Jump to content


Photo
- - - - -

SPC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
406 replies to this topic

#361 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 14 February 2008 - 20:57

Gospodine Ghost_dog, pošto očigledno volite da otkrivate istinu, možda bi bilo zanimljivo da nam pronadjete podatak koliko je doktorata imao Josip Broz. Može za opkladu, i ako ne znam pouzdano, Josip Broz, neki kažu da je to Sveti Josip Radnik, slavi se 1. maja, je imao bar 10 puta više doktorata od Velimirovića, i to sa još prestižnijih univerziteta.

IO, vi očigledno stvari radite po prirodnom rasporedu i tempu. Fakultet, magistratura, doktorat. To nije isto kao kad neko u 50-toj osvane kao dr. Ovo vaše niko ne može da omalovažava, koliko god se trudio, a ja sigurno to ne želim. Naši mladi ljudi su izuzetno sposobni i uspešni na stranim fakultetima. Ništa im ne pada sa neba, sve pošteno urade i nemaju čega da se stide. To nije isto što i doktorat N. Velimirovića u 60-toj godini. Njegov i Brozov su politički, nemaju veze sa sistemima školovanja kod nas ili u svetu. Ako ste mislili da sam pokušao da omalovažim regularne napore i uspehe naših mladih u svetu, izvinjavam se.

#362 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 14 February 2008 - 21:08

Naravno da su izjave koje si citirao antisemitske. Ali opet kazem, to su odlomci iz dela koje je napisano u koncentracionom logoru. Takvih izjava neces naci u ostalim delima Sv. Nikolaja.

Slazem se i da postoje mnogo veci teolozi i filozofi od njega. Suprotno od misljenja druga Vladana i Magripe, ja (za razliku od njih) ne drzim slepo jednu stranu. Do onog momenta kada nadjem (a trazim) cinjenice koje ce me ubediti u suprotno, prihvaticu i priznati da sam pogresio. Naravno, promenicu i misljenje.


Da li se tebi cini normalnim da neko ko zivi u logoru na 100m od gasnih komora pise antisemitske knjige :huh: Da li je normalno da se u tim knjigama jevreji optuzuju za sva zla ovog sveta i na taj nacin opravdava "resavanje jevrejskog pitanja" tj. ima onaj deo kad se pominje da ih treba ognjem i macem :) Znaci lik vidi patnju i stradanje tih ljudi i onda umesto empatije koju bi jel'te ako ne kao covek onda kao svetac-wannabe morao da ima on ispoljava mrznju i gadjenje prema tim ljudima. Ne prema dzelatima vec prema zrtvama :rolleyes:
I sta ti to znaci "u kasnijim delima nema tih izjava"?? Zar same te izjave nisu dovoljne da ga diskredituju kao sveca i coveka pri zdravom razumu. Mada kad vidim ko je sve proglasen za sveca u Hriscanskoj crkvi dal' istocnoj dal' zapadnoj povraca mi se.

#363 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 14 February 2008 - 21:20

Da li se tebi cini normalnim da neko ko zivi u logoru na 100m od gasnih komora pise antisemitske knjige :huh: Da li je normalno da se u tim knjigama jevreji optuzuju za sva zla ovog sveta i na taj nacin opravdava "resavanje jevrejskog pitanja" tj. ima onaj deo kad se pominje da ih treba ognjem i macem :) Znaci lik vidi patnju i stradanje tih ljudi i onda umesto empatije koju bi jel'te ako ne kao covek onda kao svetac-wannabe morao da ima on ispoljava mrznju i gadjenje prema tim ljudima. Ne prema dzelatima vec prema zrtvama :rolleyes:
I sta ti to znaci "u kasnijim delima nema tih izjava"?? Zar same te izjave nisu dovoljne da ga diskredituju kao sveca i coveka pri zdravom razumu. Mada kad vidim ko je sve proglasen za sveca u Hriscanskoj crkvi dal' istocnoj dal' zapadnoj povraca mi se.


Cini se normalnim, ako zivis 100m od gasne komore i neko ti kaze da imas mesto u redu, ako ne uradis ono sto ti se kaze.
Samo nemoj da mi kazes kako ti to ne bi uradio u tom slucaju.

