Jump to content


Photo

Kosovo, objedinjen topic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2701 replies to this topic

#16 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 26 January 2007 - 13:08

QUOTE(PRESHEVARI @ 26 Jan 2007, 13:05)
On te je pitao  za vishe od dva miliona neprijatelski raspolozhenih Albanaca kojima tvoja drzhava mnogo duguje..shta cesh sa njima???


Srbija Albancima na KiM ne duguje apsolutno nista, a kao drugo ne razumem pitanje. Tu su gde su i necu nista sa njima. To vi vidite sami sa sobom, to mislim kako cete da prelomite u glavi da od nezavisnosti nema nista. Da nece mozda dva miliona "neprijateljski raspolozenih Albanaca" da krene u napad na severniji deo Srbije?

Edited by giger, 26 January 2007 - 13:08.


#17 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 26 January 2007 - 13:09

QUOTE(El Presidente @ 26 Jan 2007, 13:05)
a sta ce nam Kosovo?


Da bi mogli da naplacujemo ski-pass.

#18 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 January 2007 - 13:12

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 12:55)
Isto kao i do sada. Nastaviti reforme. Pa ne reformisemo mi valjda drustvo da bismo mogli da udjemo u EU, vec zbog nas samih, a kada dodjemo to odredjenog stepena razvoja tada ce clanstvo u EU za nas biti samo formalnost. Sve pod uslovom da nam ne uslovljaavju to clanstvo oduzimanjem teritorije. Druga je stvar sto je narodu potrebna neka stalno-ponavljajuca mantra, kako bi se opravdale reforme.

A u slucaju da uslove, nista, znaci nastaviti privatizaciju, dovoditi strance da investiraju, zaposljavaju ljude, povecavaju trgovinsku razmenu sa uticajnim zemljama, dovoditi velike multiancionalne kompanije, stvarati bolju klimu za green field investicije, znaci klasika isto kao i sada. Sto vise stranih kompanija u Srbiji, manje su sanse za izolaciju nase zemlje, tako da u tom pravcu treba ici.

Mislim da nisi razumeo pitanje. Kakav je tvoj plan i strategija, u odnosu na Kosovo? Šta ćeš sa Kosovom?

Da pojasnim, pošto vidim da si nekako konfuzno, bezvezno pokušavao nešto da odgovoriš:

Imaš Kosovo, i na Kosovu skoro 2 miliona ljudi koji ne žele da žive u Srbiji, i ne žele da budu gradjani Srbije, i ne priznaju Srbiju kao svoju državu. I ti kao država Srbija, faktički nemaš nikakvu kontrolu nad tom teritorijom, niti svoju administraciju na toj teritoriji. Kakva je tvoja strategija i plan? Šta bi ti dalje radio?

Edited by Tresko, 26 January 2007 - 13:15.


#19 El Presidente

El Presidente
  • Members
  • 206 posts

Posted 26 January 2007 - 13:15

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 14:09)
Da bi mogli da naplacujemo ski-pass.



Ta za ski-pass ti je dobra, bio na Brezovici svojevremeno i do jaja je planina. Ali stvarno sta ces da radis sa 2 000 000 Albanaca? Pa tesko da mozes da ih proteras, ubijes cak i da hoces.

Da li si smislio resenje za to? Mozda ustav....? laugh.gif

Ratovi se gube, gube se i teritorije. To se nama desilo i ne moras da mislis vise na to ako te toliko pogadja. Nemoj da prolupash ko koshtunije!

#20 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 26 January 2007 - 13:15

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 12:08)
Srbija Albancima na KiM ne duguje apsolutno nista, a kao drugo ne razumem pitanje. Tu su gde su i necu nista sa njima. To vi vidite sami sa sobom, to mislim kako cete da prelomite u glavi da od nezavisnosti nema nista. Da nece mozda dva miliona "neprijateljski raspolozenih Albanaca" da krene u napad na severniji deo Srbije?

To i jeste ono što plaši Srbe u Beogradu da Albanci ljuti zbog uskraćene nezavisnosti ne krenu u juriš na Srbiju i eto ih za dva dana u Beogradu kod prijatelja iz partije na čaju...
a čaj skup!

