Jump to content


Photo

Izgradnja i obnova Bosne i Hercegovine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
532 replies to this topic

#1 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 30 July 2007 - 22:33

Džamije i crkve ... Neke obnovljene, uglavnom novosagrađene. Nema preciznih podataka, ali i razumljivo je, ko će sve to prebrojati. U Sarajevu je pre rata bilo osamdesetak džamije, sada ih ima više od stotinu (u različitim izvorima se pominje od 180 do 300). Zvonici u zapadnom delu Republike Srpske zaparaše nebo, valjda da pariraju minaretima. Arapi pljunuše dosta casha, ali je jedan deo stigao izgleda i u "naturi"; spejs šatlovi se samo prizemljilše na balkansko tlo. I za ruske tajkune je iskušenje bilo preveliko...

Možemo i da se podsetimo nelegalne gradnje objekata na "oslobođenim" teritorijama, na koju nisu ni jedna ni druga strana bile imune... Kerovi zapišavali svoje teritorije, valjda. Neki su objekti premešteni s privatnih parcela, neke još čeka, uz politizaciju teme do usijanja.

Kakva je perspektiva ove države uz zvonjave crkvenih zvona i zvuke ezana?


P.S. Uopšte ne očekujem da pogledate svih dvanest hiljada petstošezdeset fotografija koje se nalaze u linkovanim topicima, da bi ste nešto rekli o ovoj temi.

Edited by SoS, 30 July 2007 - 23:23.


#2 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 30 July 2007 - 22:46

QUOTE
U Sarajevu obeleženo 600 godina islama

Sarajevo - Na stadionu Hasim Ferhatović Hase u Sarajevu, nekadašnjem Koševu, preksinoć je pred više od 45.000 ljudi održan koncert posvećen 600. godišnjici dolaska islama u BIH.
Četvoročasovnoj manifestaciji prisustvovalo je i 10.000 dece predškolskog uzrasta, kojima su ogranizatori iz agencije Selam obezbedili besplatan ulazak. Na početku prisutne je pozdravio reis-ul-ulema Islamske zajednice u BIH Mustafa Cerić.
- Lijepo se osjećajte i iskreno svjedočite o narodu koji voli istinu i pravdu, koji voli mir i dobrotu! Mi smo narod koji ne zaboravlja prošlost zato što voli budućnost! Mi smo narod koji nije izgubio svoju povijest zato što je našao svoju budućnost ovdje i sada - kazao je reis.
On je istakao da je ovo vreme u kojem Evropa treba da se oslobodi straha od islama i straha od napretka muslimana.
Program manifestacije "Moj ummete", koju je režirao Sulejman Kupusović, nastavljen je učenjem Kurana uz učešće najboljih i najpoznatijih svetskih čitača, među kojima su bili Sajneb Abdelromi iz Tajlanda, Ahmed Aboulgasemi iz Irana, sedmogodišnji dečak iz Džide Ahmed Saud, Erhan Mete iz Turske i Ahmed Nuajna iz Egipta. Ilahije i kaside pevale su duhovnu muziku dok su na pozornici plesali derviši. Nastupio je Mustafa Demirdži, kompozitor i pevač iz Turske, najpriznatiji kompozitor duhovne muzike islama. Fonet


Ako mogu Srbi da slave 600 godina sto ne bi i oni.
Verujem da je skup bio velicanstven.

Edited by No7, 30 July 2007 - 22:54.


#3 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 30 July 2007 - 22:56

QUOTE(No7 @ 30 Jul 2007, 23:46) <{POST_SNAPBACK}>
Ako mogu Srbi da slave 600 godina sto ne bi i oni.


Na sreću i tada je bilo Srba koji nisu slavili 600 godina poraza, kao i što sada ima muslimana koji ne žele da slave šesto godina od početka okupacije. Neki Bošnjaci kažu da su u jednom trenutku pominjali petstogodišnjicu, u drugom šestogodišnjicu, ali i da ni u jednom trenutku nisu rekli za koji konkretne događaje i datum se proslava vezuje.

#4 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 31 July 2007 - 09:05

QUOTE(No7 @ 30 Jul 2007, 23:46) <{POST_SNAPBACK}>
Ako mogu Srbi da slave 600 godina sto ne bi i oni.
Verujem da je skup bio velicanstven.



A zar je to tema?

