Jump to content


Photo

Roman o sponzorusama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 05 December 2006 - 21:44

Svima preporučujem najnoviji roman Milice Blagojević Janković ''Ulična zebra'', roman o sponzorušama. Knjiga se čita u dahu i dala mi je odgovore na pitanja: Ko su u stvari one? Kako jedna devojka ili žena postaje sponzoruša? Kakav je život jedne sponzoruše?... Milica je to uradila u stilu socijalno-psihološkog romana, roman otkriva zivotnu priču devojke, njene bake, mame i devojke iz legende koja ostavlja strahovit utisak... posebno mi se dopalo što u knjizi ima fantastike koja je savršeno uklopljena u celu priču. Pitka stilistika daje knjizi šarm tako da se čita u dahu.

#2 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 05 December 2006 - 21:58

Ja se iskreno nadam:

1) da se salis

2) ili si Milica Blagojevic Mir - Jam wannabe licno

Jedva sam i ove prve Sponzoruse prezivela, a Ulicna zebra je uspela da bude cak i gora.

Ukusi su razliciti, bla, bla, ali meni je Ulicna zebra nepodnosljivo bezvezna knjiga i ne znam zbog cega je uopste objavljena.

Iz odredjenih razloga citam sve (ajde, takoreci sve) knjige domacih autorki, i ako ti nesto znaci, ova tuche i Ulicnu zebru: Kako uloviti muza, od Zorice Karanovic

Porazavajuce za osobu koja uredjuje citavu stranu u Politici (i to zensku). Porazavajuce za Politiku, porazavajuce za izdavastvo

Jos cu praviti Anabelu Basalo od blata.

Sorry zbog ovakve reakcije na prvi post, nista licno, al' bilo je jace od mene.

Ako ti je do lagane zenske literature, imas u Narodnoj knjizi sarmantne i pitke Dzejn Grin i Marijanu Kiz, pa navali.

Edited by apotekarica, 06 December 2006 - 00:29.


#3 freakNS

freakNS
  • Members
  • 694 posts

Posted 06 December 2006 - 02:55

o gospode, roman o sponzorusama... mogu da ti izvedem "masovni psiholoski profil ciljne grupe" kojoj je namenjena ova knjiga iako jedva umem i da napisem psihologija a da se ne zbunim u pola reci... reci da sam uzasnut da se o ovome pise je blag izraz

#4 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 14:07

QUOTE(apotekarica @ 5 Dec 2006, 21:58)
Ja se iskreno nadam:

1) da se salis

2) ili si Milica Blagojevic Mir - Jam wannabe licno

Jedva sam i ove prve Sponzoruse prezivela, a Ulicna zebra je uspela da bude cak i gora.

Ukusi su razliciti, bla, bla, ali meni je Ulicna zebra nepodnosljivo bezvezna knjiga i ne znam zbog cega je uopste objavljena.

Iz odredjenih razloga citam sve (ajde, takoreci sve) knjige domacih autorki, i ako ti nesto znaci, ova tuche i Ulicnu zebru: Kako uloviti muza, od Zorice Karanovic

Porazavajuce za osobu koja uredjuje citavu stranu u Politici (i to zensku). Porazavajuce za Politiku, porazavajuce za izdavastvo

Jos cu praviti Anabelu Basalo od blata.

Sorry zbog ovakve reakcije na prvi post, nista licno, al' bilo je jace od mene.

Ako ti je do lagane zenske literature, imas u Narodnoj knjizi sarmantne i pitke Dzejn Grin i Marijanu Kiz, pa navali.


