Jump to content


Photo
- - - - -

Chicago


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#16 sszeli

sszeli
  • Members
  • 5 posts

Posted 27 October 2007 - 17:22

Mislili smo da nema potrebe da proveramo forum jer nismo tako brzo očekivali neki odgovor na naša pitanja. Prijatno smo iznenađeni i ovom prilikom se zahvaljujemo svima na odvojenom vremenu i trudu. Svi ste nesebično vaša iskustva pretočili u odgovore na naša pitanja.

Prvi razlog zbog koga smo mislili da bi bilo dobro da za prvu priliku idemo u Chicago je zbog velike populacije ljudi sa prostora bivše Jugoslavije. Ni supruga ni ja nemamo završen fakultet a oboje imamo 35 godina i sada nam je jedini cilj da do neke 50-te godine ako je moguće napravimo nešto u životu. Iz tog razloga smo razmišljali da nemamo vremena za gubljenje i da mi nema šta da tražimo u jednom finansijskom centru kao što je New York, ili u nekom administrativnom kao Washington, nekom centru zabave kao Orlando... Da su nam najbolje šanse da pokušamo da krenemo život u nekom velikom industrijskom gradu gde bi oboje lakše našli posao. Pored onog prvog razloga naš je izbor nekako logično pao na Chicago. Netreba da podsećam da je od poštenog rada u Srbiji moguće samo praviti planove za nekoliko dana ili nedelja unapred, a da nas očekuju ozbiljne stvari kao: potomstvo, rešavanje stambenog pitanja, briga o matorcima... Iz tih razloga bićemo prinuđeni da za početak radimo bilo kakve poslove koji nam budu ponuđeni dok malo usavršimo jezik i nesteknu se uslovi da sami pronađemo nešto bolje.

Pored saveta da ako bi iznajmljivali kuću da je najbolje da to bude u nekom jevrejskom delu grada zbog sigurnosti takođe nam je skrenuta pažnja da najpre od naših ljudi očekujemo nož u leđa. U prvom postu nismo to smeli da napišemo jer smo se plašili negativnih reakcija.

Kako je Srbija takva zemlja da se situacija nikada nemenja na bolje ko god da je na vlasti tako nema ni svrhe biti u bilo kojoj političkoj partiji (osim ličnih interesa) i uopšte izlaziti na glasanje.

Koristimo priliku još samo da vas zamolimo da nas iz vašeg iskustva posavetujete da kada bi ste vi bili u našoj situaciji da započnete nov život "preko bare" koju bi ste vi državu,grad i deo grada izabrali kao najbolji izbor?

Unapred hvala svima !!!

#17 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 27 October 2007 - 20:18

Koristimo priliku još samo da vas zamolimo da nas iz vašeg iskustva posavetujete da kada bi ste vi bili u našoj situaciji da započnete nov život "preko bare" koju bi ste vi državu,grad i deo grada izabrali kao najbolji izbor?




ja sam poceo svoj zivot u americi sa prve 2 godine u Las Vegasu, ali sam bio klinac...20godisnjak, pa je bilo koliko toliko zanimljivo. Kad sam dolazio, mislio sam da tamo sem kockarnica nema kuca, zivih ljudi i slicno, ali sam se prevario...grad je 2 milionski, ako ne i 3, ima jaku "industriju", nocni zivot, fakultete...i sam zivot u njemu je ispao bas ok, koliko shvatam, da za pocetak nije los ni za posao, posto ako neko nema fakultetsko obrazovanje, lako je naci posao u casinima. Ne znam kako je sada situacija sa real estates, znam da je za kupovinu potrebna veeeelika lova, a i iznajmljivanju je sigurno skocila cena. zadnji put sam bio ove godine, ali se nisam bas rapistivao oko cena rentiranja. to uvek mozete proveriti na www.craigslist.com (sajt funkcionise kao obicni oglasi). Od Vegasa na dalje zivim u Illinoisu, i sasvim mi je super. Ko sto rekoh, to srpsko zivlje nije toliko bitno, ja sticajem okolnosti (posto jos idem na fakultet) imam par ljudi iz srbije oko mene. Da njih nema , verovatno se bas ne bi toilko cesto ni druzio sa nasima, posto kao sto tu neko rece (ne generalizujem) sve je to manje vise "cetnicka populacija"..tipa stavljanja imena CTEBO sa sve kokardama na tablice itd (samo mali primer)...a da te zajebu ...to ce da urade a da se ni ne pocesu, tako da...super mi je i ovako.
putovao sam dosta po americi, sve zavisi sta vas privlaci (ima nekih ljudi kojima je super u sred Idaha, gde nema apsolutno nicega), toplo ili hladno vreme, veliki ili mali grad, da li vam je bitno da li ste na 6 sati ili 10 sati (havaji) vremenski udaljeni od srbije...za mnoge predele ima predrasuda, za neke i puno istine...sve zavisi od vas...