#5 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 31 July 2007 - 09:09

QUOTE(SoS @ 30 Jul 2007, 23:33) <{POST_SNAPBACK}>
Džamije i crkve ... Neke obnovljene, uglavnom novosagrađene. Nema preciznih podataka, ali i razumljivo je, ko će sve to prebrojati. U Sarajevu je pre rata bilo osamdesetak džamije, sada ih ima više od stotinu (u različitim izvorima se pominje od 180 do 300). Zvonici u zapadnom delu Republike Srpske zaparaše nebo, valjda da pariraju minaretima. Arapi pljunuše dosta casha, ali je jedan deo stigao izgleda i u "naturi"; spejs šatlovi se samo prizemljilše na balkansko tlo. I za ruske tajkune je iskušenje bilo preveliko...

Možemo i da se podsetimo nelegalne gradnje objekata na "oslobođenim" teritorijama, na koju nisu ni jedna ni druga strana bile imune... Kerovi zapišavali svoje teritorije, valjda. Neki su objekti premešteni s privatnih parcela, neke još čeka, uz politizaciju teme do usijanja.

Kakva je perspektiva ove države uz zvonjave crkvenih zvona i zvuke ezana?
P.S. Uopšte ne očekujem da pogledate svih dvanest hiljada petstošezdeset fotografija koje se nalaze u linkovanim topicima, da bi ste nešto rekli o ovoj temi.



Da su se zaista svi okrenuli duhovnosti, zidanje hramova bi bilo logicno, mozda ne u toj meri ali bi imalo smisla. Ovako je samo nadmetanje -cije je vece , duze i ko moze vise. U vreme neresenih socijalnih, politickih i ekonomskih pitanja zidanje takvih zdanja je totalna budalastina.

#6 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 31 July 2007 - 09:30

Odvratno životinjsko zapišavanje teritorija. Bosna je (a bogami i cijela Hercegovina) na aparatima. Bez mogućnosti da stane na noge. Treba joj još par decenija mira, pa će se podići. Tisućeljetno iskustvo kultivacije razlika (sve sa nepovjerenjem i mržnjom) će pobijediti. Samo da rata ne bude. A neće ga biti. (Tako sam mislio i '90te.)

#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2007 - 10:07

QUOTE(king louie @ 31 Jul 2007, 10:30) <{POST_SNAPBACK}>
Odvratno životinjsko zapišavanje teritorija. Bosna je (a bogami i cijela Hercegovina) na aparatima. Bez mogućnosti da stane na noge. Treba joj još par decenija mira, pa će se podići. Tisućeljetno iskustvo kultivacije razlika (sve sa nepovjerenjem i mržnjom) će pobijediti. Samo da rata ne bude. A neće ga biti. (Tako sam mislio i '90te.)


Ja sam sigurna da ratova visi nece biti. A bogami sam i ja stavljala u vatru i mislila da je rat u Bosni nemoguc.

Mene izludjuje ovo, kako si lepo definisao zapishavanje teritorija a sve po nekom religioznom kljucu.
Svi su nesto zabrinuti da slucajno ne izgube svoj identitet i ne razmisljajuci sta je zapravo identitet
jednog coveka. Religija zasigurno nije.Svi vec stotinama godina zive tamo gde zive, govore isti jezik,
ista im je kuhinja, piju ista vina i rakije, padaju u sevdah i karasevdah wink.gif , ali kler , predvodjen
politickom "elitom" objasnjava da su uzasno razliciti i da se sada treba baviti tim razlikama.
Stitinama godina svi bili jednostavno Bosanci dok im Radovan (ali i Alija i Francek) nisu objasnili
ko su i sta su.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 31 July 2007 - 10:08.


#8 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 31 July 2007 - 12:56

QUOTE(MisMango @ 31 Jul 2007, 10:05) <{POST_SNAPBACK}>
A zar je to tema?


Ovo je pitanje postavljaca teme,
QUOTE
Kakva je perspektiva ove države uz zvonjave crkvenih zvona i zvuke ezana?


Ja mislim da je jucerasnja proslava i dobar odgovor.

#9 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 31 July 2007 - 12:59

QUOTE(Teja @ 31 Jul 2007, 11:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam sigurna da ratova visi nece biti. A bogami sam i ja stavljala u vatru i mislila da je rat u Bosni nemoguc.

Mene izludjuje ovo, kako si lepo definisao zapishavanje teritorija a sve po nekom religioznom kljucu.
Svi su nesto zabrinuti da slucajno ne izgube svoj identitet i ne razmisljajuci sta je zapravo identitet
jednog coveka. Religija zasigurno nije.Svi vec stotinama godina zive tamo gde zive, govore isti jezik,
ista im je kuhinja, piju ista vina i rakije, padaju u sevdah i karasevdah wink.gif , ali kler , predvodjen
politickom "elitom" objasnjava da su uzasno razliciti i da se sada treba baviti tim razlikama.
Stitinama godina svi bili jednostavno Bosanci dok im Radovan (ali i Alija i Francek) nisu objasnili
ko su i sta su.

