Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3136 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 03 March 2017 - 18:34

Fast food kad je najbolji! ;)

 

Ovaj paradajz zlata vredi, pravi  nektar. Zacinjen bosiljkom i jos nekim travkama pa kad otvoris flasu a ono ... milina od arome. Zacas corbuljak od toga. I uz to - njeno Velicanstvo Proja od prvoklasnog kukuruznog sa potocare. Da vi znate kako je to dobra kombinacija! (ko voli, naravno) Medju adutima uz proju imam neke sireve i jos neke djakonije. Jednostavno a divno. 

 

Attached File  DSC_0419.JPG   108.55KB   0 downloadsAttached File  DSC_0420k.JPG   116.89KB   0 downloads

Attached File  DSC_0418.JPG   149.75KB   0 downloads


  • 2

#3137 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 March 2017 - 18:40

...

 

Taj paradajz najbolji je mleven, sa puno celera i ponekom ljutom papricicom.

 

Jedini je problem sto ili mora neki konzervans, ili da je hladna jesen i isto takav spajz.

 

Pa kad se sipa u tanjir i pocne mahanje kasikom - nikad kraja zadovoljstvu!

Ocas ode litarska flasa!

:+1:

 

Oko proje.

Posto cesto trosim palentu / polentu - nisam bas zeljan proje.

;)

 

...


  • 2

#3138 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 03 March 2017 - 18:52

Eh, kad bi neko hteo da mi napuni ostavu sa domacim sokom od paradajza po mojoj meri. Ja obozavam paradajz na sve nacine. A ovaj italijanski flasirani je najbilze sto mogu da pronadjem a da  je to onaj pun ukus koji me mami. 


  • 2

#3139 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 March 2017 - 19:27

...

 

Znam, paradajz je zametna stvar.

 

Doduse pred kraj leta / sredinom jeseni uvek zamolim u komsiluku da mi ostave 2-3 kg vec poprilicno zrelog paradajza (svi vole cvrst!), pa onda sameljem u mikseru - sve sa listom celera, jednom ljutom paprikom, maslinovim uljem, biberom i solju.

 

Prerucim u boce od italijanskog paradajza - opet dolijem malo maslinovg ulja da sprecim oksidaciju, pa u frizider.

Steta, mora da se brzo potrosi.

 

Nego, jel neko nekada shopao 'Bloody Marry' iz tanjira, kasikom?

:thumbs:

 

...


  • 1

#3140 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 March 2017 - 22:07

...

 

:+1:

 

Slazem se.

Samo, momentalno bih popakovao stapove (posebno grafitne) glede onih oblaka i sv. Ilije.

 

Inace dobar ti onaj grgec - povelik (hladne vode)!

Ima izvrsno, cvrsto meso.

 

...

 

Momentalno smo se spakovali (svi stapovi su grafitni) i otpeljali prema izlazu. nevrijeme je prestalo taman kad smo dosli do izlaza, spakovani koliko se moze pakovati, a da izbjegnes da te sprzi grom. Sijevalo je je i grmilo samo tako. Ovaj moj fotograf je ostavio trudnu zenu kod kuce i slomili smo se pakujuci da ne bude blam da je oca ubio grom na pecanju. :D

 

Vratismo se nakon oluje, koja je kratko trajala i tu sam izvadio ovog grgeca. Nije bio vise od 23-24cm duzine ali lijep i zdrav primjerak. 


  • 1

#3141 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 06 March 2017 - 12:32

Pogledaj dostavu preko interneta. Ako igdje ima dobre ribe, onda je to Kanada. Pa naruci finih komada i smrzni u porcijama i trosi kako ti se cefne. Ne bih rekao da Kinezi uvoze ribu iz Kine ali ipak ne kupuj smrznute prawns, tilapiu i tako te slatkovodne ribe. To uglavnom dovoze iz Thailanda ili Bangladesha, gdje ih hrane gomnima do zetve.

 

Sa sardinama, skusama, bakalarom, lososom si poprlilicno siguran da je lokalno (koliko lokalno moze biti kad je tolika zemlja u pitanju) i slobodno udri.

