Jump to content


Photo

Osecaj pripadnosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
462 replies to this topic

#421 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 22 December 2006 - 18:16

QUOTE(Leia @ 22 Dec 2006, 17:58)
hef, mi uopste i ne pricamo o istim stvarima, jel to tako tesko dopire do tvojih
malih sivih celija?
ti pricas o uspomenama na mladost u beogradu, a ja o stanju grada 90tih kada
ti (a ni teja bogami) tamo vec uveliko nisi ziveo. klin vs. ploca, kapiras?
jebote, pa i moja svekrva bi do sad shvatila  biggrin.gif

najpametnije bi bilo da mod ovo sve obrise, za slucaj da se nekom jos uvek
razgovara o temi...


Ma nema temi kraja..

Neka borba bude neprestana..

Nego da li ti mislis da smo mi (aj da uzmem Hefa i sebe kao svetlije primerke)
ziveli onako "tijelom i mislima" svetlosne godine udaljeni od tog grada?

A vidis to je i tema ovog topika.. Ja i dalje tvrdim da mi u Evropi
(cas i ces izuze(t)cima) zivimo onako pola dushe u novoj,pola u staroj
domovini.. I pri tome volimo i Beograd ,ali i Frankfurte i Roterdame.

I niko ne moze da nas ubedi da je to ruzno,nehumano ili da smo blesavi..

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 22 December 2006 - 18:17.


#422 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 December 2006 - 21:26

Evo, redom:

QUOTE(sila @ 22 Dec 2006, 01:21)
Da, čitam ih. Na jednoom topiku si se predstavljala kao Srpkinja, pa posle baš i nisi bila.


Uvek sam se predstavljala tako, a bilo mi je preblesavo da se suprotstavljam onima što tvrde suprotno.
QUOTE
Gde ti vidiš taj nacizam? Čak i SRS na lokalu ulazi u koalicije sa manjinskim strankama.
Kad je BG u pitanju, tek je onda smešno govoriti. Po čemu ovde ima više nacizma nego u EU?
Otvori mi oči.


Ovo ću ostaviti za kasnije, jer ima puno da se priča.
Evo,na primer, nešto što nema veze sa nacizmom, a takodje mi jako smeta...To što nema osećaja za legalitet, ne osećam da se ovde propagira neki elementarni moral.
Primer: na zapadu mafijaši lažu/ubijaju svedoke koji bi mogli posvedočiti o njihovim istinskim delatnostima ako već ne mogu postići to korupcijom, kriju kao zmija noge čime se bave jer bi javnost time bila zgadjena, a ovde se često zna javno ko se čime bavi(o) i to nikom ne smeta, štaviše smatra se za neki način za normalno...po principu ˝to svi rade˝ Takve ličnosti čak još uvek čine džet-set. Ovde se kriminal ne smatra tako monstruoznim i prokaženim kao u zemljama u kojima funkcioniše pravna država.

QUOTE
Eto, ja sam živeo ovde, pa znam da su se ljudi itekako patili i nisu mogli da dobiju papire.  Da je to bilo tek tako.  biggrin.gif


Pa ok, nisam ni mislila da je bilo tako lako kao što govoriš, inače ne bi ni ostao niko 90-tih u Srbiji biggrin.gif

QUOTE
Što se tiče provincije, BG je daleko iza Beča, Praga...., ali teško da je on provincija bilo kog od ovih gradova.
Ne što njihovoj provinciji nešto fali, već što on to nije. On je regionalni centar. Na prostoru SFRJ tu je i ZG.
Uopšte na Balkanu značajno je ispred samo Atina.


Mislim da grdno grešiš, malo je gradova u Evropi odnosu na koje BG trenutno nije provincija...evo, čak je i ZG otišao ispred njega. A za ove ostale sa prostora ex-YU, ne znam bogami... primiše ih u EU...

#423 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 December 2006 - 21:33

QUOTE(Teja @ 22 Dec 2006, 10:55)
Nije OK.. Ja pravo da ti kazem uopste ne poznajem ljude koji se stide
da kazu gde su rodjeni, a narocito ne gde su odrasli,isli u skolu,
doziveli nekakve prve leptirice u stomaku,itd.


Ja ih poznajem i većinom su iz unutrašnjosti, neki se predstavljaju kao ˝Beogradjani˝ iako se i iz aviona vidi odakle dolaze.

