Jump to content


Photo
- - - - -

Investicioni fondovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
61 replies to this topic

#31 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 03 November 2007 - 14:57

biće bolje koliko već od ponedeljka = pao dogovor oko izbora. :rolleyes:
imamo još 2 (mala) stepenika pa da visoko poletimo (Kosovo i Mladić) :huh:

#32 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 03 November 2007 - 15:17

biće bolje koliko već od ponedeljka = pao dogovor oko izbora. :rolleyes:
imamo još 2 (mala) stepenika pa da visoko poletimo (Kosovo i Mladić) :huh:


Uvek se iskreno obradujem optimizmu kod ljudi, nadam se da će biti tako, mada je otvoreno pitanje Kosova veeeelika prepreka.

#33 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 03 November 2007 - 17:02

optimizam ima pokriće: osim ovog dogovora oko izbora, ako je tačno ovo što piše Blic oko Parafiranja, ima stranci da podivljaju (mada već sada imaju udeo od 60 do 70% u kupovini na Berzi).
Sve Istočno Evropske zemlje su počele dramatično da napreduju od momenta njihovog Parafiranja.

#34 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 03 November 2007 - 17:54

optimizam ima pokriće: osim ovog dogovora oko izbora, ako je tačno ovo što piše Blic oko Parafiranja, ima stranci da podivljaju (mada već sada imaju udeo od 60 do 70% u kupovini na Berzi).
Sve Istočno Evropske zemlje su počele dramatično da napreduju od momenta njihovog Parafiranja.

Iz tvojih usta u Božije uši :rolleyes:

#35 kengur36

kengur36
  • Members
  • 10 posts

Posted 12 November 2007 - 12:19

hteo bih da ulozim u investicioni fond,ali sam prilicno neupucen,sta je potrebno od papirologije da se uradi,koja je uopste procedura i u kom fondu je najmanji rizik da ulozim svojih 500 eura ,koliko imam(ja sam ipak samo brucos) :rolleyes:
i jos jedno pitanje ,znam da to ne moze niko da mi predvidi ali koliko zarade mogu okvirno da ocekujem za na pr tri meseca na ulozenih 500 e

#36 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 12 November 2007 - 15:04

hteo bih da ulozim u investicioni fond,ali sam prilicno neupucen,sta je potrebno od papirologije da se uradi,koja je uopste procedura i u kom fondu je najmanji rizik da ulozim svojih 500 eura ,koliko imam(ja sam ipak samo brucos) :rolleyes:
i jos jedno pitanje ,znam da to ne moze niko da mi predvidi ali koliko zarade mogu okvirno da ocekujem za na pr tri meseca na ulozenih 500 e


Za svaku pohvalu je to što razmišljaš o investiranju, pogotovo što si student, pa verovatno i nemaš neki stabilan izvor prihoda. Bravo. :huh:

Moje iskustvo je vezano isključivo za delta investments, za ostale ne znam.
Kada sam ja hteo da pristupim fondu, otišao sam u Univerzal banku ( to je banka koja isplaćuje studentske kredite),oni su ovlašćeni predstavnik Delta Investmentsa, tamo su mi sve objasnili, potpisao sam pristupnicu, a uplate vršim preko Unicredit banke (bivša HVB) jer je tamo provizija najmanja (20din na bilo koji iznos uplate).
Gde je najmanji rizik teško je predvideti, u suštini svi investicioni fondovi mnogo zavise od kretanja na berzi, a ona opet od celokupne političke situacije vezane pre svega za Kosovo, kada se reši to pitanje mislim da će kompletno tržište da raste, pa shodno tome i investicioni fondovi.
3 meseca je malo ako želiš da investiraš, moraš da paltiš ulaznu proviziju, izlaznu proviziju, porez na kapitalnu dobit, tako da ti je pametnije da se strpiš što duže možeš i da gledaš na investicioni fond kao na vid dugoročne investicije.
Nezahvalno je prognozirati koliko može da naraste (ili da se smanji vrednost IJ), ali možeš pogledati kako su se kretale vrednosti IJ u proteklih nekoliko meseci, mada situacija i nije bila sjajna još od maja.