#21 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 26 January 2007 - 13:15

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 06:13)
Cak i da Rusi gledaju samo kako da profitiraju nad Srbijom, izgleda mi da je ovaj put situacija ipak malo drugacija...

laugh.gif nas i Rusa...

#22 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 26 January 2007 - 13:28

QUOTE(Tresko @ 26 Jan 2007, 13:12)
Mislim da nisi razumeo pitanje. Kakav je tvoj plan i strategija, u odnosu na Kosovo? Šta ćeš sa Kosovom?


Da, ocigledno se nismo razumeli najbolje. Nema veze.

Moje misljenje je da je trajno i odrzivo resenje za KiM mogu da nadju samo Albanci i Srbi zajedno. Bez mesanja ikog sa strane, jer vidimo kako to onda izgleda. Jedna strana ce uvek prevagnuti, i druga strana ce uvek ostati nezadovoljna sto ce biti okidac za rat u buducnosti. Ili resenja nece ni biti kao sada.

Drugo, malo je neozbiljno sada traziti od Srbije strategiju za Kosovo, kad od Srbije malo toga zavisi. Zna se ko povlaci konce na KiM i ko dole ima sposobnost da sprovodi nekakve strategije.

Ali ipak ako mene pitas evo. Albanci bi trebali da idu pregovaraju sa Srbijom, sami bez velikog tate, a i Srbi bi trebali da se ostave Rusije i da vide sta mogu sami da urade za sebe. U toj varijanti je potpuna nezavisnost KiM apsolutno nemoguca, kao sto je nemoguce da se dole vrati srpski politicari, vojska policija.

Takodje, trenutno je apsolutno nemoguce takve pregovore uopste zapoceti, jer ne postoji zrelost albanskih politicara, a potom i "dva miliona neprijateljki raspolozenih" Albanaca, pri tom dodao bih Veliko-Albanaca, za tako nesto. Znaci po mom misljenju traziti sada razresenje krize, posle svega sto je ucinjeno je apsolutno nemoguc posao. Da Rusija nije zauzela ovako tvrd stav, mozda bi to i moglo biti ucinjeno nametanjem resenja Srbiji na srecu Albanaca, a na zalost Srba, ali stvari su se promenile. Stvari su dijametralno suprotne od situacije 1999. godine.

Sada bi svi da operu ruke od KiM i da se izvuku iz govana, ali ne ide. Ovo mrcvarenje sa ne znam kakvim planovima itd. ce se nastaviti, ali resenja nece biti. Kosovo nezavisnost nece dobiti.

Status quo ce ostati jos dugo vremena, a za to vreme SRbija bi trebala da ponudi ruku Albancima na Kosovu, da sa njima saradjuje, ekonomski, kulturno, politicki, na sve moguce nacine. Srbija treba zaista da pokaze dobru nameru prema svojim gradjanima u juznoj pokrajini. Mozda cemo sa takvim stavom za 10 godina doci do malo manje cifre "neprijateljski nastrojenih" gradjana i mozda ce tada biti moguce sesti za pregovaracki sto.

Naravno uvek postoji opcija da Rusija zaboravi na veto i da se Srbiji nametne nezavisno Kosovo, ali to je vec van srpskog uticaja.

#23 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 26 January 2007 - 13:29

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 13:02)
Pa nismo sve izgubili, ali jednostavno sad nam ne mogu nista. Sto se tice sankcija i izopstavanja iz medjunarodnih organizacija, to ne dolazi u obzir jer nemaju nijedan razlog za tako nesto. Sto se tice tzv. tihe izolacije, ni ona nije moguca u situaciji kada u Srbiji funkcionise veliki broj stranih kompanija, a sto ih bude vise bilo sanse za tako nesto ce biti jos manje, zato treba privuci sto vise, sto vecih kompanija u Srbiju.

I ja mislim da DS nema tvrd stav kao radikali, ali mislim da se ne razlikuje mnogo od DSS-a. Taj pravac je sto se mene tice potpuno ispravan: "Nema rata i samoizolacije, ali nema ni pristanka na otcepljenje."