QUOTE
Noramaln  se covek ( a cak i Srbe smatram relativno normalnim ljudima),ne
odrice  babe,dede,roditelja, da bi se pravio snobom ( doduse i ne znam
sta to uopste i znaci biti snob u Beogradu), a licno se meni uopste ne
dize kosa glavi na pomisao mesta rodjenja i detinjstva.Jednostavno
me vezu lepe uspomene,secanja kojih ne zelim da se odreknem, ali
se i ne zamajavam pricajuci drugima o tome,jer se to tice samo mene.


Slažem se.
Ja ne smatram Srbe normalnima, šta ću. Mislim da je bolje nego što je bilo, ali to za mene još uvek nije normalno.

QUOTE
Meni jedino smeta da ti pod tim dosljacima, seljacima,podrazumevas
svakoga ko nije rodjen u Beogradu
, obzirom da se pravi seljaci
(pri tome mislim stvarno na ljude sa sela) ne doseljavaju u Beograd.
U medjuvremenu je grad Beograd prosiren na 1/3 Srbije tako da se za te
silne milione Beogradjana slove i razna sela na 30-40 km od grada Beograda.
Lep pozdrav
Teja


Pa ne, seljacima smatram one koji dolaze sa sela u grad i koji pokušavaju da se predstave kao nešto što nisu, to kritikujem...takve komplekse...nemam ništa protiv ljudi koji žive na selu, ne znam odakle ti to.

#424 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 December 2006 - 21:39

QUOTE(Teja @ 22 Dec 2006, 12:30)
Splavovi su prelepi ( ne idem ni ja tamo) kao sto su i splavovi,kuce
umetnicko naselje pored SF (Kalifornija) prelepi i onako "must" za
turiste.Zasto bi splavovi iz SF bili nesto kultivisano a ovi na
na Savi i Dunavu seljobersko?


Pa nisu seljobersko nego mafijaško, okupljališta raznih kriminalaca.


QUOTE
Biser "Balkan i kultura" je jednostavno besmislen..
Ruzno je kada ljudi pljuju po svojoj gimanziji,detinjstvu,
ali i dedama i pradedama koji su se nesto jebavali po nekim
ratovima ne bi li sacuvali to "balkansko".
Nemas bre nista drugo,to je jedini identitet koji imas..

Imas ti neku pametnu definiciju kulture,onako jenglesku?

Lep pozdrav
Teja

Nemam nikakav problem sa identitetom, ja sam balkanska seljanka. tongue.gif
Ko misli za sebe da je nešto više, bojim se da se precenjuje, a mislim da nas upravo tako doživljavaju oni koji žive u razvijenom ˝zapadnom˝ svetu.

Edited by BeatrisDal, 22 December 2006 - 21:43.


#425 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 December 2006 - 21:41

QUOTE(Leia @ 22 Dec 2006, 12:49)
moj identitet sigurno nije definisan iskljucivo a ni pretezno mojim poreklom,
sto mi i omogucuje da ne kujem u zvezde ni grad ni zemlju iz koje poticem,
nego da ih gledam realnije.

Pa da, o tome sve vreme pričamo.


Evo, neću ni ja više da trolujem.

#426 sila

sila
  • Banned
  • 126 posts

Posted 23 December 2006 - 00:35

QUOTE(BeatrisDal @ 22 Dec 2006, 21:26)
Evo, redom:
Uvek sam se predstavljala tako, a bilo mi je preblesavo da se suprotstavljam onima što tvrde suprotno.
Pokazano je da si govorila neistinu. Nije bitno da li si Srpkinja, jer to ništa ne znači.
Bitno je što to govori o tvom kredibilitetu. Kako sad čovek da ti veruje? sad.gif

QUOTE(BeatrisDal @ 22 Dec 2006, 21:26)
Pa ok, nisam ni mislila da je bilo tako lako kao što govoriš, inače ne bi ni ostao niko 90-tih u Srbiji biggrin.gif
To, da je bilo izuzetno lako dobiti azil, nisam rekao ja, već ti.