 

Da sam na tvom mjestu, ja bih pecao lososa po rijekama i jednog dana cu i doci tu na pecanje. :)

 

Sabljarka je nezgodna riba za grill - bolje je od nje (kao i od tune, ako se mene pita) raditi carpaccio. Grilanje tih riba ih osuši, sve masnoće procure kroz rešetku na žar i samo usmrde kuću.

Moja studentica uopće ne voli tunjevinu (prečesto ju upropaste), ali s lososom nema greške

 

Morskog psa je najbolje pripravljati (kao i sve hrskavičaste ribe - raže, golubove, lišće) u nekom umaku: kratko popržen na putru, pa dinstan u vinu, eventualno s dodatkom povrća (paradajz, poriluk, ali ne i paprika).

Jedini problem kod tune, sabljarke i pasa te ostalih krupnih pelagijskih predatora je što su redovito puni žive, pa bi trebalo biti umjeren u konzumaciji.

 

U Kanadi bih trošio haringe preko svake mjere: ima ih u izobilju na oba oceana. To je masna riba, dobra za zdravlje, koja se može jesti pečena, pržena, marinirana (Matjes) ili, kao (škotski ili belgijski) kipper, hladno dimljena dok ne dobije prepoznatljivu rubinsku boju.

 

Attached File  IMG_kipper26.jpg   226.21KB   0 downloads

 

P.S. U BEL tilapija (kao i nilski grgeč) dolazi uglavnom iz Egipta, što je šteta, jer je navodno divlja tilapija iz Konga puno ukusnija, tim više što Belgija održava 'posebne odnose' s Kinshasom, samo se to slabo vidi u dućanima sa živežnim namirnicama.

Egipatska smrznuta tilapija mi je poprilično bland, puno ukusnija je npr jadranska tabinja, svježa ili sušena.

 

Inače, ovo je predzadnji mjesec kad se u BEL smiju konzumirati dagnje/pedoči i kamenice/oštrige, jer se zbog mriještenja ne love u mjesecima koji nemaju "r" u imenu: maj, juni, juli i august.

Za razliku od naših, jadranskih navika kad se, poput Marabunte, poždere sve što pliva ili se prilijepi uz neki škoj.


Edited by ironside, 06 March 2017 - 12:34.

  • 2

#3142 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 March 2017 - 14:01

...

 

:thumbs:

 

 

 

...


  • 1

#3143 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 06 March 2017 - 14:03

Sabljarku i ne volim bas, mislim da sam samo jednom sam spremao i mozda par puta narucio u restoranu za sve ove godine. Tunu rijetko kupujem, u zadnjih 10ak godina nikako. Radije kupim sardine, haringe i skuse, a od bijele ribe seabass ili seabream i to samo ako su bas svjeze. Slatkovodne ribe osim salmonida ne trosim uopste, a inace ribu ustvari jako malo trosim, mozda svega 2-3 puta mjesecno. 

 

Imaju na Cricklwood-u dvije ribarnice koje drze neki Pakistanci/Bengalci od kojih samo onaj na kasi razumije sta mu se kaze i to polovicno. Kad mu kazem da ociste utrobu i krljust, a da ostave glavu i rep, obavezno odrezu ili rep ili glavu. Onda meni bude zao da se bunim i vracam jer i nije neki big deal ali ni ne budem sretan sa kupovinom pa onda i izbjegavam. 


  • 1

#3144 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 March 2017 - 16:03

...

 

... sabljarka je nezgodna riba za grill ... grilanje tih riba ih osuši, sve masnoće procure kroz rešetku na žar i samo usmrde kuću ...

 

Moji su se u inostranstvu zalili da im je riba sa rostilja 'suva', pa sam otisao u kuhinju i izbunario ovu 'utenziliju' za kucu.

 

 

a na povelikom americkom rostilju sa dve pregrade (jednu nisu koristili) sam im pokazao plocu za grilovanje.