#18 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 October 2007 - 22:49

Chicago definitivno nije najbolje mesto za zivot ali postoje i neke prednosti.Klima je ocajna ali meni barem vise prija od Floride ili Alabame.U tom pogledu sigurno bih izabrao Washington state ili Oregon kao mesto za zivot.U poredjenju sa CA ili NY troskovi zivota su nizi(nekretnine) dok su zarade manje vise na istom nivou.Chicago definitivno nije industrijski grad jer je industrija odavno preseljena u Meksiko i Kinu tako da vecina ljudi bez fakultetske diplome radi u usluznim delatnostima.Sto se druzenja sa zemljacima tice o tome je vec dovoljno receno.Te price o cetnickom uporistu su bajke sa raznih pacenika jer su ovde manji od makovog zrna a sve se svodi na lepljenje raznih nalepnica po branicima automobila.U globalu pametnije je da se klonis takvih osoba jer su poznati po zlobi a nema cega ni da se bojis jer je dovoljan samo poziv na 911 da se junacine razbeze.
Sto se stanova i zaposlenja tice pogledaj lokalne novine tipa Chicago tribune and Daily Herald.Scepa ti je vec spomenuo i craigslist kao dobar izvor informacija.

Edited by MAGRIPA65, 27 October 2007 - 22:50.


#19 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 28 October 2007 - 04:03

Pa pitanje je sta zelite da uradite sto se ice skole. Da li nameravate da zavrsavate fakultete ovde? Ja mislim da bi to izuzetno dobro za vas dugorocno. U tom smislu bi bilo dobro da pazljivo analizirate skole i skolarine za instate i out of state studente i koliko je potrebno da se stekne in state status.
Sto se tice 'nasih' generalno bi te savetovao da budes veoma obazriv. Ja recimo ne znam ni jednog coveka kom je pomogao neko 'nas' a znam mnogo ljudi kojima su pomogli neki sasvim drugi ljudi.

Supruga i ja zivimo u Orlandu i sledece godine se selimo odavde. Ovde se relativno lako nalazi posao ako vam je to glavni cilj...

#20 Spijun

Spijun
  • Members
  • 148 posts

Posted 28 October 2007 - 04:09

Koristimo priliku još samo da vas zamolimo da nas iz vašeg iskustva posavetujete da kada bi ste vi bili u našoj situaciji da započnete nov život "preko bare" koju bi ste vi državu,grad i deo grada izabrali kao najbolji izbor?

Unapred hvala svima !!!


Sve zavisi od tebe, ono sto sam ja naucio ovde je da je svacije iskustvo drugacije i nema obrasca po kome mozes da se orijentises. Odluka je na tebi, sve zavisi sta hoces i veoma bitna stvar je znanje engleskog za iole pristojan posao. Brze kinte nema i nije sve glitz and glamour. Ja sam recimo poceo da radim u hotelu na odrzavanju soba, a zavrsio u bankarstvu. Dobra stvar je to sto su mogucnosti ogromne, ali moras da budes uporan i istrajan. To je jedini recepat. I jos jedna stvar, prvi deo Magripinog potpisa je velika istina.
Zelim vam puno srece, to sto radite je ogroman korak u svakom smislu.

#21 djalminha

djalminha
  • Members
  • 342 posts

Posted 29 October 2007 - 02:06

Supruga i ja zivimo u Orlandu i sledece godine se selimo odavde. Ovde se relativno lako nalazi posao ako vam je to glavni cilj...


Supruga i ja smo u blizini(Tampa Bay), ali takodje razmisljamo o odlasku negde severno pa i u Chicago.
Ne znam da li je to dobra ideja, ali pocela je da nas smara ova mocvara .

#22 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 29 October 2007 - 07:50

Supruga i ja smo u blizini(Tampa Bay), ali takodje razmisljamo o odlasku negde severno pa i u Chicago.
Ne znam da li je to dobra ideja, ali pocela je da nas smara ova mocvara .




i ovde ce vas smori zima...salim se, jeste da je zmi hebeno ladno, ali leta, prolece/jeseni su super i cikago je leti do j...a....opet sve zavisi od vas ja ovo ne bih menjao....

#23 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 30 October 2007 - 02:15

Supruga i ja smo u blizini(Tampa Bay), ali takodje razmisljamo o odlasku negde severno pa i u Chicago.
Ne znam da li je to dobra ideja, ali pocela je da nas smara ova mocvara .


