Jump to content


Photo

Ishrana u slucaju holesterola


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#1 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 24 October 2006 - 21:51

Ovako, posto vidim da ovde ima ljudi da se razumeju, voleo bih da mi neko napise neke predloge za ishranu u slucaju povisenog holesterola sad.gif
Da imam povisen holesterol, iako sam relativno mlad ima tu raznih uzroka, prvo geni drugo moja fizicka nekativnost, nepravilna ishrana i tako to...

Elem da vas ne davim, ajde dajte mi predloge sta i kako da se jede, s tim nemojte molim vas da je nesto extra komplikovano jer cu najverovatnije veliki deo toga sam spremati. I moj najveci problem je hleb koji jedem uz sve tako da cu morati toga da se resim...

Eto ako neko ima slicna iskustva (a nadam se da nema sad.gif ) nek napise predloge...

#2 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 24 October 2006 - 22:24

Koliko ja znam, kad ti konstatuju poviseni holesterol, onda od lekara dobijes spisak dozvoljenih i zabranjenih namirnica. I onda, bas kao sto tu pise, prestanes da jedes masna mesa, a jedes iskljucivo pilece belo bez kozice i teletinu bez ikakve masnoce, obrane jogurte i mleka (1% masnoce), ne jedes jaja, jedes bareno povrce, da, ne jedes beli hleb, nego crne i hlebove od punog zrna, ali i to po parce uz obrok, u prodavnici zdrave hrane na Bajlonijevoj pijaci ima nesto sto odes i kazes "dajte mi ono protiv holesterola" i dobijes mesavinu zrnevlja (suncokret, lan, susam i blabla, oni znaju), treba da jedes par kasika dnevno, oni ce ti reci kad i koliko, holesterolasima se preporucuje i sok od cvekle i limun, badem takodej, ali 10ak zrna dnevno, jedi ovsene pahuljice za dorucak (nekoliko kasika ovsenih pahuljica potopi u mleko (sojino, ili nemasno obicno), iseckaj nekoliko badema, nekoliko grozdjica, izrendaj slatku jabuku u to i dodaj kasicicu cimeta, koji je, isto, koliko pratim odlican cistac holesterola, eto, to ti je predlog za dorucak, nemoj da kuvas i jedes masno, jedi povrce, nemoj da jedes slatko, pratki uputstva lekara, svrckaj se internetom, ima puno recepata i saveta i BAVI SE NEKIM SPORTOM! bajs je super protivholesterolant. Eto, to sam te savetovala amaterski, ne delimo problem, ali ljudi oko mene imaju poviseni holesterol, pa sam ti prenela malo njihovi iskustava. I moj recept za dorucak od ovsenih pauhiljica.

#3 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 24 October 2006 - 22:53

QUOTE(zaro @ 24 Oct 2006, 22:51)
Ovako, posto vidim da ovde ima ljudi da se razumeju, voleo bih da mi neko napise neke predloge za ishranu u slucaju povisenog holesterola sad.gif
Da imam povisen holesterol, iako sam relativno mlad ima tu raznih uzroka, prvo geni drugo moja fizicka nekativnost, nepravilna ishrana i tako to...

Elem da vas ne davim, ajde dajte mi predloge sta i kako da se jede, s tim nemojte molim vas da je nesto extra komplikovano jer cu najverovatnije veliki deo toga sam spremati. I moj najveci problem je hleb koji jedem uz sve tako da cu morati toga da se resim...

Eto ako neko ima slicna iskustva (a nadam se da nema sad.gif ) nek napise predloge...

Imao slican problem. Za godinu dana, ne samo da sam vratio i holesterol i trigliceride u normalu, vec ih dvostruko smanjio.

Recept : Ishranu nisam menjao uopste, sve jeo kao i do tada, ali zato svako vece dve kasike sojinog lecitina plus posle rucka i vecere po jedna kapsuila jabukovog sirceta.

Na zalost, malo ljudi zna za ovaj "recept", a on pomaze 100%. Sve ostalo sto ti kazu i savetuju zaboravi i veruj mi, ovo je jedino pravo i garant uspesno resenje za tvoje probleme.

Ok, da ne zaboravim, kao sto se iz siga da zakljuciti, ne jedem meso, mada konzumiram sir, mleko, jaja, ali poviseni holesterol i trigliceride sam "zaradio" pet godina nakon sto sam postao vege, tako da to nema veze...

Mozete zakljucati topic...

#4 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 24 October 2006 - 23:08

QUOTE(zagor @ 25 Oct 2006, 00:53)
Imao slican problem. Za godinu dana, ne samo da sam vratio i holesterol i trigliceride u normalu, vec ih dvostruko smanjio.

Recept : Ishranu nisam menjao uopste, sve jeo kao i do tada, ali zato svako vece dve kasike sojinog lecitina plus posle rucka i vecere po jedna kapsuila jabukovog sirceta.

Na zalost, malo ljudi zna za ovaj "recept", a on pomaze 100%. Sve ostalo sto ti kazu i savetuju zaboravi i veruj mi, ovo je jedino pravo i garant uspesno resenje za tvoje probleme.

Ok, da ne zaboravim, kao sto se iz siga da zakljuciti, ne jedem meso, mada konzumiram sir, mleko, jaja, ali poviseni holesterol i trigliceride sam "zaradio" pet godina nakon sto sam postao vege, tako da to nema veze...