A ljudi koji pricaju da je KiM de-facto vec nezavisno, ne znam, nekih 6-7 godina i time insinuiraju da bi Srbija trebala prva priznati nezavisnost jednog svog dela, pricaju kojesta. Ono mozda jeste de-facto nezavisno, ali Srbija ce imati pravo na tu teritoriju, sve dok sama ne kaze "jeste, to vise nije nase". Tako da sam ja za to da to _pravo_ zadrzimo do daljnjeg, bez obzira sto fakticki teritorija nije u srpskoj nadleznosti. Jednog dana ce biti.


Ja sam pre za ono: Što će biti jesenas, neka bude večeras.
Zamrzavanje trenutnog statusa, edabili, kad dođe bolje vreme ponovo otvorili priču, bi imalo smisla kada bi vreme radilo za "nas". Kada bi sutra UN i US rekli nema nezavisnog kosova, to je vekovna teritorija Srbije, koliko Srba bi se vratilo na Kosovo? Koliko Albanaca bi prihvatilo Srbiju kao svoju državu?
Koliko ne volim da me Rusi brane, toliko ne volim ni da Amerikanci predlažu (čitaj: donose rešenja). Ovi drugi, uz svu silu, ne donose konačna rešenja, uvek ostave fitilj da tinja. Tako ostaje i njihovo prisustvo nužno. Održavanje mira.
Sve i da ostane pitanje otvoreno, a mi ekonomski prestignemo evropu, na svim budućim izborima bi imali sve srpskije i srpskije stranke. Ne mogu više da se merim sa tolikim brojem patriota.

#24 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 26 January 2007 - 13:38

QUOTE(Div @ 26 Jan 2007, 13:29)
Ja sam pre za ono: Što će biti jesenas, neka bude večeras.
  Zamrzavanje trenutnog statusa, edabili, kad dođe bolje vreme ponovo otvorili priču, bi imalo smisla kada bi vreme radilo za "nas". Kada bi sutra UN i US rekli nema nezavisnog kosova, to je vekovna teritorija Srbije, koliko Srba bi se vratilo na Kosovo? Koliko Albanaca bi prihvatilo Srbiju kao svoju državu?
  Koliko ne volim da me Rusi brane, toliko ne volim ni da Amerikanci predlažu (čitaj: donose rešenja). Ovi drugi, uz svu silu, ne donose konačna rešenja, uvek ostave fitilj da tinja. Tako ostaje i njihovo prisustvo nužno. Održavanje mira.
  Sve i da ostane pitanje otvoreno, a mi ekonomski prestignemo evropu, na svim budućim izborima bi imali sve srpskije i srpskije stranke. Ne mogu više da se merim sa tolikim brojem patriota.


E upravo iz toga razloga sto ne mozes da se meris sa tim "patriotama" bi trebalo drugacije da se pristupi pitanju KiM. Sta bi se desilo sa "patriotama" i njihovim narastajucem brojem, ako bi KiM dobilo nezavisnost"???
Jasno je da rata ne bi sada bilo, ako bi oni dosli na vlast, ali jednog dana sukob je neizbezan.

Srbija trenutno resavanjem pitanja KiM ne moze nista da dobije, moze samo da izgubi, a to bi bilo pogubno za demokratiju u njoj. Ostavljanjem ovog tako teskog pitanja otvorenim, za neko buduce vreme, gde bi Srbija malo ekonomski ojacala, a nacionalisti izgubili na podrsci, bi samo mogli da izvucemo dobre efekte. I mi i Albanci. Jer ja mislim da je nezavisnost KiM u sadasnjem trenutku isto tako najgore resenje za njih same. Imace rat u tom slucaju, doduse u nekoj daljoj buducnosti, ali tenzije ce i dalje ostati do tada.

#25 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 26 January 2007 - 13:40

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 12:08)
Srbija Albancima na KiM ne duguje apsolutno nista, a kao drugo ne razumem pitanje. Tu su gde su i necu nista sa njima. To vi vidite sami sa sobom, to mislim kako cete da prelomite u glavi da od nezavisnosti nema nista. Da nece mozda dva miliona "neprijateljski raspolozenih Albanaca" da krene u napad na severniji deo Srbije?

