Jump to content


Photo
- - - - -

Investicioni fondovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
61 replies to this topic

#1 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 10:55

Zbog određenih tehničkih problema ne mogu da pinujem topic o investicionim fondovima iz arhive, ali to nije razlog da se o toj temi ne piše, baš iz tog razloga pokrećem ovaj topic.

Pre dva meseca sam pitao forumaše za procenu vrednosti IJ u Delti do kraja godine, moja procena je bila 1500-1600 RSD, možda sam bio preterano optimističan, ali berza nikako da dođe sebi.
Ipak se nadam da će dostići 1500 ali sam sve manje uveren u to... nadam se da će sledeće godine biti boom. Šta vi mislite i kako ocenjujete dosadašnji rad investicionih fondova, koja su očekivanja u budućnosti?

#2 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 20 October 2007 - 11:20

Kao što sam i onda rekao, ide kraj godine pa će se valjda svi potruditi da budu što bolji B) biće oko 1500 gde ćeš više ko je uleteo na početku ima 50 posto za manje od godinu dana a ništa ne radiš ko onaj na početnoj strani deltinog sajta, prekrstiš noge, ruke na potiljak i blejiš.
Berza je veća zarada ali zahteva znanje, vreme tako da sam ja sasvim zadovoljan fondom i žao mi je što nisam imao više da uložim. U budućnosti će biti kako bude i u državi ali da će biti ovoliki prinosi ne verujem.

#3 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 11:44

Iz istog razloga ni ja nisam na berzi. Ušao sam u deltu sa programiranom uplatom i plaćam mesečno, ništa spektakularno, skromno, studentski,ali imam par hiljada evra pa se nadam da će biti rasta.

Imam jedno pitanje za dobronamerne ljude da me posavetuju. Hteo bih da uletim u neki projekat (organizacija neke žurke malo većeg formata) i potrebne su mi para, međutim ne bih hteo da ih vadim iz fonda pošto sam na programiranoj uplati, plaća se izlazna provizija, porez, a za mesec dana ili malo više bi svakako vratio te pare u fond pa bi ponovo plaćao i ulaznu proviziju. Dakle, moje pitanje je da li mogu da dobijem kredit u banci sa zalogom mog kapitala u inv. fondu, na koliki procenat od mog kapitala bi mi odobrili kredit, i da li mi uopšte savetujete da uđem u takvu kombinaciju???
Unapred hvala na savetima i informacijama.

#4 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 20 October 2007 - 14:12

Znači tebi treba šema *ću ga obrnem pa ću ga vrnem*? Ako vraćaš za mesec dana najlakše ti je da se obratiš lokalnom zelenašu, tih 10% kamate ćeš zaraditi, zar ne?
Ne znam da ijedna banka daje kredite studentima na osnovu zaloge u HoV, a kamoli u ulozima u inv. fondima. Banke vole nešto što čvrsto stoji na zemlji, a ne stvari koje podležu dnevnim oscilacijama od nekoliko posto. Ulog u fondu ne diraj, to i sam znaš.
Ako je za tebe par hiljada evra skromno, studentski, onda se obrati roditeljima za pozajmicu od par hiljada evra, pretpostavljam da su zaposleni i imaju štek. Ako ti ne daju iz početka, ti im kukaj kako nemaju poverenja u tebe :rolleyes: šta misliš odakle meni onih dve hiljade u fondu nego od matorih. A ja ne studiram, radim evo 7edam godina.
Šta ti znači progamirana uplata i plaćanje mesečno ? Da li to znači da ti svakog meseca uplaćuješ unapred definisan iznos?

#5 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 14:47

Znači tebi treba šema *ću ga obrnem pa ću ga vrnem*? Ako vraćaš za mesec dana najlakše ti je da se obratiš lokalnom zelenašu, tih 10% kamate ćeš zaraditi, zar ne?
Ne znam da ijedna banka daje kredite studentima na osnovu zaloge u HoV, a kamoli u ulozima u inv. fondima. Banke vole nešto što čvrsto stoji na zemlji, a ne stvari koje podležu dnevnim oscilacijama od nekoliko posto. Ulog u fondu ne diraj, to i sam znaš.
Ako je za tebe par hiljada evra skromno, studentski, onda se obrati roditeljima za pozajmicu od par hiljada evra, pretpostavljam da su zaposleni i imaju štek. Ako ti ne daju iz početka, ti im kukaj kako nemaju poverenja u tebe :rolleyes: šta misliš odakle meni onih dve hiljade u fondu nego od matorih. A ja ne studiram, radim evo 7edam godina.
Šta ti znači progamirana uplata i plaćanje mesečno ? Da li to znači da ti svakog meseca uplaćuješ unapred definisan iznos?


