Jump to content


Photo
- - - - -

BERLIN


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#46 burekdzija

burekdzija
  • Members
  • 530 posts

Posted 07 August 2007 - 08:21

QUOTE(Doramar @ 6 Aug 2007, 21:48) <{POST_SNAPBACK}>
fala, ovaj sam izguglala i sama, a to cu idem vidim ako bude vremena posto sam ih vec dva puta videla u NYC-ju

nego, narode, zna li kogod neku dobru srpsku radnju u Berlinu ? Toga u Briselu nema ni za lek. Moze ono sudzuk, pecenica, kajmak i ostali klasici...al' kad bi bila neka sas smoki, e tu mojoj sreci ne bi bilo kraja.

e da, ako ima neko da obitava tamo da mi kaze kakve su veceri, da li dosta padne temperatura u odnosu na dan i sta treba da ponesem (lagani dzemper ili topliju jashu) posto sam vec u petak tamo.

Veceri/noci znaju biti prilicno hladnije od dana, a ja u poslednjih mesec dana cak ni prozor ne otvaram nocu -- toliko o tome kakvo je vreme. Medjutim od juce nas je malo pogledalo sunce, medjutim, i dalje noc nije bas za setnju u papucama. Naravno ako se za vikend skocka i bude 35 po danu, nece sigurno biti 15 nocu, ali razlika 25 stepeni po danu i 13-15 nocu je uobicajena. Opet leto je, pa ti dzemper i strikane hvala-ti-bako carape ne trebaju.

#47 purple rain

purple rain
  • Members
  • 742 posts

Posted 07 August 2007 - 09:00

Berlin je super cool.
Ali je ogroman - tako da aktivnosti manje vise zavise od mesta boravka.
Obavezno videti: Katedralu, Reichstag, Nikolaiviertel, Ferhnzehnturm, Francosischer markt, Humbolt univerzitet, Checkpoint Charlie , Potsdamer platz, Siegessäule, Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche, East side galeriju, Oostbanhof (za efekat komunizma), Ruski maluzolej na Spreeu, koji god volis muzej.

Obavezno okusiti:
- berliner pilzner i Krakauer kobaju
- home made weissbier u kaficu (opet ne znam ime ali je u sony centru na potsdamer platsu skoro dijagonalno od bioskopa - kad udjes videces kazane od bakra ;P
- toplu cokoladu sa ljutom papricicom koju sluze na Alexanderplatsu( i jos na nekim mestima - ali zaboravih kako se zove kafic. Ako se okrenes prema marksu i engelsu sa desne strane se nalazi. (pored je prodavnica cokolade - gde mogu da se kupe nevidjene varijacije - kao npr: cokolada sa aceto balsamico, sa sardelama, sa gorgonzolom ali ima i normalnih cokolada
Dorucak i launch preko dana u bilo kom kaficu na Prenzlauerbergu. Skoro svi su cool. Malo je veca guzva na Kolwitzplatsu.


U Mitte-u ima diskoteka. Ja sam mahom izlazio u jazz cafe B-flat koji je oko stanice Rosa Luxemburg platz. U tojh istoj ulici je i vijetnamski restoran Mr.Wu's (bar mislim da se tako zove) koji je u stvari fast food jer je tolika guzva da je prosecno vreme boravka unutra oko 25 minuta. Sluze odlicne vijetnamske supe (ako ti je stalo da okusis excess ummamija) Ljudi cekaju bukvalno u redu da udju (ali ne ceka se puno).
Hackesches markt i oranienburger strasse gde, premda je sastajaliste prostitutki (mnogi ne znaju ali i u Nemackoj je to legalan zanat) ima dosta kafica - od kojih je jedan bier garden sa oko 400 vrsta piva (a i par diskoteka ali je to sve zabaceno) u sporedne ulice. Oko Charlotenburga se dosta izlazi ali ja nisam jer mi bilo daleko.

Lepo se provedi!

Edited by purple rain, 07 August 2007 - 09:01.


#48 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 17 August 2007 - 22:58

Dragi narode, prvo da se zavalim svima za savete, bili su super korisni.
Onda da okacim par tipova koji nisu pomenuti a mozda ce pomoci nekom ko putuje u Berlin ili ce lokalci da se ‘vajde. smile.gif

1. Probala curry kobaju, missim, kobaja ko kobaja, nothing special al’ svi lokalci preporucili da se ista jede bas u ulici Mehringdamm 36, a tu se stize se sa U6 na istoimenu stanicu.

