Jump to content


Photo

Osecaj pripadnosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
462 replies to this topic

#451 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 25 December 2006 - 03:11

QUOTE(ruskabajka @ 24 Dec 2006, 21:38)
sta znaci saznanje da su zlocinci "medju nama", ako se neko lepo oseca ?



Za svakoga nesto drugo: za mene saznanje da je covek coveku vuk, za nekoga drugog, nista.

O pasivnom posmatracu, i psiholoskoj teoriji u vezi tog fenomena mozda mozete da se obavestite na:

http://en.wikipedia..../Kitty_Genovese

Mislim da je ovo sve isuvise komplikovano za ovu diskusiju. Zato, za sada

Over&Out

#452 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 25 December 2006 - 05:22

QUOTE(outcast @ 24 Dec 2006, 07:22)
Gde ovo ode: ja sam samo rekla da ne mogu da pripadam novokomponovanom uebermensch srbijanskom plemenu.


No, no... nemojmo se činiti neveštima, da si to tako prosto rekla i na tome se zaustavila, ne bi bilo odjeka i reagovanja. Tu se još poredila nacistička Nemačka sa Bušovom Amerikom i Koštuničinom Srbijom - kao, sve je to ista ekipa. Em što je to budalaština do bola, em relativiziraš holokaust.

#453 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 25 December 2006 - 15:13

QUOTE(ObiW @ 25 Dec 2006, 04:22)
No, no... nemojmo se činiti neveštima, da si to tako prosto rekla i na tome se zaustavila, ne bi bilo odjeka i reagovanja. Tu se još poredila nacistička Nemačka sa Bušovom Amerikom i Koštuničinom Srbijom - kao, sve je to ista ekipa. Em što je to budalaština do bola, em relativiziraš holokaust.


Ok, ako se gleda iz tog ugla. Nije mi bila namera da relativizujem holocaust.

Htela sam samo da kazem da to sto se desavalo u Nemackoj tridesetih nije se desilo tamo zato sto su to u pitanju bili Nemci, nego da je pokretanje tog psiholoskog mehanizma moguce bilo gde i bilo kada, kada se za to steknu uslovi.

Holocaust je najstravicniji primer sta je moguce da se desi kada jedan narod poludi.

#454 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 26 December 2006 - 01:02

QUOTE(Jazz001 @ 11 Nov 2006, 09:09)
Zivim vec dugo u Francuskoj, osnovala sam ovde porodicu, imam lep posao i mogu reci relativno dobar kvalitetan zivot. Vecina ljudi sa kojima kontaktiram svakodnevno su Francuzi (poreklom ili naturalizovani ali to nema nikakvog znacaja) isto kao i cela porodica mog supruga. Ipak, ne osecam da sam 100% prihvacena kao njihova. Za njih sam jos uvek "ona sa akcentom". Verovatno je to normalno, reci ce mi neki.
Medjutim, kad sam u Beogradu sa nasim ljudima imam potpuno isti utisak - za njih sam "Francuskinja" i oseca se gap u odnosima. Osecam da se ne odnose se prema meni kao sto se odnose medjusobno.
Zakljucak, pripadam dvema nacijama ali strankinja sam u obema.

Volela bih da podelim sa vam iskustva i razmisljanja.


Evo nekih mojih razmišljanja s tim u vezi:

Dom, a s tim u neraskidivoj vezi i osećaj pripadnosti, je tamo gde su ljudi koje volimo, dakle porodica, prijatelji, bez obzira na mesto gde se trenutno nalazimo. Svi ostali, mislim da nisu ni bitni. Važno je ono što nosiš u sebi. Problem je jedino što čovek, gde god da ode, sam sebe uvek nosi sa sobom. Ako nije bio zadovoljan u mestu odakle je otišao, istu će situaciju imati i tamo gde bude otišao (ukoliko problem nije isključivo finansijske prirode). Mislim da je greška prilagođavati se okolini po svaku cenu. Moje iskustvo u stranoj zemlji u kojoj sam provela 20 godina (od pre 6 godina ponovo živim u Beogradu), je da su me ljudi tamo prihvatili upravo zato što sam bila različita, tj. drugačija od njih. Valjda im je to bilo zanimljivo. Moj školski nemački jako je odudarao od njihovog dijalekta. Kada sam nakon nekoliko godina počela da pričam isto, ili bar slično kao oni, priznali su mi da ih je baš ta razlika privukla. I danas imam tamo prijatelje, i kada odem jednom ili dva puta godišnje, i oni i ja imamo osećaj da nikada nisam ni odlazila, i dalje osećam da im pripadam. Ne moram da spavam u hotelu ili iznajmljujem sobu, uvek se nađe neko da me dočeka i ponudi smeštaj. Nešto drugačiji je slučaj sa odlaskom iz Beograda, odnosno bilo kojeg drugog mesta iz kojeg potičeš. Bitan je i momenat odlaska. Ako odeš relativno mlad, kao što je slučaj bio sa mnom, priroda problema je drugačija. Nikada se ne možeš vratiti u zemlju svog detinjstva u kojoj si se osećao sasvim kod kuće; jer želiš da je nađeš onakvu kakva živi u tebi, a ona takva više nije. I mi se menjamo. Zapažamo ono što ranije nismo. Ali time se ne gubi osećaj pripadnosti. Kako god da je, nekome ružno, nekome lepo ("lepota se nalazi u očima posmatrača"), loše, dobro, svejedno, ja ipak rođenjem pripadam ovde. I to ne može niko da mi porekne, jer ja tako osećam. Iz istih razloga niko ne može da mi porekne ni pripadnost Švajcarskoj, jer osećam da pripadam i tamo.

