Jump to content


Photo
- - - - -

Nezamislive kombinacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
163 replies to this topic

#91 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 01 April 2008 - 22:39

Eh, sad, 90%, nije bas toliko, ali ona jeste nastala u slavu italijanske zastave. :rolleyes: Ja cenim, da Italijani u svakodnevnoj ishrani, mnogo vise jedu paste, nego pice. Po meni najbesmislenija je "aglio, olio e peperoncino", a pavlaka je nepoznanica za njih, a mi je trpamo u svaki sos za pastu (osim u Bolognese).

#92 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 April 2008 - 03:37

Ne sekiraj se nema te proglase za zlotvora, umeju i oni da naprave buckuris od pizzu.
Ipak prema nekim statistikama u Italiji od svih pizza koje se pojedu vise od 90% je Pizza Margarita.

Ja mislim da niko ne zdere pizze kao Ameri a sa druge strane pizza u Americi nema veze sa onima u Italiji.

#93 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 02 April 2008 - 08:39

..a pavlaka je nepoznanica za njih, a mi je trpamo u svaki sos za pastu (osim u Bolognese).

ma gde, trpaju je vrlo cesto. ja recimo ne varim pavlaku (ne znam zasto, volela bih da mogu da je jedem ali puter i pavlaku jednostavno moj organizam nije u stanju da svari) i uvek moram da pitam da li je sos sa pavlakom i da mi je ne stave ako je planirana da se stavi.

#94 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 02 April 2008 - 10:07

ma gde, trpaju je vrlo cesto. ja recimo ne varim pavlaku (ne znam zasto, volela bih da mogu da je jedem ali puter i pavlaku jednostavno moj organizam nije u stanju da svari) i uvek moram da pitam da li je sos sa pavlakom i da mi je ne stave ako je planirana da se stavi.


U soseve za pastu?

#95 Rayuela

Rayuela
  • Members
  • 27 posts

Posted 02 April 2008 - 10:24

U soseve za pastu?

Da, cesto je trpaju, ali ne ovu nasu, kiselu, koju oni zovu panna acida, vec slatku, za kuvanje. Inace malo njih zna za ovu nasu pavlaku,i fakat, nema je po prodavnicama... Ili ima, u varijantama grckih gustih punomasnih jogurta. Ukusom najblizi pavlaci na koju smo mi navikli.

#96 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 02 April 2008 - 18:49

Ja mislim da niko ne zdere pizze kao Ameri a sa druge strane pizza u Americi nema veze sa onima u Italiji.

Jel si sam pravio, il ti neko pomagao?

#97 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 April 2008 - 21:31

Eh, sad, 90%, nije bas toliko, ali ona jeste nastala u slavu italijanske zastave. :rolleyes: Ja cenim, da Italijani u svakodnevnoj ishrani, mnogo vise jedu paste, nego pice. Po meni najbesmislenija je "aglio, olio e peperoncino", a pavlaka je nepoznanica za njih, a mi je trpamo u svaki sos za pastu (osim u Bolognese).

Svi sosovi za paste se uslovno mogu podeliti na crvene i bele.
Crveni su oni koji sadrze paradajz i oni ni u kojoj varijanti ne sadrze niti pavlaku, ni puter - iskljucivo maslinovo ulje kao masnocu.
Beli sosovi obavezno sadrze "pana de kucina" (napisao bih kao Italijani, kad bih znao), a kao bazna masnoca uglavnom se koristi puter, cesto u odnosu 50:50 sa maslinovim uljem. To su sve paste sa sparogama, pecurkama, lososom, kavijarom i sl.; uglavnom finije i skuplje.
Paste s plodovima mora su po pravilu crvene (ako ne crne) i vrlo cesto ljute.
Paste koje nisu crvene, ali se ne prave ni sa puterom niti sa pannom su, npr. pasta (orecciete) sa karfiolom, keljom, pasta sa brokolima i sl.; ali da bi bile dobre, te paste gotovo da moraju da plivaju u najboljem maslinovom ulju (koje se dodaje kada je pasta vec pripremljena, nikako tokom kuvanja).
"Pana de kucina" nije ni kisela ni slatka pavlaka; to je, jednostavno, panna i sadrzi manji procenat masnoce (oko 7% cini mi se).
Kisela pavlaka u Italiji ne postoji, ali zato u Francuskoj, gotovo da je tesko naci jelo iz klasicne francuske kuhinje bez cream freshe (ako se tako pise), a najbolji je iz Normandije.

Edited by vladan, 02 April 2008 - 21:36.


#98 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 April 2008 - 21:50

Jel si sam pravio, il ti neko pomagao?

