Jump to content


Photo

Izgradnja i obnova Bosne i Hercegovine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
532 replies to this topic

#46 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 01 August 2007 - 17:32

QUOTE(Nelica @ 1 Aug 2007, 17:28) <{POST_SNAPBACK}>
Ne vjerujem da ce se BiH dijeliti, prije ce biti onako kako je quentin opisao:
komu se ne svidja asimilacija uvijek moze emigrirati u maticnu drzavu.


Zašto bi se ikog asimiliralo?

Neka svi narodi i narodnosti grade jednu državu obogaćenu svakom pojedinačnom kulturom kojima nije zabranjena interakcija (iako bi getoizatori BiH voljeli da bude dry.gif ). Neka to nekome i liči na SFRJ, boli me briga.

Velikodržavnih projekata na tlu BiH ne smije i ne može biti.

#47 Abu Oskar

Abu Oskar
  • Members
  • 90 posts

Posted 01 August 2007 - 17:35

QUOTE(king louie @ 31 Jul 2007, 08:30) <{POST_SNAPBACK}>
Odvratno životinjsko zapišavanje teritorija. Bosna je (a bogami i cijela Hercegovina) na aparatima. Bez mogućnosti da stane na noge. Treba joj još par decenija mira, pa će se podići. Tisućeljetno iskustvo kultivacije razlika (sve sa nepovjerenjem i mržnjom) će pobijediti. Samo da rata ne bude. A neće ga biti. (Tako sam mislio i '90te.)

Biće rata.
Pri prvom sljedećem geopolitičkom tektonskom pomjeranju, koje se bar približi onom iz devedesetih prošlog stoljeća, slijedi nastavak.
Kao što znaš, u tome mi možeš vjerovat.


pozdrav.

#48 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 01 August 2007 - 17:51

QUOTE(ArleKino @ 1 Aug 2007, 19:32) <{POST_SNAPBACK}>
Zašto bi se ikog asimiliralo?

Neka svi narodi i narodnosti grade jednu državu obogaćenu svakom pojedinačnom kulturom kojima nije zabranjena interakcija (iako bi getoizatori BiH voljeli da bude dry.gif ). Neka to nekome i liči na SFRJ, boli me briga.

Velikodržavnih projekata na tlu BiH ne smije i ne može biti.

ph34r.gif

Vama stvarno treba netko da vas nadgleda. Niste normalni.

#49 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 01 August 2007 - 17:54

QUOTE(Nelica @ 1 Aug 2007, 18:51) <{POST_SNAPBACK}>
ph34r.gif

Vama stvarno treba netko da vas nadgleda. Niste normalni.


Znači, normalnije je da neko dominira? blink.gif

#50 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 01 August 2007 - 18:02

QUOTE(quentin @ 1 Aug 2007, 09:31) <{POST_SNAPBACK}>
Jedini razlog zbog kog mislim da neće biti rata je taj što je BiH faktički razoružana. Vojska je smiješno mala a puške i bombe zakopane po baščama nisu dovoljni ni za jedan ozbiljniji masakr. Naravno, i međunarodna zajednica ima mnogo jasnije definisan odnos prema BiH.

Лако је купити оружје и обновити арсенал, уосталом, ратови будућности се не воде као што су некада.

QUOTE
Inače, mislim da niko ne može biti optimista po pitanju budućnosti Bosne kao multietničke/multireligijske zemlje. Mislim da će ovdje stanje biti relativno stabilno tek kad procenat Bošnjaka dobrano premaši 50%

Шта би то променило? Имали би политичку већину али опет 50% није довољно јасна већина, то је само за фртаљ више од 40%. Ни Срби и Хрвати са својих удружених 50-55% не могу ништа, да могу урадили би. Једино што би 50% Бошњака (мада у то не верујем јер и њихов наталитет опада као и других) је да убрза негодовање међу Србима и изазове неке потезе који би убрзали жељу за одвајањем. Од асимилације нема ничега, асимилују ли се Бошњаци у Србији у Србе? Асимилују ли се Хрвати у Сарајеву у Бошњаке? Данас, у ово доба интернета, двојних и тројних држављанстава, сателитске и кабловске телевизије, мобилних телефона, аутомобила и авиона, је могуће за Србина да живи у Имотском а да води живот у коме се осећа као да је у Београду...