Pa, apsolutno ne dolazi u obzir da tražim pare od mojih, uspeo sam da ih finansijski opismenim i uglavnom sav slobodan keš uplaćuju u penzioni fond i uzeli su neko osiguranje,od njih bi mogao neku manju sumu ali pokušaću drugačije da se snađem, možda ipak pokušam sa bankama, možda ih moj šarm i snaga argumenata ubede :-)

U vezi programirane uplate, odrediš iznos koji želiš da uplatiš u naredne npr. 3 godine, možeš da uplaćuješ mesečno, kvartalno i mislim i godišnje. Kod prve uplate platiš kompletnu proviziju, znači na ceo iznos. Dosta su fleksibilni i ne prave probleme oko situacija kad baš nisi u mogućnosti da platiš u roku. Imaš ograničenje da je minimalna mesečna uplata 50 eura, a rate nisu fiksne, koliko imaš toliko plaćaš. Ja sam se odlučio za ovaj vid investiranja jer sam upao u grupu sa manjom ulaznom provizijom i zato što me stimuliše da bolje ekonomišem sa parama i redovno uplaćujem. Inače ja sam uzeo na 3 godine, ali ću već početkom sledeće godine uplatiti ceo ugovorni iznos pa ću da vidim šta i kako ću dalje...

#6 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 20 October 2007 - 16:18

par pitanja sa stručnjake...kakav je i koliki load za domaće investicione fondove... da li neki isplaćuju ili reinvestiraju dividende ?

#7 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 16:44

kakav je i koliki load za domaće investicione fondove


Ne razumem šta si hteo da pitaš, da li možeš da preformulišeš pitanje?

Što se tiče dividendi, znam za deltu da ih ne isplaćuju već u potpunosti reinvestiraju, mislim da je isti slučaj i sa ostalim fondovima.

#8 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 20 October 2007 - 16:53

Od zatvaranja foruma pa do njegovog otvaranja, dobili smo i Focus premium, fond sa veoma malo kapitala u ondnosu na ostale, naročito u odnosu na Rajfajzen (koji mu se može smatrati vršnjakom, po danu početka rada) a koji je napravio bum na polju investicionih fondova. Za mesec i po dana, Focus je odskočio za 9.81% dok su ostali fondovi uglavnom stagnirali ili imali negativan prinos, naročito u septembru kad je i belex crveneo. Slično se dešava i poslednjih nekoliko dana, belex down, 3 fonda stagniraju, Focus +1.87% za nedelju dana. Nažalost, novac koji sam imao na raspologanju stavio sam u Rajf ali mi sad baš nekako krivo što nisam sačekao još koju nedelju pa da i ja zelenim od sreće :rolleyes: Kako vi komenarišete ovo "ponašanje" fondova? Navodno, po nekim mišljenjima Focus podiže tražnju onih akcija koje već poseduje, pa time sam sebi diže cenu, deluje kao balon koji lako može da se izduva. Mada, imajući u vidu koja ekipa vodi fond, ne bi se reklo da ne znaju šta rade.

#9 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 20 October 2007 - 16:57

Ne bih hteo da ispadnem picajzla, ali dividenda je deo dobiti koji se isplaćuje u akcionarskom društvu, pa se samim tim ne može reinvestirati.
Delta investments je, ne znam za ostale, zatvoreno a.d. - ko su akcionari ne znam niti me interesuje, a samonapred, moja malenkost i ostali su ulagači u inv. fond Delta plus kojim a.d. upravlja. Znači mi nismo akcionari pa ne možemo ni u kom slučaju očekivati dividende.

#10 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 17:40

Ne bih hteo da ispadnem picajzla, ali dividenda je deo dobiti koji se isplaćuje u akcionarskom društvu, pa se samim tim ne može reinvestirati.
Delta investments je, ne znam za ostale, zatvoreno a.d. - ko su akcionari ne znam niti me interesuje, a samonapred, moja malenkost i ostali su ulagači u inv. fond Delta plus kojim a.d. upravlja. Znači mi nismo akcionari pa ne možemo ni u kom slučaju očekivati dividende.


U prospektu Delta Investments-a doslovno piše sledeće : " Sve prihode fonda koji potiču iz kamata, dividendi i kapitalne dobiti reivestiraju se u fond bez mogućnosti tekuće isplate osim kao nalog za otkup investicionih jedinica"

Dividende jesu deo dobiti koji se isplaćuje, ali pošto je tvoj kapital uložen između ostalog u akcije koje donose dividende,pitanje da li se te dividende isplaćuju nama ili reinvestiraju u kupovinu novih akcija ili drugih HOV je sasvim na mestu, ali bilo bi dobro da ne cepidlačimo, bitna je forma ali je suština važnija:-))

Meni ni dalje nije jasno na šta je Mr.Smith mislio kada je pitao za load inv.fondova, mislim znam šta znači reč na engleskom ali ne znam na šta se odnosi u ovom kontekstu.