Tebi nema sta da objasnjavam, sve znas/znate i sami :rolleyes:
Nama je dosta Orlanda iz vise razloga tako da smo mi odluku doneli samo cekamo neke stvari da se dogode i U-haul here I come :)
Nista, idemo mi da se smestimo pa dodjite da nas posetite :huh:

#24 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 02 November 2007 - 17:33

ja sam ziveo 8 godina u cikagu, sad zivim u njujorku.
osim toga ziveo sam u alabami i kentaktiju, i radio na floridi i u oklahomi...
i video sam skoro sve vece gradove u americi...
i kao takav autoritet :huh: mogu da kazem sledece:

pametno ste odabrali cikago.
iz dobrih razloga.

po meni, morate ici u veliki grad, jer s obzirom da nemate struku...
u velikom gradu cete najlakse uspeti nesto da izmuvate, da se snadjete i da dodjete do
nekakvih poslova i para

realno gledano, u americi postoje samo dva velika grada: cikago i njujork.
(los andjeles nije grad, a boston i san francisko nisu veliki)

njujork je veoma skup... i ume da bude veoma stresan, grub i prljav.
njujork bih preporucio ili veoma mladima ili veoma 'dobro opremljenima' (bilo novcem, bilo strukom,
bilo talentnom, bilo vezama).

cikago je sto bi se reklo - taman.
veliki, urban, sa puno prilika da se nesto uradi... i pri tom otvoren, prijatan, cist, uredan, funkcionalan...

e sad... gde u cikagu.
zna se gde - north side, blizu jezera.

odnosno.. sledeci krajevi: lakeview, lincoln park, wrigleyville, andersonville, uptown, lincoln square
takodje... malo zapadnije: wicker park, bucktown, ukranian village, greek town i little italy

ne slusajte ovog sto vam predlaze 'jevrejska' predgradja.
to su selendre u kojima se nista ne desava, moracete oboje da vozite kola
samo da bi kupili lebac... i necet imati sansu da se snadjete i upoznate ljude
kao sto bi ste imali da zivite u urbanom centru kao sto je cikago.

mislim.. ako ste u fazonu 'predgradskog' zivota, bolje idite u kaliforniju ili na floridu...
cemu zivot PORED cikaga? :rolleyes:

i ne bojte se kriminala... cikago je sasvim bezbedan grad, ako se ne racunaju
crnacka geta na south side i west side i sta ti ja znam.

najblje vam je lakeview, lincoln park ili andersonville...
veoma lepi krajevi gde svega ima.... a uopste nije skuplje nego ostatak grada.. mozda samo malo.

mnogo skuplji krajevi su gold coast i old twon, ali to vam ne treba.
i pored sve skupoce, tamo nema bog zna sta zanimljivo, osim ako niste u fazonu
da gledate ferarije i bunde

sto se tice nasih: izbegavajte nase koje se druze iskljucivo s nasima.
nase ljude 'svetskog tipa', kojih ipak ima, ne izbegavajte. ja sam mnogim novima u cikagu pomogao....
i da nadju poslove, i da odsednu kod mene.. i sta ti ja znam... i znam da ih ima jos koji
hoce da pomognu kako treba.. a ne da se samo prave patemtni i da te iskoriste.... kakvih je nazalost vecina...
ali kazem.... nije sve kukolj.. ima i zita.

ali izbegavajte 'nasa mesta' i sav taj fazon... otice vam vreme i novac na gluposti.
gledajte da se prvo integrisete u cikago i ameriku (da ne bude da ste dzaba dolazili)
pa tek onda tu i tamo da navratite eventualno jednom mesceno na burek ili sarmu.

eto.. sta ja znam.... srecno :)

Edited by kobac, 02 November 2007 - 17:35.


#25 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 03 November 2007 - 09:03

ko ce koga ako nece svoj svoga (da za....
ozbiljno, kako vi mislite da sa ljudi zaposle bez "nekog svog" sa srednjom skolom, pitanje kakvim iskustvom i poznavanjem engleskog? znaci, ja uzmem aplikaciju sa posla, dam coveku da popuni, a u rubrici ko ga preporucuje stavi moje ime - i to je najmanje sto "neko nas" moze da ucini za nepoznatog; u rubrici: da li mozete da putujete, ako ne vozite, sta da upisete? zato je vozacki id prioritet;
za iznajmljivanje stana/kuce, najcesce na godinu dana potreban je garant, cosigner, a placa se prva i poslednja renta, negde je ukljuceno grejanje, i sta ti ja znam ... nema niceg loseg gravitirati ka "nasima", cak stanovati u istoj zgradi, pa makar zbog casice razgovora, a da ne govorim o milion drugih razloga, od bebisitinga ili pozajmljivanja raznih sitnica, do petljanja oko kola; pitanje je samo slobodnog vremena; evo bas danas mi se komsija "nas" ponudio, da ako mi crkne auto (americki krs), on me pokupi, samo treba da ga okrenem na mob.;

