Jump to content


Photo
- - - - -

Snosi li krivicu i Vuk Bojović?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
326 replies to this topic

#301 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 24 August 2007 - 15:44

QUOTE(burekdzija @ 24 Aug 2007, 16:58) <{POST_SNAPBACK}>
Ma who the fuck je Vuk Bojovic? Jel zoo vrt njegova licna svojina? Pijana i neotesana mesina koja je prezivela sve rezime i za koga zamenica gradonacelnika kaze "da se nada kako Vuk Bojovic nece praviti probleme oko postavljanja ograda"??? Pa sve da je napravio vrt svojim rukama (a nije), za ovakvu stvar bi direktor vrta u bilo kojoj normalnoj zemlji momentalno dao otkaz -- pazite dao, ne bio nateran. Pun mi je qrac ovih bogom danih, domacinskih i neotesanih kadrova koji su pre 30 godina zaseli u fotelje, koji nikom ne odgovaraju i koje covek ne moze ni dinamitom iz istih fotelja oterati.


U Srbiji niko ne daje otkaz bre, dal si ti normalan. Gaze se ljudi po pesackim prelazima sluzbenim kolima, puca se po ulicama, mafija se koka kad im nadodje, JAT-u malo malo pa se yebe za putnike (a pare uzmu), vojnici padaju ko snoplje po kasarnama, ma fakin' premijer je skenjan a da niko nije trepno.

Kakav otkaz, jesi ti lud...

QUOTE(nickie @ 24 Aug 2007, 20:56) <{POST_SNAPBACK}>
o vuku bojovicu i njegovoj porodici ne znam nista. moram priznati, bar do sad, me nije ni interesovalo.
ali koliko vidim, ovde se povela velika diskusija jer neki tvrde da se vuk (i njegov sin) bave sumnjivim poslovima. ne kazem ni da je tacno ni da je netacno.
zanima me da li bi se vodila ovakva diskusija i da se za vuka prica da je fin, dobar, porodican covek koji je toliko toga uradio za zoo vrt i zivotinje. ili bi se onda sve brzo zaboravilo i zataskalo.
hocu da kazem, odlucivanje o odgovornosti treba da bude nezavisno od toga da li je ta osoba dobra ili losa.

nisam htela da prekinem diskusiju.


Znas sta. Ovo boldovano jednostavno nema smisla. Ajde sada da raspravljamo o planeti Zulu gde pare rastu na drvecu a pecene sheve same upadaju u usta. Nema smisla, gde to ima? A gde ima fini Vuk?

Takodje, ne radi se o tome da li je Vuk dobar ili los - ne direktno, u svakom slucaju. Medjutim, indirektno je UPRAVO to razlog svemu. BAS ZATO sto je takav kakav je i sto je radio sta je radio, imao sina koji puca od zdravlja, sa svom njegovom menadzerskom virtuoznoscu - sve to zajedno je i dovelo do toga da je Zoo vrt nedovoljno obezbedjen i opasan za ljude.

#302 Gavrilo_Milentijevic

Gavrilo_Milentijevic
  • Members
  • 430 posts

Posted 25 August 2007 - 13:27

Izgleda da je pronadjeno solomonsko resenje, male zivotinje nece menjati svoje prebivaliste, dok ce velike zivotinje biti izmestene iz centra grada i za njih ce se izgraditi novi "Vrt dobre nade".

Sto se tice pogibije nesrecnog mladica, zaista postoji mnogo nelogicnosti u zvanicnoj verziji policije. Vasili Zajcev je u jednom postu postavio prava pitanja, koja svakako zasluzuju da dobiju adekvatan odgovor nadleznih institucija.
Nisam zeleo da ulazim u diskusiju na ovom topiku zbog neumesnih izjava pojedinaca, koji su dozvolili sebi da vredjju pokojnika...

#303 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 25 August 2007 - 15:26

QUOTE
velike zivotinje biti izmestene iz centra grada i za njih ce se izgraditi novi "Vrt dobre nade".

Stvarno?


QUOTE(Viloticka @ 24 Aug 2007, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
U Srbiji niko ne daje otkaz bre, dal si ti normalan. Gaze se ljudi po pesackim prelazima sluzbenim kolima, puca se po ulicama, mafija se koka kad im nadodje, JAT-u malo malo pa se yebe za putnike (a pare uzmu), vojnici padaju ko snoplje po kasarnama, ma fakin' premijer je skenjan a da niko nije trepno.