Iskreno se nadam se da se ti salis. Tebi je nepodnosljivo bezvezna knjiga Ulicna zebra, sticem utisak, zbog tematike, mozda i zbog nacina na koji je napisana u nekoliko temporalnih dimenzija, sa umesnim kaskada ili mozda sto Milica pominje glad i Glad kao duha koji se pojavljuje u prici, a oslikava pravo stanje drustva u kome zivimo. Zivimo u Srbiji, ne u Americi. Mozda su tebi gotivniji strani pisci takozvane lake literature jer pricaju tudje price, a meni se vise dopadaju knjige domacih autora jer govore o nasem teretu. Ponovicu mozda te je smorila psiholoska drama i socijalna beda nekih aktera Ulicne zebre, onda svakako potrazi americke sarade, gledaj latinoamericke serije, i pojasni mi termin ''laka knjiga''. Naravno posluzi se argumentom. Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje i postujem svacije, ali ovo jednostavno nisam mogla da precutim, sorry, nadam se da se neces naljutiti.
O tome da li je neka knjiga ''laka'' presudan sud daje vreme, pa je izlisno pricati o tome, osim sto ne mogu da provalim tvoje poimanje istog.
Procitala sam sva tri romana Milice Blagojevic Jankovic: Instinkt, Obelezena i Ulicna zebra, takodje citala sam i neke njene kratke price koje se mogu naci na netu.
A kao prilog ostavljam nesto sto sam pronasla o romanu Ulicna zebra:

Recenzija o romanu “Ulična zebra”


''Tutor beznađa, sponzor somnabulnih vizija, mister Glad, naizgled nezainteresovan, međutim halapljiv, iracionalan, pa ipak stvaran, personificiran je imenom i prezimenom, a potom obojen destruktivnom proznom, socijalnom konotacijom, iz palete kreativnog socijalnog i maštovitog miljea književnice Milice Blagojević Janković. “On”, gospodin Glad, je siva eminencija i neminovan saučesnik na “Uličnoj zebri”. Posebno, kada se, takoreći “skokovito”, u pasažima, umeće sa prepoznatljivim socijalnim i podvodačkim destrukcijama.
U romanu “Ulična zebra”, u temporalnim – vremenskim intervalima, iz poglavlja u poglavlje, ugrađeno je veći broj storija iz svakodnevnog bivstvovanja; od moralističkog vidogleda aktera na okruženje homodupleksa, mogli bismo reći i homomultipleksa, do društvene adolescencije i taloga u njemu, koji su do krajnosti u dekadentnom ophodu, a čine ga kreature u ljudskoj vrsti, lišene skrupula, kanda da ih je crna magija opčinila, ili su na “tripu”(pod halucogenim drogama), tada je i crna venčanica, koju na venčanju nosi nevesta, nimalo idilična odežda “Pikove dame”, svojevrsna kobna igra, i nikaka obest razularenog i mladoženje, zadriglog u samoljublju i razvratu.
Vremenski i prostorni diskontinuitet u apliciranju sadržaja, koji polaze sa i iz različitih staništa, harmonično je sročen. Naime, ovde nemamo popusto bežanje od okoštalih romanesknih, kontinuiranih, klasičnih pripovedačkih formi. Naprotiv, sve storije su se, iako iz različitih dotoka, utkale u jedinstvenu sagu o sponzorušama, koje govore kroz sopstveno bitisanje u izmeštenom sistemu vrednosti. Istina izrečena, na ovaj i ovakav način je samo potvrda da je gospodin Godfrid Ben u pravu kad kaže: … ne postoji realnost, već samo još njena kreatura”, a Milica uspešno plastificira tu realnost kreature.
Roman Milice je u obilju zapleta, koje ne možete, i ako posedujete čitalačku invenciju, prevremeno rasplesti, provocira znatiželju do samog epiloga. Nadalje, dijaloška forma, ne samo da daje dinamiku radnji, ona je u mnogim detaljima vanredno slikovita i ilustrativna, a potom je pitka i romaneskna. Tada vođeni dramskim diskursom, ne možete izbeći neminovnu identifikaciju sa prepoznatljivim likovima iz svakodnevice, koje sažaljevate ili pak osuđujete.
Iako “Glad” nije centralna ličnost, on se prepoznaje u sudbinskim putešestvijima aktera. Naime, ona je servirana u, skoro, svim likovima, kroz različite oblike. Kod Nine “Glad” se očituje kroz varenje ishrane i socijalne bede, kod Vojkana je svakovrsna pohota od posedovanja materijalnog do duhovnog i nadmenog, uglavnom karakterističnog ponašanja frustriranih osoba, koji em nisu imali ljubav em nisu shvatili da je treba davati; dakako sve su ličnosti majstorski definisane i artikulisane, stoga ih ne bih želeo prikazati iz sopstvenog rakursa. Knjiga je poklonjeno Miličino duhovno čedo, stoga Vam je preporučujem. Za ovu prigodu, radije bih citirao Miličin, jedan od briljantnih krasuljaka u romanu, koji je svojevrsna trilogija u sprezi sa “Instinktom” i “Obeleženom”:
“Posmatrao je njeno prozirno koščato lice. Bledo. Nije osetio da je ušao u palatu velikog gazde Gladi. Kod očiju nije ga video. Kod punog stomaka nije ga ni poznavao, pa i da je bio na metar od njega ne bi znao ko je to. A gazda mu piljio u ustalasan trbuščić, u opušten podvratak, jastučiće na rukama i okrenu se Nini. Uhvati je pod ruku s ponosom. Poljubi u čelo. Nekoliko hladnih kapi znoja probiše se kroz njenu kožu i izviriše u svet. Ona se uhvati za glavu. Drhtala je.” Nakon ovog citata treba te se potruditi i odgonetnuti zašto je ova talentovana književnica, i to veoma uspešno, uskladila dijalektičkom spregom formu i sadržaj, a potom Vas sustiže i pitanje zašto je baš naslov romana “Ulična zebra”, na vama je da otkrijete.''



