Jump to content


Photo
- - - - -

Medjunacionalni problemi u Vojvodini


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
474 replies to this topic

#61 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 12:40

Samim tim sto zivis ovde, hteo-ne-hteo pocinjes da poprimas malo i uticaj kulture, nacina razmisljanja, itd. prosecnog gradjanina Srbije. Tako da istovremeno ti jesi neka manjina, ali istovremeno si i Srbin (ili nazovite to gradjanin Srbije). Zato sam mislio da nista lose nije potencirati, da postoje 2 opredeljenja, jedno nacionalno i drugo gradjansko (ili geografsko).

Da ne govorim o onima koji zive ovde od rodjenja, ili generacijama, koliko oni poprime tipican duh ovih prostora.

#62 fft

fft
  • Banned
  • 356 posts

Posted 13 August 2007 - 13:46

QUOTE(banderash @ 12 Aug 2007, 16:37) <{POST_SNAPBACK}>
fft, reci mi samo da li si iz Vojvodine ??
Ako jesi znaces o cemu pricam ako nisi ne vredi da ti objasnjacam.


Нећу да ти одговорим, јер одбијам да се по томе суди о мојој способности да схватим или не схватим нешто.
Идеја да постоје теме, табуи, свете тајне... које само Војвођани могу да разумеју а остали не - ми је смешна.

#63 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 15:45

To je isto ono kad je Sloba pricao strancima. Sta se vi mesate, kad mi u Srbiji (Kosovu) bolje znamo sta se desava od vas? biggrin.gif

#64 beatgoeson

beatgoeson
  • Members
  • 136 posts

Posted 13 August 2007 - 16:52

QUOTE(tiger @ 13 Aug 2007, 13:40) <{POST_SNAPBACK}>
Samim tim sto zivis ovde, hteo-ne-hteo pocinjes da poprimas malo i uticaj kulture, nacina razmisljanja, itd. prosecnog gradjanina Srbije. Tako da istovremeno ti jesi neka manjina, ali istovremeno si i Srbin (ili nazovite to gradjanin Srbije). Zato sam mislio da nista lose nije potencirati, da postoje 2 opredeljenja, jedno nacionalno i drugo gradjansko (ili geografsko).

Da ne govorim o onima koji zive ovde od rodjenja, ili generacijama, koliko oni poprime tipican duh ovih prostora.

Ovaj topic govori o onima, koji još dugo treba da žive ovde, da bi primili uticaj kulture, nacina razmisljanja, itd. prosecnog gradjanina Vojvodine. Država, umesto da im pomogne u tome, i dalje propagira anticivilizacijske vrednosti koje su ih i oterale odatle, odakle su došli.

#65 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 18:13

QUOTE
Udu Wudu: Ovaj topic govori o onima, koji još dugo treba da žive ovde, da bi primili uticaj kulture, nacina razmisljanja, itd. prosecnog gradjanina Vojvodine.


Prosecnog gradjanina Vojvodine, koji najvise glasa za radikale. laugh.gif Vise nego gradjani u ostalim regionima, pa cak i na Kosovu vodi DSS. wink.gif

A da li ste primetili i sledece u svojoj okolini? Znaci, rekao sam vec da je majka mog oca Madjarica. I ona njega namerno nije htela da uci madjarski, vec samo nesto oskudno, da bi se kako on kaze bolje uklopio u sredinu.

Sa druge strane, moja bivsa pomenuta devojka polumadjarica-poluhrvatica, takodje nije naucena madjarskom, iz istih razloga. ALI BAS NIJEDNU JEDINU REC, ZA RAZLIKU OD MOG OCA KOJI JE NESTO MALO I NAUCIO.

I moj otac i ona zale zbog toga, pogotovo ona.

Ja da sam u braku ne znam sa kojom strankinjom ili pripadnicom bilo koje manjine u Srbiji, znaci forsirao bih da nam deca pricaju oba jezika roditelja, pa cak i ako bi im recimo moja zena branila, ja bi ih ucio. Jer jednostavno smatram da je velika prednost znati sto vise jezika u zivotu, bez obzira na sve. Uklopices se ti tesko i bez i sa znanjem jezika, ako si manjina bilo gde, posebno u Srbiji.

