Jump to content


Photo
- - - - -

Vinetu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#1 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 22 October 2007 - 13:47

VINETU - Inserti iz filmova, snimanih u ex-YU

Boris Dvornik, Bata Zivojinovic, jos poneki ex-yu glumac i gomila svaba love Indijance po Velebitu, Dinari, Plitvicama, film koji je nekoc bio jako popularan, je opet (bar u CRO) pobudio interesovanja, jer je u "djiru" filmski turizam, bogate svabe dolaze u obilazak lokacija gdje se snimao film, pravi se "pravo" indijansko selo (o tome pise vise na onom gore linku), prica se o snimanju djecjeg Vinetua...
Meni se film kad sam ga gledao kao mali nije svidjao, cim Indijanci i Kauboji pocnu pricat na njemackom - to nije to, mada sad mi izgleda simpaticno gledat ove inserte i kako se Indijanci jasu po Velebitu, Kornatima...

Edited by Ephraim Kishon, 22 October 2007 - 13:47.


#2 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 22 October 2007 - 13:50

Eh da, evo i price o Srbinu koji se proslavio u filmovima o Vinetuu

Srbin koji je proslavio Vinetua

Glumac Gojko Mitić već decenijama predstavlja jednu od najvećih zvezda nemačke kinematografije. Ovaj neobični Srbin rodom iz Leskovca, glumeći mahom Indijance u preko 40 nemačkih vestern filmova, brojnim televizijskim serijama, pa i u pozorištu, postigao je neverovatan uspeh. Pre dve godine berlinska televizija uvrstila ga je na listu 300 ličnosti koje su obeležile nemačku istoriju, rame uz rame sa Bahom, Betovenom, Geteom, Hegelom, Kantom, Ajnštajnom, Heseom, Manom, braćom Grim, Engelsom, Hajdegerom, Marksom, Ničeom, Frojdom, kao i savremenicima Borisom Bekerom, Štefi Graf, Klaudijom Šifer, Mihaelom Šumaherom...

- Čast mi je što sam se našao u društvu nemačkih velikana, ali to je zasluga nekih obožavalaca. Bilo bi prepotentno da se poredim sa Betovenom ili Geteom. Jednostavno, dobio sam nemačku putnu ispravu 2000. godine, jer sa našim pasošem nikud nisam mogao bez vize, ali moje mesto rođenja i moji koreni ostaju. Došao sam u Berlin kao nepoznati glumac sa istoka, ali, eto, i meni se posrećilo. Mislim da je jako važno, bilo koliki uspeh da se postigne, da čovek ostane skroman i na tepihu - kaže Gojko Mitić.
...

https://www.b92.net/...p;nav_id=196239


Edited by Ephraim Kishon, 22 October 2007 - 13:50.


#3 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 22 October 2007 - 15:05

...kako da se ne sećam, to je bio obavezni deo odrastanja u to doba (u mom slučaju kasne sedamdesete) ...škola vodi na organizovane projekcije, gubi se nastava, što je najbolje, nisu nas mnogo terali da gledamo partizanske filmove, više tarzan, pa gorepomenuti serijal, pipi duga čarapa i slični...

#4 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 October 2007 - 11:39

eh, da ne pominjem da je vinetu bio jedan od retkih likova iz literature koje sam vizuelizovala baš onako kako je predstavljen na platnu. :rolleyes:

#5 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 November 2007 - 14:29

eh, da ne pominjem da je vinetu bio jedan od retkih likova iz literature koje sam vizuelizovala baš onako kako je predstavljen na platnu. :rolleyes:


Ja sam imala ozbiljnih ljubavnih problema i nedoumica kako da pronadjem Vinetua.

A razocarenje je bilo potpuno kad sam ukapirala da glumac Pjer Bris nema dugu kosu, vec da je ono perika.

#6 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 03 November 2007 - 16:53

Kad posle to covek cita kao odrastao i shvati koliki je to predrasuda.Crvenokosci(su cast izuzecima,Vinetua naravno)obicno zlikovci,dok su dobri ljudi obicno traperi,gle slucaja nemackog porekla,visoki,plavi,bradati,sto bi CG-ci rekli krshni.

I sve to napisano od coveka koji nije imao veze sa zivotom na D.Zapadu.