Nisam se dobro izrazio sa "u kasnijim delima nema tih izjava". Trebalo je da napisem da u OSTALIM delima nema tih izjava.

#364 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 14 February 2008 - 21:34

Gospodine Ghost_dog, pošto očigledno volite da otkrivate istinu, možda bi bilo zanimljivo da nam pronadjete podatak koliko je doktorata imao Josip Broz. Može za opkladu, i ako ne znam pouzdano, Josip Broz, neki kažu da je to Sveti Josip Radnik, slavi se 1. maja, je imao bar 10 puta više doktorata od Velimirovića, i to sa još prestižnijih univerziteta.

IO, vi očigledno stvari radite po prirodnom rasporedu i tempu. Fakultet, magistratura, doktorat. To nije isto kao kad neko u 50-toj osvane kao dr. Ovo vaše niko ne može da omalovažava, koliko god se trudio, a ja sigurno to ne želim. Naši mladi ljudi su izuzetno sposobni i uspešni na stranim fakultetima. Ništa im ne pada sa neba, sve pošteno urade i nemaju čega da se stide. To nije isto što i doktorat N. Velimirovića u 60-toj godini. Njegov i Brozov su politički, nemaju veze sa sistemima školovanja kod nas ili u svetu. Ako ste mislili da sam pokušao da omalovažim regularne napore i uspehe naših mladih u svetu, izvinjavam se.


Hehehehe.... Pa, ako uzmemo u obzir da se "bravar", nakon sto je pao u drugom razredu osnovne skole i napustio je, posvadjao sa obrazovanjem dodjemo do zakljucka da je imao negde oko 0 diploma u posedu. :rolleyes:

Ili o njima nema pisanog traga :huh:

P.S. Prvi doktorat Sv. Nikolaja - Bern, Svajcarska, 1909 godine, u njegovoj 29. godini zivota.

Edited by ghost_dog, 14 February 2008 - 21:34.


#365 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 14 February 2008 - 21:42

Gospodine Ghost_dog, pošto očigledno volite da otkrivate istinu, možda bi bilo zanimljivo da nam pronadjete podatak koliko je doktorata imao Josip Broz. Može za opkladu, i ako ne znam pouzdano, Josip Broz, neki kažu da je to Sveti Josip Radnik, slavi se 1. maja, je imao bar 10 puta više doktorata od Velimirovića, i to sa još prestižnijih univerziteta.

IO, vi očigledno stvari radite po prirodnom rasporedu i tempu. Fakultet, magistratura, doktorat. To nije isto kao kad neko u 50-toj osvane kao dr. Ovo vaše niko ne može da omalovažava, koliko god se trudio, a ja sigurno to ne želim. Naši mladi ljudi su izuzetno sposobni i uspešni na stranim fakultetima. Ništa im ne pada sa neba, sve pošteno urade i nemaju čega da se stide. To nije isto što i doktorat N. Velimirovića u 60-toj godini. Njegov i Brozov su politički, nemaju veze sa sistemima školovanja kod nas ili u svetu. Ako ste mislili da sam pokušao da omalovažim regularne napore i uspehe naših mladih u svetu, izvinjavam se.

@qmedic
Hvala na objasnjenju i izvinite ako sam bio grub ili prepotentan. To me je samo podsetilo na onu cuvenu srpsku pricu ako si najbolji u osnovnoj skoli onda te voli uciteljica, ako si najbolji u srednjoj onda te vole profesori ali tek ce se na fakultetu videti prave stvari, ako si najbolji na fakultetu onda si pajtos sa profesorima ili budala kazu oni koji studiraju, ili svako moze da zavrsi taj fakultet samo kad bih hteo kazu oni koji nisu zavrsili. Pa sam pomislio da je ona vasa izjava bila nastavak te linije u fazonu taj doktorat to moze svako da kupi. Izvinjavam se jos jednom zbog svoje reakcije. Inace mislim da akademsko obrazovanje ne znaci bas preterano ako ga ne prati ili dobro porodicno vaspitanje i/ili dobro civilno vaspitanje. Mislim da je kod nas to jedan od problema to poimanje drustva i civilna etika, i nesto razmisljam mozda bi ovo gradjansko vaspitanje trebalo da bude obavezan predmet a uz to na tome treba vise insistirati u redovnom obrazovanju.