Dipl. novinar kulturolog
Andrej Glišić


#5 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 14:20

QUOTE(freakNS @ 6 Dec 2006, 02:55)
o gospode, roman o sponzorusama... mogu da ti izvedem "masovni psiholoski profil ciljne grupe" kojoj je namenjena ova knjiga iako jedva umem i da napisem psihologija a da se ne zbunim u pola reci... reci da sam uzasnut da se o ovome pise je blag izraz


1. imam utisak da nisi procitao Ulicnu zebru
2. sponzoruse jesu tema ali ali u nelinearnoj prozi kroz pricu o zeni u 19. veku, pricu devojke danas i njene bake (sto je bio deo naseg folklora)

zelim ti sve najbolje

#6 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 06 December 2006 - 14:31

Tesko meni, sad sam se setila da sam procitala i "Obelezena"

Takodje visedimenziona radnja - od butika do folkoteke u Germaniji (jel' tako?)

Da ne bude da ne poznajem delo Milice Blagojevic Jankovic

Moracu ubuduce ipak da pripazim na sta dajem novac u knjizari

A sto se tice Ulicne zebre, ne mogu da iznosim argumentaciju u vezi s opaskom oko tzv. lake literature, posto mislim da pomenuta knjiga ne spada ni u tu kategoriju.

Kratko: laka literatura valjda treba da opusti, zabavi, sta vec. Onaj mutant od Ulicne zebre (steta ili sreca sto je ovde na forumu izgleda niko nije procitao pa da se ukljuci u diskusiju) nit' zabavlja, nit' goni na razmisljanje, nit' obogacuje citaoca za spoznaju razlike izmedju gladi i Gladi.

Plus, dizajn korica asocira na zabavu, a ne na viseslojnu, whatever, psihodramu.

Ju, sta potrosih reci, al' ne mogu da odolim kad me ovako pogodi tema.

Ako ti je za utehu, stvarno mislim da ima i gorih slucajeva, na zalost stampanih u mnogo vecem tirazu (vec pomenuta Z. Karanovic)

No hard feelings wink.gif

#7 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 14:43

QUOTE(apotekarica @ 6 Dec 2006, 14:31)
Tesko meni, sad sam se setila da sam procitala i "Obelezena"

Takodje visedimenziona radnja - od butika do folkoteke u Germaniji (jel' tako?)

Da ne bude da ne poznajem delo Milice Blagojevic Jankovic

Moracu ubuduce ipak da pripazim na sta dajem novac u knjizari

A sto se tice Ulicne zebre, ne mogu da iznosim argumentaciju u vezi s opaskom oko tzv. lake literature, posto mislim da pomenuta knjiga ne spada ni u tu kategoriju.

