Jump to content


Photo
- - - - -

Beogradska berza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
552 replies to this topic

#16 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 28 November 2006 - 22:39

Hvala na pojasnjenjima. Sad jos s vremena na vreme pusti ovde neku informaciju smile.gif.

#17 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 28 November 2006 - 22:40

QUOTE(jbb @ 28 Nov 2006, 22:23)
Koliko imas love?

Ne bakce se niko, koliko god imas je ok. Brokeri zaradjuju na proviziji i njima je lepo.

Sto se tice kuce to moras sam da odlucis zato sto ja ne znam kakva osoba tebi odgovara. Manje vise svi su ok ali moras otici i razgovarati sa par brokerskih kuca, pa vidi ko ti najvise lezi. Jos jedan savet, nemoj slucajno da uzimas onu brokersku kucu koja ti (ako zaradis na akcijama) uzima vise od 1%. Ajde vec da kazem da ako zaradis na akcijama 20% ide drzavi, 1% brokerskoj kuci, 0.5% berza i 0,15% (tako nesto) crhov.

Samo zovi i pitaj, vecina njih je ljubazna.


Pa ja bih za pocetak koju stotinu evrica do hiljadu max, pa malo kad bih se uhodao i video kako to sve funkcionise valjda bih se osmelio i za vise. Znam da je to sitno i da se ne moze bas bog zna koliko zaraditi, ali ne bih da srljam. Ipak je ovo krvava studentska ustedjevina koju ne bih bas lako prezalio ako bi mi otisla cela smile.gif

Hvala na savetima!! thumbsup.gif

#18 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 28 November 2006 - 22:58

QUOTE(Uran @ 28 Nov 2006, 22:40)
Pa ja bih za pocetak koju stotinu evrica do hiljadu max, pa malo kad bih se uhodao i video kako to sve funkcionise valjda bih se osmelio i za vise. Znam da je to sitno i da se ne moze bas bog zna koliko zaraditi, ali ne bih da srljam. Ipak je ovo krvava studentska ustedjevina koju ne bih bas lako prezalio ako bi mi otisla cela smile.gif

Hvala na savetima!!  thumbsup.gif



Samo prati svaki dan belex, u 13h je zatvaranje i polako. Pitaj brokera za savet i to je to za pocetak.
I jos jedan savet, nemoj zaliti ako izgubis bice novih prilika, sto ne znaci da treba da srljas, nego samo hocu da kazem da ako nisi spreman da gledas da ti 50% investicija propada nisi za ovaj posao, a on se 100% zasniva kao na funkcionisanju obicne pijace biggrin.gif pozz

#19 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 29 November 2006 - 09:22

Da kazem i ja koju..

kod HVB Banke se otvara jedinstven racun i za kupovinu i za prodaju.. To je bolje zato sto novac stoji na istom racunu a u slucaju da je potrebno hitno realizovati neki nalog..
Ja sam jedino ogorcen na bankarske provizije koje su cesto vece od brokerskih..

Minimum koji mnoge brokerske kuce postavljaju za ulog je 1000 eur, moj savet je da se izbegavaju popularne kuce poput senzala i mvi-ja jer ljudi jednostavno imaju previse klijenata a za pocetnika i nekoga ko nece samostalno da daje naloge za kupovinu i prodaju to je malo nezgodno..

Ovo sto jbb kaze za potencijalni gubitak je apsolutno tacno, ali jos uvek je veca verovatnoca da se pristojno zaradi na belex-u nego da se sve izgubi (ta mogucnost postoji ali ako te savetuje totalni idiot, a ti nemas nikakvu predstavu o ekonomiji, trzistu HoV i sl.), zato sto drzava hoce da razvije trziste HoV i privuku strane investitore.. Inace ne znam da li znate, ali vecinski na belex-u ulazu strani investicioni fondovi..

