Jump to content


Photo
- - - - -

Medjunacionalni problemi u Vojvodini


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
474 replies to this topic

#1 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 11 August 2007 - 18:59

Dakle ovako, zasto mediji u Srbiji (medju njima cak i B92) ne objavljuju vesti vezane za nasilje nad nacionalnim manjinama u Vojvodini?

Poslednji incident se desio pre neki dan u Backom Petrovom Selu: ispostavilo se da jedna grupa, naglasavam doseljenih Srba maltretirala madjarsku decu tokom nekoliko meseci. Deci su delili samare ako nisu znali/hteli da im otpevaju aktuelnu srpsku himnu, provocirali su tuce u kaficima, cak su navodno i prislanjali nozeve na vrat i ko zna sta jos. Vest je objavljena na madjarskim portalima (da, velika zavera protiv Srbije).

Ovakvih incidenata ima jos podosta i nisu samo usmereni prema Madjarima, ali skoro nijedna vest nije bila objavljena na sajtu b92. Zanimljivo je jos da selidba Roma ispod Gazele predstavlja vecu vest od ovakvih zabrinjavajucih incidenata. Zasto se Vojvodina precutkuje?

edit: link ka vesti, pa ko razume neka cita

http://index.hu/poli...lfold/vajd8873/

Edited by Jaruzelski, 11 August 2007 - 19:02.


#2 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 11 August 2007 - 20:20

Jednom prilikom pre skoro godinu dana sam pisao, odgovarao nekom, na slicnu temu, mislim da je bilo u opciji "apartidi", neko je pokrenuo pitanje sta se to desava u Vojvodini, pa rekoh posto sam iz Vojvodine samim tim se osecam i prozvanim,eto opet.
Ne verujem da bilo ko pokusava da "zataskava" tako nesto, prosto necu da poverujem da je to tako, verovatno B92 nije dosao do takvog podatka, a ako su dosli i nisu preneli bojim se da onda nesto nije u redu sa njima !?!?
Cim je visenacionalna sredina u pitanju kada se potuku Madjari i Srbi odmah je to po sredi nacionalizam, sovinizam....i ostali izmi svake vrste, medjutim vrlo cesto se iza toga krije obican HULIGANIZAM !!! Prica moje majke dok je ona bila mala (rodjena je 1944) nakon "8 Ofanzive" i dolaska Srba iz Bosne (onda su bili BOSANCI, a danas su Srbi iz Bosne) desavale su se cesto tuce na relaciji oni ( Srbi iz Bosne ) i Madjari ili oni ( Srbi iz Bosne ) i Lale. Da li neko misli da se Lale i Madjari nisu peglali pre nego su oni dosli ?????? Naravno da jesu, kada sam cuo kakve su to makljacine bile kosa mi se dize na glavi, nozevi, sikire, stapine, LEVCHE (LEVCHA-drvena konstukcija od starih seoskih zapreznih kola okovana metalom, nalazi se sastrane kola i spaja tocak, osovinu tocka, i gornji deo kola), zamislite sad da vas neko malatne kuvanim okovanim drvetom, pa to su bile nevidjene tuce sa cesto tragicnim posledicama, probusenim stomacima, razbijenim glavama,..........
Da li znate zbog cega su se najcesce desavale tuce !?!?
Zbog devojaka, neko je iz suprotnog tabora poceo da se muva oko devojke "onog" drugog, pa su ovi "prvi" resili da mu "pokazu"!!
Ne mislim da dovodim u pitanje verodostojnost gore pomenute vesti, ako je istina (a ne bi me cudilo da jeste) naravno da treba ispitati do kraja sta se tu desavalo i naravno najostrije kazniti "velike Srbe" koji su naucili himnu "Boze pravde" i dele stihove okolo zajedno sa samarima. Posto zivim ceo svoj zivot sa komsijama druge nacionalnosti, moji najbolji prijatelji su Madjari, kum mi je Madjar, supruga mi je Madjarica, upozoravam da svi oni koji misle da mi "opale" etiketu nacionaliste ili tome slicno ne vazi u ovom, mom, slucaju.
Ako je neko spreman da pokrene polemiku o ponasanju Madjara, pogotovu u Backoj, mozemo o tome da polemisemo, ali na bazi argumenata, licnih iskustava....ima dosta toga i na njihov brk da se stavi. Na kraju krajeva uvek dodjemo do individualne odgovornost, svako je odgovoran za sebe i ne treba generalizovati stvari. Dokle god se nesto masovno ne iskazuje, ne ponasa, krivica je individualna.