Kratko: laka literatura valjda treba da opusti, zabavi, sta vec. Onaj mutant od Ulicne zebre (steta ili sreca sto je ovde na forumu izgleda niko nije procitao pa da se ukljuci u diskusiju) nit' zabavlja, nit' goni na razmisljanje, nit' obogacuje citaoca za spoznaju razlike izmedju gladi i Gladi.

Plus, dizajn korica asocira na zabavu, a ne na viseslojnu, whatever, psihodramu.

Ju, sta potrosih reci, al' ne mogu da odolim kad me ovako pogodi tema.

Ako ti je za utehu, stvarno mislim da ima i gorih slucajeva, na zalost stampanih u mnogo vecem tirazu (vec pomenuta Z. Karanovic)

No hard feelings wink.gif


nazalost nigde nijednog argumenta (kao sto sam i mislila), osim naslinickog raspolozenja za vredjanjem,
ipak na taj nacin ne zelim da debatujem, samo jos par reci - ne mislis valjda da je i pisac dizajnirao naslovnu stranu?! Uostalom kako bilo, svako ima pravo da bude pametan i uvredljiv, valjda forumi zato i postoje... da se pojedinci oslobode svojih negativnih energija, ipak mislim da uvredama nista u zivotu neces postici, ruzno je i ne prilici jednoj dami...
u svakom slucaju zelim ti sve najbolje, i dalje stojim iza toga da kupovinom ovih knjiga nisi bacila novac.
puno pozdrava
zelim ti lep dan

#8 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 14:48

QUOTE(apotekarica @ 6 Dec 2006, 14:31)
Tesko meni, sad sam se setila da sam procitala i "Obelezena"

Takodje visedimenziona radnja - od butika do folkoteke u Germaniji (jel' tako?)

Da ne bude da ne poznajem delo Milice Blagojevic Jankovic

Moracu ubuduce ipak da pripazim na sta dajem novac u knjizari

A sto se tice Ulicne zebre, ne mogu da iznosim argumentaciju u vezi s opaskom oko tzv. lake literature, posto mislim da pomenuta knjiga ne spada ni u tu kategoriju.

Kratko: laka literatura valjda treba da opusti, zabavi, sta vec. Onaj mutant od Ulicne zebre (steta ili sreca sto je ovde na forumu izgleda niko nije procitao pa da se ukljuci u diskusiju) nit' zabavlja, nit' goni na razmisljanje, nit' obogacuje citaoca za spoznaju razlike izmedju gladi i Gladi.

Plus, dizajn korica asocira na zabavu, a ne na viseslojnu, whatever, psihodramu.

Ju, sta potrosih reci, al' ne mogu da odolim kad me ovako pogodi tema.

Ako ti je za utehu, stvarno mislim da ima i gorih slucajeva, na zalost stampanih u mnogo vecem tirazu (vec pomenuta Z. Karanovic)

No hard feelings wink.gif

izvini, morala sam da se vratim, kazes da si citala Obelezenu, pa sto ne pomenu da je to ispovest SILOVANE DEVOJKE, pa zar je i to sto je neko doziveo tako strasan cin zlostavljanja za tebe samo smejuruja, kazes da si samo zapamtila onaj deo ''od butika do folkoteke'', ili si preskocila pocetak?
posto je to tako nemam daljih komentara sad.gif sad.gif sad.gif
pozdravcic

#9 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 06 December 2006 - 14:55

QUOTE(maggy @ 6 Dec 2006, 14:43)
nazalost nigde nijednog argumenta (kao sto sam i mislila), osim naslinickog raspolozenja za vredjanjem,
ipak na taj nacin ne zelim da debatujem, samo jos par reci - ne mislis valjda da je i pisac dizajnirao naslovnu stranu?! Uostalom kako bilo, svako ima pravo da bude pametan i uvredljiv, valjda forumi zato i postoje... da se pojedinci oslobode svojih negativnih energija, ipak mislim da uvredama nista u zivotu neces postici, ruzno je i ne prilici jednoj dami...
u svakom slucaju zelim ti sve  najbolje, i dalje stojim iza toga da kupovinom ovih knjiga nisi bacila novac.
puno pozdrava
zelim ti lep dan


Draga,

umetnik treba da bude spreman i na uvrede kao i na pohvale.

