Jump to content


Photo

naučne nedoumice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#16 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 December 2006 - 22:28

QUOTE(yossarian @ 8 Dec 2006, 22:07)
Sasvim je moguće da onaj sa astigmatizmom zbog oblika i povoljne konfiguracije znaka sa većeg rastojanja primeti o čemu se radi.


hvala smile.gif

QUOTE(yossarian @ 8 Dec 2006, 22:07)
Ima astigmatičara koji u jednoj ravni imaju negativnu a u drugoj pozitivnu dioptriju!


sad sam se zbunila.
jel postoji samo jedan ugao pod kojim astigmaticar vidi lose? ili postoji vise njih?

#17 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 December 2006 - 12:26

QUOTE(nickie @ 8 Dec 2006, 22:28)
jel postoji samo jedan ugao pod kojim astigmaticar vidi lose? ili postoji vise njih?

U principu više njih.
I mislim da vid za svaki ugao može biti različit.
Sad, ne razumem se baš u detalje, ali nešto tipa da pod 90° imaš dioptriju -2, pod 60° -1.5 a pod 75° +1, itd. A možeš verovatno da imaš i samo jedan ugao pod kojim loše vidiš a pod svim ostalim da vidiš ok.

#18 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 11 December 2006 - 12:55

a kako onda u receptu za naocare imamo samo jednu dioptriju i jedan ugao?

#19 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 December 2006 - 13:26

nažalost ne znam kako se pišu ti recepti i šta se sve tu tačno meri, ali u svakom slučaju mislim da kad imaš astigmatizam znači da imaš različit vid pod različitim uglovima, pri čemu uglova može biti različit broj

btw a možda ti imaš samo jedan kritičan ugao pa zato je takav recept?

#20 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 11 December 2006 - 13:32

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 12:55)
a kako onda u receptu za naocare imamo samo jednu dioptriju i jedan ugao?


to je ugao pod kojim najbolje vidis dve linije iz yossarianovog ekserimenta. naocare ce popraviti vid tacno ispred ociju ali ce pri nekim ekstremnim uglovima objekti na granicama vidnog polja biti iskrivljeni.

edit: uprosteno receno, naocare ce namestiti da ti taj najoptimalniji ugao bude tacno ispred tebe

Edited by paculla, 11 December 2006 - 13:33.


#21 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 11 December 2006 - 14:05

QUOTE(paculla @ 11 Dec 2006, 13:32)
to je ugao pod kojim najbolje vidis dve linije iz yossarianovog ekserimenta. naocare ce popraviti vid tacno ispred ociju ali ce pri nekim ekstremnim uglovima objekti na granicama vidnog polja biti iskrivljeni.

edit: uprosteno receno, naocare ce namestiti da ti taj najoptimalniji ugao bude tacno ispred tebe


e, sad mi je jasno.
hvala smile.gif

@amelija:
svi astigmaticari imaju samo jedan ugao i jednu dioptriju za svako oko. zanimalo me samo kako se taj ugao odredjuje.

#22 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 December 2006 - 15:10

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 14:05)
svi astigmaticari imaju samo jedan ugao i jednu dioptriju za svako oko. zanimalo me samo kako se taj ugao odredjuje.



Evo još par sličica:

#23 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 December 2006 - 15:10

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 14:05)
svi astigmaticari imaju samo jedan ugao i jednu dioptriju za svako oko. zanimalo me samo kako se taj ugao odredjuje.



Evo još par sličica:

#24 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 December 2006 - 15:12

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 14:05)
svi astigmaticari imaju samo jedan ugao i jednu dioptriju za svako oko. zanimalo me samo kako se taj ugao odredjuje.



Evo još par sličica: pod Compromise je kako vide ljudi koji su samo kratkovidi.

Attached Files


Edited by yossarian, 11 December 2006 - 15:14.


#25 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 11 December 2006 - 15:36

QUOTE(yossarian @ 11 Dec 2006, 15:12)
Evo još par sličica: pod Compromise je kako vide ljudi koji su samo kratkovidi.


super, ovu desno sam i ja videla.
a sta je ova levo? nije valjda da treba sve linije da mi deluju isto? blink.gif
evo jos jedan testic, jos samo da proverim moje uglove da vidim dal i to ima smisla smile.gif

#26 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 December 2006 - 16:40

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 15:36)
a sta je ova levo? nije valjda da treba sve linije da mi deluju isto? blink.gif


Ma jok, to je simulacija, slika je obrađena da bi pokazala kako astigmatičari vide bez cvikera.

Inače, na receptu mi za svako oko stoje dve brojke i ugao

S: sferična dioptrija: na oba oka negativna
C: cilindrična (astigmatizam) na jednom oku malo u plusu, na drugom u minusu
osa: ugao pod kojim stoji osa cilindra.

P.S. Kako je u Švabiji? U NL ti optometrista džabe testira vid kad god ti dune da ušetaš u radnju. Pretpostavljam da je i kod Nemaca isto. Pa ako nemaš cvike a misliš da ti trebaju ili ti postojeće ne valjaju, vidi šta kaže stručnjak.

#27 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 11 December 2006 - 16:53

QUOTE(yossarian @ 11 Dec 2006, 16:40)
P.S. Kako je u Švabiji? U NL ti optometrista džabe testira vid kad god ti dune da ušetaš u radnju. Pretpostavljam da je i kod Nemaca isto. Pa ako nemaš cvike a misliš da ti trebaju ili ti postojeće ne valjaju, vidi šta kaže stručnjak.


isto je i u svabiji. test je besplatan i milim da se moze uraditi u skoro svakoj vecoj opticarskoj radnji. ok su mi cvikeri, nego me zanimalo sve to u vezi astigmatizma.
a ima jos nesto. biggrin.gif
uglavnom je dioptrija za astigmatizam znatno manja od one za kratkovidost (kod mene je pola-pola). da li je prakticno moguce da neko ima samo astigmatizam, bez kratkovidosti ili dalekovidosti?

#28 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 December 2006 - 17:11

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 16:53)
da li je prakticno moguce da neko ima samo astigmatizam, bez kratkovidosti ili dalekovidosti?


Ne znam. Sočivo je deo sfere, a ne cilindra. Kada se taj deo sfere istegli, prelamanje svetlosti se promeni na komplikovan način što po mom mišljenju odmah utiče i na dioptriju. Ali opet, nisam siguran, možda i može.

Attached Files



#29 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 December 2006 - 17:16

QUOTE(nickie @ 11 Dec 2006, 16:53)
da li je prakticno moguce da neko ima samo astigmatizam, bez kratkovidosti ili dalekovidosti?

ja mislim da može, i čak mislim da znam nekog, ali moram da proverim pa ću dojaviti

#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 December 2006 - 17:20

Nego ljudi, ala mene izludjuje datumska granica huh.gif

Jasna mi je ideja, jasan mi je koncept, ali kad god krenem da razmišljam iznerviram se biggrin.gif
Npr krenem ja sad na put do tamo na istočnu stranu, i onda dobijam 1h više i opet 1h više i sve tako, i u nekom trenutku dodavanjem sata stignem u sledeći dan.
Ali, ako krenem isto tamo na zapadnu stranu, onda oduzimam po sat, i tako sat po sat i kad predjem budjavu datumsku granicu stignem u prethodni dan... dry.gif

Puf...