Evo npr samo meni duguje oko 50.000 Eura...nikada joj nishta nisam dugovao ili loshe ucinio ali je ipak u jednom momentu doshla i sve shto sam stekao pretvorila u prah i pepeo...mislish da cu tako lako da to zaboravim.
A da ne pomoinjem one kojima zhivote duguje....

#26 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 January 2007 - 13:40

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 13:28)
Da, ocigledno se nismo razumeli najbolje. Nema veze.

Moje misljenje je da je trajno i odrzivo resenje za KiM mogu da nadju samo Albanci i Srbi zajedno. Bez mesanja ikog sa strane, jer vidimo kako to onda izgleda. Jedna strana ce uvek prevagnuti, i druga strana ce uvek ostati nezadovoljna sto ce biti okidac za rat u buducnosti. Ili resenja nece ni biti kao sada.

Drugo, malo je neozbiljno sada traziti od Srbije strategiju za Kosovo, kad od Srbije malo toga zavisi. Zna se ko povlaci konce na KiM i ko dole ima sposobnost da sprovodi nekakve strategije.

Ali ipak ako mene pitas evo. Albanci bi trebali da idu pregovaraju sa Srbijom, sami bez velikog tate, a i Srbi bi trebali da se ostave Rusije i da vide sta mogu sami da urade za sebe. U toj varijanti je potpuna nezavisnost KiM apsolutno nemoguca, kao sto je nemoguce da se dole vrati srpski politicari, vojska policija.

Takodje, trenutno je apsolutno nemoguce takve pregovore uopste zapoceti, jer ne postoji zrelost albanskih politicara, a potom i "dva miliona neprijateljki raspolozenih" Albanaca, pri tom dodao bih Veliko-Albanaca, za tako nesto. Znaci po mom misljenju traziti sada razresenje krize, posle svega sto je ucinjeno je apsolutno nemoguc posao. Da Rusija nije zauzela ovako tvrd stav, mozda bi to i moglo biti ucinjeno nametanjem resenja Srbiji na srecu Albanaca, a na zalost Srba, ali stvari su se promenile. Stvari su dijametralno suprotne od situacije 1999. godine.

Sada bi svi da operu ruke od KiM i da se izvuku iz govana, ali ne ide. Ovo mrcvarenje sa ne znam kakvim planovima itd. ce se nastaviti, ali resenja nece biti. Kosovo nezavisnost nece dobiti.

Status quo ce ostati jos dugo vremena, a za to vreme SRbija bi trebala da ponudi ruku Albancima na Kosovu, da sa njima saradjuje, ekonomski, kulturno, politicki, na sve moguce nacine. Srbija treba zaista da pokaze dobru nameru prema svojim gradjanima u juznoj pokrajini. Mozda cemo sa takvim stavom za 10 godina doci do malo manje cifre "neprijateljski nastrojenih" gradjana i mozda ce tada biti moguce sesti za pregovaracki sto.

Naravno uvek postoji opcija da Rusija zaboravi na veto i da se Srbiji nametne nezavisno Kosovo, ali to je vec van srpskog uticaja.

U suštini, nemaš nikakvu ideju, niti strategiju, baš kao recimo Koštunica. Znaš samo šta nećeš, ali ne i ono što hoćeš.

Albanci sa Kosova neće da pregovaraju sa Srbijom, i za razliku od Srbije tačno znaju šta hoće. Učestvovali su i na pregovorima, na kojima nije postignuto ama baš ništa(jer su trenutni stavovi bez ikakve mogućnosti za približavanje). I sada više neće da učestvuju na nekakvim pregovorima, niti da o bilo čemu pregovaraju sa Srbijom. Ne žele, tome shodno da učestvuju u političkom životu u Srbiji, ne žele da plaćaju porez državi Srbiji, ne žele policiju države Srbije na teritoriji gde žive.

