Jump to content

Photo
- - - - -

Beogradska berza

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
552 replies to this topic

#1 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 November 2006 - 16:14

Cudno je da nema ove teme na forumu b92 ali nema veze bitno je da se od sada moze diskutovati.
AGBN i danas u dobitku 1.72%, nije lose!
A kad bude preuzimanja ici ce i do 50000. Uglavnom je i Slovenci tu cekaju smile.gif

Edited by jbb, 27 November 2006 - 16:22.

#2 Nikola83

Nikola83
  • Members
  • 45 posts

Posted 27 November 2006 - 17:37

Da mislim da je ovaj topic neophodan.
Posebno u svetlu naseg otvaranja ka svetu i razvoja trzisne ekonomije.
Kaze se da je neko trziste razvijeno koliko mu je razvijeno trziste hartija od vrednosti. Ovo zato jer je ono jedino koje pokazuje pravo stanje vrednosti preduzeca, vrednuje rad menadzera, suceljava ponudu i traznju za fin. sredstvima itd.
Zasad u Srbiji ovo trziste je u samom povoju. Jos traje privatizacija pa je i razumljivo. Takodje mi ovde i nemamo dovoljno emitovanih hartija. Imamo drzavne obveznice i stedne zapise NBS. Naravno i akcije preduzeca. Medjutim nedostaju municipalne obveznice, kojima ce se gradovi i lokalne samouprave sticati dodatna sredstva, takodje vise vrsta kratkorocnih hartija.
Na Belexu je mala trzisna kapitalizacija kao i broj listingovanih kompanija, ali ima vremena.
Drzim palceve da se ovo trziste u Srbiji razvije, jer ce nam ovaj razvoj reci gde se nalazimo u savremenom svetu.

#3 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 November 2006 - 19:53

QUOTE(Nikola83 @ 27 Nov 2006, 17:37)
Da mislim da je ovaj topic neophodan.
Posebno u svetlu naseg otvaranja ka svetu i razvoja trzisne ekonomije.
Kaze se da je neko trziste razvijeno koliko mu je razvijeno trziste hartija od vrednosti. Ovo zato jer je ono jedino koje pokazuje pravo stanje vrednosti preduzeca, vrednuje rad menadzera, suceljava ponudu i traznju za fin. sredstvima itd.
Zasad u Srbiji ovo trziste je u samom povoju. Jos traje privatizacija pa je i razumljivo. Takodje mi ovde i nemamo dovoljno emitovanih hartija. Imamo drzavne obveznice i stedne zapise NBS. Naravno i akcije preduzeca. Medjutim nedostaju municipalne obveznice, kojima ce se gradovi i lokalne samouprave sticati dodatna sredstva, takodje vise vrsta kratkorocnih hartija.
Na Belexu je mala trzisna kapitalizacija kao i broj listingovanih kompanija, ali ima vremena.
Drzim palceve da se ovo trziste u Srbiji razvije, jer ce nam ovaj razvoj reci gde se nalazimo u savremenom svetu.

Bravo.

#4 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 November 2006 - 19:57

juce kupio prgs po 361 danas prodao po 380 biggrin.gif

#5 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 November 2006 - 20:17

Sutra vam je poslednji dan za upis akcija Agrobanke (agbn).

npr.
imate 1 000 000 dinara, odnesete na salter i oni vam uzmu novac. Za dva do tri dana zovete banku i pitate kolika je prolaznost (svi ocekuju 10% prolaznost). Ako tako bude to znaci da ste za 100 000 dinara upisali akcije, a jedna akcija vredi 20000 dinara, znaci 5 akcija ste dobili, a ostatak novca vam vracaju za odprilike 7 dana (800 000 dinara).
U narednih dve nedelje ce vam Centralni registar upisati akcije na racun i imate vasih 5 akcija po 20 000 din, znaci ukupno 100 000 dinara.

