Jump to content


Photo

Jurke u USA skolama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#16 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 November 2006 - 01:07

QUOTE(Viloticka @ 14 Nov 2006, 10:06)
Sto ti znas da se koncentrises na bitno, pa to je cudo jedno  tongue.gif
Idudupe tvoje... Kupi 4WD pa ces i ti da vozis 2.5 sata...

Aaaaaa... To je neka precica gde nema (narodne) milicije a gde samo 4WD moze da prodje...

#17 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 14 November 2006 - 02:42

QUOTE(Mr.Smith @ 13 Nov 2006, 21:59)
... ne znam koliko je bitno identifikovati sve po cemu se razlikuju nase skole iz '80 i sadasnje americke skole, ali mi se cini da ovo sto se danas radi u americi mozda ima veze sa necim sto se zove 'intentional tort and negligence tort liability', te da skole izbegavaju na sve nacine da budu tuzene zbog povredjivanja ucenika ... verovatno nije samo ovo u pitanju, ali, svi smo culi neke fantasticne primere zbog cega je sve neko tuzen ... ko ima probleme da mu dete prijavljuju zbog kompetitvnog ponasanja, isto tako moze da ode do direktora i da pripreti tuzbom zbog toga sto mu je dete izlozeno sikaniranju zbog, u osnovi, varijante normalnog ponasanja, te da ima odgovarajuce nalaze decjeg psihologa da ovo potvrdi...malo teze bi islo ako je u konkretnom slucaju 'kompetitivno ponasanje' u stvari  eufemizam za agresivnost...na kraju, ipak, prilagodjavanje sistemu uz maksimalno koriscenje svega pozitivnog sto taj sistem pruza uvek donese bolje rezultate nego konfrontacija...


Ja sam to poredjenje stavila iz razloga sto je meni poznat samo jedan sistem osnovnog/srednjeg obrazovanja - onaj kroz koji sam ja prosla, nisam imala mladje rodjake, nemam dece i sl. da bih mogla da pravim neka druga poredjenja.

Ja mislim da je problem sa tuzbama neverovatan, tj. sve sto cujem na ako ne dnevnoj, onda "mesecnoj" bazi mi je maltene za rubriku verovali ili ne. Kompetitivno ponasanje iz mog primera nikako nije agresivnost - mali je iz porodice sa kojom se privatno druzimo i ja nikako nemam utisak da je on agresivan. Ali voli da ima maximum na testu, valjda se vidno raduje zbog toga, pita drugu decu koliko su oni dobili... (sve normalno u "moje" vreme) i na taj nacin "vredja osecanja druge dece" i sl. (inace ima 9 godina). Nevezano za kompetitivnost, bio je i problem "licnog prostora", koji je valjda 51 cm ili tako nesto (moj proracun ovdasnjih meni jos uvek nerazumljivih mera), sto isto treba objasniti malom detetu, da ne sme da se suvise priblizi drugom detetu (da ne nagviruje i ne priblizava se dok stoji u redu, da za vreme rucka drzi propisno odstojanje, prijavljeni su i slucajevi da je zagrlio druga posle igranja...). A bilo je par puta i da je nekog gurnuo (nikad da je udario). Kad se ja setim te jedine skole koju znam, secam se da je bilo guranja, izmicanja stolica, sakrivanja salova/kapa, jurki, zadirkivanja... i da nikome od odraslih nije padalo na pamet da se u to umesa, osim ako ne bi poprimilo drasticne razmere.

Da ostavim taj jedan primer po strani, vest o zabrani jurki (sa pocetka topica) mi se svakako ucinila preteranom. Kao sto mi je preterana i zabrana bozicnih proslava (da se deca druge vere ne osete neprijatno) i jos mase stvari u ovdasnjim skolama.

#18 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 14 November 2006 - 02:46

QUOTE(iDemo @ 14 Nov 2006, 01:04)
Vozice ga, jedno 2-3 vikenda dok ne nabije 12 negativnih poena i ne oduzmu mu dozvolu na 6 meseci (sve zbog prebrze voznje). Posle ce njegova zena da vozi dete po 3.5 sata i sve ce biti u redu...