2. Pa onda – Trippen schuhe, koje sam inace vidjala I po Briselu I svuda po Evropi, pogodne za one sa funky ukusom I dubljim dzepom (kostaju u proseku 220 EUR)…lm, imaju Factory outlet gde se prodaju cipele sa ‘greskom’ koju samo oni vide pa ta ista cena padne I na 45 EUR, lokacija - Chausseestrasse 35, stanica Zinnowitzer strasse, U6
www.trippen.com – oficijelni sajt gde se ne pominje nista o ovom outlet-u

3. Kome se ne penje na toranj na Alexanderplatz-u jerbo se ceka red + placa 6 jura moze da ode na vr’ hotela Park Inn, odmah tu na platz-u, ima chill out panorama terasa, ufur samo 3 jura, nema da se ceka, a sve se vidi isto kao sa tornja.

Eto, a inace, sta reci a ne zaplakati, potpuno sam odusevljena gradom, I ocem nazad.
Na svakom mogucem I nemogucem nivou ima sadrzaja koliko ti dusa zeli, samo da biras I uzivas a ljudi ljubezni I fini da ne poverujes.

Moj favorit nad favoritima je Tacheles, prvi put kad sam tamo krocila bukvalno sam imala osecaj da sam zalutala u san, prijatno iznenadjenje je bilo cuti srpski jezik na drugom spratu gde je izlozbeni proctor…fina neka grupica ljudi, 1 slikar, 1 glumac I jedna glumica iz Bg-a na odmoru u Berlinu…hmm, Tacheles je nemoguce prepricati, dovoljno je samo biti tamo I vec osecas kako te zapljuskuje fenomenalno pozitivan I kreativan vajb…
http://super.tacheles.de/cms/
  • Unter den linden – kjut, preporucujem
  • Postdamer platz I Sony centar arhitekturalno interesantan ali nepotrebno mlatiti se tamo duze od 30-45 min osim ako se ide u muzej kinematografije(to bila ostavila za posle pa se nikad nije desilo al’ dao bog zdravlja bice opet Berlin)
  • Alexander Platz, I ceo potez sa strane suprotno od Mitte-a, par ulicica u fazonu starog grada pored reke I par predivnih crkvi obavezno
  • Gendarmen Markt – must see, Berliner dom takodje
  • Friedrichstrasse sympa al’ ako niste u fazonu shoppinga nema bas mnogo da se vidi
  • Bergmann strasse I Viktoria park obavezno, Bergman je ultra zabavan a Viktorija totalni zen
  • Gedachniskirche na zoo-u obavezno, Ku-damm strasse isto samo ako ste u fazonu shoppinga
  • Bradenburski toranj tj kapija sas Palatom pravde + spomenik holokaustu takodje treba videti, btw, onaj konjanik na kapiji mu dodje toranj(ovo za neuke jer smo mi gazali 3 dana gde je taj toranj dok nam nisu rekli da je to to)
  • nazalost Grosse Stern videla samo iz S-bahn-a, to + Tempelhof + Bellevue schloss ostaje za sledeci put
  • Judische Museum arhitekturalno cudo nevidjeno, potpuno odushevljena, bilo je interesantno videti I istorijat o Jevrejima ali me cudi da su neke fenomenalne ljude izostavili – npr Vudi Alen
  • videla I glavnu zeleznicku al’ nije my cup of tea
  • Charlottenburg schlosse vredan videti ako se ima vremena
  • videla I Supergays I pila kaficu pored reke na Friendriechstrasse-u, mnogo dobar feeling
  • Victoria Luize Platz samo na blic videla, sympa ali nije must see, ova druga trijumfalna kod Haseles ufera mi se daleko vise dojmila
  • bila I u KLO, mnogo slatko I blesavo, definitivno preporucujem, pila Berliner Weisse – zeleno mi bilo ok, crveno previse slatko
  • Berliner Pilsener je odlican, mada sam ja najvise pila Beck’s Green lemon I koktele koji su ultra jeftini
  • Checkpoint Charlie – ok treba ga overiti al’ ne duze od 30 min
  • ako vas zanima Berlin Wall najbolje je otici u Bernauer strasse ali pre 18.00 kad se zatvara muzejcic preko puta odakle je lep pogled izmedju dva zida
  • jos nesto interesantno je Franciskaner Monastery na U2 koji je pretvoren u artisticku koloniju
  • za izlazak generalno Oranieburgerstrasse I Oraniestrasse u Krojcbergu I uopste Krojcberg – fenomenalna atmosfera
  • Ako volite sushi na pravom ste mestu, sushi barovi na svakom koraku
  • e da, jos jedna stvar, kada vise nemate inspiracije nadjite je na : http://www.berlin-hi...s.de/yuba_web3/
*unapred se izvinjavam na spelling greskama na nemackom

Edited by Doramar, 18 August 2007 - 09:32.