 

 

Sa ruzmarinovom grancicom i maslinovim uljem - odmah su stvari dosle na svoje mesto.

doduse, to je bilo na terasi - brat bratu jedno 20 m2 i sto za ... sestoro.

 

A riba (sabljarka) mislim da je bila argentinska, a tuna italijanska, posto je moj Late_Father uvek samo voleo 'przenu riblju butku'! I to da bude hrskavo resh'!

:ajme:

Jedva da bi se odlucio da proba neki 'dressing'!

 

...


  • 1

#3145 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 07 March 2017 - 05:38

...

 

:thumbs:

 

attachicon.gif14november.jpg

 

attachicon.gifharinga.jpg

 

...

 

Ah! Haringa, vodka majčica i pжаной хлеб. I, naravno, bez luka ne ide.

:)

btw, nisam baš ljubitelj vodke, kao ni ostalih žestica koje se spravljaju od krumpira, hrastove kore ili sličnih prirodnih nusprodukata.

 

...

 

 

Moji su se u inostranstvu zalili da im je riba sa rostilja 'suva', pa sam otisao u kuhinju i izbunario ovu 'utenziliju' za kucu.

 

attachicon.gifgrill pan.jpg

 

a na povelikom americkom rostilju sa dve pregrade (jednu nisu koristili) sam im pokazao plocu za grilovanje.

 

attachicon.gifgrill-plate-angus-grill.jpg

 

Sa ruzmarinovom grancicom i maslinovim uljem - odmah su stvari dosle na svoje mesto.

doduse, to je bilo na terasi - brat bratu jedno 20 m2 i sto za ... sestoro.

 

A riba (sabljarka) mislim da je bila argentinska, a tuna italijanska, posto je moj Late_Father uvek samo voleo 'przenu riblju butku'! I to da bude hrskavo resh'!

:ajme:

Jedva da bi se odlucio da proba neki 'dressing'!

 

...

 

Takvu sličnu 'utenziliju' sam dobio na poklon za 30 god braka. Pred deset-12 godina sam u Muggiji kupio veliku 'gusanu' grill tavu, tešku kao sam vrag. Ispostavilo se da je najbolja za janjeće kotlete, koje mariniram 2-3 sata u medu, malo soja sosa i par kapi balsamica. Iste moji vole s pireom od batata i rikulom/rigom. Janjeći kotlet, jedino što jedem od te životinje (osim sira) dobro podnosi ruzmarin, naravno ne previše.

Nisam prijatelj roštilja i nikad nisam shvaćao ljude koji se pale na taj način pripreme mesa (koji smatram prilično primitivnim).

 

A tek sam u Belgiji vidio da se dagnje/pedoči/moules mogu spravljati na sto raznih načina, koji svi ne moraju, kao jaje jajetu, nalikovati buzari. Ni francuska kuhinja nije bila svjesna toga - sve su naučili od Belgijanaca.

S kamenicama, belons, sam bio familijaran još od marsejskih dana: sirove (preferiram), dimljene, pržene, grilane, pohane...

 

Sabljarku i ne volim bas, mislim da sam samo jednom sam spremao i mozda par puta narucio u restoranu za sve ove godine. Tunu rijetko kupujem, u zadnjih 10ak godina nikako. Radije kupim sardine, haringe i skuse, a od bijele ribe seabass ili seabream i to samo ako su bas svjeze. Slatkovodne ribe osim salmonida ne trosim uopste, a inace ribu ustvari jako malo trosim, mozda svega 2-3 puta mjesecno. 

 

Imaju na Cricklwood-u dvije ribarnice koje drze neki Pakistanci/Bengalci od kojih samo onaj na kasi razumije sta mu se kaze i to polovicno. Kad mu kazem da ociste utrobu i krljust, a da ostave glavu i rep, obavezno odrezu ili rep ili glavu. Onda meni bude zao da se bunim i vracam jer i nije neki big deal ali ni ne budem sretan sa kupovinom pa onda i izbjegavam. 