Kevo! smile.gif

Edited by baklavica, 25 August 2007 - 15:26.


#304 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 30 August 2007 - 12:29

Jel ovaj slucaj dobio svoju zvanicnu verziju?

#305 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 30 August 2007 - 12:43

Blog B92: Zoo Tamnica

Rizikovaću da mi prebacite što pored svih drugih "važnih" tema ja eto našao za shodno da posle toliko vremena pišem o nečemu što je em daleko od moje profesije em daleko od prioriteta našeg društva.

Međutim nakon teksta u Politici „Neizvesna sudbina Zoo vrta“ petak 23. mart jednostavno sam osetio potrebu da učinim nešto i pomognem bar za milimetar životinjama koje decenijama podnose torturu kako bi bile izložene našim ravnodušnim pogledima.

Jeste, mnogo gradova u svetu ima Zoo vrtove i bilo bi previše kada bih insistirao na tome da je samo postojanje Zoo vrta pogrešno. Mada evo bez insistiranja ja lično smatram da se dalje od nacionalnih parkova ne bi trebalo ići, ali OK ... ovde želim da ukažem na mnogo očiglednije nedopustivosti.

Kada sam poslednji put bio u Zoo vrtu koji ponosno drži naš ekspert za kafane i zoogurman Vuk Bojović izašao sam u potpunom šoku neverujući da mi u 21. veku možemo dopustiti takav tretman životinja. Evo dovoljan je samo jedan prizor koji nikada neću zaboraviti. Beli medved bio je smešten u kavez ne veći od zatvorske ćelije (3 sa 3 max) betonskog patosa i debelih čeličnih rešetaka sa svih strana. Izbezumljen histerično je šetao po kavezu, a na glavi je imao sveže još krvave rane od, očigledno udaranja o rešetke kaveza. Isto se dešava i sa vukovima, divljim mačkama svih vrsta, slonovi jedva hodaju, za krokodile se ne zna da li su živi a neka društva za zaštitu životinja tvrde da ih hrane psima lutalicama !!!!

Ako je svrha Zoo vrta da naša deca upoznaju divlje životinje izbliza jer knjige, DVD i TV nisu dovoljni, onda kako ćemo deci objasniti ove rane na glavi belog mede ???

Konačno pre nekoliko meseci prvi put sam čuo da je neko iz gradske vlasti pokrenuo priču o preseljenju ove mučionice sa Kalemegdana na neko konfornije mesto gde bi se životinje koliko toliko osećale kao u svom prirodnom okruženju. To je bila jedna od najlepših vesti koje sam čuo u poslednje vreme i mislio sam da će svako razuman a pogotovo uprava Zoo vrta ovo ispratiti sa oduševljenjem jer je to svakako nada da će životinjama biti bolje.

Međutim naš guru za krkanje životinja po lokalnim kafanama kaže danas u Politici kako je kategorički odbio sve te ideje i kako niko u svetu ne demontira tek ustanovljen brend u Srbiji. Kaže kako je isključivo njegova finansijska „gimnastika“ zaslužna za opstanak zoološkog vrta i on neće nikome dopustiti da odlučuje o njegovoj sudbini.

Kako mu je?E pa ako je ovakav Zoo vrt srpski dika brend onda možemo očekivati da nas kroz koju godinu neki međunarodni sud za zaštitu životinja osudi kao prvu zemlju u svetu koja kao javni preformans u cilju zabavljanja svojih građana sistematski maltretira životinje na prostoru Kalemegdanskom parka, glavne turističke lokacije u Beogradu. Onda ćemo opet kukati da nas surovi Zapad maltretira iz tamo nekih samo njima znanih hirova, hej zarad nekih par medveda koji bi i onako uskoro nestali. Pa mi smo njih održali u životu a oni nama tako ....

Nadam se i uveren sam da većina građana Beograda još uvek ima prostora u sebi da razume šta se ovde dešava i koliko je neispravno i strašno to što radimo tim bespomoćnim stvorenjima samo zarad svojih sebičnih potreba.

