Jump to content


Photo

ZLOCINI NAD SRBIMA SA SPECIJALNIM OSVRTOM NA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
255 replies to this topic

#46 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 26 June 2007 - 12:53

Ako kazes da si pogresio priznacu ti da si u pravu oko svega sto ces u buduce napisati. Budi musko/zensko/dete pa priznaj da si pogresio nije to tako strasno!

#47 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 June 2007 - 13:00

QUOTE(Zverilla @ 26 Jun 2007, 11:46) <{POST_SNAPBACK}>
u ovome:
neki drugi bi rekli: pre zlocina u srebrenici je bio zlocin oko srebrenice. (ne osporavajuci da je zlocin u srebrenici postojao ali dajuci mu neki vid opradavnja).

isto radis i ti. meni je i jedno i drugo relativizacija.

Evo da pojasnim.
Tu sam mislio na cinjenicu da u zlocinima prema Srbima iz Hrvatske (i onima koji su ratovali na toj strani) nisu ucestvovale nekakve grupice zlocinaca (kao sto se ovde politicari ubise da dokazu da zlocine prema nesrbima nisu cinile oruzane formacije drzave Srbije nego nekakve samostalne paravojne formacije) vec formacije pod direktnom upravom hrvatske drzave, odnosno tadasnje politicke vrhuske. Nista drugo nisam mislio, niti pravdao.

#48 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 June 2007 - 13:03

QUOTE(Milosh76 @ 26 Jun 2007, 11:53) <{POST_SNAPBACK}>
Ako kazes da si pogresio priznacu ti da si u pravu oko svega sto ces u buduce napisati. Budi musko/zensko/dete pa priznaj da si pogresio nije to tako strasno!

Bilo bi glupo da trazim od tebe da se slozis sa svim mojim stavovima, kao sto je glupo vise puta ponavljati vec razjasnjene stvari.
Misli ti i ubuduce ono sto zelis, na meni je da se slozim ili ne s tim.

#49 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 26 June 2007 - 13:14

QUOTE(melankolic @ 26 Jun 2007, 14:03) <{POST_SNAPBACK}>
Bilo bi glupo da trazim od tebe da se slozis sa svim mojim stavovima, kao sto je glupo vise puta ponavljati vec razjasnjene stvari.
Misli ti i ubuduce ono sto zelis, na meni je da se slozim ili ne s tim.

Ali pogresio nisi? Molicu za DA ili NE?

#50 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 June 2007 - 13:26

QUOTE(Milosh76 @ 26 Jun 2007, 12:14) <{POST_SNAPBACK}>
Ali pogresio nisi? Molicu za DA ili NE?

Citas li ti moje postove ili odgovaras po automatizmu? Da si procitao ono sto citiras ne bi mi ni postavio ovakva pitanja? huh.gif

#51 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 26 June 2007 - 13:30

QUOTE(melankolic @ 26 Jun 2007, 14:26) <{POST_SNAPBACK}>
Citas li ti moje postove ili odgovaras po automatizmu? Da si procitao ono sto citiras ne bi mi ni postavio ovakva pitanja? huh.gif

Nazalost, citam za razliku od tebe. Nisi odgovorio na moje pitanje zato sam ga ponovio. Ali nije bitno, ne ocekujem da priznas gresku, samo sam pitao... zaboravio

#52 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 June 2007 - 14:11

poenta je u tome da zrtve nemaju nacionalnost. zrtva je zrtva, i to je pre svega bitno, ostalo je nevazno.
ali poenta je u tome da mi Milose, zivimo u sredini u kojoj se o tim zrtvama javno, medijski, na nivou drzave govori ono sto nije istina. "svi su to radili", "bilo je zrtava na obe strane", itd. itd. da, bilo je, ali onaj ko je zapoceo rat snosi odgovornost za sve njih. a da bi to shvatio nije bilo potrebno da slusas "strane placenike", bilo je dovoljno gledati medije (TV, novine) koji nisu srpski. ja sam tamo cula stvari koje su me sokirale, a o cemu pojma nisam imala niti sam ista od toga mogla saznati prateci srpske medije.
sto se tice zapocinjanja rata, seti se Karadziceve izjave da se on "ipak odlucio za ratnu opciju". koji psihicki zdrav covek bi se za to odlucio?

Edited by BeatrisDal, 26 June 2007 - 14:52.


#53 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 June 2007 - 14:21

QUOTE(HattoriHanzo @ 25 Jun 2007, 23:13) <{POST_SNAPBACK}>
ne pada mi napamet da vagam ciji su zlocini veci i strashniji,
niti da prekopavam grobove i prebrojavam kosti i lobanje,
nego dojadili ovi sto se iz dana u dan posipaju pepelom,
i kojima su puna usta gradjanskih sloboda i ljudskih prava,
a koji na svako pitanje koje im se ne dopada,
odgovoraju toboznjim zgrazavanjem
i glumatanjem nekakve uvredjenosti ...
puke.gif



znam, ali onaj ko je zapoceo rat snosi odgovornost za sve zlocine.
a ovo da "liberali" nece da odgovore na pitanje koje im se ne dopada, to je zato, Hatori, sto se ovde donedavno napadalo za samo pominjanje zlocina nad onima koji nisu Srbi (gde li su onda ti bili da govore o pravdi, pravu,itd. itd.?), tako da je mozda nekom dojadilo da glumi Isusa pravednika, pa bi svima tima koji se sad bore za "pravdu"i "nepravljenje razlike medju zrtvama" porucio da su malo zakasnili sa tom svojom borbom.
ja ga potpuno razumem.