Edited by samonapred, 12 November 2007 - 15:04.


#37 Moskri

Moskri
  • Members
  • 39 posts

Posted 12 November 2007 - 16:53

hteo bih da ulozim u investicioni fond,ali sam prilicno neupucen,sta je potrebno od papirologije da se uradi,koja je uopste procedura i u kom fondu je najmanji rizik da ulozim svojih 500 eura ,koliko imam(ja sam ipak samo brucos) :rolleyes:
i jos jedno pitanje ,znam da to ne moze niko da mi predvidi ali koliko zarade mogu okvirno da ocekujem za na pr tri meseca na ulozenih 500 e


Pogledaj sledece sajtove investicionih fondova kod nas i bice ti malo jasnije. Pogledaj kako se krece investiciona jedinica i imas sva odgovore na pitanja koja te mogu zanimati.
www.raiffeiseninvest.co.yu
www.focusinvest.biz
www.deltainvestments.co.yu
www.fimainvest.com
Srecno :huh:

#38 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 12 November 2007 - 17:35

Ovo je već previše! Najbolje bi bilo da se portfolio menadžeri tri padajuća fonda povuku, a da fondovi kupe IJ Focusa pa da i ovim padajućim fondovima konačno krene. Dakle, svi beleže pad a Focus rast od 0.72% u odnosu na petak. Kao da ne investiraju na istim tržištima

#39 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 12 November 2007 - 21:23

Ovo je već previše! Najbolje bi bilo da se portfolio menadžeri tri padajuća fonda povuku, a da fondovi kupe IJ Focusa pa da i ovim padajućim fondovima konačno krene. Dakle, svi beleže pad a Focus rast od 0.72% u odnosu na petak. Kao da ne investiraju na istim tržištima


Ne mozes da sudis o investicionom fondu na osnovu par dana/nedelja. Niko ne garantuje da ce svaki fond non stop da raste, pa da ljudi izaberu onaj koji ima najpozitivniji procenat i na osnovu toga investiraju novac. Lako moze da se dogodi da IJ Focus krene da opada, da investitori zatraze nazad novac i da se fond ugasi.
Mada rast od preko 10 posto u roku od par meseci je zaista neverovatno, nazalost nije i odrzivo. Najuspesniji investicioni fond, T. Rowe Price u Americi imao je povratak na inveticije od oko 20 % godisnje u zadnjih 15 godina.

#40 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 12 November 2007 - 21:54

Ne radi se o uspešnosti fonda na period par dana/nedelja, već o uspešnosti portfolio menadžera da u situaciji kada indexi berze beleže značajan pad, jedan fond stagnira ili blago pada dok je kod ostalih pad drastičan. Kad berza počne da pokazuje znake oporavka, opet ovaj fond raste značajno, verovatno zahvaljujući uspešno odabranim hartijama. Dakle, moguće je i na belexu, sada, u ovom periodu, ostvariti značajan rast. Ostali fondovi nisu imali tu sreću. Zato predlažem tim fondovima da jednostavno investiraju u - fond koji nadprosečno raste, ako već oni sami nemaju ideje gde bi tebalo uložiti onolike novce.

Edited by Spirit, 12 November 2007 - 21:56.


#41 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 13 November 2007 - 13:46

Ne radi se o uspešnosti fonda na period par dana/nedelja, već o uspešnosti portfolio menadžera da u situaciji kada indexi berze beleže značajan pad, jedan fond stagnira ili blago pada dok je kod ostalih pad drastičan. Kad berza počne da pokazuje znake oporavka, opet ovaj fond raste značajno, verovatno zahvaljujući uspešno odabranim hartijama. Dakle, moguće je i na belexu, sada, u ovom periodu, ostvariti značajan rast. Ostali fondovi nisu imali tu sreću. Zato predlažem tim fondovima da jednostavno investiraju u - fond koji nadprosečno raste, ako već oni sami nemaju ideje gde bi tebalo uložiti onolike novce.