I jos jedna mala ispravka Nikolaj Velimirovic je imao 29 godina kad je dobio doktorat. Jos jedan dokaz da akademsko obrazovanje nije nuzno kriterijum po kojem treba nekog vrednovati.
EDIT pretece me ghost.

Edited by IO, 14 February 2008 - 21:43.


#366 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 14 February 2008 - 21:59

U istoriji školstva u Jugoslaviji od 1918. godine najmladji doktor nauka i profesor univerziteta je prof. dr Vojislav Šešelj.

U istoriji dodele počasnih doktorata, osoba sa najviše doktorskih titula, ubedljivo je Josip Broz Tito.

#367 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 February 2008 - 22:02

Dr Hans Frank was born in 1900 received his Ph.D. 1924 in Kiel

Doktor nauka sa 24 godine pa sada neka neko kaze da je bio nacista.

#368 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 14 February 2008 - 22:10

U istoriji školstva u Jugoslaviji od 1918. godine najmladji doktor nauka i profesor univerziteta je prof. dr Vojislav Šešelj.

U istoriji dodele počasnih doktorata, osoba sa najviše doktorskih titula, ubedljivo je Josip Broz Tito.


Kljucna rec - pocasnih doktorata :rolleyes:

#369 justq

justq
  • Members
  • 1 posts

Posted 14 February 2008 - 23:27

kakvim sudom sudis tako ce ti biti sudjeno,jos ako covek sudi crkvi?
crkva je ipak bozija institucija ako Njemu ne smeta zasto bi nama.

#370 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 February 2008 - 23:31

Vama druze Vladane nikada ne dosadi da ponavljate "da je vladika smrdeo; mrzeo je sapun a voleo rakiju." Molim vas, napregnite malo celiju pa smislite nesto drugo. Ne znam da li vas kompleksi sprecavaju da prihvatite cinjenicu da na ovom svetu ima mnooooogo pametnijh ljudi od vas i da je medju njima i Sv. Nikolaj, cije je doktorate veoma lako proveriti. Jos jedna interesantna stvar je da ti doktorati samo vama bodu oci. Mozda ste ih tako jaaako zeleli, a niste bili u stanju da ih dobijete? Ni jedan? Ni onaj fake sa neta? Shame.... :rolleyes:

Ne vredi da nekome objasnjavate dali je ili zasto je klerofasista. Prepustite to zrelijim osobama, sto sudeci prema nacinu pisanja vasih postova vi ocigledno niste. Verovatno su vam zbog toga druze Vladane moderatori i obrisali post.

Za kraj, da vas malo uputim u poznavanje prirode i drustva - vuk nije domaca zivotinja. :huh:

P.S. Dimitrije Ljotic je sahranjen u Gorici, Slovenija.

Da je vladika smrdeo, nisam izmislio ja, nego ex-kralj Petar II; a doticni doktorati doticne "cveti smrdljevka" pripadaju hagiografiji SPC; a "onda mu je bog s neba namignuo, a Nikolaj je..." i slicne budalastine; verujem da i bog takve nije dodirivao, nego je prao ruke.
Uostalom, nije se onaj nesrecnik, Pavle, protivio njegovoj beatifikaciji.

Naravno da su izjave koje si citirao antisemitske. Ali opet kazem, to su odlomci iz dela koje je napisano u koncentracionom logoru. Takvih izjava neces naci u ostalim delima Sv. Nikolaja.

Slazem se i da postoje mnogo veci teolozi i filozofi od njega. Suprotno od misljenja druga Vladana i Magripe, ja (za razliku od njih) ne drzim slepo jednu stranu. Do onog momenta kada nadjem (a trazim) cinjenice koje ce me ubediti u suprotno, prihvaticu i priznati da sam pogresio. Naravno, promenicu i misljenje.


Edited by srdjanf., 21 February 2008 - 08:03.


#371 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 15 February 2008 - 00:03

Da je vladika smrdeo, nisam izmislio ja, nego ex-kralj Petar II; a doticni doktorati doticne "cveti smrdljevka" pripadaju hagiografiji SPC; a "onda mu je bog s neba namignuo, a Nikolaj je..." i slicne budalastine; verujem da i bog takve nije dodirivao, nego je prao ruke.
Uostalom, nije se onaj nesrecnik, Pavle, protivio njegovoj beatifikaciji.


