Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj Dolara!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3824 replies to this topic

Poll: Koja je buduca svetska valuta? (535 member(s) have cast votes)

Koja je buduca svetska valuta?

  1. Dolar (95 votes [21.02%])

    Percentage of vote: 21.02%

  2. Evro (196 votes [43.36%])

    Percentage of vote: 43.36%

  3. Juan (67 votes [14.82%])

    Percentage of vote: 14.82%

  4. Nesto cetvrto (94 votes [20.80%])

    Percentage of vote: 20.80%

Vote

#1336 Boris Davidovich

Boris Davidovich
  • Members
  • 89 posts

Posted 24 March 2009 - 13:58

[quote name='slowmotion' date='24.03.2009, 11:22' post='2270479']
Daytradera za predsednika! :ph34r:

Neka nama Daytradera za obicnog clana foruma, korisnije nam je tako, kao predsednik ne bi imao vremena za pisanje i.e. ekonomsko prosvecivanje nas drugih clanova foruma.
Daytrader bi eventualno trebao da cesce prisustvuje sa svojim postovima, tako bi suzbio prisustvo padobranaca koji ga troluju i lupetaraju i s brda i s dola.

#1337 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 24 March 2009 - 23:28

vala bas, daytrader predvideo da ekonomija nece rasti narednih 100 godina. cudo jedno..

#1338 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 25 March 2009 - 01:48

15 минута (mp3) Питера Шифа на тему куповине/изнајмљивања кућа/станова, студирања, и још понечега.

http://www.lewrockwe...as_a_renter.mp3

#1339 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 March 2009 - 10:15

daytrader u lokalnoj štampi :ph34r:

link

#1340 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 March 2009 - 11:30

vala bas, daytrader predvideo da ekonomija nece rasti narednih 100 godina. cudo jedno..


znas ti dobro sta je on predvideo.
a ako nekim slucajem ne znas, onda ili nema potrebe ni da komentarises ili se informisi.

#1341 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 25 March 2009 - 12:27

Bankruptcy Is Economic Stimulus

by Ron Paul


The distraction on Capitol Hill this week has to do with the jackpot bonuses that executives at AIG recently received. The argument is over a relative drop in the bucket. The total amount of bonuses given out was $165 million. The government has put $170 billion into AIG so far. Many now are demanding we get this money back. We ought to be spending our time and effort doing something more worthwhile, like figuring out how the Federal Reserve is handling the trillions of dollars they are creating and pumping into the economy, and how that is affecting the purchasing power of dollars in your pocket.

The big mistake was appropriating the TARP funds in the first place. A Johnny-come-lately bill of attainder won’t stop the spending epidemic. This whole situation is a perfect demonstration of why “doing nothing” and letting failing companies fail would have been much better than sinking valuable money and resources into them.

When a company makes a profit, it is a signal that it is taking resources and increasing their value while controlling costs. When a company operates at a loss, it is a signal that it is decreasing the value of its resources or letting out-of-control costs outstrip any value it has created. A company operating at a loss is therefore an engine of wealth destruction. Bankruptcies are a net positive for the economy because more productive competitors are rewarded by opportunities to buy up remaining assets at bargain prices to strengthen their operations. In an economy that allows this kind of growth and change, any jobs lost by bankruptcy are soon replaced by new ones as the most efficiently managed businesses gain access to more assets and expand.

Bankruptcy was the stimulus that we needed in the case of AIG. More bankruptcies would clean out malinvested resources and enable economic growth again.

AIG, by losing money and maneuvering their operations to the brink of bankruptcy, was telling us that they were inefficient. So what did we do? We forced the taxpayer to assume the losses, and now we are supposed to be shocked that it is not working out. Had AIG gone bankrupt, it would have been impossible to hand out these bonuses. The taxpayer would have been fleeced for $170 billion less last year. Had they gone bankrupt, the world would not have come to an end, it would just continue on with one less engine of wealth destruction.

We should have learned from Japan. The 1990’s is referred to as Japan’s “lost decade” because of the zombie banks kept on life support by the Japanese government. Any productivity was redirected through these engines of wealth destruction, resulting in long-term stagnation. We should and can avoid this outcome if we come to our senses.

A recession should be a time of strengthening and regrouping for an economy. But as long as the government insists on maintaining the status quo by propping up failed institutions, we will continue to dig a bigger hole for ourselves.

March 25, 2009

#1342 Kalif

Kalif
  • Members
  • 74 posts

Posted 25 March 2009 - 16:50

znas ti dobro sta je on predvideo.
a ako nekim slucajem ne znas, onda ili nema potrebe ni da komentarises ili se informisi.


'Predvidio' je 'malo' prejako. Zaista rado citam sta daytrader pise (vrlo zanimljiv stil). Samo, to sto je on ovdje pisao od 2004 ili vec kada je ustvari prevod popularnih paperback-a kojih mozete naci na tone u lokalnim 'Borders' ili 'Barnes & Noble' knjizarama...a nesto i sa neta, 'market oracle.uk' i tako to...

Pa nije to samo Schiff, koji je u zadnje vrijeme popularan da je 'skuzio' situaciju...koliko hocete knjiga (simplified versions of difficult matter) o tom pisu i daleko prije toga...stotine autora predvidjaju kraj Am. ekonomije, neki i mnogo extremnije nego gore navedeni...

nista novo i nista posebno...

Pohvalno je sto je daytrader uzeo dosta vremena da to sazeto prepise i objasni zanimljivim stilom...