http://en.wikipedia....i/Fund_of_funds
Postoje takvi fondovi, samo se generalno na njih gleda jako lose. Ne moraju fondovi da ulazu u jedni druge, dovoljno je da vide koje pozicije drze najbolji i "prepisu" te hartije, samo da bi bio najuspesniji moras da znas i kada da se otarasis odredjene hartije. IJ Focus "za sada" ima fantasticne rezultate, i ukoliko ovako nastave verovatno ce privuci najvise investitora i na taj nacin oslabiti konkurenciju.

#42 kengur36

kengur36
  • Members
  • 10 posts

Posted 18 November 2007 - 06:02

Za svaku pohvalu je to što razmišljaš o investiranju, pogotovo što si student, pa verovatno i nemaš neki stabilan izvor prihoda. Bravo. :rolleyes:

Moje iskustvo je vezano isključivo za delta investments, za ostale ne znam.
Kada sam ja hteo da pristupim fondu, otišao sam u Univerzal banku ( to je banka koja isplaćuje studentske kredite),oni su ovlašćeni predstavnik Delta Investmentsa, tamo su mi sve objasnili, potpisao sam pristupnicu, a uplate vršim preko Unicredit banke (bivša HVB) jer je tamo provizija najmanja (20din na bilo koji iznos uplate).
Gde je najmanji rizik teško je predvideti, u suštini svi investicioni fondovi mnogo zavise od kretanja na berzi, a ona opet od celokupne političke situacije vezane pre svega za Kosovo, kada se reši to pitanje mislim da će kompletno tržište da raste, pa shodno tome i investicioni fondovi.
3 meseca je malo ako želiš da investiraš, moraš da paltiš ulaznu proviziju, izlaznu proviziju, porez na kapitalnu dobit, tako da ti je pametnije da se strpiš što duže možeš i da gledaš na investicioni fond kao na vid dugoročne investicije.
Nezahvalno je prognozirati koliko može da naraste (ili da se smanji vrednost IJ), ali možeš pogledati kako su se kretale vrednosti IJ u proteklih nekoliko meseci, mada situacija i nije bila sjajna još od maja.

pa jel mi bolje onda da sacekam da prodje cela situacija sa Kosmetom ili ne,jel mogu da se dogode velika pomeranja na investicionim fondovima,tj berzi ako se zakomplikuje situacija sa Kosmetom?

Edited by kengur36, 18 November 2007 - 06:04.


#43 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 18 November 2007 - 08:44

pa jel mi bolje onda da sacekam da prodje cela situacija sa Kosmetom ili ne,jel mogu da se dogode velika pomeranja na investicionim fondovima,tj berzi ako se zakomplikuje situacija sa Kosmetom?


Možda i jeste bolje, ali i to je teško prognozirati. Najbolje ti je da uletiš u inv.fond kada su IJ jevtine, a ako bude nekih potresa oko Kosova možda cena bude opala, mada berza pada mnogo brže i drastičnije od fondova, koji su relativno stabilni. Rizik je svakako na tebi, nadam se da će još neko izneti svoje mišljenje, pa da se lakše odlučiš kako i šta da radiš.
Ali, ako se odlučiš da uđeš u inv. fond, nemoj da te obeshrabri svaki pad vrednosti ili poremećaj na tržištu, misli dugoročno :rolleyes:

#44 Helmut Dukadam

Helmut Dukadam
  • Banned
  • 288 posts

Posted 18 November 2007 - 20:36

www.raiffeiseninvest.co.yu



ovaj link ne radi....

#45 Hemija je kul

Hemija je kul
  • Members
  • 3 posts

Posted 21 November 2007 - 14:00

Pametno, moram da priznam. Znam o cemu pricam i samo tako nastavi. Ukoliko ti trebaju neki saveti, samo reci, nikakav problem.
:rolleyes:

Edited by Hemija je kul, 21 November 2007 - 14:16.