Takodje postoje razliciti investitori.. Mislim da je nas prijatelj jbb covek koji ide na brzi obrt, i takozvane spekulativne hartije koje brzo menjaju cenu.. sigurno je na dobrom izvoru informacija, a kako vidim dobro mu ide pa bih ga zamolio da podeli nesto i sa nama pls. biggrin.gif .. Mada sam siguran da mu je bar 30% portfelja u sigurnim akcijama koje imaju malu promenu cene...

Ja sa druge strane imam sledeci dogovor sa svojim brokerom 30% u sigurnijim akcijama, 30-40% u akcijama koje su dobre na srednji rok, ostatak slobodno na racunu za brzo reagovanje... Pokazalo se kao prilicno dobro jer trgujem zadnjih godinu dana i imam bruto dobit od 35% (jos mi nije stigao porez..) sto je za mene skroz ok kada vidis kolike su bankarske kamate

Eto, nadam se da nisam smorio, a moguce da sam nekome i pomogao..

#20 minerva

minerva
  • Sleepers
  • 56 posts

Posted 29 November 2006 - 10:25

Ja bih trenutno svakom preporucila da kupi akcije Agrobanke. Jednostavno mislim da ne moze da se izgubi.

Neki misle da ce doci do pada dinara. Ako do toga i dodje, ne moze doci naglo. Cim dinar pocinje da pada moze se reagovati i prodati akcije. I na pocetku godine govorilo se da ce inflacija obezvrediti svu zaradu na akcijama i da se ne isplati zamenjivati evro za dinare, pa svi vidimo da je ispalo obrnuto. Evro je izgubio na vrednosti, a oni koji su razmenili evro u dinare da bi kupili akcije i na tome su dobro prosli.

Do pada evra doslo je zbog prevelike ponude evra do koje je doslo jer je veliki kapital usao u zemlju privatizacijom. I naredne godine ce se privatizovati veliki sistemi poput Naftne industrije. Dakle moguce je cak da dodje do jos veceg pada evra. Ovo sve govorim zbog onih koji se dvoume da li da zamene evro u dinare da bi kupili akcije.

Neki pocetnici se raspituju za porez. Porez od 20% se placa na razliku izmedju kupovne i prodajne cene i ako nema te razlike, odnosno zarade ne placa se ni porez.

Edited by minerva, 29 November 2006 - 12:54.


#21 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 29 November 2006 - 13:31

QUOTE(Boris77 @ 29 Nov 2006, 09:22)
Takodje postoje razliciti investitori.. Mislim da je nas prijatelj jbb covek koji ide na brzi obrt, i takozvane spekulativne hartije koje brzo menjaju cenu.. sigurno je na dobrom izvoru informacija, a kako vidim dobro mu ide pa bih ga zamolio da podeli nesto i sa nama pls.  biggrin.gif .. Mada sam siguran da mu je bar 30% portfelja u sigurnim akcijama koje imaju malu promenu cene...

Ja sa druge strane imam sledeci dogovor sa svojim brokerom 30% u sigurnijim akcijama, 30-40% u akcijama koje su dobre na srednji rok, ostatak slobodno na racunu za brzo reagovanje... Pokazalo se kao prilicno dobro jer trgujem zadnjih godinu dana i imam bruto dobit od 35% (jos mi nije stigao porez..) sto je za mene skroz ok kada vidis kolike su bankarske kamate



Ma 50% je sigurica smile.gif ko bi drugi nego AGBN, a cekam i Metals banku da izadje na berzu, nego su ih vratili jer su berzi predali nepotpun prospekt i verovatno ce biti zatvorene dokapitalizacije, kao neka tri investitora treba da ulete pa onda na berzu idu. Imam nesto PRGS za siguricu, a sa drugim delov hvatam talase biggrin.gif

SMPO nije lose sada kupiti, videcemo sta planiraju za dalji razvoj osim izvoza u Bugarsku i Francusku, njihov pb je 0.19

#22 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 29 November 2006 - 14:11

ja imam nesto JAFA kao long term, a verovatno cu uci u GLOS jer ocekujem da ga delta pumpa.. Da se pofalim na vreme sam usao u UNBN (po 17k) i sada lagano trljam ruke cool.gif ... Ali videcemo na sta ce sve da izadje.. Nadje se tu i PRGS malo pojacavan... Ima tu jos po nesto.. rolleyes.gif