A ovaj clanak iz 60 min. .... pa vjerujem da sam daytrader vristi od smijeha...

Daytrader-u...eto te u vrhu, shoulder to shoulder with tarabich brothers...:-)

#1343 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 March 2009 - 17:33

'Predvidio' je 'malo' prejako. ...


ma naravno da je prejako. niko i ne misli da je on bilo sta predvideo niti sam izmislio. samo je zdravim razumom razdvojio informacije od dezinformacija i iluzija. uz to, ne branim ja njega - nemam nikakvog razloga. samo zelim da budem realan.

#1344 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 March 2009 - 17:50

znas ti dobro sta je on predvideo.
a ako nekim slucajem ne znas, onda ili nema potrebe ni da komentarises ili se informisi.


znam, znam, predvideo je da ekonomija nece porasti narednih 100 godina. cudo, kao sto sam rekao.

#1345 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 26 March 2009 - 00:47

Ako se dobro secam, predvideo je da ce $$$ da padne na 2:1 u odnosu na Euro ....... mozda, 2085. ............ a mozda i ranije, ko zna.........

#1346 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 26 March 2009 - 00:50

Interesantno kako ovde neki tipsoni pricajuci o drugima zapravo govore o sebi.

#1347 andjelko

andjelko
  • Members
  • 828 posts

Posted 26 March 2009 - 01:28

Nemoj da neko dira Daytradera.
Tip je za Sifera i slicne zakon. Em je rekao sta se sprema (sto bilo kome sa dva grama mozga i predstavom sta je perpetuum mobile bilo jasno), nego je za razliku od sada popularnih doomsday proroka lepo rekao kako i da se zaradi u poslednje 4-5 godine i izgleda poslusao svoj savet.
Naravno uz sjajan stil pisanja, logicki odlican tok misli i bez pretvaranja da je strucnjak za sve ekonomsko.
Kad ne zna resenje, lepo kaze da ne zna. Ne trpa religiozno-ideoloske poruka tipa "samo pustite ekomiju da sama sve resi".

Doduse ne bih ga ja za predsednika, previse je dobar :ph34r:

#1348 samuraj22

samuraj22
  • Members
  • 240 posts

Posted 26 March 2009 - 09:16

Ne mogu da vjerujem koliko se intelektualnih patuljaka skupilo da blati nekog koje bar nekoliko klasa iznad njih. Osim pubertetskih, nekritickih parola nista pametno nisam cuo od takvih.

S druge strane, Daytrader je godinama argumentovano, interesantno, inspirativno, usudio bih se reci i prosvjetiteljski nesebicno pisao o onome sto dolazi. Zao mi je samo sto nisam naletio na njegovo pisanje ranije.

Da li je sve sto je on pisao ovdje originalno? Sigurno nije. Ali me i ne zanima to. Kao sto rece dekss, iz predominantne gomile dezinformacija u odnosu na informacije, koje plasiraju oni da bi kreirali ovakve Daytrader-ove kriticare, on je izvukao sustinu i tu sustinu podijelio sa nama. A to sto je i omasio u par procjena, jaka stvar, uglavnom su se ti promasaji odnosili na vrijeme kada ce se odredjeni dogadjaji dogoditi, a ne i na same dogadjaje. Vrijeme ce pokazati kao sto je vec neke stvari pokazalo.

Edited by samuraj22, 26 March 2009 - 09:17.


#1349 tule_kac

tule_kac
  • Members
  • 201 posts

Posted 26 March 2009 - 14:16

Sada ce ga jos i optuziti sto nije 2004 "video" da ce za 5 godina crnac biti predsednik SAD-a. Ja sam prvi put saznao u kakvim je problemima SAD na ovom forumu i kada sam pre godinu dve pricao ljudima sta se MOZE desiti u svetu nisu mi verovali. Uglavnom sam ih upozoravao na to da ne kupuju skupe nekretnine jer su i kod nas cene bile prenaduvane. Ja se prvi put javljam na ovom topicu mada ga redovno citam samo zato sto se nadam da necete opet svojim prepucavanjima oterati Daytradera pa ce nam ostati strucnjaci koji ce nam pricati kako Amerika i Engleska ne mogu da udju u krizu, a kada se to desi onda zameraju coveku koji je pogodio 90% dogadjaja koji ce se desiti sto nije pogodio kurs dolara (mada mislim da ce se i to obistiniti samo je pitanje vremena).

#1350 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 27 March 2009 - 14:22

Comparing the U.S. to Russia and Argentina

I still recall the shock I felt at a meeting in Russia's dingy Ministry of Finance, where I finally realized how a handful of young oligarchs were bringing Russia's economy to ruin in the pursuit of their own selfish interests, despite the supposed brilliance of Anatoly Chubais, Russia's economic czar at the time.

In visits to Asian capitals during the region's financial crisis in the late 1990s, I often heard Asian reformers such as Singapore's Lee Kuan Yew or Japan's Eisuke Sakakibara complain about how the incestuous relationship between governments and large Asian corporate conglomerates stymied real economic change. How fortunate, I thought then, that the United States was not similarly plagued by crony capitalism! However, watching Goldman Sachs's seeming lock on high-level U.S. Treasury jobs as well as the way that Republicans and Democrats alike tiptoed around reforming Freddie Mac and Fannie Mae -- among the largest campaign contributors to Congress -- made me wonder if the differences between the United States and the Asian economies were only a matter of degree...