#49 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 02 September 2007 - 12:47

Gomila korisnih saveta kada se budem vracao u Berlin smile.gif
Ako ikako sledeci put budes bila tamo steta da omasis muzej Helmuta Newtona. Verovatno jedan od najboljih u kojima sam bio

Edited by Maltese, 02 September 2007 - 12:48.


#50 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 April 2008 - 12:54

krenula da okacim par slika, al otkrila da mi nema aparata :huh:

imam utisak da se dobar deo turizma berlina vrti oko berlinskog zida: razglednice, case, magneti, sve se prodaje sa po parcencetom zida.
zid je i dalje svuda prisutan. atmosfera je danas opustena, kao i u zapadnim nemackim gradovima, ali branderburska kapija, checkpoint charlie i mnogo toga i dalje ne daju da se zid zaboravi. pokusavam da shvatim kako se zivelo tamo dok je bilo zida i nekako mi sve deluje nestvarno. ne mogu da verujem da je ne tako davne '89., godine kad sam ja vec imala omiljene grupe, slusala mtv i slicno, covek ubijen pri pokusaju prelaska u zapadnu nemacku. '89. u sred evrope. :rolleyes:

od svega nabrojanog na ovom topiku sto sam videla, sve je zaista ostavilo super utisak, sem glavne zeleznicke koja mi nije nista posebno.
da spomenem i memorijal ubijenim jevrejima evrope (nema sta puno da se gleda, ali odaje neki jeziv utisak kad se vidi) koji je relativno blizu branderburske kapije pa nije lose videti.

#51 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 17 April 2008 - 13:58

a hotel za lezbejke ?
a ? a ?
:rolleyes:

#52 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 April 2008 - 14:06

hotel za zene :huh:

gay friendly doduse...

pa fin, miran, u centru, nije skup, ako ste zensko, mogu samo da preporucim :)


edit:
uf, sad se setih da sam slikala i ferrari koji kosta tricavih 156 iljada evrica :rolleyes:


nema ni te slike vise ;)

Edited by nickie, 17 April 2008 - 14:20.


#53 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 April 2008 - 21:15

evo dokumentarca o berlinskom zidu.

Youtube Video ->Original Video

prvi deo, za ostale otici na jutjub direktno pa kliknuti na odgovarajuci deo.

Edited by nickie, 17 April 2008 - 21:16.


#54 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 18 April 2008 - 06:21

Neka mi se oprosti, ali ne postoji grad koji je negativnije djelovao na mene od Berlina. Tezak, sumoran, odbojan... nakon tri dana sam pobjegao iz njega glavom bez obzira da uzivam u Pragu.
Taj grad je jednostavno, moj je naravno utisak, jos uvijek isuvise "pritisnut" svojom mracnom istorijom iz 20. vijeka, da mi to ne bi smetalo. Gdje god da se okrenes, tu je nesto da te na nju podsjeti: izlozbe, galerije, spomenici, imena ulica, obiljezja, zid, Reichtag... A Berlin kao da ni sam ne zna kako da se suoci sa tim: totalni "mishmash". U krugu od nekoliko stotina metara, cini mi se nema kakvih spomenika nema: zrtava fasizma, komunizma, groblje sovjetskih vojnika, spomenik antifasistima - komunistima, Jevrejima...

Najvise sam zudio da posjetim "museumsinsel", ali i on me je, i pored svog onog fascinantnog, pokradenog antickog blaga u svojim muzejima, iznervirao. Bio sam u mnogim evropskim muzejima, ali nigdje tako neljubazne, gotovo militaristicke, radnike kao u berlinskim nisam sreo. Hebo te, ako se zadrzis vise od tri sekunde na jednom eksponatu, vec ti redar dise iza vrata.

Ne znam, vjerovatno sam to samo ja i moja bad luck sa Njemackom koja se vuce jos iz mojih izbjeglickih dana iz sredine devedesetih, ali ja u Berlin ili Njemacku, da probam da se i ja odusevim, vise ne idem.