A i da ucestvuje u grafickom opremanju svoga dela.

Ti sigurno ne bi prepustila tamo nekom dizajneru da crta prvo sto mu padne na pamet, zar ne?

Sorry ako sam izrekla bilo sta sto je ucinilo da se licno lose osecas, al' kao sto smo ove zapazile, ukusi su razliciti i o njima ne vredi raspravljati

Nadam se da novac od prodaje MBJ knjiga ide u humanitarne svrhe, onda se ne kajem ni malo.

A i salim se malo, mnogo me nerviraju razne pseudo spisateljice i skribomanke, pa ne mogu da odolim

Samo da se Milica ne raspise ko I. Bjelica, sve cu joj oprostiti

#10 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 06 December 2006 - 15:18

QUOTE
Nekoliko hladnih kapi znoja probiše se kroz njenu kožu i izviriše u svet. Ona se uhvati za glavu. Drhtala je.


blink.gif laugh.gif

Meni dovoljno da ovakvo stivo zaobidjem u sirokom luku.

Apotekarice, nemoj da se uzbudjujes, najvise volem kada se autori kojekakvih romana, emisija i sl. registruju na forumu da bi promovisali sopstveno delo. Ne brini, ne zadrze se dugo ovde. wink.gif

#11 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 06 December 2006 - 15:27

Apotekarice, nadam se da ti svako stivo posle Farmaceutske hemije dodje kao melem za dusu!
Pozdrav

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 December 2006 - 15:28

QUOTE(Persephone @ 7 Dec 2006, 01:18)
Apotekarice, nemoj da se uzbudjujes, najvise volem kada se autori kojekakvih romana, emisija i sl. registruju na forumu da bi promovisali sopstveno delo. Ne brini, ne zadrze se dugo ovde.  wink.gif

To me zanima, koliko primeraka misle da ce da prodaju javljajuci se ovde? Dva? blink.gif

Edited by Indy, 06 December 2006 - 15:29.


#13 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 15:30

QUOTE(apotekarica @ 6 Dec 2006, 14:55)
Draga,

umetnik treba da bude spreman i na uvrede kao i na pohvale.

A i da ucestvuje u grafickom opremanju svoga dela.

Ti sigurno ne bi prepustila tamo nekom dizajneru da crta prvo sto mu padne na pamet, zar ne?

Sorry ako sam izrekla bilo sta sto je ucinilo da se licno lose osecas, al' kao sto smo ove zapazile, ukusi su razliciti i o njima ne vredi raspravljati

Nadam se da novac od prodaje MBJ knjiga ide u humanitarne svrhe, onda se ne kajem ni malo.

A i salim se malo, mnogo me nerviraju razne pseudo spisateljice i skribomanke, pa ne mogu da odolim

Samo da se Milica ne raspise ko I. Bjelica, sve cu joj oprostiti


nema problema,
pozdrav

#14 maggy

maggy
  • Members
  • 13 posts

Posted 06 December 2006 - 15:34

QUOTE(Persephone @ 6 Dec 2006, 15:18)
blink.gif  laugh.gif

Meni dovoljno da ovakvo stivo zaobidjem u sirokom luku.

Apotekarice, nemoj da se uzbudjujes, najvise volem kada se autori kojekakvih romana, emisija i sl. registruju na forumu da bi promovisali sopstveno delo. Ne brini, ne zadrze se dugo ovde.  wink.gif


OK. Pobedili ste: Ni slucajno nemojte citati knjige Milice Blagojevic Jankovic
veliki pozdrav svima

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 December 2006 - 15:38

QUOTE(maggy @ 7 Dec 2006, 01:34)
OK. Pobedili ste: Ni slucajno nemojte citati knjige Milice Blagojevic Jankovic
veliki pozdrav svima
Stvarno smo grozni. sad.gif