Kako si prosao u dokapitalizaciji AGBN-a kazu da je prolaz oko 6%

#23 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 29 November 2006 - 14:48

par pitanja za strucnjake.

da li je moguce uzeti aktivno ucesce na beogradskoj berzi iz inostranstva? da li je dovoljan strani racun ili mora obavezno domaci? ima li online brokera?

moja trenutna aktivnos je ogranicena samo na E-kupoprodaju (klikovi, misevi itd. smile.gif ) ima li neke sanse da na taj nacin koristim i beogradsku berzu? uskoro? bilo kada?

#24 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 29 November 2006 - 14:50

QUOTE(Boris77 @ 29 Nov 2006, 14:11)
ja imam nesto JAFA kao long term, a verovatno cu uci u GLOS jer ocekujem da ga delta pumpa.. Da se pofalim na vreme sam usao u UNBN (po 17k) i sada lagano trljam ruke  cool.gif ... Ali videcemo na sta ce sve da izadje.. Nadje se tu i PRGS malo pojacavan... Ima tu jos po nesto.. rolleyes.gif

Kako si prosao u dokapitalizaciji AGBN-a kazu da je prolaz oko 6%


Za glos nisam siguran, jer ne znam sta se desava. Ako mi mozes objasniti? Jel delta ima dobrog uticaja za to? Sto bi to radili?
www.crhov.co.yu/StrukturaKapitala/index.cfm?odabraniemitentjmb=06936253
smile.gif mozda i ima imaju 70943 akcije

Ja tugujem za UNBN, nemam je u portfoliju, jel mislis da se isplati ulaz na ovoj ceni. Znam da je na long term ok ali koliko?

Na dokap AGBN nisam isao, kupio sam na berzi po 34000, a ako padne posle dokapa jos cu da uletim smile.gif Kako si ti prosao?
Ljudi su bre prodavali sta su god mogli da bi isli na dokap, dizali kes u banci, ludilo je bilo.

Edited by jbb, 29 November 2006 - 14:52.


#25 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 29 November 2006 - 14:53

QUOTE(pajapatak @ 29 Nov 2006, 14:48)
par pitanja za strucnjake.

da li je moguce uzeti aktivno ucesce na beogradskoj berzi iz inostranstva? da li je dovoljan strani racun ili mora obavezno domaci? ima li online brokera?

moja trenutna aktivnos je ogranicena samo na E-kupoprodaju (klikovi, misevi itd. smile.gif ) ima li neke sanse da na taj nacin koristim i beogradsku berzu? uskoro? bilo kada?


Mislim da HYPO to radi. Zovi banke redom pa pitaj, znam sigurno da neka radi, pa kako bi inace gradjani Hrvatske i Slovenije kupovali.

#26 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 29 November 2006 - 15:49

Znas kako nisam analitican kao ti, poslusam savet, odvojim uvo, okrenem se oko sebe u realnom zivotu + broker i to je to - malo seljacki ali za sada pali.. Bavim se ekonomijom, dovoljno sam pismen da citam pokazatelje, bilanse i sl., ali jos je ovo trziste koje ne zivi sasvim po ekonomskim principima..

Sve se vrti oko g. Miskovica... Posle prodaje banke ipak je shvatio da mu za "posao" treba jedna i pao je izbor na UNBN, nemoj me drzati za rec ali long term bi trebala da ode na npr. danasnji nivo AGBN znaci oko 36000 (neko pominje i celih 4500 ali ja ne verujem). I dalje je pretovar akcija u toku tako da je pre neki dan sasvim slucajno UNBN pala na 20000 imala cudestan promet, a za samo 2 dana se oporavila na 24000.. Videcemo..