 

Najbolju sabljarku jeo sam pred 29 godina u Haniji na Kreti, u nekakvom crvenom umaku. Bila je sočna i korektno začinjena (lovor i crni papar). Tunu 'u šniclama' ne kupujem nikad, jedino koji put kod Portugalaca fine filete u teglici.

Bijelu ribu, osim lista, bakalara i, kojiput, Sv. Petra (John Dory) baš i ne preferiram - skuša, srdela, palamida i haringa su mi draže. Naravno, to se odnosi samo na svježu ribu.

 

O Criklewood, my Criklewood, our fearful trip is done...

Pa tamo sam i ja išao u kupovinu, naravno kod Pakistanaca.

A što se ne bi zaletio do Billingsgatea? Ako ja mogu u Bxl-u 7 stanica metroom, pa još 4 tramvajem do Rue Belgrade (meso, riba, kavijar i bisque d'écrevisse), mogao bi i ti do najbolje peškarije zapadno od Tokija.


  • 2

#3146 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 07 March 2017 - 09:58

 

O Criklewood, my Criklewood, our fearful trip is done...

Pa tamo sam i ja išao u kupovinu, naravno kod Pakistanaca.

A što se ne bi zaletio do Billingsgatea? Ako ja mogu u Bxl-u 7 stanica metroom, pa još 4 tramvajem do Rue Belgrade (meso, riba, kavijar i bisque d'écrevisse), mogao bi i ti do najbolje peškarije zapadno od Tokija.

 

Onda znas o cemu pricam. Ne mozes dobiti ribu kako si trazio pa da sto puta ponovis. Znam ja ocistiti ribu ali necu jer mi krljust i drob uvijek zacepe lavabo i onda smrducka danima cime god da zalijem. Nije im ni neka riba.

 

Bilingsgate jos nisam posjetio, a trebao bih barem jednom. I Smitfield meat market takodje. Ponekad odu neki moji prijatelji do tamo, kad spremaju gradelu za vise ljudi. Treba rano otici, oko 5 da bi se pazarilo kako valja. Jednom prilikom su donijeli pun sanduk lobstera, pa je moj drug Mario, tada vec izucen chef u jednom od najboljih japanskih restorana u Londonu ih spremio na vise nacina, bilo je za prste polizati. 

 

Bas cu da vidim ide li od njih neko uskoro, dolazi Uskrs, trebali bi. Oni ce garant ribu na Veliki petak, kao i uvijek, pa sam se mogao usljepati do tamo i nazad.


  • 1

#3147 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 March 2017 - 12:34

...

 

... Ah! Haringa, vodka majčica i pжаной хлеб. I, naravno, bez luka ne ide.

:)

btw, nisam baš ljubitelj vodke, kao ni ostalih žestica koje se spravljaju od krumpira, hrastove kore ili sličnih prirodnih nusprodukata ...

 

'Krompirusa' moze samo za neki 'vodka-vocni sok-soda' koktel.

 

Onaj ko postuje sebe i svoje zdravlje, tosi ce vodku od razi / psenice, sa dodatkom neke kolicine jecma / heljde / prosa, pa cak i hmelja. Dopusteni su neki zacini / zacinske trave (anis, kardamon, kim - i ostalo kako je kome volja.

 

Proces je poprilicno jednostavan, no moze biti i skup, doduse sadasnja napredna tehnologija nudi resenja. Ako nema ruske votke dobra je i poljska, a izvrsna 'Finlandia'.

Dalje ne bih isao - nepoznate su mi, pa bih se drzao vodke od razi / psenice.

Meni je bolji schwapski kornbrand  od 'krompiruse'.

 

Mozda je moj pristup specifican, no ja nikako ne mogu da trosim 'tamne' zestine uz neko jelo.

Ja sam se zgrazavao gledajuci likove kako piju 'vinjak', viskozu ili konjak uz nesto slano.

:ajme:

 

...


  • 1

#3148 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 07 March 2017 - 17:40

...

 

 

'Krompirusa' moze samo za neki 'vodka-vocni sok-soda' koktel.