Edited by BeatrisDal, 26 June 2007 - 14:53.


#54 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 26 June 2007 - 16:01

bez namere da sporim bilo cije zlocine, jer zlocin je zlocin i za njega treba da se odgovara bez obzira ko je zrtva i ko je izvrsliac i sta je uzrok a sta posledica, mislim da pre svega treba da se pozabavimo nasim zlocinima nad nesrpskim zivljem tokom ratova.
o zlocinima nad srbima mozemo da govorimo i da ukazujemo na njih, da insistiramo da se pocinioci tih zlocina privedu pravdi...i to je otprilike sve sto mozemo da uradimo.sve ostalo je van nasih mogucnosti tj u nadleznostima tih drzava i medjunarodne zajednice.
ono sto mozemo da uradimo da se okrenemo nama, nasim zlocinima, nase zlocince privedemo pravdi, izvinimo se za sve ono sto je su u ime svih nas cinile snage bivseg rezima...rascistimo sa prosloscu i konacno krenemo dalje.
drugim recima, hajde da najpre brinemo i najpre pocistimo sopstveno dvoriste, pa da onda komsijama spocitavamo kako nisu ocistili svoje.mada mislim da cemo tada imati druge prioritete

#55 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 June 2007 - 17:32

nasumice, problem sa tim ciscenjem dvorista je u kolicini onoga sto treba da se pocisti.ja potpuno razumem mehanizam zabrane razgovora o srpskim zlocinima, ako bi se povelo pitanje jednog, to bi dovelo do sledeceg i tako dalje...obrusila bi se lavina.
u tome i jeste problem sto je strahovito tesko rascistiti s prosloscu.
istina je, to je bio rezim, ali ljudi odavde, i srpski narod generalno, su ucestvovali u svim tim poduhvatima. ideje i zamisli tog rezima su bile opsteprihvacene, taj rezim zbog odredjenih stvari narod nije mrzeo ni sada a jos uvek ga ne mrzi.
za razliku od tebe, mislim da najgore tek dolazi. ono sto je pre petnaest godina zapad prosao a sto je ovde oznaceno kao "antisrpska histerija" -tek ce doci ovde, samo sto ce se s tim suocavati sledece generacije, na njih ce pasti teret, ako se mi sada ne suocimo. mada mislim da ce zaista tek iduce generacije i biti u stanju da ponesu punu tezinu onoga sto se desavalo.
zemlja je jos uvek u konzervi, jos uvek je dovoljno izolovana i blentava da u njoj vlada stanje "kako je lepo biti glup".
zato sto se u svetu vise o tome ne prica, zato sto je u svetu balkanski rat iz devedesetih zaboravljen, ovde vlada uverenje da se sve zaboravilo i da oko toga nema vise sta da se prica (sto je bilo, bilo je). grdna greska. ovde se radi samo o drasticnom kasnjenju s informacijama. srbija ce morati da se suoci sa svojim delima onog casa kada izadje iz izolacije.

da ne ispadne da smo skrenuli sa teme zlocina nad Srbima, ja vise necu da offtopicarim sa obrnutom pricom.

Edited by BeatrisDal, 26 June 2007 - 17:46.


#56 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 June 2007 - 17:48

mene inace jako interesuje zasto ne postoji nikakav zvanican popis tih zrtava- njihovih imena, prezimena i drugih licnih podataka, pa da mi ovde diskutujemo o necem konkretnom, a ne da nemamo pojma o predmetu rasprave.
zar nije duznost srbije kao drzave bila da pre svega tako nesto napravi?

#57 HattoriHanzo

HattoriHanzo
  • Banned
  • 3,849 posts

Posted 26 June 2007 - 18:40

QUOTE(BeatrisDal @ 26 Jun 2007, 15:21) <{POST_SNAPBACK}>
znam, ali onaj ko je zapoceo rat snosi odgovornost za sve zlocine.

to mozda u diznilendu.
nazalost, odgovornost za sve zlocine obicno snosi samo onaj ko rat izgubi...