A ti bi znači to tako pustio sve, nadajući se da će za 10 godina da se Albanci predomisle? A za to vreme bi nekako sve konzervirao, i zabranio ostalom svetu da ide napred, dok Srbija stoji?

Bez veze.

#27 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 26 January 2007 - 13:43

QUOTE(PRESHEVARI @ 26 Jan 2007, 13:40)
Evo npr samo meni duguje oko 50.000 Eura...nikada joj nishta nisam dugovao ili loshe ucinio ali je ipak u jednom momentu doshla i sve shto sam stekao pretvorila u prah i pepeo...mislish da cu tako lako da to zaboravim.
A da ne pomoinjem one kojima zhivote duguje....


Mislim da smo u ovoj racunici egal.

#28 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 26 January 2007 - 13:43

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 13:38)
E upravo iz toga razloga sto ne mozes da se meris sa tim "patriotama" bi trebalo drugacije da se pristupi pitanju KiM. Sta bi se desilo sa "patriotama" i njihovim narastajucem brojem, ako bi KiM dobilo nezavisnost"???
Jasno je da rata ne bi sada bilo, ako bi oni dosli na vlast, ali jednog dana sukob je neizbezan.

Srbija trenutno resavanjem pitanja KiM ne moze nista da dobije, moze samo da izgubi, a to bi bilo pogubno za demokratiju u njoj. Ostavljanjem ovog tako teskog pitanja otvorenim, za neko buduce vreme, gde bi Srbija malo ekonomski ojacala, a nacionalisti izgubili na podrsci, bi samo mogli da izvucemo dobre efekte. I mi i Albanci. Jer ja mislim da je nezavisnost KiM u sadasnjem trenutku isto tako najgore resenje za njih same. Imace rat u tom slucaju, doduse u nekoj daljoj buducnosti, ali tenzije ce i dalje ostati do tada.

Juce sam odslusao RFI(Radio France International)gde je kritikovana nezavisnost i gde je receno da se time na Balkanu stvara verzija Bliskog Iskoka,mnogo malih naroda koji svi tvrde da su zakinuti na neki nacin.Rata nece biti ali za srpski pandam IRA nisam siguran da nece biti.

#29 El Presidente

El Presidente
  • Members
  • 206 posts

Posted 26 January 2007 - 13:48

QUOTE(giger @ 26 Jan 2007, 14:38)
Srbija trenutno resavanjem pitanja KiM ne moze nista da dobije, moze samo da izgubi, a to bi bilo pogubno za demokratiju u njoj. Ostavljanjem ovog tako teskog pitanja otvorenim, za neko buduce vreme, gde bi Srbija malo ekonomski ojacala, a nacionalisti izgubili na podrsci, bi samo mogli da izvucemo dobre efekte. I mi i Albanci. Jer ja mislim da je nezavisnost KiM u sadasnjem trenutku isto tako najgore resenje za njih same. Imace rat u tom slucaju, doduse u nekoj daljoj buducnosti, ali tenzije ce i dalje ostati do tada.


Samo postoji jedan mali problem ... ne reshava Srbija nista ovde, niti bira vreme kad ce sve to da se resi.

Ma super je fora da nam uzmu Kosovo, odnosno da ozvanice uzimanje, pa da se udruze u vladu narodnog jedinstva DSS i SRS , moze i SPS sa njima laugh.gif pa da konacno raskrstimo sa *ovnima. Kad sam cekao ovoliko, mogu jos 4 godine. Sto pre to bolje.

#30 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 26 January 2007 - 13:51

QUOTE(PRESHEVARI @ 26 Jan 2007, 12:40)
Evo npr samo meni duguje oko 50.000 Eura...nikada joj nishta nisam dugovao ili loshe ucinio ali je ipak u jednom momentu doshla i sve shto sam stekao pretvorila u prah i pepeo...mislish da cu tako lako da to zaboravim.
A da ne pomoinjem one kojima zhivote duguje....

Ako počnemo da brojimo svaku ciglu neće nikad biti mira na Kosovu i u Srbiji
Dugujete i vi preševski Srbima poprilično i novčano i u životima ne zaboravi to...