Odakle vama kinezi koji prebrzo voze? Ovde (Vancouver) covek moze da osedi vozeci se kroz kineske delove grada... tipicna slika: 2 trake, u jednoj kinez vozi 50 km/h, u "brzoj" traci drugi kinez vozi 52 km/h... (zatim ce onaj iz brze da skrene levo tamo gde je zabranjeno skretanje, bez "davanja zmigavca"....itd.itd)

#19 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 November 2006 - 03:08

Nisu svi kinezi k'o ti vashi a nisu ni svi "kinezi" kao sto im samo ime kaze...
Inace, sushtina je bila u 2.5 sata - sto ni Fandjo (za zivota) nije mogao bez placanja kazne za prebrzu voznju...

#20 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 14 November 2006 - 08:25

QUOTE(Viloticka @ 14 Nov 2006, 00:04)
PS. Indusi ili Indijci? Sace opet me se zaskoci sa pravopisom... Unapred se izvinjavam jezickim *cajzlama na zloupotrebi jezika...


Indijac je stanovnik indijskog potkontinenta bez obzira na veru i jezik (ili covek tog porekla), a Indus je onaj Indijac koji je Hindu i koji govori hindi. Neko ko je napr. musliman, moze biti Indijac, ali nije Indus.

#21 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 14 November 2006 - 10:55

E fala ti ko najrodjenijem smile.gif

#22 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 14 November 2006 - 11:11

QUOTE(kiti @ 14 Nov 2006, 11:42)
Ja mislim da je problem sa tuzbama neverovatan, tj. sve sto cujem na ako ne dnevnoj, onda "mesecnoj" bazi mi je maltene za rubriku verovali ili ne. Kompetitivno ponasanje iz mog primera nikako nije agresivnost - mali je iz porodice sa kojom se privatno druzimo i ja nikako nemam utisak da je on agresivan. Ali voli da ima maximum na testu, valjda se vidno raduje zbog toga, pita drugu decu koliko su oni dobili... (sve normalno u "moje" vreme) i na taj nacin "vredja osecanja druge dece" i sl. (inace ima 9 godina). Nevezano za kompetitivnost, bio je i problem "licnog prostora", koji je valjda 51 cm ili tako nesto (moj proracun ovdasnjih meni jos uvek nerazumljivih mera), sto isto treba objasniti malom detetu, da ne sme da se suvise priblizi drugom detetu (da ne nagviruje i ne priblizava se dok stoji u redu, da za vreme rucka drzi propisno odstojanje, prijavljeni su i slucajevi da je zagrlio druga posle igranja...). A bilo je par puta i da je nekog gurnuo (nikad da je udario). Kad se ja setim te jedine skole koju znam, secam se da je bilo guranja, izmicanja stolica, sakrivanja salova/kapa, jurki, zadirkivanja... i da nikome od odraslih nije padalo na pamet da se u to umesa, osim ako ne bi poprimilo drasticne razmere.


Ovde je bilo pokusaja da se zabrani da se slikaju deca na bazenu toboze zbog pedofila (nikad ne znas ko je uperio kameru u dete). Roditelji su se naravno pobunili.

U skoli mog deteta su "zabranili" slikanje/snimanje priredbe. Ja sam naravno snimala, tko ih yebe. Jer znam da nije razlog koji su dali a koji je bio budalastina (da se deca ne ometaju u izvodjenju predstave). A sitnim slovima dole stoji: ko hoce slike moze da kupi od fotografa koji ce da slika. Taj fotograf je naravno sveprisutna figura i naplacuje slike da se smrzes. Tako da su se i skola i fotograf mogli yebsti a i braca Kinezi su mi se pridruzili tako da smo skljocali do mile volje. Zapravo, na pocetku smo skljocali (da tokom predstave ipak ne smetamo deci) a onda su radile video kamere. Mislim, do juce im nisu smetale kamere a danas odjednom smetaju.

#23 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 15 November 2006 - 07:42

Dobih danas da vozim (na rentu) jedan poveliki 4WD. Neki Micubushi. Srecom nisam ishao za Sidnej inace bi garant stigao za manje od 2 sata... Sve po susnezici koja je krenula da pada masovno.

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 November 2006 - 09:15

QUOTE(iDemo @ 15 Nov 2006, 17:42)
Dobih danas da vozim (na rentu) jedan poveliki 4WD. Neki Micubushi. Srecom nisam ishao za Sidnej inace bi garant stigao za manje od 2 sata... Sve po susnezici koja je krenula da pada masovno.


Ovo nije uspelo da ode kao odgovor na tvoj PM/zablokirano:
Nije pao sneg ovde zadnjih 40 godina... mada ako ovaj global warming nastavi ovako...

#25 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 15 November 2006 - 23:24

Sredjeno. Mislim to sa pm.

Nego, jel' pala bar kisha zadnjih dana??