E sad, @Udu Wudu, zamisli ti kako da se pomenuti izjasne kao Madjari, kad ne znaju ni madjarski jezik? Zvucali bi smesno u ocima okoline. Ali ok, krivi su im roditelji. I sire je kriva sredina, jer cim im je to palo napamet, znaci i da sa sredinom nije nesto u redu.

P. S. I sad ajde to da se desilo mojoj devojci u danasnje vreme, nego BRE, mom ocu, koji je rodjen u Titovo zlatno vreme, kada kao nije bilo nacionalizma. Uopste mi nije jasna njegova majka?! rolleyes.gif

Mada, sta je sve ona (LOSE) prozivela ovde, kaze da bi namerno volela da zna i madjarski da prica.

Edited by tiger, 13 August 2007 - 18:36.


#66 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 13 August 2007 - 19:16

Ne boj se, bice puno novih Madjara i istrazivanja porodicnih stabala kad pocnu da dele drzavljanstva Madjarske (a desice se kad-tad) smile.gif

#67 beatgoeson

beatgoeson
  • Members
  • 136 posts

Posted 13 August 2007 - 19:27

QUOTE(tiger @ 13 Aug 2007, 19:13) <{POST_SNAPBACK}>
Prosecnog gradjanina Vojvodine, koji najvise glasa za radikale. laugh.gif Vise nego gradjani u ostalim regionima, pa cak i na Kosovu vodi DSS. wink.gif

Da li si ti svestan, koliko uopšte ima kolonista+izbeglica u Vojvodini? Već sam na ovoj temi pisao o tome ko su strasni glasači radikalske opcije, u ma kom obliku se ona javila. Kada je brat Karić osnovao svoju stranku, jedan od njih (ali malo finiji) mi reče da će glasati za nju. Pomislio sam, kada bi vaskrsao Nikola Tesla i osnovao neku građansku stranku, ti bi glasao za Šećeroskog.

A ovo, ko se kako izjašnjava, uopšte nije bitno za priču. Evo, ja sam nedavno saznao da sam, između ostalog, i Srbin. Ako je istina da su Šokci Srbi katoličke veroispovesti (a oko njihovog SrBstva nije baš sve najjasnije). Mnogo, bre, komplikovano.

#68 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 19:42

QUOTE(Jaruzelski @ 13 Aug 2007, 20:16) <{POST_SNAPBACK}>
Ne boj se, bice puno novih Madjara i istrazivanja porodicnih stabala kad pocnu da dele drzavljanstva Madjarske (a desice se kad-tad) smile.gif


Licno nesto sumnjam u ovo, jer sto nisu do sada to radili? Ako i imaju neke pretenzije za dominacijom u Vojvodini, bolje im je sada to da rade, nego kada budemo bili blizi EU.

Ono sto ja trenutno cujem je da postoje oprecne informacije. Neki tvrdi da i pored toga sto si Madjar u Vojvodini teze dobijas drzavljanstvo Madjarske, a jedan lik mi tvrdi da se kao raspitao kod advokata u Madjarskoj i kako ako imas babu ili dedu Madjara, do neke ne znam koje godine da su rodjeni, kako mozes lako da dobijes. I uopste ne znam sta je istina od ovoga...

Mene bi to licno zanimalo cisto zbog EU. Znaci, kao jedna varijanta da naucim jezik i zivim u Madjarskoj. Bolje mi ako mogu sto pre da zivim u EU, nego da cekam godine dok Srbija udje u EU.

Edited by tiger, 13 August 2007 - 19:45.


#69 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 13 August 2007 - 19:49

i eto ti mene u selu lovcenac kod malog idjosa pre neki dan. sedoh u kafanu cetinje, prekoputa radnje moskva, tik pored restorana njegos... narucih koka kolu.

#70 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 13 August 2007 - 19:58

QUOTE(tiger @ 13 Aug 2007, 20:42) <{POST_SNAPBACK}>
Licno nesto sumnjam u ovo, jer sto nisu do sada to radili? Ako i imaju neke pretenzije za dominacijom u Vojvodini, bolje im je sada to da rade, nego kada budemo bili blizi EU.