Pa kakve veze ima doktorat sa bilo cim?Jeste imao je doktorat sa dobrog univerziteta. Ali to sto je imao doktorat ne dokazuje da nije bio antisemita. Vec sam citirao deo gde se vidi da jeste. Sad cak i da poverujem ovo sto je ghost rekao da mu je navodno preceno kako objasniti njegova pisanja iz 1937 u delu Nacionalizam Sv. Save gde velica Hitlera?

EDIT

A to da li je smrdeo ili ne to ponovo nije nikakav argument vec logicka greska zvana argument ad hominem. Dovoljno je reci da je bio antisemita i potkrepiti sa par citata...

Edited by IO, 15 February 2008 - 00:05.


#372 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 15 February 2008 - 10:36

Uostalom, nije se onaj nesrecnik, Pavle, protivio njegovoj beatifikaciji.


Ovo verovatno treba da glasi: "Uostalom, nije se onaj nesrecnik, Pavle, bez razloga protivio njegovoj beatifikaciji."
Karakteristika svih pravoslavnih crkvi, pa i SPC, je njihova slugeranjska podređenost državnoj vlasti svoje zemlje.
Zbog toga nijedna od njih nema u svojoj istoriji ličnost tipa, npr, francuskog kardinala Rišeljea.
Sav svoj tzv. "moralni autoritet" SPC crpi isključivo iz reputacije patrijarha Pavla kao askete i nekorumpirane
ličnosti i s njegovim nestankom nestaće i ta jedina osnova njenog "moralnog autoriteta".

#373 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 15 February 2008 - 10:50

Cini se normalnim, ako zivis 100m od gasne komore i neko ti kaze da imas mesto u redu, ako ne uradis ono sto ti se kaze.
Samo nemoj da mi kazes kako ti to ne bi uradio u tom slucaju.

Nisam se dobro izrazio sa "u kasnijim delima nema tih izjava". Trebalo je da napisem da u OSTALIM delima nema tih izjava.


Da, ovo je briljantna kafanska fora da se Nikolicin antisemitizam pravda strahom i kukavičlukom koji su, hvala bogu,
naročito svojstveni beatifikovanim "svetim božjim mučenicima". Izražavaš se ti sasvim primereno tome kako misliš,
a misliš tako da bi delovao mnooogo pametnije da ćutiš.
Jesi li čuo nekada za ljude koji su hrabro birali gasne komore i stratišta i odbijali da se pokore zlu? Verovatno misliš
da su to ludaci kakvih nema u SPC i kakve SPC ne hvali i ne slavi - ima ona za to svoje kukavičke ljotićevce,
nedićevce i udbaše.

#374 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 15 February 2008 - 12:34

kakvim sudom sudis tako ce ti biti sudjeno,jos ako covek sudi crkvi?
crkva je ipak bozija institucija ako Njemu ne smeta zasto bi nama.

Niti jedna tvorevina ljudska se ne moze zvati Bozijom. Crkva je ljudska tvorevina.

I kod nas muslimana ima nesporazuma po ovom pitanju. Mnogi misle da je serijat Boziji zakon. A zapravo, serijat je ljudska interpretacija Bozije Knjige i Bozije Namjere.

#375 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 15 February 2008 - 18:56

Da, ovo je briljantna kafanska fora da se Nikolicin antisemitizam pravda strahom i kukavičlukom koji su, hvala bogu,
naročito svojstveni beatifikovanim "svetim božjim mučenicima". Izražavaš se ti sasvim primereno tome kako misliš,
a misliš tako da bi delovao mnooogo pametnije da ćutiš.
Jesi li čuo nekada za ljude koji su hrabro birali gasne komore i stratišta i odbijali da se pokore zlu? Verovatno misliš
da su to ludaci kakvih nema u SPC i kakve SPC ne hvali i ne slavi - ima ona za to svoje kukavičke ljotićevce,
nedićevce i udbaše.


Ja razmislim o necemu pre nego sto to napisem. Ne moram da kucam postove bez smisla jer ne jurim normu od priblizno 214 postova nedeljno.

Jesi li čuo nekada za ljude koji su hrabro birali gasne komore i stratišta i odbijali da se pokore zlu?

Na primer?