Molim vas da bar na trenutak razmislite o ovome što verovatno ne predstavlja vaš spektar životnih pitanja u ovom trenutku, ali garantujem vam da ćemo se svi bolje osećati ako uspemo da nešto promenimo, a posebno naši zatočeni drugari.

Ako nas ovde bude dovoljno koji mislimo da je ovo što se na Kalemegdanu radi sa životinjama zlo, možda nas neko i čuje i shvati šta bi trebalo učiniti i to što pre.

#306 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 30 August 2007 - 12:50

Toplo preporucujem i link na fotke iz "Najlepseg Zoo Vrta, takvog u svetu nema"...

Sad se pitam ko je ovde lud... Da li je OVO onaj Zoo koji je tako lep i prijatan? Ili fotke lazu"?

Dal posetioci koji redovno odlaze u BG Zoo uopste znaju sta su potrebe zivotinja? Zivotinja koje, na kraju krajeva, sluze edukaciji, zabavi posetilaca i prekracivanju vremena. Imaju li pojma da prisustvuju mucenju? Kao davno sto su se mecke penjale na banderu pa kazu ne moze vise, to je mucenje zivotinja. A ovo nije mucenje???

#307 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 30 August 2007 - 21:10

Ljuta trava "Marokanac" al sad sudi Tibetanac...

Attached Files



#308 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 31 August 2007 - 09:49

Koliko tesko moze da bude da se (mentalno) razdvoje dve teme na ovom topiku:

1. Uslovi BgZOO (ukljucujuci i Bojovicevu odgovornost)
2. Nesrecni (?) slucaj na Beer Festu

Opet postavljam pitanje na drugu tacku dnevnog reda - jel neko cuo neki epilog, neko zvanicno saopstenje MUPa, posle sve one buke sta se desilo, kad stizu ovi rezultati, kad oni, kad autopsija...poslednje sto sam ja cuo u medijima, bila je toksikoloska analiza (preko 2promila alkohola u krvi i tragovi opijata u mokraci).

#309 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 31 August 2007 - 10:02

pa u svom jedinom ozbiljno postu na ovoj temi (ostale koji su bili vise crni humor sam izbrisao kada sam ukacio da crni humor nije primeren ovde) sam napisao i da od cele ove afere sa tragedijom poginulog nece biti na kraju nista. nece se saznati kako je doslo da pada nesrecnika u prostor sa medvedima.

nego, malo nagradno pitanje: cije su vlasnistvo zivotinje u ZOO vrtu? mislim, pravno vlasnistvo rolleyes.gif

#310 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 31 August 2007 - 10:19

ako predpostavimo da uzrok smrti b.j. ne moze da sluzi kao paradigma stanja u srbiji danas, da li mozemo da razgovaramo o efikasnosti MUP-a uzevsi u obzir realna organizaciona, finansijska i druga ogranicenja koja se ticu resursa?

pritom, ne kazem da imam pojma kako je jovanovic stradao, ali smatram da je njegova smrt u centru paznje i zato sto je neobicna, egzotika uvijek doprinese uocljivosti, a da bi trebalo da je interesantnije kako se mup snalazi u opstem slucaju? kako reaguju mediji? da li su konstruktivni? stvaraju li moralnu paniku?

sorry za off, ako je off

#311 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 31 August 2007 - 11:05

QUOTE(Vasili Zajcev @ 31 Aug 2007, 10:49) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko tesko moze da bude da se (mentalno) razdvoje dve teme na ovom topiku:

1. Uslovi BgZOO (ukljucujuci i Bojovicevu odgovornost)
2. Nesrecni (?) slucaj na Beer Festu

Opet postavljam pitanje na drugu tacku dnevnog reda - jel neko cuo neki epilog, neko zvanicno saopstenje MUPa, posle sve one buke sta se desilo, kad stizu ovi rezultati, kad oni, kad autopsija...poslednje sto sam ja cuo u medijima, bila je toksikoloska analiza (preko 2promila alkohola u krvi i tragovi opijata u mokraci).