Ono sto ja trenutno cujem je da postoje oprecne informacije. Neki tvrdi da i pored toga sto si Madjar u Vojvodini teze dobijas drzavljanstvo Madjarske, a jedan lik mi tvrdi da se kao raspitao kod advokata u Madjarskoj i kako ako imas babu ili dedu Madjara, do neke ne znam koje godine da su rodjeni, kako mozes lako da dobijes. I uopste ne znam sta je istina od ovoga...

Mene bi to licno zanimalo cisto zbog EU. Znaci, kao jedna varijanta da naucim jezik i zivim u Madjarskoj. Bolje mi ako mogu sto pre da zivim u EU, nego da cekam godine dok Srbija udje u EU.


Kakva bre dominacija u Vojvodini ako ima ~250 hiljada Madjara u istoj? Ljudi moji, zaboravite vise te price...

Da, olaksano je dobijanje drzavljanstva u takvim slucajevima ali svakako moras da imas stalni boravak u drzavi i moras govoriti jezik izmedju ostalog.

Edited by Jaruzelski, 13 August 2007 - 20:00.


#71 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 20:17

A da li madjarska drzava recimo daje neke beneficije studentima van Madjarske, a koji su evidentno Madjari?

Ovo me nece potkaciti, ali cisto me zanima informativno, kako jedna drzava gleda svoje ljude u dijaspori.

Ono sto ja znam iz nekih primera u vezi Madjarske su jedna zena i jedan muskarac koji su otvorili firme tamo negde malo pre 2000. I oboje kazu da je primetno manja birokratija prilikom otvaranja firmi, nego ovde (oboje su ovde imali firme pre). Otvaranje firme je kazu bukvalno 15-tak min.

I hvalili su recimo "madjarski telekom" (ne znam kako da ga nazovem) sto ono kao zatrazis i 5 telefonskih linija za firmu, odmah ti uvedu i to digitalne. Nije kao u Srbiji gde mogu i da ti ne uvedu ili da ti ne prebace liniju sa analogne na digitalnu, pa cak i da te ne razdvoje od dvojnika.

Ali recimo zalili su mi se tada na usluge firmi koje prodaju kompjutere. Kazu, nase firme cak i u to vreme su bile sto puta bolje po uslugama, nego njihove.

Znam da se ovaj muskarac vratio u Srbiju, iz prostog razloga sto je smatrao da je tamo zivot skuplji i neisplativiji, a i nije znao jezik vec je morao da ima uvek prevodioca uza sebe, i ono osnovno sto je tamo u to vreme morao imati sve legalne programe za kompjuter.

A ova zena je ostala, i ocuvala ujedno i firmu u Srbiji.

I treci lik je jedan slikar koji ovde u Srbiji bukvalno nije imao sta da jede, a bio je ne samo talenat, vec najbolji student u generaciji. I otisao tamo, pravi ljudi ga primetili i omogucili mu da ima svoj atelje, da odrzava izlozbe. Ali to je uopste odnos prema kulturi u nasoj zemlji, bez obzira o kome je rec.

Pri tom nijedan od navedenih likova nema nikakvo madjarsko poreklo.

Edited by tiger, 13 August 2007 - 20:19.


#72 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 13 August 2007 - 20:52

Da, sve sto si napisao stoji (firmu cak mozes da osnujes preko interneta, bez birokratije), cak i primedba u vezi firmi koje prodaju kompjutere biggrin.gif Mora se imati u vidu cinjenica da je jako malo broj ljudi imao kompjutere tokom osamdesetih, za razliku od nas. Ali zato danas imaju vrhunske programere i web dizajnere sto se i vidi po broju IT firmi u Budimpesti.

Sto se tice studija, studente van Madjarske tretiraju isto kao i domace a sto se tice srednjih skola, primaju bez problema i ucenike iz Vojvodine (sredjuju i internate).

Edited by Jaruzelski, 13 August 2007 - 20:54.


#73 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 13 August 2007 - 21:30

Firma te zene je prvenstveno za knjigovodstvo, kao i njena firma u Srbiji. Ali je pocela da se bavi i nekim IT delatnostima, kako u Srbiji tako i u Budimpesti.