#55 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 18 April 2008 - 08:23

pa pretpostavljam da je deset godina kasnije atmosfera ipak malo opustenija. mada jeste da je taj zid i dalje poprilicno svez i da ce morati da prodje jos vremena da se to sve zaboravi. mislim, dovoljno je videti ovaj gore dokumentarac pa shvatiti da su oni dugo ziveli u uslovima koji se ne zaboravljaju, kao sto ni mi nase devedesete necemo lako zaboraviti.

a sto se tice naziva ulica, spomenika i slicno, to stoji al mi uopste ne smeta, sasvim mi je ok. pa svaki grad odise svojom istorijom, a berlin je imao burnu proslost koju ne da da se zaboravi.

i na kraju, sto se tice neljubaznosti zaposlenih, najneprijatnije iskustvo sam imala u minhenu: od recepcionara u hotelu koji je hteo da platimo isti dan kad smo dosli i jedva ga ubedismo da ostavimo to za sutra, posto je bila nedelja kad smo stigli, do ludog konobara koji se drao na nas jer smo probali da spojimo stolove. :huh:
neprijatnih iskustava u berlinu nisam imala, sto ne znaci da nema neljubaznih.

u svakom slucaju, nikako ne razumem ovo da nikad vise neces ici u berlin, pa ni u nemacku. :rolleyes:

Edited by nickie, 18 April 2008 - 08:24.


#56 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 18 April 2008 - 13:02

@U prolazu
Bila sam u Berlinu prošle godine početkom septembra. Moj utisak o stanovnicima je potpuno suprotan. Naravno, da su naši utisci samo delići mozaika, i zato nikada ne izvlačim krupne zaključke ni tako teške presude tipa "nikad više neću tamo kročiti" - time bih samo sebi naudila.

Moji su utisci da su Berlinci opušteni i normalno ljubazni. Dodatno me je obradovao gest vlasnika Gaestehaus-a u kome sam rezervisala smeštaj za pet dana. Htela sam odmah po dolasku da produžim boravak za još dva noćenje, ali je "moja" jednokrevetna soba bila već rezervisana, imali su slobodnu samo jednu dvokrevetnu sobu. Medjutim, već mi je veoma simpatični momak sa recepcije rekao da misli da neće biti problema da me tu po istoj ceni prebaci, samo da razgovara sa vlasnikom. Vlasnik je bio posebno simpatičan (kao i pri svim sledećim susretima), nekako easy going, i odmah mi ponudio tu dvokrevetnu sobu po ceni jednokrevetne. Pri tome nije ni najmanje taktizirao, ni pokušao da vidi da li bih ipak ostala uz doplatu za dvokrevetnu (a bih sigurno!) već je baš bio predusretljiv. Teško da bi se ovde u Srbiji izbeglo ružno pijačarenje u takvoj situaciji.

U svakom slučaju, svi kontakti sa prodavcima i kelnerima su mi povoljni, čak i kada nisu bili posebno ljubazni (a nigde onu neprijatnu izveštačenu ljubaznost nisam srela) sve je to bilo daleko iznad beogradskog proseka.

Ne sećam se nikakvih "militarističkih čuvara" u muzejima, napr. u Altes Museum-u mogla sam da se vrtim oko biste Nefertiti koliko sam htela. Takodje sam se zadržala koliko sam htela na čuvenoj gostujućoj izložbi o francuskom slikarstvu 19tog veka (iz njujorškog metropolitena, do tada je imala već 500000 posetilaca). Dobra organizacija je značila da je termin za ulazak odredjen pri kupovini karte (uz neumorno ljubazne hostese za uvek ista objašnjenja u vezi termina ulaska), izlazak nije bio ni na koji način odredjen, te sam napravila nekoliko krugova. Takodje pri obilasku Charlottenburg-a nije bilo nikakvih požurivanja. Jedino je u Potsdam-u u dvorcu Sanssouci (preporučujem!) obilazak bio u grupi uz vodiča (uz malo neobično stalno zaključavanje i otključavanje vrata - meni to ni najmanje nije smetalo) koja je veoma ljubazno čekala na izlasku iz poslednje sobe (tzv Volterove sobe) nas nekoliko kojima se nije išlo napolje.