pare? ne vidim da imate vec "nekog svog", tako da se nadam da imate 10-tak `iljadarki, jer vam bukvalno sve treba, pocev od "americkog krsa" do ...nalazenje posla takodje moze potrajati par meseci, pranje sudova sigurno krace,ccc (izvinjavam se na surovoj realnosti, ali tako je otprilike); ozbiljno, novac stavite u banku, uzmete debitnu karticu sa malo cekova, pa navalite !
u poredjenju sa srbijom platni cekovi su redovni, negde nedeljni, a negde dvonedeljni, u svakom slucaju direct deposit (firma uplacuje na vas racun) je bolje resenje, jer, prakticno, banku ne morate da posecujete, a stanje proveravate preko neta; u prva 3 meseca zaposlenja najverovatnije necete imati zdravstveno osiguranje, a posle je dovoljno da ga jedan supruznik ima, pa da uplacuje i za svog bracnog druga (odabere se ili uzme vec neki ponudjeni zdravstveni plan u firmi)

vidim, savetuju se lokacije u cikagu, pa evo, malo da pretrazujes, cisto da shvatis o kojim razdaljinama se radi, a link ce ti generalno trebati <a href="http://www.mapquest.com/" target="_blank">http://www.mapquest.com/</a> znaci, ako ne budes imao par stotina + $ za navigaciju u kolima, gledaj da stampas direkciju gde god da krenes, mada zna da bude uzbudljivo i ako zalutas, a nisi u cajtnotu;)

cleveland, iz koga se javljam, takodje ima dosta "nasih ljudi", daleko je manji grad od chicaga, ali jeftininiji za stanovanje (dvosoban, po nama trosoban, u solidnoj arei, gde ima dosta "nasih", obojenih skoro i da nema, a kvartovi u kojima su oni veliki % su direktno proporcionalni stopi kriminala generalno) - $600

Edited by vowel, 03 November 2007 - 09:57.


#26 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 November 2007 - 15:52

samo da napomenem:

u cikagu kola nisu neophodna.
bolje je ako ih imas, ali nisu neophodna.

ja sam ziveo 5 godina u gradu bez kola.
ne zato sto nisam imao para za ista, nego zato sto nisam hteo
da se smaram bez velike potrebe. kupio sam kola tek
kad sam prihvatio posao van grada pa sam morao da vozim do posla.

mali broj ljudi koje znam tamo ima kola.
uglavnom oni koji zive u malo udaljenijim krajevima grada
(a ne u onima koje sam naveo).

to je ustvari jedan od razloga zasto je cikago tako dobar izbor:
uz njujork, to je je jedini grad gde se bez kola moze.

Edited by kobac, 03 November 2007 - 15:57.


#27 djalminha

djalminha
  • Members
  • 342 posts

Posted 03 November 2007 - 16:28

@ kobac ili scepa:

Moze li malo o Chicagu kroz cifre da bi mogao da uporedim neke stvari?

Npr kolike su kirije za jednosobne stanove, kolike su neke pocetne satnice za neki (bilo kakav) posao sa srednjom skolom?

Mislim da je dobra stvar to sto je kobac naveo za automobile jer npr ovde sam morao da kupim 2, jedan za sebe jedan za suprugu i bukvalno ako ti auto rikne ne mozes ni na posao...E da..postoji problem sa parkiranjem?

@vowel:
Potpuno se slazem sa svime sto si rekao vezano za pomoc od strane nasih ljudi, takav je bio i moj slucaj.
Nije valjda da ce im trebati par meseci da nadju posao? Ovde npr ko god da dodje posao nalazi za maximum 2 nedelje.

Jos jedno pitanje za tebe:Nije li Cleveland malo depresivan, bar ono sto sam gledao na tv-u, kazu da taj grad umire?

Edited by djalminha, 03 November 2007 - 16:36.


#28 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 November 2007 - 16:47

@ kobac ili scepa:

Moze li malo o Chicagu kroz cifre da bi mogao da uporedim neke stvari?

Npr kolike su kirije za jednosobne stanove, kolike su neke pocetne satnice za neki (bilo kakav) posao sa srednjom skolom?