QUOTE(BeatrisDal @ 22 Dec 2006, 21:26)
Mislim da grdno grešiš, malo je gradova u Evropi odnosu na koje BG trenutno nije provincija...evo, čak je i ZG otišao ispred njega. A za ove ostale sa prostora ex-YU, ne znam bogami... primiše ih u EU...
Nisi uhvatila poentu. Možda je neki gradić u Italiji po svemu ispred BG, ali glupo je pričati da je BG njegova provincija.
Jednostavno oni nemaju veze. Da bi BG bio provincija nečeg taj mora da ima uticaj na njega. Shvataš?
Koliko znam samo je Slovenija iz ex-YU u EU, a to nije Balkan. U ZG nisam bio dugo, ali u drugim jesam.
Ostavio sam mogućnost da je ZG ispred BG. wink.gif Uz to, čik reci njima da su na Balkanu. rolleyes.gif

#427 sila

sila
  • Banned
  • 126 posts

Posted 23 December 2006 - 00:38

Greska

Edited by sila, 23 December 2006 - 00:39.


#428 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 23 December 2006 - 01:04

QUOTE(sila @ 23 Dec 2006, 00:35)
Pokazano je da si govorila neistinu.



Ko je rekao da ja lažem, daleko bilo? Ne laži bre, nije lepo. smile.gif

QUOTE
To, da je bilo izuzetno lako dobiti azil, nisam rekao ja, već ti.


Ti, a ja da su ga masovno koristili za bekstvo od vojne obaveze (mnogo više nego za njegovu pravu svrhu, spas od Miloševićevog režima- malo je pametnih ljudi koji razumeju situaciju smile.gif )

QUOTE
Nisi uhvatila poentu. Možda je neki gradić u Italiji po svemu ispred BG, ali glupo je pričati da je BG njegova provincija.
Jednostavno oni nemaju veze. Da bi BG bio provincija nečeg taj mora da ima uticaj na njega. Shvataš?
Koliko znam samo je Slovenija iz ex-YU u EU, a to nije Balkan. U ZG nisam bio dugo, ali u drugim jesam.



Priča se nije odnosila na provincijalizam u tom smislu, nego na negativne osobine ˝provincije˝...možeš je nazvati i ˝nerazvijenim krajem˝, ˝privredno (kulturno) nedovoljno razvijenim područjem˝ u odnosu na okolinu...Misliš da to nije tačno i da čovek treba samo da hvali svoju zemlju? A šta ako je istina suprotna, ne sme da bude realan?

QUOTE
ZG. Uz to, čik reci njima da su na Balkanu. rolleyes.gif

Pa to govori koliko jesu na Balkanu.

Edited by BeatrisDal, 23 December 2006 - 01:19.


#429 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 23 December 2006 - 15:58

Osecaj pripadanja. Definisacu ga osecanjem "nepripadanja".

Evo cemu ne-pripadam ( BeatrisDal je to nazvala nacizmom!, svidja mi se njena direktnost u definisanju problema)

Tesko podnosim "uebermensch" trip u koji su Srbi nespretno uleteli zahvaljujuci zamahu koji su dobili od SANU. Ne podnosim velicanje "vremena smrti", golgota koje je srpski narod prozeveo ( kao da je jedini u celom vaskolimo svetu koji je ikada stradao), velicanje pogresnih heroja, i kreiranje novih, cije je osnovno zanimanje kriminalac. Ne mogu nikako da se identifikujem sa onima koji negiraju masakr u Srebrenici, bombardovanje Sarajeva, progon Albanaca sa Kosova, Milosevicevo prizivanje NATO-a da bombarduje Srbiju kao da je to njegova prcija.
Ne mogu da se identifikujem sa onima koji svim srcem nisu protiv svega sto je Srbija danas: jedna u svakom smislu zaostala zemlja, u kojoj ni jedna institucija ne funkcionise kako treba.

Ja jasno razdvajam ovo gore napisano od mog porekla, mog detinjstva, mog zavicaja, mog Beograda, mojih secanja i mog pripadanja vremenu i zemlji koja vise ne postoji.

Isto tako, samom cinjenicom da zivim u gradu gde zivi ceo svet, pripadam i celom svetu, kao i Kanadi u kojoj se nikada nisam osecala kao stranac ( sto zbog gore navedenog ne bih mogla da kazem za Srbiju).

Edited by outcast, 23 December 2006 - 16:00.


#430 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 23 December 2006 - 17:13

QUOTE(outcast @ 23 Dec 2006, 15:58)
Osecaj pripadanja. Definisacu ga osecanjem "nepripadanja".