#11 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 20 October 2007 - 17:45

... evo ovako, da probam da razjasnim - 'load' je bilo koja obaveza koju kupac mora da otplati pri inicijalnoj kupovini, kupovini u toku posedovanja, držanju ili prodaji fonda...reinvestiranje dividende je način kojim se dokupljuju dodatne akcije ukoliko fond, ili deo fonda ima neki prinos - na primer, fond drži obveznice koje imaju godišnji prinos od x%, pri isplati se novac ne podiže već se automatski kupuje još akcija u istom fondu...

...samo da napomenem, imam prilično iskustva sa investicionim fondovima 's ove strane, ali ne poznajem dovoljno mehanizme (ni terminologiju, ako ćemo pravo) vezanih za domaće fondove...

#12 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 20 October 2007 - 18:09

... evo ovako, da probam da razjasnim - 'load' je bilo koja obaveza koju kupac mora da otplati pri inicijalnoj kupovini, kupovini u toku posedovanja, držanju ili prodaji fonda...reinvestiranje dividende je način kojim se dokupljuju dodatne akcije ukoliko fond, ili deo fonda ima neki prinos - na primer, fond drži obveznice koje imaju godišnji prinos od x%, pri isplati se novac ne podiže već se automatski kupuje još akcija u istom fondu...

...samo da napomenem, imam prilično iskustva sa investicionim fondovima 's ove strane, ali ne poznajem dovoljno mehanizme (ni terminologiju, ako ćemo pravo) vezanih za domaće fondove...


Obaveze su :
1.ulazna provizija, ona je prilično visoka 5% do 1000eura, 4% 1000-2000, 3% 2000-5000, 2.5% 5000-10000, 2% 10000-30000,

1.5% 30000-50000, 1% 50000-100000, 0.75% 100000-250000 i 0.5% preko 250000eura, ova provizija se plaća prilikom svake kupovine IJ

2. fiksna tarifa prilikom učlanjivanja od 300 din
3. prilikom izlaska iz fonda plaća se 1% izlazne provizije

Ovi podaci se odnose na Delta Investments, ne znam za druge fondove, mada mislim da su nešto povoljniji.

#13 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 20 October 2007 - 18:26

....auh, to je baš dobar 'load' - od oka, izgleda da fond mora da ima prinos od najmanje 15% godišnje da bi se isplatila bilo kakava kupovina u iznosima manjim od 2000 evra i roku kraćem od dve godine... još kad se uračuna porez na dobit, bez 20% se ne isplati, rekao bih ...u svakom slučaju, hvala na iscrpnom odgovoru, uključujuće i informaciju o dividendama (ako se koristi neka druga reč koja obuhvata kamate, dividende i ostale redovne godišnje prihode, da je ubuduće upotrebim)

#14 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 21 October 2007 - 09:31

Fond je počeo da radi pre osam meseci, inicijalna cena je bila 1000, sad je oko 1415 dinara. Troškovi jesu visoki ali ni prinos nije zanemarljiv.

@Spirit-jeste dobra zarada u Focusu, samo treba proceniti kada izaći odatle. Kada dođu loša vremena prvo će stradati sitni, a Focus ima oko 2mil. evra kapitala, dok ovi drugi imaju 10x više. Ja sam uložio u Deltu a ti u Rajf pretpostavljam između ostalog i zato što sam koliko toliko siguran da to nije kao što kažeš balon koji će pući za godinu, dve, pet.

#15 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 21 October 2007 - 12:54

Od zatvaranja foruma pa do njegovog otvaranja, dobili smo i Focus premium, fond sa veoma malo kapitala u ondnosu na ostale, naročito u odnosu na Rajfajzen (koji mu se može smatrati vršnjakom, po danu početka rada) a koji je napravio bum na polju investicionih fondova. Za mesec i po dana, Focus je odskočio za 9.81% dok su ostali fondovi uglavnom stagnirali ili imali negativan prinos, naročito u septembru kad je i belex crveneo. Slično se dešava i poslednjih nekoliko dana, belex down, 3 fonda stagniraju, Focus +1.87% za nedelju dana. Nažalost, novac koji sam imao na raspologanju stavio sam u Rajf ali mi sad baš nekako krivo što nisam sačekao još koju nedelju pa da i ja zelenim od sreće :rolleyes: Kako vi komenarišete ovo "ponašanje" fondova? Navodno, po nekim mišljenjima Focus podiže tražnju onih akcija koje već poseduje, pa time sam sebi diže cenu, deluje kao balon koji lako može da se izduva. Mada, imajući u vidu koja ekipa vodi fond, ne bi se reklo da ne znaju šta rade.


Mislim da je ulaganje u investicione fondove dugoročna ili barem srednjoročna investicija, ja barem tako gledam na stvari. Ne planiram da povlačim svoj novac u dogledno vreme dok mi ne zatreba za neku ozbiljnu stvar. Zbog toga ne bi voleo da se zalećem u fondove koji mogu da se izduvaju kao balon, mada mislim da ni u Rajf-u ne sede amateri i ljudi koji ne znaju svoj posao, opušteno, biće rasta samo se strpi.