Dok je firma tog muskarca, bila iskljucivo IT (graficki dizajn i web design - on je isto slikar izmedju ostalog).

Danas da ga pitam verujem da bi promenio misljenje, samim tim sto je Madjarska usla u EU. Onda ne verujem da je mnogo ljudi isto ocekivalo. A i onda mi je pricao da mu se i pored svega svidjao mentalitet u Madjarskoj, najvise po tome sto se kao oseca da se ide napred, a i po nekim drugim stvarima.

On je pomislio da ce padom Slobe i u Srbiji biti isto, pa se i zbog toga vratio. Ali verujem da danas misli da se zeznuo. Pitacu ga, ako ga vidim, pa cu da javim. smile.gif

Isto mi je pricao da pojedinci nisu naivni sto se tice ITa tamo. Posebno mi je pricao kao za neke likove koji su napravili neku komicnu istorijsku enciklopediju, od koje zive (uporedo radeci i neke druge stvari).

#74 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 13 August 2007 - 22:45

Dugo sam razmisljala da li da ucestvujem u raspravi na ovu temu. Zivim u Vojvodini i trebalo bi da imam informacije "iz prve ruke". Razmislila sam i shvatila da ne mogu podrzati tezu o precutkivanju. Iskreno mislim da medjunacionalnih sukoba nema. Zapravo, ima sporadicnih ekscesa usijanih glava u alkoholisanom stanju. Okrecu se jedni protiv drugih zbog drugacijeg izbora muzike, tima za koji navijaju, kraja grada u kojem zive ili nekih samo njima znanih pobuda. Takvi problemi su sve cesci, medjunacionalni sukobi su retki i dugo nisam cula da se neki desio. Ali desavalo se, ranije.
Imam prijatelje razlicitih nacionalnosti (sto se podrazumeva) i imam prijatelje koji su izbeglice (doseljeni), naravno. Zajedno smo zavrsili Gimnaziju, zajedno odlazili na ekskurziju, izlazili... Neke izbeglice duze zive u Srbiji nego sto su ziveli u svom rodnom mestu. Prilagodili su se. Starijima je teze, ali se trude.
Jednostavno, ljudi koje ja znam, ne maltretiraju druge. Nema organizovanih nasrtaja. Incident sa himnom jeste medjunacionalni sukob i zao mi je sto se tako nesto desava. Medjutim, ti isti momci bi nasli razlog da se iskale i na nekoj drugoj grupi omladine, po drugom osnovu ako bi smatrali neophodnim da usmere agresiju na nekog. Da li je za celu pricu bitno to da su skoro doseljeni u Vojvodinu, nisam sigurna.
FranziskaKafka lepo rece: "Ostavite nas na miru." Ne mislim ja da ce problemi o kojima ne pricamo nestati, ali sam sigurna da ima istine i u onoj "Slagao na pocetku carsije, a na kraju i sam poverovao da je istina"
Tako mi je svejedno koje je nacionalnosti moj prijatelj dokle god ja znam zasto ga smatram prijateljem. U dubini duse, vecina u ovoj "mesovitoj" sredini tako misli.

#75 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 13 August 2007 - 22:54

A sto su problem Madjari koji ne nauce srpski jer kod kuce govore madjarski, pa u skoli, sa drustvom...? Isto kao i Srbi ili bilo koji drugi koji odu u npr. Nemacku, pa kod kuce, u skoli, na poslu, sa drustvom... govore srpski (a jos ako rade kod Srbina... ihaaaaaa). I nikad ne nauce nemacki. Ako njih shvatate, shvatite onda i one prve.
Meni je sasvim logicno da se sporazumevamo jezikom koji svi znamo. A ako ja znam madjarski, odgovoricu nekad i na madjarskom, zar ne? Bitna je komunikacija i ono sto se njome postigne, ne FORMA komunikacije. Uostalom, u visejezicnim sredinama se i desava da SVI ubacuju delove na SVIM jezicima. smile.gif Jer tamo su svi MI, a podele na NAS i NJIH su vestacke i mnogo opasne.

I resiste li vec jednom to "vojvodjansko pitanje"?
Hocu da muvam Zoliku. cool.gif

Edited by FranziskaKafka, 13 August 2007 - 22:57.