BI KOOL cool.gif

#3 fft

fft
  • Banned
  • 356 posts

Posted 11 August 2007 - 20:32

QUOTE(banderash @ 11 Aug 2007, 21:20) <{POST_SNAPBACK}>
nakon "8 Ofanzive" i dolaska Srba iz Bosne (onda su bili BOSANCI, a danas su Srbi iz Bosne)


Па шта им се десило, нека здружена акција САНУ, СПЦ и Васе Чубриловића их је од Босанаца претворило у Србе из Босне? Јесу ли Срби из Војводине Срби из Војводине или Војвођани? Јесу ли Шумадинци Срби из Шумадије или су Шумадинци? Да то нису мало различите ствари?

QUOTE(Jaruzelski @ 11 Aug 2007, 19:59) <{POST_SNAPBACK}>
ispostavilo se da jedna grupa, naglasavam doseljenih Srba maltretirala madjarsku decu tokom nekoliko meseci.


Устав Републике Србије
Члан 21.
Пред Уставом и законом сви су једнаки.
Свако има право на једнаку законску заштиту, без дискриминације.
Забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, по било ком основу, a нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, културе, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета.

Наглашавам: друштевног порекла, рођења...

Edited by fft, 11 August 2007 - 20:34.


#4 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 11 August 2007 - 20:38

QUOTE(fft @ 11 Aug 2007, 21:32) <{POST_SNAPBACK}>
Устав Републике Србије
Члан 21.
Пред Уставом и законом сви су једнаки.
Свако има право на једнаку законску заштиту, без дискриминације.
Забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, по било ком основу, a нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, културе, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета.

Наглашавам: друштевног порекла, рођења...


Naglasio sam zbog toga sto ove incidente uglavnom izazivaju doticni.

#5 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 11 August 2007 - 20:38

QUOTE(fft @ 11 Aug 2007, 21:32) <{POST_SNAPBACK}>
Па шта им се десило, нека здружена акција САНУ, СПЦ и Васе Чубриловића их је од Босанаца претворило у Србе из Босне? Јесу ли Срби из Војводине Срби из Војводине или Војвођани? Јесу ли Шумадинци Срби из Шумадије или су Шумадинци? Да то нису мало различите ствари?

Pa znas kako, ovi iz "8 Ofanzive" su Bosanci, a ovi rahametli Slobe su Srbi iz Bosne. Malo je ruzno sto ovako pisem, sada ce se javljat dusebriznici kao ja sam nacionalista..etc, itd. i.t.msl., ali fakat da je to tako, a neka mi to neko demantuje i neka kaze da nije tako, argumenti molim, onda pricamo, ostalo HA HA HA HA.

BI KOOL cool.gif

#6 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 11 August 2007 - 20:57

Meni je baba Madjarica, i posto je davno umrla ne mogu da je i pitam sta ona misli o ovome.

Ali opet imam neka licna iskustva sa Madjarima. U moju osnovnu skolu, sa mnom razred, isla je jedna cerka madjarskog ambasadora. I svi su bili ok prema njoj. Cak im je bila i zanimljiva. Profesori su joj malcice popustali, ali ne toliko koliko profesorka srpskog, koja je inace bila jako stroga prema svima ostalim. I javno nam je govorila da to radi zato sto smatra da je srpski jako tezak jezik, i da ne moze da ima ista merila za nas i strance. Bila je nekih 4 god. i poslednje godine je pefektno pricala i pisala srpski.

Dalja iskustva su bila u vojsci. Primetio sam da ih takodje sasvim normalno gledaju. Niko nista ne komentarise protiv njih. Cak ih neki cene da su i mnogo odgovorniji, moralniji (mada u praksi ovo nije uvek tacno). Uopste ih niko ne maltretira, ne uvaljuje im neke "specijalne poslove". Cak su neki na vrlo visokim pozicijama. Uglavnom svi su znali i srpski. Ali su voleli, izmedju sebe da pricaju madjarski posle vecere, a pred spavanje. I poneko se samo nadje od nemadjara, da im kaze "Ajde, pricajte malo srpski da se i mi ostali ubacimo u pricu." Oni su samo ponekad pocinjali da pricaju i na srpskom, a u vecini slucajeva su nastavljali da pricaju na madjarskom. Ali ovo im niko nije uzimao za zlo. Svi su vec navikli da oni vole tako da se ponasaju. Jedan samo nije znao najbolje madjarski, vec poneku rec. I on je zato pricao srpski. A bio je i jedan sto nije znao srpski dok nije dosao u vojsku, gde je isti naucio. On je radio u kuhinji, i jedino se on zalio na pojedine kuvare (znaci ne sve), koji su inace bili i podoficiri, kako su znali da mu kaze "Ajde, ti Madjar, uradi to i to, ili dodji vamo" i njemu je to smetalo. Cak su njega navatali na kraju pred skidanje i sa marihuanom, i iako je bio drzak prema bezbednjaku i staresinama, nista mu nisu radili, vec ga pustili kuci.