A cena akcije Agrobanke (agbn) na berzi je danas 35 600 dinara, znaci zaradili ste 35600-20000=15600 dinara po akciji, a ukupno 15600*5=78000 dinara, a to je oko 1000eur cool.gif

#6 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 28 November 2006 - 09:09

@ JBB

I ja sam sitni investitor, pa me zanima sta kazes na info da ce PRGS ici na 600 per shr krajem godine / pocetkom sledece..

#7 Boris77

Boris77
  • Members
  • 14 posts

Posted 28 November 2006 - 09:14

Inace kapiram da je savet da cuvam AGBN do tih 50k ...

#8 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 28 November 2006 - 15:58

@Boris77

Znas kako, book price od PRGS je 936,88 dinara, svi je cekamo na 600 minimum ali se u medjuvremenu moze jos malo zaraditi jer Progres dosta ide gore-dole, cena se krece izmedju 350-400din (sto ti je poznato). Treba sacekati da se formira nova vlada pa ce oni tada raspisati tender ali do tada samo je pecanje aktuelno.
Ukucaj Progres na sajtu agencije za privatizaciju, tamo ti pise da PRGS ide na tender, jos gas kroz Srbiju, pa jos ce sad nova vlada biggrin.gif super, samo malo strpljenja.

A sto se tice AGBN normalno je da u skorije vreme bude na oko 45000, a kada se bude uskoro prodavala pali ona na 50000 minimum sto je i moguce da se desi da ode na tu cifru i bez info o preuzimanju. Oni su najjeftinija banka a naj likvidnija, Slovenci barem znaju sta rade pa cemo i mi tako smile.gif

#9 Nikola83

Nikola83
  • Members
  • 45 posts

Posted 28 November 2006 - 19:48

Kod nas je velika informaciona asimetrija. Tu je i ekonomska situacija, politicka nestabilnost, nedostatak kvalitetnih hartija.
Ali za investitore koji nemaju averziju prema riziku, ovo je idealna prilika da ulaganjem u manje kvalitetne hartije zarade puno.
Ko reskira taj dobija ( ako ne izgubi smile.gif )

#10 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 28 November 2006 - 21:42

Ja bih ulozio nesto na berzu ali nemam pojma kako se to radi. Da li negde na netu ima neki tutorial ili nesto slicno?

#11 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 28 November 2006 - 21:58

QUOTE(Born Too Loose @ 28 Nov 2006, 21:42)
Ja bih ulozio nesto na berzu ali nemam pojma kako se to radi. Da li negde na netu ima neki tutorial ili nesto slicno?

Nazoves brokera i on ti sve objasni, jako je jednostavno. Evo ti par brokerskih kuca ali nadji ostale na www.google.co.yu . Porazgovaraj sa par njih i vidi koji ti najvise odgovara pa uzmi tu brokersku kucu. Za pocetnike je ok da imaju i dve brokerske kuce iza sebe ali radi kako ti odgovara.

www.sinteza.net
www.deltayu.com/index.php?pid=48&lid=1&cid=23
www.hypo-securities.co.yu
www.senzal.co.yu
www.mvi.co.yu
www.ac-broker.co.yu

nesto od edukacije
www.economy.co.yu/diskusije/viewforum.php?id=18

#12 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 28 November 2006 - 22:08

QUOTE(jbb @ 28 Nov 2006, 21:58)
Nazoves brokera i on ti sve objasni, jako je jednostavno. Evo ti par brokerskih kuca ali nadji ostale na www.google.co.yu . Porazgovaraj sa par njih i vidi koji ti najvise odgovara pa uzmi tu brokersku kucu. Za pocetnike je ok da imaju i dve brokerske kuce iza sebe ali radi kako ti odgovara.

www.sinteza.net
www.deltayu.com/index.php?pid=48&lid=1&cid=23
www.hypo-securities.co.yu
www.senzal.co.yu
www.mvi.co.yu
www.ac-broker.co.yu

nesto od edukacije
www.economy.co.yu/diskusije/viewforum.php?id=18

E i ja sam zainteresovan. Samo ne bih ja bas na nesto mnogo krupno, jer nemam mnogo love. Mislis da bi se oni sa mnom bakcali? Koju ti kucu predlazes?
Znaci, okrenem telefon, kazem ja bih malo ulozio na berzu, a oni me verovatno pozovu i objasne sve sto treba? Ja sam citao o svemu tome i imam neku ideju kako sve funkcionise, ali bi mi razgovor s nekim mnogo vise znacio.

edit: I da, odlicno sto si pokrenuo ovu temu. Ja sam se isto pitao kako to da nema o tome na ovom forumu.