QUOTE
kad se i Srbi, kao što je već slučaj sa Hrvatima, počnu masovno iseljavati i kad se dovrši asimilacija po velikim gradovima

То је немогуће јер се Хрвати једино исељавају из Сарајева и средњебосанских енклава. Бошњаци су Србе одавно протерали из Зенице, Травника, Тузле и Сарајева, то што је остало је било престаро да избегне или је у мешовитом браку. Срби не живе у енклавама и немају намеру да се исељавају из своје Републике Српске већ се чак враћају тамо одакле су протерани (Дрвар, Граово, Петровац, Гламоч). Свак на својој ливади, уз своје овце и као што лепо рече титон'сталгич'р Арлекино у питању је конгломерат мононационалних гетоа. Сваки гето уз своју матичну државу док Бошњаци траже своју, неки зверкају ка Загребу (од кога су преписали језик), неки ка Саудијској Арабији, неки ка Турској, неки ка САД или Бриселу. Пре бих рекао да су Бошњаци ти који ће бити подстакнути на исељавање с обзиром на историјски тренд смањења њиховог Lebensraum од друге опсаде Беча наовамо.

QUOTE
Ili to, ili podjela zemlje, o čemu se nikad ne bi mogli dogovoriti

Ту је подела најлакша, све је већ припремљено, довољно је да неки странац дође и каже да је тако и ето ти договора, то је једини разлог зашто БиХ постоји, зато што се многи са Запада праве да није као што јесте. Њихова препрека је једино што ту несрећну појаву држи на неком вештачком окупу који ће нестати брзином и ентузијазмом једне СФРЈ.

#51 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 01 August 2007 - 18:08

QUOTE(ArleKino @ 1 Aug 2007, 19:54) <{POST_SNAPBACK}>
Znači, normalnije je da neko dominira? blink.gif


U vasem slucaju je to na zalost neminovnost.
Domaci politicari bez skrupula, vizije i morala, industrija unistena, zemlja podijeljena...
Narod ili gleda unatrag (SFRJ, B/J) ili se "bavi politikom."

Jedini koji mi se koliko toliko svidja na BiH politickoj sceni je Haris Silajdzic.

#52 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 August 2007 - 18:14

QUOTE(Abu Oskar @ 1 Aug 2007, 18:35) <{POST_SNAPBACK}>
Biće rata.
Pri prvom sljedećem geopolitičkom tektonskom pomjeranju, koje se bar približi onom iz devedesetih prošlog stoljeća, slijedi nastavak.
Kao što znaš, u tome mi možeš vjerovat.
pozdrav.

Mile jel' si to ti?

#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 August 2007 - 18:30

QUOTE(djeneralche @ 1 Aug 2007, 10:06) <{POST_SNAPBACK}>
А да замислимо један експеримент?
Србија без пандурације и војске. Америку? Време до почетка сукоба би било ...

to smo vec videli 91ve.Mislim Srbi bez panduracije i vojske

#54 dolenajugu

dolenajugu
  • Members
  • 2,614 posts

Posted 01 August 2007 - 18:33

QUOTE(harambasa @ 1 Aug 2007, 19:02) <{POST_SNAPBACK}>
Лако је купити оружје и обновити арсенал, уосталом, ратови будућности се не воде као што су некада.
Шта би то променило? Имали би политичку већину али опет 50% није довољно јасна већина, то је само за фртаљ више од 40%. Ни Срби и Хрвати са својих удружених 50-55% не могу ништа, да могу урадили би. Једино што би 50% Бошњака (мада у то не верујем јер и њихов наталитет опада као и других) је да убрза негодовање међу Србима и изазове неке потезе који би убрзали жељу за одвајањем. Од асимилације нема ничега, асимилују ли се Бошњаци у Србији у Србе? Асимилују ли се Хрвати у Сарајеву у Бошњаке? Данас, у ово доба интернета, двојних и тројних држављанстава, сателитске и кабловске телевизије, мобилних телефона, аутомобила и авиона, је могуће за Србина да живи у Имотском а да води живот у коме се осећа као да је у Београду...
То је немогуће јер се Хрвати једино исељавају из Сарајева и средњебосанских енклава. Бошњаци су Србе одавно протерали из Зенице, Травника, Тузле и Сарајева, то што је остало је било престаро да избегне или је у мешовитом браку. Срби не живе у енклавама и немају намеру да се исељавају из своје Републике Српске већ се чак враћају тамо одакле су протерани (Дрвар, Граово, Петровац, Гламоч). Свак на својој ливади, уз своје овце и као што лепо рече титон'сталгич'р Арлекино у питању је конгломерат мононационалних гетоа. Сваки гето уз своју матичну државу док Бошњаци траже своју, неки зверкају ка Загребу (од кога су преписали језик), неки ка Саудијској Арабији, неки ка Турској, неки ка САД или Бриселу. Пре бих рекао да су Бошњаци ти који ће бити подстакнути на исељавање с обзиром на историјски тренд
смањења њиховог Lebensraum од друге опсаде Беча наовамо.
Ту је подела најлакша, све је већ припремљено, довољно је да неки странац дође и каже да је тако и ето ти договора, то је једини разлог зашто БиХ постоји, зато што се многи са Запада праве да није као што јесте. Њихова препрека је једино што ту несрећну појаву држи на неком вештачком окупу који ће нестати брзином и ентузијазмом једне СФРЈ.