Mnogo gore su prolazili recimo Romi. I poneki Musliman.

Mene je jedan Madjar (koji nije btw, cist Madjar, vec ima i malo nemacke krvi) iz Subotice, ucio madjarski, i to specijalno za muvanje Madjarica, biggrin.gif ali nisam stigao mnogo da naucim. smile.gif Ali to nam je bio "tajni jezik". biggrin.gif Znaci ono psovke, onda komentari za ribe koje prolaze "ju pino", itd. biggrin.gif

Edited by tiger, 11 August 2007 - 21:06.


#7 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 11 August 2007 - 21:16

Za sve koji zele, otvaram brzi kurs Madjarskog jezika, muvanje riba, udvaranje i ostalo !!
Koje reci vas interesuju, TIGRE ono ti nije bas pametno, sa tim recima da muvas neku Madjaricu, mozes samo neku samarcinu da popijes!!!
Recimo SIVEM-to ti znaci DUSO (moja) ces mnogo bolje proci !!
BI KOOL cool.gif

Edited by banderash, 11 August 2007 - 21:58.


#8 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 11 August 2007 - 21:30

Dok je postojao samo prvi i drugi program RTB, o Vojvodini niste mogli cuti ni rec. Ni sada nije nista bolja situacija, osim kad su u pitanju neke afere i slicno. Valjda misle da SMO usporeni, lenji, da zivimo u mrtvim mestima u kojima se nista ne desava, sta li. biggrin.gif Ili je u pitanju nesto drugo...

Ako B92 vec nije objavio ovo, onda SIGURNO nema govora u tzv. medjunacionalnim problemima. Nema cak ni sumnje da je rec o tome.

Izes ga, u okolne cetiri ulice (do moje) zive i Hrvati, Muslimani/Bosnjaci, Madjari, Nemci, Rusi, Bugari, Romi, Rumuni, Jevreji, Egipcani, Slovaci... po nekoliko porodica (ne samo JEDAN Nemac, JEDAN Rus itd.), da ne pricam o Crnogorcima... ta necemo oma praviti medjunacionalnu frku ako se neko s nekim sporecka oko neceg, slucajno se ne javi na ulici itd. sad.gif Da ne pricam o tome da u citavom gradu ima jos desetak nacija.

Jedno je sigurno: qrci se domorodac, makar bio i "sveze doseljen". Ostali se samo brane.

I jos nesto: zenio se komsija Madjar. Nismo ni znali. Uvece se samo videlo svetlo u dvoristu, cula se neka tiha muzika (Zvonko Bogdan), kanda su imali neke goste... Ali ne - covek se zenio.

Komsija Srbin klao svinju. Dosla bulumenta da pomogne, da se ogrebe i provede. Pichili narodnjaci s radija do daske celu noc.
Komsija Srbin dizao sam kucu na sprat. Dosla bulumenta da pomogne, da pojede i da se provede. Pichili narodnjaci s radija, do daske, cele tri nedelje.
Komsija Srbin slavio cerki 18. rodjendan. Dosla bulumenta da se najede i da se provede. Pichila ziva muzika s terase celu noc.
Komsija Srbin pece rakiju, papriku, prase... slavi sebi, deci, mami, tati, babi, tetki rodjendan, slavu, imendan... zar je bitno sta? Glavno da uvek ima DIMA, NARODNJAKA DO DASKE, BULUMENTE, ALKOHOLA... I tako bar 4 vikenda u mesecu...

P.S. Kod slicnih vesti treba praviti razliku izmedju budala i normalnih, nepristojnih i pristojnih itd. Nacionalnost tu ne igra nikakvu ulogu... osim ako ne zelite da sve tako ispadne.
Nema tu problema... i dalje se zaljubljujemo i udajemo za Zoltana, Atilu, Jana, Jona... cool.gif

P.P.S. Hej, ovo za vrele Madjarice je tzv. opste mesto. Urbana legenda. I vrlo uvredljiva. I za Madjarice, a indirektno i za Madjare (muske).
Rado bih svoj glas u tom smislu dala Madjarima (muskim) cool.gif, ali je ovo preozbiljna tema da se ovako srozava.