Naravno da bih u Berlin ponovo, ostalo je mnogo na spisku želja. A još kad sam pročitala šta je sve Allegra nabrojala... :rolleyes: Dodala bih da vredi sačekati u redu ispred Reichstag-a, i popeti se na vidikovac na staklenoj kupoli. Već sama kupola je veoma zanimljiva, a tek pogled. Ni tu nisam htela nazad dole (niko me nije ni terao). Drugi vidikovac, sa Siegessaeule stuba je takodje vredan penjanja. Nisam stigla da se provozam brodicem po Spree-u, to bi takodje bio zanimljiv pogled na Berlin. Ogromni Tiergarten u srcu grada, šuma po kojoj trče zečevi, tu na nekoliko desetina metara od Brandenburške kapije i Parlamenta, poseban je plus u mojim očima.

Da li je neko bio u vodenom parku "Tropical Islands" u blizini Berlina?

Na kraju jedno pitanje onima koji dobro poznaju Berlin: odakle blagi miris kanalizacije u Mitte-u i oko Unter den Linden? Da li je to samo privremeno bilo tokom mog boravka, da li je pojava sezonska ili je posledica neke infrastrukturne specifičnosti? Samo sam radoznala :huh:, nije mi smetalo - kao što mi smeta beogradski smog.

#57 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 18 April 2008 - 13:48

nisam primetila miris kanalizacije :rolleyes:

e, a sta su one plave cevi koje idu valjda negde od potsdamer platz-a prema severu?

#58 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 18 April 2008 - 16:12

e, a sta su one plave cevi koje idu valjda negde od potsdamer platz-a prema severu?

Ja opet nisam primetila te plave cevi na Potsdamer-u (kada si ih poslednji put videla?), ali jesam neke plave i ljubičaste cevi u visini bandera u Lajpcihu i nešto manje u Drezdenu. Isto sam se pitala čemu služe. Kako su u centru ta dva grada svuda neka gradilišta nadala sam se da je u pitanju privremena prateća infrastruktura, a ne neka trajnija (napr. snabdevanje gasom). Možda su i u Berlinu bila tako privremeno postavljena dok se još gradilo na Potsdamer Platz-u? Zato me zanima kada su poslednji put tamo vidjena.

Takodje, nisam mnogo videla od ostataka zida koji je tako loše delovao na "U prolazu". Samo jedna uska ploča (oblepljena žvakama!) na samom Potsdamer-u koja mi prvi put nije ni privukla pažnju, i nešto više takvih kod Checkpoint Charlie, ali isto tanušno diskretnih. Ali zato su mi tekst i fotografije sa panoa otvorene izložbe o Zidu, bili zaista potresni. Upravo kao što je nickie rekla, deluje nestvarno da je to bila surova stvarnost tolike godine. Za razliku od nickie, meni možda još teže pada jer živim u samoizolovanoj zemlji okružena nevidljivim zidom, i rezignirano čekam da taj "zid" padne što će se jednom i desiti... i sav ovaj period će izgledati glupo i nestvarno, a moj život je dobrim delom prošao u njemu. Kao i mnogim Berlincima... iako opet imam utisak kao i iz drugih velikih gradova (napr. Londona) da je na ulicama centralne zone upadljivo manje starih ljudi nego u Srbiji. Tako da Berlin deluje mnogo mladje, kao preporodjen iz te sumorne nedavne prošlosti.

#59 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 18 April 2008 - 17:23

e, nasla sam.

Posted Image

to su cevi koje odvode podzemne vode da bi metro mogao nesmetano da radi. secam se i neke dokumentarne emisije kako su se mucili da izgrade stanicu kod branderburske kapije upravo zbog tih podzemnih voda.

a ima ih, izgleda, ne samo u berlinu nego i u lajpcigu i jos nekim gradovima.

#60 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 19 April 2008 - 07:02

To nickie and Cecily:
Svjestan sam da toliko ljudi voli Berlin i da sam ja jedan od rijetkih kojima taj grad nije "leg'o"; dakle, vjerovatno nije do Berlina, nego do mene. Kao sto vec rekoh, sa Njemackom jednostavno imam losu srecu. Trudio sam se da to promijenim, da zaboravim izbjeglicke dane (arbeiterlaubnise, duldunge, befugnise...) i posjetim Njemacku kao turista, ali - nije vrijedilo. Medjutim, ko zna, nothing is forever. :rolleyes:

Edited by U prolazu, 19 April 2008 - 07:04.