Evo cemu ne-pripadam ( BeatrisDal je to nazvala nacizmom!, svidja mi se njena direktnost u definisanju problema)

Tesko podnosim "uebermensch" trip u koji su Srbi nespretno uleteli zahvaljujuci zamahu koji su dobili od SANU. Ne podnosim velicanje "vremena smrti", golgota koje je srpski narod prozeveo ( kao da je jedini u celom vaskolimo svetu koji je ikada stradao), velicanje pogresnih heroja, i kreiranje novih, cije je osnovno zanimanje kriminalac. Ne mogu nikako da se identifikujem sa onima koji negiraju masakr u Srebrenici, bombardovanje Sarajeva, progon Albanaca sa Kosova, Milosevicevo prizivanje NATO-a da bombarduje Srbiju kao da je to njegova prcija.
Ne mogu da se identifikujem sa onima koji svim srcem nisu protiv svega sto je Srbija danas: jedna u svakom smislu zaostala zemlja, u kojoj ni jedna institucija ne funkcionise kako treba.

Ja jasno razdvajam ovo gore napisano od mog porekla, mog detinjstva, mog zavicaja, mog Beograda, mojih secanja i mog pripadanja vremenu i zemlji koja vise ne postoji.

Isto tako, samom cinjenicom da zivim u gradu gde zivi ceo svet, pripadam i celom svetu, kao i Kanadi u kojoj se nikada nisam osecala kao stranac ( sto zbog gore navedenog ne bih mogla da kazem za Srbiju).


Vidis u tome je razlika izmedju nas (iz Europe) i vas ( iz prekookeana)..

Ako zivis u drustvu gde je izmisljen i kreiran izraz i pojam "Übermensch",
a pri tome ne mislim samo na Nemacku,nego na primer i na UK ili
Francusku (Übermensch postoji i tamo ali malo drugacije definisan),
onda neminovno postajes "prkosan", pa cak i kada ne zelis , sadis i
uzgajas srpsko cvece "prkos". Tek onako, da se zna ko je ko i sta je sta.. wink.gif

Kult herojstva i smrti svuda postoji... Nisu to Srbi izmislili..

Lep pozdrav
Teja

#431 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 23 December 2006 - 17:57

QUOTE(Teja @ 23 Dec 2006, 16:13)
Vidis u tome je razlika izmedju nas (iz Europe) i vas ( iz prekookeana)..

Ako zivis u drustvu gde je izmisljen i kreiran izraz i pojam "Übermensch",
a pri tome ne mislim samo na Nemacku,nego na primer i na UK ili
Francusku (Übermensch postoji i tamo ali malo drugacije definisan),
onda neminovno postajes "prkosan", pa cak i kada ne zelis , sadis i
uzgajas srpsko cvece "prkos". Tek onako, da se zna ko je ko i sta je sta.. wink.gif

Kult herojstva i smrti svuda postoji... Nisu to Srbi izmislili..

Lep pozdrav
Teja


Uebermensch nije "kreiran" u Nemackoj. To je stanje misli koje moze da javi u bilo kom narodu, bilo gde i bilo kada kada se za to steknu uslovi. Nemacka 30-tih, i, Srbija 80-tih su bile pogodno tlo za tu vrstu "bolesti duha" jednog naroda.

#432 sila

sila
  • Banned
  • 126 posts

Posted 23 December 2006 - 19:22

QUOTE(BeatrisDal @ 23 Dec 2006, 01:04)
Ko je rekao da ja lažem, daleko bilo? Ne laži bre, nije lepo. smile.gif
Ma, samo si se lažno predstavljala. Nisi lagala. smile.gif

QUOTE(BeatrisDal @ 23 Dec 2006, 01:04)
QUOTE
To, da je bilo izuzetno lako dobiti azil, nisam rekao ja, već ti.