Ma gde bre pravio. :rolleyes: Ovde je toliko jeftino da se ne isplati da pravis sam.Sam's prodaje 16" pizzu za $8 i samo je stavis u rernu.Inace ovo na slici je deep dish pizza iz lokalne picerije
http://www.loumalnatis.com/

Edited by MAGRIPA65, 02 April 2008 - 21:53.


#99 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 02 April 2008 - 21:55

Ma gde bre pravio. :rolleyes: Ovde je toliko jeftino da se ne isplati da pravis sam.Sam's prodaje 16" pizzu za $8 i samo je stavis u rernu.Inace ovo na slici je deep dish pizza iz lokalne picerije

Bio mi je sumnjiv onaj karton ispod pizze, al ajd da pitam. :huh:

#100 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 03 April 2008 - 00:18

Svi sosovi za paste se uslovno mogu podeliti na crvene i bele.
Crveni su oni koji sadrze paradajz i oni ni u kojoj varijanti ne sadrze niti pavlaku, ni puter - iskljucivo maslinovo ulje kao masnocu.
Beli sosovi obavezno sadrze "pana de kucina" (napisao bih kao Italijani, kad bih znao), a kao bazna masnoca uglavnom se koristi puter, cesto u odnosu 50:50 sa maslinovim uljem. To su sve paste sa sparogama, pecurkama, lososom, kavijarom i sl.; uglavnom finije i skuplje.
Paste s plodovima mora su po pravilu crvene (ako ne crne) i vrlo cesto ljute.
Paste koje nisu crvene, ali se ne prave ni sa puterom niti sa pannom su, npr. pasta (orecciete) sa karfiolom, keljom, pasta sa brokolima i sl.; ali da bi bile dobre, te paste gotovo da moraju da plivaju u najboljem maslinovom ulju (koje se dodaje kada je pasta vec pripremljena, nikako tokom kuvanja).
"Pana de kucina" nije ni kisela ni slatka pavlaka; to je, jednostavno, panna i sadrzi manji procenat masnoce (oko 7% cini mi se).
Kisela pavlaka u Italiji ne postoji, ali zato u Francuskoj, gotovo da je tesko naci jelo iz klasicne francuske kuhinje bez cream freshe (ako se tako pise), a najbolji je iz Normandije.


Heh, meni Italijani koji su ovde kazu da ne koriste, mozda su samo mislili za Carbonara sos. Puter koriste, Spaghetti con buro plus nesto.

#101 Rayuela

Rayuela
  • Members
  • 27 posts

Posted 03 April 2008 - 01:05

Koliko ja znam, panna da cucina, kao i ona "da montare"(za slag)imaju daleko vise od samo 7%mm. Obicna ricotta, koji oni inace smatraju posnom, ima oko 10 pa i vise % mm.

#102 Tinker Bell

Tinker Bell
  • Members
  • 162 posts

Posted 03 April 2008 - 08:34

Iz urmi izvaditi kosticu i na njihovo mesto staviti parce kaskavalja.
Ide super uz belo vino kao aperitiv pre jela. :rolleyes:

Da, a probaj da suvu sljivu napunis krem sirom...njami

#103 Tinker Bell

Tinker Bell
  • Members
  • 162 posts

Posted 03 April 2008 - 08:39

Blago vama kada sve smete da jedete.Meni su zabranili jaja pre deset godina i od tada ih ne jedem.Covece sto volim rovito bareno jaje pa jos sa majonezom....
Na zalost i majonez mi je na listi osim onog od soje koji ima ukus kao trava

Meni nije jasno zasto je majonez na listi losih namirnica. Domace maslinovo ulje, par domacih jaja, kasika senfa. Sad, za onaj kupovni ne mogu da garantujem, ali ovaj moj je cisto zdravlje.
Stvarno, sta je tu lose (osim kad su ti zabranjena jaja :rolleyes: )?

Edited by Tinker Bell, 03 April 2008 - 08:42.


#104 Tinker Bell

Tinker Bell
  • Members
  • 162 posts

Posted 03 April 2008 - 08:47

Ruska kombinacija:
krem sir sa medom
maline sa mlekom


Grcka kombinacija je slicna - kiselo mleko sa medom.

#105 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 03 April 2008 - 11:08

Meni nije jasno zasto je majonez na listi losih namirnica. Domace maslinovo ulje, par domacih jaja, kasika senfa. Sad, za onaj kupovni ne mogu da garantujem, ali ovaj moj je cisto zdravlje.
Stvarno, sta je tu lose (osim kad su ti zabranjena jaja :huh: )?


Pa mislim... :rolleyes: Kalorijska vrednost 740 na 100gr. Mada mozda je problem i u proteinima, koje sadrzi zumance.