Ha jarane, to što si napisao je nešto što se zove tvoja projekcija želja, mogao bih i ja svoju pa da se duramo. Ima puno netačnosti u onom što reče, al da ne gubimo vrijeme sada, ti u svojoj ja u svojoj projekciji, pa ćemo da vidimo. Nego, interesuje me jedno pitanje, sasvim ozbiljno pitam, ovi koji misle da će biti rata (a moram iskreno reći , ni ja ga potpuno ne odbacujem kao moguću opciju) šta misle ko će tu ratovati, Bošnjaci protiv bosanskih Srba, Bosna i Hercegovina protiv Srbije, Bošnjaci protiv Srbije ( odnosno svih Srba), ili možda opet svi đuture.Ne spomenuh Hrvate, nešto mislim da nemaju ljudski potenscijal za rat ovdje,al ne lezi vraže nikad.

p.s
prevari me prst pa ode prazan post, izvinjavam se

#55 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 August 2007 - 18:39

QUOTE(harambasa @ 1 Aug 2007, 11:02) <{POST_SNAPBACK}>
Срби не живе у енклавама и немају намеру да се исељавају из своје Републике Српске већ се чак враћају тамо одакле су протерани (Дрвар, Граово, Петровац, Гламоч). Свак на својој ливади, уз своје овце

Kad se ti vracas

#56 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 01 August 2007 - 18:41

QUOTE(dolenajugu @ 1 Aug 2007, 20:33) <{POST_SNAPBACK}>
Ne spomenuh Hrvate, nešto mislim da nemaju ljudski potenscijal za rat ovdje,al ne lezi vraže nikad.


Hvala, imamo i svojih problema ne trebaju nam tudji. cool.gif
Samo se vi konsolidirajte kao drzava to ce biti najbolje i za vas i za susjede.

#57 dolenajugu

dolenajugu
  • Members
  • 2,614 posts

Posted 01 August 2007 - 18:43

QUOTE(Nelica @ 1 Aug 2007, 19:41) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala, imamo i svojih problema ne trebaju nam tudji. cool.gif
Samo se vi konsolidirajte kao drzava to ce biti najbolje i za vas i za susjede.


I ti baš misliš da je sve do nas. Ko ono naši susjedi iliti komšije haman taki, sve nam pite zeljanice donose za ručak da se ne bi mi morali mučiti.

#58 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 01 August 2007 - 18:49

QUOTE(dolenajugu @ 1 Aug 2007, 19:33) <{POST_SNAPBACK}>
Ha jarane, to što si napisao je nešto što se zove tvoja projekcija želja, mogao bih i ja svoju pa da se duramo.

Пројекција јесте јер се ради о будућности али жеља није, да су у питању жеље убацио бих Србијино освајање првенства Европе у фудбалу и моје кеширање тикета са лудом квотом cool.gif

QUOTE
Ima puno netačnosti u onom što reče, al da ne gubimo vrijeme sada, ti u svojoj ja u svojoj projekciji, pa ćemo da vidimo.

Рекао бих исто и за твој пост да си нешто написао. Наравно, крит'чар из сенке, то је иначе доста распрострањено занимање на Балкану а мислим да Босна по томе предњачи. laugh.gif

QUOTE
Nego, interesuje me jedno pitanje, sasvim ozbiljno pitam, ovi koji misle da će biti rata (a moram iskreno reći , ni ja ga potpuno ne odbacujem kao moguću opciju)

Ја мислим да ће рата сигурно бити када га буде било али да га неће бити док га не буде. Не верујем да могу искључити могућност рата ништа више него што бих могао да гарантујем за сигурност рата, озбиљно је питање за оне који сматрају да рата неће бити (мада ни ја не гарантујем да ће га бити) шта би било кад било рата, рецимо да га буде што може да буде али не мора да значи?!

QUOTE
šta misle ko će tu ratovati, Bošnjaci protiv bosanskih Srba, Bosna i Hercegovina protiv Srbije, Bošnjaci protiv Srbije ( odnosno svih Srba), ili možda opet svi đuture.Ne spomenuh Hrvate, nešto mislim da nemaju ljudski potenscijal za rat ovdje,al ne lezi vraže nikad.