QUOTE(BeatrisDal @ 26 Jun 2007, 15:21) <{POST_SNAPBACK}>
a ovo da "liberali" nece da odgovore na pitanje koje im se ne dopada, to je zato, Hatori, sto se ovde donedavno napadalo za samo pominjanje zlocina nad onima koji nisu Srbi (gde li su onda ti bili da govore o pravdi, pravu,itd. itd.?), tako da je mozda nekom dojadilo da glumi Isusa pravednika, pa bi svima tima koji se sad bore za "pravdu"i "nepravljenje razlike medju zrtvama" porucio da su malo zakasnili sa tom svojom borbom.
ja ga potpuno razumem.


to sto se ovde u poslednjih deset i vise godina govorilo iskljucivo o stradanju srbima,
ne treba da sluzi kao izgovor za njihovo precutkivanje... i 'relativizovanje'.

ako ja nemam problem da kazem da su moji sunarodnici pocinili stravicne zlocine,
ako nemam problem, da kazem da tu bagru treba povesati,
ako nemam problem da kazem da su pripadnici mog naroda najodgovorniji za krvoprolice koje se desilo,
ako nemam problem da kazem da mi je iskreno zao zbog toga,
ne vidim zasto je onda nekima ovde problem priznati postojanje zlocina i nad srbima...

#58 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 26 June 2007 - 20:31

QUOTE(melankolic @ 26 Jun 2007, 08:54) <{POST_SNAPBACK}>
A gde je to receno da je stav po kome se osudjuje zlocin nad Srbima pausalan, usputan i povrsan? Meni se, pre, cini da se vama, Misice, neke stvari prividjaju od silne patnje zbog propasti Projekta Odbrane Vekovnih Ognjista (POVO). Ne znam samo kako biste patili da se ocuvala tzv. RSK, kao sto se zaboravljaju sve srpske (nevine) zrtve u Bosni? Samo da je vama Republike Genocidne ili da vam se ne pominje Srebrenica. To vas bas mlogo iritira, pa krenete sa Naserima, Alijama i sl. likovima.
Sto se moralne cistoce tice, ovo samo pokazuje da se iz blata i ne treba izaci kad smo iovako "svi" uprljani, je li tako?




huh.gif
Ovo je mozda odgovor ali je potpuno promasen u odnosu na ono sto sam ja napisala.


p.s.
Procitaj Hatorijev poslednji post. Ja mislim navlas isto.

#59 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 26 June 2007 - 21:54

QUOTE(PESC @ 26 Jun 2007, 00:34) <{POST_SNAPBACK}>
"Nego" i "ali" znace relativizaciju zlocina.

Je li, u kojoj su te političkoj školi učili da o rečenici daješ vrednosni sud na osnovu toga da li je u njoj upotrebljena određena reč bez obzira na kontekst? Hattori nije rekao "nego" pričajući o zločinima, već o onome što njemu lično smeta kod takvih tupča kao što si ti.

QUOTE
I ja se uopste ne posipam pepelom, osudjujem i zgrazavam se zlocina nad Srbima, naravno,

Zato ti je Miloš i otvorio temu. Da čujemo ime i prezime zločinca koji je vršio zločine nad Srbima. Al' da bude deo političke elite, a ne neki nesrećni psihopata koji je klao okolo. Nego da čujemo ko je organizovao bombardovanje kolona izbeglica u Hrvatskoj, na primer.

QUOTE
ali Srbija MORA da VREDNOSNO osudi zlocin, da se odrekne politike zlocina i pretenzija prema teritorija drugih drzava.

Srbija mora pre svega da spreči da joj se u politički život uvlače takvi papagaji kao što si ti.
Sutra, kad ti kavez bude u nečijim drugim rukama, isto ćeš kao papagaj da ponavljaš neku priču, bez obzira na njenu kompatibilnost sa ovom koju sada melješ.
Znaš, u uređenim državama ljudi se kvalitetno školuju za bavljenje politikom proučavanjem istorije, filozofije, psihologije... a ne stiskanjem rec tastera na praznoj tintari. Nemoj da misliš da se iole razlikuješ (osim formalno) od ovih što melju o srpskim svetinjama i 15% teritorije. Podjednako si dosadan i naporan kao i oni.

QUOTE
Zato sto je, NAZALOST, Srbija bila ta koja je pokrenula ratove.
Sto uopste ne amnestira druge strane za zlocine.

Niko ovde nije sporio da je Srbija bila ta koja je pokrenula ratove. Nego da čujemo tvoju osudu drugih strana za zločine. Koga konkretno osudjuješ i za šta?

QUOTE
I to sto na prvo mesto stavljam srbijanske i srpske zlocine me mozda cini manje Srbinom, ali me cini vise covekom, sto je upravo odrednica koju zelim, jer u naciju ne verujem.

Pročitaj ovu rečenicu ponovo i uoči: nešto te čini manje Srbinom, ali ti u naciju ne veruješ. 1 x 0 <> 1. Ako ne razumeš, suoči se sa prošlošću - vremenom kada si bio 3. ili 4. osnovne, valjda se tada učila tablica množenja, a ti je nisi savladao.
Pa se tek onda posveti događajima od pre deset godina.

Napaljenko. dry.gif

Edited by gotivac, 26 June 2007 - 21:58.


#60 HattoriHanzo

HattoriHanzo
  • Banned
  • 3,849 posts

Posted 26 June 2007 - 22:22

QUOTE(gotivac @ 26 Jun 2007, 22:54) <{POST_SNAPBACK}>
Napaljenko. dry.gif


u stvari to sam hteo da kazem,
al nisam mogao da se setim prave reci...
tongue.gif

Edited by HattoriHanzo, 26 June 2007 - 22:22.