Ništa od tad. Niko više i ne pominje.
A sad, da li ti stvarno očekuješ neko zvanično objašnjenje dokle se stiglo sa istragom i šta je urađeno do sad? Pogotovo, ako je smrt sumnjiva i ako ima kockica koje unose crv sumnje.
Po meni je ovde veće pitanje ovo što Morgana poteže. A to je odgovornost medija. Zašto novinari ćute, ne kopkaju, ne traže odgovornost, bar nekakvo objašnjenje. Setimo se samo kada su hteli nešto da pitaju premijera pa ovaj nije hteo da ih primi. Ono uzastopno odlaženje u Nemanjinu, sa papirićem na kojem pišu pitanja, pa svaki dan u vestima, "premijer još uvek nije odgovorio na postavljena pitanja". Tada su vršili pritisak, kakav takav.
Da li kod nas samo politička pitanja izazivaju takvu potrebu.
I ovde mislim prevashodno na tv b92, jednostavno od drugih to i ne očekujem...

#312 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 31 August 2007 - 11:16

QUOTE(morgana @ 31 Aug 2007, 11:19) <{POST_SNAPBACK}>
ako predpostavimo da uzrok smrti b.j. ne moze da sluzi kao paradigma stanja u srbiji danas, da li mozemo da razgovaramo o efikasnosti MUP-a uzevsi u obzir realna organizaciona, finansijska i druga ogranicenja koja se ticu resursa?

pritom, ne kazem da imam pojma kako je jovanovic stradao, ali smatram da je njegova smrt u centru paznje i zato sto je neobicna, egzotika uvijek doprinese uocljivosti, a da bi trebalo da je interesantnije kako se mup snalazi u opstem slucaju? kako reaguju mediji? da li su konstruktivni? stvaraju li moralnu paniku?



Uobičajeno je da se događaj prati dok je medijski atraktivan, odnosno dok postoji prostor za nagađanja. Bilo je i ranije slučajeva da se danima piše o nečemu na prvim stranama, a da kad se kasnije otkriju počinioci i okolnosti zločina, eventualno se objave 3-4 rečenice na petoj strani.
Ja neznam kakve su mogućnost MUP-a da efikasno i profesionalno otkrije činjenice, ali znam da nemaju pojma kako se komunicira sa javnošću. Saopštenja tipa: "NN izvršilac je lišio života osobu neutvrđene starosti. Istraga je u toku", mi zvuče u najmanju ruku prevaziđeno. Posle takvog saopštenja, novinarima ne ostaje drugo nego da se raspituju po komšiluku, malo izmisle ili nadodaju neku "zanimljivost", jer čitanost, odnosno gledanost ne sme da trpi zbog nedostatka istine.
Skoro, kada je jedan mladić, hteo da skoči sa zgrade u Bulevaru, čuli smo čitavu njegovu životnu priču i istoriju bolesti i ta na nekoliko televizija. Izvori su komšije, prolaznici, drugovi. Informacije "jako stručne".
Dalje, kad MUP odradi svoj deo, ako postoji sumnja da je neko odgovoran, onda se istražni postupak razvuče i na više godina, pa tužba, pa suđenje, žalbe, ponovna suđenja. Da, se razumemo nikako nisam za ono: Ma presudio bi mu ja po kratkom postupku. Jesam za poštovanje postupka, pa naravno i prava osumnjičenih i optuženih, ali bi taj postupak morao da bude brži. Presuda koja se donese posle pet i više godina u mnogome gubi svrhu.

#313 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 31 August 2007 - 11:41

QUOTE(morgana @ 31 Aug 2007, 11:19) <{POST_SNAPBACK}>
ako predpostavimo da uzrok smrti b.j. ne moze da sluzi kao paradigma stanja u srbiji danas, da li mozemo da razgovaramo o efikasnosti MUP-a uzevsi u obzir realna organizaciona, finansijska i druga ogranicenja koja se ticu resursa?

pritom, ne kazem da imam pojma kako je jovanovic stradao, ali smatram da je njegova smrt u centru paznje i zato sto je neobicna, egzotika uvijek doprinese uocljivosti, a da bi trebalo da je interesantnije kako se mup snalazi u opstem slucaju? kako reaguju mediji? da li su konstruktivni? stvaraju li moralnu paniku?

sorry za off, ako je off

ne mislim da je off.

ne mislim ni da bilo kakva, do institucionalna (ali mi je tek to tanka teorija), ogranicenja mogu biti opravdanje MUPu za ovaj slucaj...jednostavno: velika je pozornost, kao sto kazes, ima spekulacija, u najboljem interesu MUPa je da ih demantuje brzim i argumentovanim resenjem.