Edited by Uran, 28 November 2006 - 22:09.

#13 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 28 November 2006 - 22:15

jbb, ajde ako te ne mrzi, u nekoliko recenica, koja je tehnika. Pretpostavljam da se ne nosi gotovina brokerima u ruke i da li brokeri samo uzmu kintu i rade kako im kazes ili se bave i savetovanjem kad i sta kupovati i prodavati. To sto kazes da treba uzeti bar dva brokera, da li treba kupovati akcije iste firme sa oba ili je to samo onako, za svaki slucaj.

Edit: Kako brokeri naplacuju svoju uslugu?

Edited by Born Too Loose, 28 November 2006 - 22:16.

#14 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 28 November 2006 - 22:23

QUOTE(Uran @ 28 Nov 2006, 22:08)
E i ja sam zainteresovan. Samo ne bih ja bas na nesto mnogo krupno, jer nemam mnogo love. Mislis da bi se oni sa mnom bakcali? Koju ti kucu predlazes?
Znaci, okrenem telefon, kazem ja bih malo ulozio na berzu, a oni me verovatno pozovu i objasne sve sto treba? Ja sam citao o svemu tome i imam neku ideju kako sve funkcionise, ali bi mi razgovor s nekim mnogo vise znacio.

edit: I da, odlicno sto si pokrenuo ovu temu. Ja sam se isto pitao kako to da nema o tome na ovom forumu.

Koliko imas love?

Ne bakce se niko, koliko god imas je ok. Brokeri zaradjuju na proviziji i njima je lepo.

Sto se tice kuce to moras sam da odlucis zato sto ja ne znam kakva osoba tebi odgovara. Manje vise svi su ok ali moras otici i razgovarati sa par brokerskih kuca, pa vidi ko ti najvise lezi. Jos jedan savet, nemoj slucajno da uzimas onu brokersku kucu koja ti (ako zaradis na akcijama) uzima vise od 1%. Ajde vec da kazem da ako zaradis na akcijama 20% ide drzavi, 1% brokerskoj kuci, 0.5% berza i 0,15% (tako nesto) crhov.

Samo zovi i pitaj, vecina njih je ljubazna.

#15 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 28 November 2006 - 22:32

QUOTE(Born Too Loose @ 28 Nov 2006, 22:15)
jbb, ajde ako te ne mrzi, u nekoliko recenica, koja je tehnika. Pretpostavljam da se ne nosi gotovina brokerima u ruke i da li brokeri samo uzmu kintu i rade kako im kazes ili se bave i savetovanjem kad i sta kupovati i prodavati. To sto kazes da treba uzeti bar dva brokera, da li treba kupovati akcije iste firme sa oba ili je to samo onako, za svaki slucaj.

Edit: Kako brokeri naplacuju svoju uslugu?

sve ce ti oni objasniti i dogovori se sa njima, ali evo...
otvore se dva racuna u banci jedan za kupovinu i jedan za prodaju akcija. Na racun za kupovinu stavljas lovu i odatle ti broker skida novac, a kad prodajes akcije pare ti lezu na racun za prodaju akcija, za taj racun imas karticu i mozes lovu dizati sa bankomata.

Moras biti pametniji od brokera to shvati ali za pocetak moras da ucis od njih i trzista. Vremenom ces naravno nauciti razume se. Brokere u pocetku zovi i pitaj za sve, oni tome i sluze. I pocetnicima i maherima su potrebni sto se tice opisa neke firme, sta firma planira itd.
Pa evo ja kupio akcije LKLG a moj broker nije imao pojma o toj firmi, samo polako.
Oni koliko mogu da pomognu toliko i da odmognu cilj ti je da se usavrsavas. Srecno.