Da skratim: osećaj pripadnosti nosiš u sebi, i ne može ti ga niko ni dati ni oduzeti. Da bi te drugi prihvatili, potrebno je da prihvatiš sam sebe. Znači da budeš ono što jesi, u svakom momentu, i ovde i tamo i gde god da se nađeš.

Tvoju rečenicu: Pripadam dvema nacijama, ali strankinja sam u obema... izrazila bih drugačije:

Pripadam samoj sebi i onima koji me poznaju i vole, a stranac sam svima ostalima, bez obzira na nacionalnost i akcenat.

#455 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 26 December 2006 - 02:53

QUOTE(Jazz001 @ 11 Nov 2006 @ 09:09)
Zivim vec dugo u Francuskoj, osnovala sam ovde porodicu, imam lep posao i mogu reci relativno dobar kvalitetan zivot. Vecina ljudi sa kojima kontaktiram svakodnevno su Francuzi (poreklom ili naturalizovani ali to nema nikakvog znacaja) isto kao i cela porodica mog supruga. Ipak, ne osecam da sam 100% prihvacena kao njihova. Za njih sam jos uvek "ona sa akcentom". Verovatno je to normalno, reci ce mi neki.
Medjutim, kad sam u Beogradu sa nasim ljudima imam potpuno isti utisak - za njih sam "Francuskinja" i oseca se gap u odnosima. Osecam da se ne odnose se prema meni kao sto se odnose medjusobno.
Zakljucak, pripadam dvema nacijama ali strankinja sam u obema.

Ako dozvolis da generalisem, ne nalazim Francuze da se lako otvaraju prema drugima. Ni njihova imigraciona politika nije bas po nekim "visim" evropskim standardima. Dosta zatvoreno drustvo.

A kada sam kod kuce, ponekada sam primjecivao onaj nas standardni jugovicki tretman: ma ko te zarazuje ako si izvana... ili kao da mi to nemamo ili ne mozemo.... Nikada ne govorim o kvadraturi kuce ili gdje ljetujem i slicno bas da ne bih potencirao nekakvo misljenje o meni. Da li je u pitanju i malo zavisti... mozda, ima i toga.

Dogadjaju mi se i ovakve gluposti u posjeti. Ja sam preko 35 godina vani i kada ponekada trazim nasu rijec, kasnije cujem komentare da sam se "promjenio." Daaa...

U svakom slucaju, svi pravi prijatelji ce i dalje da se ponasaju kao prijatelji. A za Francuze.... hmm... dodjite kod nas u Kanadu gdje smo svi imigranti!

I to anglofonsku! smile.gif

edit: typo

Edited by likota39, 26 December 2006 - 02:54.


#456 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 26 December 2006 - 03:02

QUOTE(outcast @ 25 Dec 2006, 08:13)
Ok, ako se gleda iz tog ugla. Nije mi bila namera da relativizujem holocaust.

Htela sam samo da kazem da to sto se desavalo u Nemackoj tridesetih nije se desilo tamo zato sto su to u pitanju bili Nemci, nego da je pokretanje tog psiholoskog mehanizma moguce bilo gde i bilo kada, kada se za to steknu uslovi.

Holocaust je najstravicniji primer sta je moguce da se desi kada jedan narod poludi.


Ne možeš da kažeš da je "neko kao Hitler" a da ne relativizuješ holokaust. To je radio Klinton, a sada radi i Buš. Jeftino zvuči, vređa žrtve i ne odgovara istini.

#457 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 26 December 2006 - 15:55

QUOTE(ObiW @ 26 Dec 2006, 02:02)
Ne možeš da kažeš da je "neko kao Hitler" a da ne relativizuješ holokaust. To je radio Klinton, a sada radi i Buš. Jeftino zvuči, vređa žrtve i ne odgovara istini.


Dobro sada. Priznala sam gresku.

#458 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 December 2006 - 16:34

"I never will love Alabama, Alabama seem to never have loved poor me".

J.B. Lenoir

#459 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 December 2006 - 16:43

QUOTE(Indy @ 26 Dec 2006, 16:34)
"I never will love Alabama, Alabama seem to never have loved poor me".

J.B. Lenoir



if you're going to San Francisco, you should wear a flower in your hair tongue.gif

#460 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 December 2006 - 16:55

QUOTE(BeatrisDal @ 27 Dec 2006, 02:43)
if you're going to San Francisco, you should wear a flower in your hair tongue.gif

Ma da, i kondome sa ukusom jagoda treba da poneses za SF, jedino sto to nije ni u Alabami, a ni u Srbiji... a u tome je kanda bila i poenta mog blues citata.

#461 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 December 2006 - 16:57

QUOTE(Indy @ 26 Dec 2006, 16:55)
Ma da, i kondome sa ukusom jagoda treba da poneses za SF, jedino sto to nije ni u Alabami, a ni u Srbiji... a u tome je kanda bila i poenta mog blues citata.



al si ti danas nesto lose volje. wink.gif

#462 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 December 2006 - 17:03

QUOTE(BeatrisDal @ 27 Dec 2006, 02:57)
al si ti danas nesto lose volje. wink.gif

Uopste nije slucaj.

Samo, "Alabama" iz JB stiha je - naravno - Srbija, i ono kako nas je tretirala. Nije zasluzila ovde vise puta iskazani pathos (cak i od mene). Zasluzila je... Henryja. I Peru Lukovica. And then some. dry.gif

#463 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 29 December 2006 - 23:24

QUOTE(Hefestus @ 17 Dec 2006, 20:46)
Kakav si ti malogradjanin i primitivac


Mico, daj bre idi nauci pravopis, pa cu onda da ti kazem da odjebes kad mi se sledeci put obratis.

Pozdrav iz Beograda. wink.gif