Edited by FranziskaKafka, 11 August 2007 - 21:33.


#9 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 11 August 2007 - 21:32

Ucio me je on i neke normalnije reci. smile.gif

I cuo sam ovo od mnogo ljudi da su mnogo toplije i da se kao lako zaljubljuju (kako ove u Vojvodini, tako i u Madjarskoj). smile.gif Moguce da je istina, posto ova pomenuta cerka madjarskog ambasadora nema u koga nije bila zaljubljena. biggrin.gif A i delovala je malo naprednija od ostalih devojaka. smile.gif

Ucio me je on svasta od kako se zoves, koliko imas godina, cime se bavis, do "da ugasim svetlo?" biggrin.gif

P. S. Njemu je bilo smesno kako izgovaram odredjene glasove, reci... biggrin.gif pa mu je dodatno bilo zanimljivo da me uci. smile.gif

Ali na zalost dosta sam pozaboravljao, ali ok javicu ti se mozda, ako budem nasao vremena. U SVAKOM SLUCAJU, HVALA! smile.gif On mi je pricao i da je naucio pre prekomande jednog Srbina da dobro prica madjarski - nesto osnovno, ali kaze da ako ne pricas posle, brzo zaboravis.

Edited by tiger, 11 August 2007 - 21:36.


#10 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 11 August 2007 - 21:36

QUOTE(tiger @ 11 Aug 2007, 22:32) <{POST_SNAPBACK}>
I cuo sam ovo od mnogo ljudi da su mnogo toplije i da se kao lako zaljubljuju (kako ove u Vojvodini, tako i u Madjarskoj).

puke.gif
Ovo vise boli od direktnog fizickog napada na pripadnika madjarske nacije.

#11 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 11 August 2007 - 21:43

QUOTE(FranziskaKafka @ 11 Aug 2007, 22:36) <{POST_SNAPBACK}>
puke.gif
Ovo vise boli od direktnog fizickog napada na pripadnika madjarske nacije.


Predrasude su uvek lose, i ja nisam rekao da verujem. VEC SAMO MOGUCE... wink.gif

#12 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 11 August 2007 - 21:47

laugh.gif rolleyes.gif innocent.gif
Treba uneti malo vedrine u ovakvim tmurnim temama !!!
Ja i dalje ostajem pri svojoj tvrdnji, a ti Franciska nemoj biti na kraj srca, fakat je da je tako.
Ono za bulumentu ti je pravi opis razlike izmedju komsija, ko da gledam tvoj komsiluk i slusam komsiju s leva i komsiju s desna!

BI KOOL cool.gif

Edited by banderash, 11 August 2007 - 21:59.


#13 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 11 August 2007 - 21:58

Pa bilo bi lepo kada biste vi navodni ljubitelji Madjarica bili ljubitelji i kad dodje do ozbiljnijih problema. Npr. da li biste ih zastitili od nasrtljivih i bezobraznih pripadnika svoje nacije (koji su nepristojni i navalentni upravo zbog predrasuda koje imaju o Madjaricama) ili biste im se pridruzili? puke.gif
Ne vidim nikakvu vedrinu u tome sto ste prakticno rekli da su Madjarice lake zenske (sto obicno vredja i njihovu jacu polovinu, jer, navodno, dosta govori i o njima). sad.gif

P.S. Hocete vedrinu? Evo vam:
muskarci (ne svi, cast MALOBROJNIM izuzecima) su svinje! roflmao.gif

#14 Jaruzelski

Jaruzelski
  • Members
  • 556 posts

Posted 11 August 2007 - 22:02

Gde ode ovaj topik... blink.gif

#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 August 2007 - 22:04

QUOTE(Jaruzelski @ 11 Aug 2007, 23:02) <{POST_SNAPBACK}>
Gde ode ovaj topik... blink.gif


Mene zanima kako je to maltretiranje madjarske dece moglo da traje mesecima.
Ako ti neko oshamari dete odes u policiju pa ga prijavis.

U tvom prevodu clanka stoji da je bilo maltretiranja i u kafanama.
Pa nisu valjda deca bila u kafanama?

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 11 August 2007 - 22:05.