#7 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 04 April 2008 - 12:36

Kad posle to covek cita kao odrastao i shvati koliki je to predrasuda. Crvenokosci (su cast izuzecima,Vinetua naravno) obicno zlikovci, dok su dobri ljudi obicno traperi,gle slucaja nemackog porekla,visoki,plavi,bradati,sto bi CG-ci rekli krshni.

I sve to napisano od coveka koji nije imao veze sa zivotom na D.Zapadu.

Ja se bas ne sjecam takvog opisa Indijanaca od strane Maya, doduse davno je to bilo kad sam citao Vinetua, pa sam te dijelove mozda i zaboravio...

#8 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 09 March 2009 - 00:28

http://vinovo.magnif...dian-Village-in
Turisticka atrakcija na mjestima gdje je snimljen Vinetu

#9 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 09 March 2009 - 05:27

Ja se bas ne sjecam takvog opisa Indijanaca od strane Maya, doduse davno je to bilo kad sam citao Vinetua, pa sam te dijelove mozda i zaboravio...


U pravu si, jesu Old Fajerhend i Old Šeterhend bili bradati i kršni ali indijanci nisu bili zlikovci.

Edit:
Mada kad razmislim malo, čini mi se da Fajerhend ipak nije imao bradu ali da je bio kršniji od Šeterhenda.

Edited by joakimvitriol, 09 March 2009 - 08:39.


#10 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 19:21

Kad posle to covek cita kao odrastao i shvati koliki je to predrasuda.Crvenokosci(su cast izuzecima,Vinetua naravno)obicno zlikovci,dok su dobri ljudi obicno traperi,gle slucaja nemackog porekla,visoki,plavi,bradati,sto bi CG-ci rekli krshni.

I sve to napisano od coveka koji nije imao veze sa zivotom na D.Zapadu.


Uh, ne znam kako mi je ovo promaklo. Upravo zbog Maya, tj. njegovih knjiga kao i filmskog serijala, nikad kao klinka nisam navijala za kauboje. Ne znam otkud ti ideja da je imao predrasuda. A i to sto nikad nije bio u Americi, je apsolutno nebitno, osobito ako se uzme u obzir da su upravo Ameri snimili najvise filmova gdje su Indijanci prikazani kao niza vrsta.

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 March 2009 - 19:29

Uh, ne znam kako mi je ovo promaklo. Upravo zbog Maya, tj. njegovih knjiga kao i filmskog serijala, nikad kao klinka nisam navijala za kauboje. Ne znam otkud ti ideja da je imao predrasuda. A i to sto nikad nije bio u Americi, je apsolutno nebitno, osobito ako se uzme u obzir da su upravo Ameri snimili najvise filmova gdje su Indijanci prikazani kao niza vrsta.

idi bre, Zizo, pa to je opshte poznata chinjenica. a to "predrasuda" je preblaga rech.

#12 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 20:15

idi bre, Zizo, pa to je opshte poznata chinjenica. a to "predrasuda" je preblaga rech.


Sto? Da je May Indijance prikazivao negativno? Ma ti se zajebavas?

#13 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 13 March 2009 - 20:21

Nateraćete me da na tavanu potražim knjige, više ni u šta nisam siguran. Bio sam uveren da je Old Šeterhend bradat a eno u insertima iz filma sveže obrijan.

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 March 2009 - 20:31

Sto? Da je May Indijance prikazivao negativno? Ma ti se zajebavas?

eh da je u pitanju samo prikaz Indijanaca...

Nateraćete me da na tavanu potražim knjige, više ni u šta nisam siguran. Bio sam uveren da je Old Šeterhend bradat a eno u insertima iz filma sveže obrijan.

ja sam i OF i OSh zamishljala kao shto zamishljam i revolverasha Rolanda iz Mrachne Kule; kao preterane tipove :ph34r:

#15 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 20:58

eh da je u pitanju samo prikaz Indijanaca...


Njegov prikaz Indijanaca je svakako daleko realniji od bilo kojeg Fordovog westerna. Zamjerati mu mogu jedino picajzlirani realisti koji misle da se bukvalno moram utopiti u rijeci da bih eventualno imala pravo pisati o tome, a sto je notorna glupost.