kuvam sa prijateljem (rostiljamo), a vide bogati, nismo homoseksualci, stavise ozenjeni smo.

Dakle, zasto homoseksualci ne bi imali pravo na sklapanje takvog ugovora?

 

2. Odgovorno roditeljstvo je pruzanje podrske detetu i stvaranje uslova za neometani razvoj, te, na kraju, osposobljavanje za samostalan zivot. Nema veze sa seksualnim opredeljenjem roditelja. Ako je dete zapusteno ili zlostavljano, svejedno je kojeg je pola roditelj koji ga zlostavlja - ili seksualnost istog.

Za usvojenje je bitno psihosocijalno stanje, a ne pol ili seksualnost (tj. trebalo bi da bude).


Edited by zoran59, 08 January 2014 - 22:16.

  • 2

#10754 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 08 January 2014 - 22:51

Dakle, zasto homoseksualci ne bi imali pravo na sklapanje takvog ugovora?

 

Da se nadovezem - zasto bi heteroseksualci imali pravo da o tome odlucuju? 


  • 3

#10755 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 09 January 2014 - 07:20

Neko je odavno rekao da sve što neko napise ili kaže pre "ali" može da se zanemari. Tako da slobodno to tvoje kvazi saosećanje i prihvatanje batali, ne ide zajedno sa drugim delom rečenice.

 

Znaci da nikad vise ne koristimo veznik "ali"... okej.

Ne pricam ja ovde o sebi i svojim osecanjima. Ovo je bio primer da uobicajno prihvatanje i saosecanje prema LGBT nije dovoljno, jos manje ravnodusnot sa druge strane, vec je bitno krajnje poravnjavanje zivotnih prava heteroseksualaca i homoseksualaca, a to su pravo na sklapanje braka i pravo na usvanje dece.


  • 0