Ti, a ja da su ga masovno koristili za bekstvo od vojne obaveze (mnogo više nego za njegovu pravu svrhu, spas od Miloševićevog režima- malo je pametnih ljudi koji razumeju situaciju smile.gif )
Pogledaj šta si napisala:
QUOTE(BeatrisDal @ 21 Dec 2006, 10:57)
(Amerika je cak davala azil, dovoljno je bilo reci da bezis od rezima)
Nije lepo da lagiš. wink.gif

QUOTE(BeatrisDal @ 23 Dec 2006, 01:04)
...Misliš da to nije tačno i da čovek treba samo da hvali svoju zemlju?
Kao što rekoh:možda je neki gradić u Italiji po svemu ispred BG (on je provincija, a ispred je BG).
Nigde nisam rekao da je BG naj, naj. On je meni drag grad, jer me za njega vežu mnoge lepe uspomene.
Imao sam dobre drugove i u najgorim danima uz društvo sve je bilo bolje. Tu su i mnogi meni dragi ljudi.
Moje okruženje nisu bili oni sa Ušća, već oni sa Trga, sve u svemu sve zavisi ko je kakve uspomene poneo.
Sad ako je neko poneo samo ružne uspomene i "kompleks provincije", šta ću mu ja.

QUOTE(BeatrisDal @ 23 Dec 2006, 01:04)
Pa to govori koliko jesu na Balkanu.
Ako im je lepše, nek tvrde da su u Australiji. Meni ne smeta.

#433 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 23 December 2006 - 19:42

QUOTE(Teja @ 23 Dec 2006, 16:13)
Vidis u tome je razlika izmedju nas (iz Europe) i vas ( iz prekookeana)..

Ako zivis u drustvu gde je izmisljen i kreiran izraz i pojam "Übermensch",
a pri tome ne mislim samo na Nemacku,nego na primer i na UK ili
Francusku (Übermensch postoji i tamo ali malo drugacije definisan),



otkud uk u tom drustvu u ovom kontekstu?

#434 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 23 December 2006 - 19:44

QUOTE(outcast @ 23 Dec 2006, 17:57)
Uebermensch nije "kreiran" u Nemackoj. To je stanje misli koje moze da javi u bilo kom narodu, bilo gde i bilo kada kada se za to steknu uslovi. Nemacka 30-tih, i, Srbija 80-tih su bile pogodno tlo za tu vrstu "bolesti duha" jednog naroda.


U Nemackoj je doveden do perfekcije pa otuda i upotreba nemacke reci
za to "stanje duha". Nisu ni konc.logori nemacki patent, ali se nekako
uvek dovode u vezu sa Nemcima.

Nije nijedan narod imun od te zaraze, Ameri je gaje vec decenijama, ali
to nije razlog da se covek u Americi ne oseca lepo...

Lep pozdrav
Teja

#435 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 23 December 2006 - 21:08

QUOTE(Teja @ 23 Dec 2006, 18:44)
U Nemackoj je doveden do perfekcije pa otuda i upotreba nemacke reci
za to "stanje duha". Nisu ni konc.logori nemacki patent, ali se nekako
uvek dovode u vezu sa Nemcima.

Nije nijedan narod imun od te zaraze, Ameri je gaje vec decenijama, ali
to nije razlog da se covek u Americi ne oseca lepo...

Lep pozdrav
Teja


Nekome je mozda bilo lepo u Hitlerovoj Nemackoj, neko se dobro oseca u Busovoj Americi, a neko, pak, uziva u boravku u Beogradu, bez obzira na saznanje koliko je zla pocinjeno zbog vladajucih rezima u tim drzavama. koji su, i ta kako, u tom treutku necijeg uzivanja jos na vlasti.

To sto se neko "lepo oseca" u Americi samo znaci da taj neko u tom trenutku ne misli na svo to ogromno zlo koje odlazi od americke administracije koju je izabrao sam americki narod. Isto vazi i za Srbiju danas, i sve slicne drzave i rezime. Mislim da covek da bi ostao "normalan" mora da izabere svoje bitke u zivotu. Neko ko odluci da se "lepo oseca" u Srbiji, zaboravljajuci sve strahote pocinjene ne tako davno, za koje glavni pocinioci jos nisu osudjeni, je izabrao da zatvori oci pred nepobitnim i neprijatnim cinjenicama ( u Americi bi to, na primer, bilo koliko se mrtvih americkuh vojnika vraca u kovcezima svakog dana iz Iraka, iz mesta cija imena rodbina poginulih ni ne zna da izgovori, a koji su zivot dali za imperijalistike namere americkih politickuh stratega, i tako dalje).

Sta to znaci "lepo se osecati", uprkos saznanju da su zlocinci medju nama?

Edited by outcast, 23 December 2006 - 21:12.