sam "krimi zaplet" je ovde prost kao boza:
1. ili je pijani i naduvani decko izigravao nesto na zidini i pao u kavez sa medvedima
2. ili nije (sto posle implicira neke druge stvari)

u slucaju prve opcije, istrazni postupak se uci na prvoj godini akademije: saznas okruzenje zrtve, svedoke koji su ga poslednji put videli (dedukcija), pritegnes ih malo/preseces eventualnim dokazima...provuces kroz obdukcioni/toksikoloski/na kraju krajeva i logicki okvir i za 72h imas resenu stvar. 90% slucajeva se resi u tom periodu.

mislim, ako je neko zahvalan za "obradu" onda su to njegovi vrsnjaci ili neke ribice koje bi mogle biti tu te veceri...privedes ih sve, da se lepo vide izmedju sebe da su privedeni, odvojis urazlicite sobe i za par sati iskustvene improvizacije imas prvog koji je puko...

meni nije jasno sto do toga nije doslo. ponavljam da je u najboljem interesu mupa da se zavrsi sa tim.

samo mesto zlocina je imalo niz nelogicnosti i o tome sam vec pisao, pre svega ona skinuta odeca na gomili u kavezu (!!!), a posle i ti mobilni, a vec sam pominjao i (naizgled) ledjnu udarnu povrsinu (ko jos skace na ledja...ako ga se nije bacilo...da se okrene u vazduhu sa te visine, nije imao vremena). and so on, and so on...

mrzim teoreticare zavere, mrzim tabloide, i "najsrecniji" bih bio sa verzijom br 1. ...ali da se objasni...

#314 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 31 August 2007 - 11:47

QUOTE(Div)
Skoro, kada je jedan mladić, hteo da skoči sa zgrade u Bulevaru, čuli smo čitavu njegovu životnu priču i istoriju bolesti i ta na nekoliko televizija. Izvori su komšije, prolaznici, drugovi. Informacije "jako stručne".


samoubistva i pokusaje samoubistva mediji ne bi smjeli da prate, takav je ne samo strukovni eticki kodeks (arbitraran, uostalom) nego i preporuka svjetske zdravstvene organizacije

javnost je velika alapaca, ne treba joj uvijek ugadjati. posljedice ugadjanja mogu da budu lose po osobu o kojoj mediji pisu i nagadjaju, porodicu, ali indirektno i po sire okruzenje koje trpi i, shodno svom psihickom stanju, filtrira informacije dobijene iy medija i (moguce) koristi ih kao model ponasanja

QUOTE
Dalje, kad MUP odradi svoj deo, ako postoji sumnja da je neko odgovoran, onda se istražni postupak razvuče i na više godina, pa tužba, pa suđenje, žalbe, ponovna suđenja. Da, se razumemo nikako nisam za ono: Ma presudio bi mu ja po kratkom postupku. Jesam za poštovanje postupka, pa naravno i prava osumnjičenih i optuženih, ali bi taj postupak morao da bude brži. Presuda koja se donese posle pet i više godina u mnogome gubi svrhu.


dobro, to je vec samopodrazumijevajuce. mislim da je vecini jasno (na laickom nivou, naravno) kakav bi mogao biti istrazni postupak. medjutim, kao i kada je tema zdravstvo, javnost je sklona patosu i drami, a realno nije moguce u ovako finansijski, kadrovski i organizaciono slabom kontekstu postici rezultate kakve ima csi majami

#315 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 31 August 2007 - 11:50

30.8.2007 16:57 BEOGRAD (Tanjug)

Republička veterinarska inspekcija utvrdila je niz nepravilnosti u poslovanju beogradskog zoološkog vrta i manjak veterinarskog osoblja, dok direktor tog vrta Vuk Bojović tvrdi da veterinari nisu nužnost i optužuje ih za nestručnost.

Načelnica te inspekcije Sanja Čelebićanin izjavila je Tanjugu da su inspektori tokom obilaska ZOO vrta utvrdili da ne postoji ugovor vrta sa veterinarskim institucijama u cilju stručne pomoći i propisivanja neophodnih mera zdravstvene zaštite.