Lep pozdrav
Teja


Svi vec stotinama godina jedni gledaju na druge kao izdajnike i podanike i stotinama godina se sukobljavaju to vazi za sve tri nacije u BiH. I nije Franja nego Mate Boban ali dobro ionako ga je Franja kontrolisao.

#10 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 31 July 2007 - 16:30

Sve ovo shvatila sam kao produbljenje krize u BiH, pre svega zbog nesrazmerno malih ulaganja u druge oblasti. Biće da se danas svi bogu mole za zdravlje, pa im ne trebaju bolnice, a ni škole, fabrike, pozorišta...

Da je sreće da se ovde radi o onome: "upoznaj prvo sebe, da bi upoznao druge"...

Edited by SoS, 31 July 2007 - 17:00.


#11 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 31 July 2007 - 17:46

Što već napisa king louie...

Ja bih više volio da se grade škole ili proizvodni pogoni bilo čega nego džamije.

Prioritet bi ipak bio održivi povratak izbjeglica na svoje prijeratno ognjište. Bez toga, BiH ostaje konglomerat monoetničkih getoa koji bivaju skupljeni na jedno mjesto isključivo vanjskim pritiskom.

#12 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 31 July 2007 - 18:55

QUOTE(ArleKino @ 31 Jul 2007, 18:46) <{POST_SNAPBACK}>
Što već napisa king louie...

Ja bih više volio da se grade škole ili proizvodni pogoni bilo čega nego džamije.

Prioritet bi ipak bio održivi povratak izbjeglica na svoje prijeratno ognjište. Bez toga, BiH ostaje konglomerat monoetničkih getoa koji bivaju skupljeni na jedno mjesto isključivo vanjskim pritiskom.

Ти дакле ниси за запишавање Републике Српске и Херцег-Босне џамијама већ бошњачким колонистима rolleyes.gif

Повратак избеглица је омогућен свима који желе да се врате, ипак, с изузетком можда пар општина у Федерацији (Дрвар, Граово, Гламоч, Петровац) људи нису спремни да у већем броју преузму на себе (и своје потомство) улогу животињске мокраће већ радије бирају да остану у тим њиховим моноетничким гетоима. Тако и Срби Сарајлије, радно време проводе у Сарајеву а увече и викендом су кући у РС преко границе коју је више немогуће избрисати.

Конгломерат био, конгломерат ост'о... до даљњег

#13 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 31 July 2007 - 19:13

QUOTE(harambasa @ 31 Jul 2007, 19:55) <{POST_SNAPBACK}>
Ти дакле ниси за запишавање Републике Српске и Херцег-Босне џамијама већ бошњачким колонистима rolleyes.gif

Повратак избеглица је омогућен свима који желе да се врате, ипак, с изузетком можда пар општина у Федерацији (Дрвар, Граово, Гламоч, Петровац) људи нису спремни да у већем броју преузму на себе (и своје потомство) улогу животињске мокраће већ радије бирају да остану у тим њиховим моноетничким гетоима. Тако и Срби Сарајлије, радно време проводе у Сарајеву а увече и викендом су кући у РС преко границе коју је више немогуће избрисати.

Конгломерат био, конгломерат ост'о... до даљњег


Naciste poput tebe stavljam na ignore-listu. Trebao sam to uraditi još onda kad sam pročitao ono za "sprdačinu od genocida".

Za kraj: nije "Graovo" nego Grahovo, nije Petrovac nego Bosanski Petrovac. Herceg-Bosne nema, osim u tvojoj glavi.

#14 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 31 July 2007 - 19:23

Граово кажу Граовљани, Петровац Петровчани, Херцег-Босна сви западно од Неретве који у њој живе. Ви сте Бошњаци јер кажете да јесте, нисте како вас други зову већ како сами одредите да будете звани. Испоштуј и признај то право и другима у том конгломерату...

#15 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 31 July 2007 - 19:53

Ne znam sto se izgradjuje i obnavlja, ali znam da je zvanicna nezaposlenost 40% i da drzavni apart guta oko 40% bruto nacionalnog dohotka!
Znam da 25% stanovnistva zivi ispod granice bijede, da su farme male i neproduktivne, i da je oko 80% industrije unisteno u zadnjem ratu.
Sto ce se desiti kad presusi humanitarna pomoc, a hoce uskoro - dragi Bog zna!