Mislim da je dobra stvar to sto je kobac naveo za automobile jer npr ovde sam morao da kupim 2, jedan za sebe jedan za suprugu i bukvalno ako ti auto rikne ne mozes ni na posao...

@vowel:
Potpuno se slazem sa svime sto si rekao vezano za pomoc od strane nasih ljudi, takav je bio i moj slucaj.
Nije valjda da ce im trebati par meseci da nadju posao? Ovde npr ko god da dodje posao nalazi za maximum 2 nedelje.

Jos jedno pitanje za tebe:Nije li Cleveland malo depresivan, bar ono sto sam gledao na tv-u, kazu da taj grad umire?


ja sam otsao pre vise od godinu dana, tako da racunaj da su cifre cena (a i zarada) sada verovatno malo vise:

u krajevima grada koje sam naveo, mislim da za jednosoban stan treba negde oko 700-800 dolara mesecno.
ako vas nije vise od dvoje, studio (po ceni od oko 600) moze da bude opcija za pocetak. imaj u vidu da gradski zivot
podrazumeva skuceniji prostor. cim je vise prostora za ljude i izmedju ljudi, odmah trebaju kola.

za pocetne satnice ne znam bas... ali rekao bih da je 8-9 dolara tu negde...
mislim da je reci da treba dva meseca da se nadje posao preterano.
postoje razlozi zasto je cikago bolji od klivlenda: ima vise posla.

ali... nikako ne doci sada... pred praznike, jer sve usporava i staje... i nikako u najgoru zimu.
ja bih sacekao april.

Edited by kobac, 03 November 2007 - 16:49.


#29 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 03 November 2007 - 21:30

malo je verovatno da ce im se namestiti oboma distanca posao-kuca na 5 min. pesice, pa cak i da je tako vozacki id je IMPERATIV, jer ma koliko neko uskladio blizinu posla, prodavnica, ide zima sa debelim minusom; polovan auto, ispod 100k, bilo americki krs za oko 2k, bilo japanski kvalitetniji, citaj: do duplo skuplji; moj vam je savet da prvi auto iskesirate, a drugi uzimate na kredit;
vrlo je verovatno da ce bar jedno u kratkom periodu PROMENITI posao; moja supruga vec trazi treci u struci, a bez vozackog (isla autobusom, vozio je kolega, trenutno pokusava da se ubaci na manje od 1 milju od stana, ali sa vozackim ID-em je nezavisna, izbor i mogucnosti su daleko vece; isto vazi i za mene - ni ovoliko ne bih radio u industriji da ne moram das se uskladjujem - druga smena, cuvanje deteta)
dakle, sa pocetnih 8-9$/h, isto je i u cleveland-u, potrebne se dve plate, 300$ nedeljno je nedovoljno koliko ja primam bez prekovremenog, mada ko je spreman da pokriva krovove npr., moze da zaradi dosta vise.

Nije valjda da ce im trebati par meseci da nadju posao? Ovde npr ko god da dodje posao nalazi za maximum 2 nedelje.

Jos jedno pitanje za tebe:Nije li Cleveland malo depresivan, bar ono sto sam gledao na tv-u, kazu da taj grad umire?

2 nedelje nam je samo trebalo dok nam nije stigao ssn, ako se dobro secam, a nisam siguran da i vozacki mogu da odrade u istom danu, jer sam isti, posle polozenih testova, morao da zakazujem (savet je da vide na netu, i vec sad pocnu da uce testove); potom sam mogao da budem primljen u magacinu da ocitavam robu za 8 ili 9$, isto po preporuci cak dvoje nasih ljudi, ali sam odbio jer mi je potom uletela druga smena za 9.5$, gde uz nesto prekovremenog, 10 sati nedeljno preko 40, izlazim na oko 400$nedeljno; supruga je radila za 12.5$, pa 13$, pa je ucenila za 15$, trentno je "izmedju poslova":rolleyes:

cleveland, hm, ne bas kao detroit, ali da, zato i jeste jeftin

Edited by vowel, 03 November 2007 - 22:11.


#30 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 November 2007 - 23:23

malo je verovatno da ce im se namestiti oboma distanca posao-kuca na 5 min. pesice, pa cak i da je tako vozacki id je IMPERATIV, jer ma koliko neko uskladio blizinu posla, prodavnica, ide zima sa debelim minusom; polovan auto


ne treba im auto, i ne moraju da idu peske.

ima javni prevoz: metro, autobusi.. i funkcionise odlicno.
platis 75 dolara mesecnu kartu, i miran si.

i aman covece.. prestani da pricas napamet o gradu koji ne poznajes.