Za GLOS su price da ce napumpati sada kada krene vracanje para od AGBN-a zbog malog prolaza i prelivanja para, a da ce do nove godine doci blizu 3000.. Kuloarska prica, pumpanje, primamljivo zvuci.. Videcu

BTW nemojte da vas zavara ova moja prividna neodlucnost (videcemo, videcu...) jednostavno ovo nije igra i realni gubitak / dobitak je u pitanju.. Ja govorim iz licnog iskustva i realno sta cu uraditi sa svojim novcima.. Nikako ne znaci da sam uvek u pravu i da sam neki majstor jer sam na FITO u gubitku npr. (kupovao po 6200 danas su 5200 do juce 4999!).. Jednostavno ne bih voleo da neko donese neku pogresnu odluku na osnovu informacija sa foruma !!!

JBB mislim da nije lose da stavis neko upozorenje u tom stilu na pocetak topic-a

#27 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 29 November 2006 - 16:03

Ostao duzan za dokap AGBN-a nisam ni ja isao na dokap vec pazario na berzi. Doduse 25/10 po 28600 pa mi je slatko cool.gif

inace slazem se da ce Metals biti HIT, ali opet ce se naci neka budala da sve to prepumpa...

Ne znam sta ce biti sa DDOR-om odnosno da li ce pustiti akcije na berzu pre prodaje.. Kazu da je zainteresovan Allianz, samo se razmislja da li da kupi prvo Kopaonik u SLO pa da oni kupe ili da udju direktno ...

dosta za danas...

#28 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 29 November 2006 - 19:35

Pozdrav dobri ljudi... e i mene vrlo zanima ova tematika, s tim da bih ja dodao da je malo falilo da se zaposlim ako asistent brokera ali posto nisam iz bg nisam mogao sad.gif
Malo da se pohvalim smile.gif, salim se naravno, i pored toga ja sam potpuni pocetnik, i voleo bih ako neko moze da napise neke osnovne one odnose, jer tamo na economy forumu svi pisu nesto skraceno, pogubim se posle 2 minuta.

Elem, posto sam tamo iz tih krajeva, mislim da je na dugi rok akcija Vitala dobar izbor, Peconi nece to jos dugo moci da drzi, prica se da ce da napusti Vital, a i pre njega Vital je smekala jedna americka kompanija (ne mogu da se setim tacnog imena).

Carnes ovija dana treba da izadje na berzu, takodje su dosta slabiji od privatizacije, Midland ih je unistio, onda su dosli neki Jevreji pokupili takodje sta su imali, medjutim sad su prodali svoj paket akcija britanskog inv. fondu Ashmor koji najavljuje investcije u Carnex.
Privatizacija prvobitna je odigrana vrlo cudno, jer su mali akcionari prodavali akcije sto je iskoristio Midland i na vrlo lak nacin dosao do vecinskog paketa akcija...

Takodje cini mi se da je os. drustvo Dunav dobar izbor, ali takodje na dugi rok, jer ce se i oni morati privatizovati.

Jel neko od upucenih zna sta se desava sa privatizacijom DDOR-a?

#29 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 29 November 2006 - 19:37

QUOTE(Boris77 @ 29 Nov 2006, 17:03)
Ne znam sta ce biti sa DDOR-om odnosno da li ce pustiti akcije na berzu pre prodaje.. Kazu da je zainteresovan Allianz, samo se razmislja da li da kupi prvo Kopaonik u SLO pa da oni kupe ili da udju direktno ...


Nece to raditi sigurno, jer se prodaja DDOR-a odvija preko tendera, a zainteresovan je Allianz to je tacno.. U DDOR-u vlada velika frka, jer se ne zna sta i kako ce se proci na tenderu, koji bi trebao da bude 15.12 ako en bude odlaganja...

#30 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 29 November 2006 - 19:50

Ako sada imas akcije DDOR onda je ok, zaradices kad se bude prodavao, a ako si mislio da ih kupis posle prodaje onda nista, bice kao sa Hemofarmom.

savet za pocetnike, da se ne zalecu.

Edited by jbb, 29 November 2006 - 19:51.