 

Onaj ko postuje sebe i svoje zdravlje, tosi ce vodku od razi / psenice, sa dodatkom neke kolicine jecma / heljde / prosa, pa cak i hmelja. Dopusteni su neki zacini / zacinske trave (anis, kardamon, kim - i ostalo kako je kome volja.

 

Proces je poprilicno jednostavan, no moze biti i skup, doduse sadasnja napredna tehnologija nudi resenja. Ako nema ruske votke dobra je i poljska, a izvrsna 'Finlandia'.

Dalje ne bih isao - nepoznate su mi, pa bih se drzao vodke od razi / psenice.

Meni je bolji schwapski kornbrand  od 'krompiruse'.

 

Mozda je moj pristup specifican, no ja nikako ne mogu da trosim 'tamne' zestine uz neko jelo.

Ja sam se zgrazavao gledajuci likove kako piju 'vinjak', viskozu ili konjak uz nesto slano.

:ajme:

 

...

 

 

Ja ne pijem žestinu uz jelo nikad,  u principu belu uopšte ne - rakije ne podnosim, jedino ouzo. Od obojenih, Metaju, konjačić a whiskey ili Bourbon već manje. E da, Zacapu ne odbijam.


  • 0

#3149 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 07 March 2017 - 18:11

...

 

 

'Krompirusa' moze samo za neki 'vodka-vocni sok-soda' koktel.

 

Onaj ko postuje sebe i svoje zdravlje, tosi ce vodku od razi / psenice, sa dodatkom neke kolicine jecma / heljde / prosa, pa cak i hmelja. Dopusteni su neki zacini / zacinske trave (anis, kardamon, kim - i ostalo kako je kome volja.

 

Proces je poprilicno jednostavan, no moze biti i skup, doduse sadasnja napredna tehnologija nudi resenja. Ako nema ruske votke dobra je i poljska, a izvrsna 'Finlandia'.

Dalje ne bih isao - nepoznate su mi, pa bih se drzao vodke od razi / psenice.

Meni je bolji schwapski kornbrand  od 'krompiruse'.

 

Mozda je moj pristup specifican, no ja nikako ne mogu da trosim 'tamne' zestine uz neko jelo.

Ja sam se zgrazavao gledajuci likove kako piju 'vinjak', viskozu ili konjak uz nesto slano.

:ajme:

 

...

 

 

Ja ne pijem žestinu uz jelo nikad,  u principu belu uopšte ne - rakije ne podnosim, jedino ouzo. Od obojenih, Metaju, konjačić a whiskey ili Bourbon već manje. E da, Zacapu ne odbijam.

 

Žestice uopće ne konzumiram, barem zadnjih 35+ godina. Niti mi pašu, niti sam ikad imao afinitet za to. Krajem sedamdesetih, međutim, pojavila se 'pred Zvečkom' u Zg nekakva mongolska vodka od ljute paprike. Inshallah, te sam se vrlo brzo okanio te ružne navike; da nisam vjerojatno bih studirao do danas. :lol+:

Čak ni vino ne volim previše, a DWS me, sasvim ispravno, svrstao u grupu 'Belgijanaca', koji piju aromatična piva, ali se zaustavljaju na prvom, eventualno drugom (0.33).

Što ćeš, čak i pivo mi je draže kao dodatak jelima.


  • 0

#3150 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 07 March 2017 - 18:25

Pijem sve i pre i posle ruchka, bez da me na to opominje mati, osim rakije od shljive, najgoreg pica na svetu od kog podrigujesh ko autobus 3 dana posle konzumiranja. Rakije od krushke, grozdja, kajsije pa i dunje su skroz OK. Konjaci, skiviji, rumovi sve to ide glatko, za dobru krmachu nema loshe splachine. Likeri kokos, leshnik,irci su isto OK, samo previshe slatko, yebiga. Vodka ..... Nezamenjiva u mnogim miksevima, na suvo bash i nema mnogo smisla kolikogod bila kvalitetna.

Edited by Denis Jasharevic, 07 March 2017 - 18:28.

  • 1