Ја мислим да ће ратовати две или више антагонистичких страна с конфликтним гледиштима на њихове респективне интересе који ће бити у сукоби, једни са другима, истовремено, у непосредној блискости и с историјом сукоба али и заједничког живота...

QUOTE
prevari me prst pa ode prazan post, izvinjavam se

И мене искуство па се уватих с Босанцем у дискусију cool.gif

Edited by harambasa, 01 August 2007 - 18:51.


#59 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 01 August 2007 - 18:51

QUOTE(MAGRIPA65 @ 1 Aug 2007, 20:30) <{POST_SNAPBACK}>
to smo vec videli 91ve.Mislim Srbi bez panduracije i vojske



E i ti mu moras odmah izbiti argument. biggrin.gif
Mogli smo se lijepo zabavljati.

#60 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 01 August 2007 - 18:58

QUOTE(dolenajugu @ 1 Aug 2007, 19:33) <{POST_SNAPBACK}>
Ha jarane, to što si napisao je nešto što se zove tvoja projekcija želja, mogao bih i ja svoju pa da se duramo. Ima puno netačnosti u onom što reče, al da ne gubimo vrijeme sada, ti u svojoj ja u svojoj projekciji, pa ćemo da vidimo. Nego, interesuje me jedno pitanje, sasvim ozbiljno pitam, ovi koji misle da će biti rata (a moram iskreno reći , ni ja ga potpuno ne odbacujem kao moguću opciju) šta misle ko će tu ratovati, Bošnjaci protiv bosanskih Srba, Bosna i Hercegovina protiv Srbije, Bošnjaci protiv Srbije ( odnosno svih Srba), ili možda opet svi đuture.Ne spomenuh Hrvate, nešto mislim da nemaju ljudski potenscijal za rat ovdje,al ne lezi vraže nikad.


Neka okvirna postavka bi bila ova:

pokušaj RS-a da izađe iz BiH, a onda Bošnjaci i ostali koji su za cjelovitost BiH taj pokušaj sprečavaju oružanim putem. Hrvati ostaju ni tamo ni 'vamo, a ako je suditi po bošnjačkom iskustvu '90-tih, to bi ih vjerovatno učinilo najvećom žrtvom oružanog sukoba jer bi u opciji proglašavanja neovisnosti hrvatskih kantona došlo do gušenja istih od strane Bošnjaka i ostalih.

Šta bi još mogli očekivati?

Hrvatska se vjerovatno neće miješati u rat, bar ne na način kako je to činila 1991, jer bi ugrozila svoju EU-budućnost (koja je ipak puno primamljivija od U-budućnosti). Granice sa BiH će biti zatvorene, svojevrsna "željezna zavjesa" sa izuzetkom onog dijela koji većinom naseljavaju Hrvati kojima bi po ovom apokaliptičnom scenariju prijetio egzodus, a pod opravdanjem ustavne obaveze Hrvatske da se brine o Hrvatima u BiH.

Srbija će, s druge strane, vjerovatno pomagati Srbe, ali na puno stidljiviji način nego 1992-1995. Za očekivati bi bilo da bošnjački vojni pokret bude prikazivan kao teroristički i islamistički te da putem tog propagandnog rata Srbija dobije zeleno svjetlo da pomogne Srbima u BiH. Uplitanje bi vjerovatno dovelo do eskalacije sukoba u Sandžaku gdje bi se dešavala masovna ubistva i progoni Bošnjaka pod optužbama da su teroristi.

Dugogodišnji vojni sukob bi se završio stvaranjem dviju nacionalnih država - bošnjačke i srpske - na teritoriji BiH.

Naravno, postoji opcija 2:

RS proglašava neovisnost, Bošnjaci i ostali započinju oružani sukob da to spriječe. Hrvatski kantoni proglašavaju neovisnost.

Dolazi do sukoba u kojem Bošnjaci, pod etiketom islamista i terorista, bivaju uništeni od strane Hrvata i Srba ili svedeni na par enklava koje čine Republiku Bošnjačku čiji će položaj biti sličan položaju današnje Palestine. Hrvatsko zatvaranje granice ostaje isto kao i u opciji 1, s tim da će oružje za Hrvate ići preko Srbije.

Opcija 3 (najmanje izvjesna):

Bošnjaci porazili Srbe uz podršku Hrvata ili i Srbe i Hrvate. Hrvatska i Srbija se nisu miješale u sukob zbog vanjskih pritisaka. Nakon kraja tog rata, dolazi do početka novog rata, ovaj put oko uređenja države - građanski i kleronacionalistički koncept ratuju.

Ukratko - nadajmo se da rata neće biti!