Mozete zakljucati topic...


Interesantno... ja sam ubedjen da meni problem nije zbog mesa vec neke druge stvari.. cak uopste ne jedem masno mesto...
Gde se taj sojin lecitin moze naci???

#5 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 24 October 2006 - 23:22

QUOTE(zaro @ 25 Oct 2006, 00:08)
Interesantno... ja sam ubedjen da meni problem nije zbog mesa vec neke druge stvari.. cak uopste ne jedem masno mesto...
Gde se taj sojin lecitin moze naci???

U svakoj bolje opremeljenoj prodavnici :-)

Ma ima ga svuda po BG koliko znam. Teglice od 350g, tamno smedje je boje...

Nisam nas'o bolju sliku :



#6 Deedee KV

Deedee KV
  • Members
  • 21 posts

Posted 24 October 2006 - 23:48

zaro, ja imam problem sa holesterolom iz istih razloga. nepravilna ishrana, fizicka neaktivnost...

problem sam resila ishranom koju ti je darling predlozila. mesec dana sam se letos hranila bas tako, skinula 5 kg, vratila trigliceride u normalu a holesterol se smanjio. isto sam i ja cula za cimet od ljudi koji godinama neguju druge koji se pate sa holesterolom... npr ako volis nes, mozes je piti sa nemasnim mlekom, bez secera i sa cimetom. ili sa cajem... ili ono sto ti je darling preporucila za dorucak, mozes dodati i sojine pahuljice posto i one snizavaju holesterol. bitno je samo da iz ishrane izbacis razna mesa, jaja, razne masne sireve. meni je npr dozvoljeno samo belo pilece bez kozice i riba (ona obavezno, sto cesce u toku nedelje), i posni sir. i naravno tona povca biggrin.gif ako zelis, poslacu ti na pm svoj rezim ishrane koji sam kuckala jednoj drugarici...

#7 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 25 October 2006 - 00:00

QUOTE(zagor @ 24 Oct 2006, 23:53)
Recept : Ishranu nisam menjao uopste, sve jeo kao i do tada, ali zato svako vece dve kasike sojinog lecitina plus posle rucka i vecere po jedna kapsuila jabukovog sirceta.



Nemam problem sa holesterolom ali imam prijatelja u GR kome je ovaj Zagorov recept bas pomogao.
I da dodam, 2 x nedeljno plava riba + kapsule od lososovog ulja ili El Mare (ovo ne skida direktno holesterol ali cisti i pomaze krvnim sudovima)

Edited by Hefestus, 25 October 2006 - 00:03.


#8 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 25 October 2006 - 02:39

pri povisenom holesterolu, najpre otpada šećer, i bilo šta slatko

ako nedajbože imaš i povišene trigliceride, otpada alkohol thumbdown.gif

hleb=predji na crni, nikakve pekare i ta cuda

jaja, mcdonalds i masna mesa su smrt

od voca najbolje jabuke, visnje, svo povrce je dozvoljeno a najbolja je salata u maslinovom ulju. inace maslinovo ulje highly recommended.

riba, posebno crvena!

to ti je tek pocetak... borba protiv holesterola podrazumeva totalnu promenu lifestyle'a

#9 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 25 October 2006 - 02:42

Probaj atkinsonovu dijetu....
Izbaci ugljene hidrate, alkohol i krkaj sto vise masnog mesa... Prasetina sa 2 prsta masti, jagnjetina ispod saca, cevapi, glava u saftu i (moje omiljeno) skembici u saftu i crevca na zaru....

Ima da nestane holesterol ko rukom odnesen....

edit: p.s. i smanji stres...

Edited by martinj, 25 October 2006 - 02:45.


#10 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 25 October 2006 - 02:47

QUOTE(martinj @ 24 Oct 2006, 21:42)
krkaj sto vise masnog mesa... Prasetina sa 2 prsta masti, jagnjetina ispod saca, cevapi, glava u saftu i (moje omiljeno) skembici u saftu i crevca na zaru....


da, da, i pritom još popuši 3 pakle cigara dnevno, nikako manje

#11 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 25 October 2006 - 03:19

QUOTE(PeraZdera @ 25 Oct 2006, 03:47)
da, da, i pritom još popuši 3 pakle cigara dnevno, nikako manje


Link

QUOTE
After six months, the people on the Atkins diet had lost an average of 31 pounds, compared with 20 pounds on the AHA diet, and more people stuck with the Atkins regimen.

Total cholesterol fell slightly in both groups. However, those on the Atkins diet had an 11% increase in HDL, the good cholesterol, and a 49% drop in triglycerides. On the AHA diet, HDL was unchanged, and triglycerides dropped 22%. High triglycerides may raise the risk of heart disease.


zatim

i na kraju, moj cale koji ima 85 godina, 130 kila, sve svoje zube i krka slaninicu i skembice kad god mu se za to ukaze prilika...

I zato, vrati se da pases travu i nemoj da trujes ljude svojim vegetarijanstvom...

#12 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 25 October 2006 - 07:50

Ono što treba najpre znati kod holesterola je da se 2/3 ukupne količine sintetiše u samom organizmu, a 1/3 se unosi hranom.

Takođe treba znati da nisu sve frakcije holesterola loše već da postoji "dobar" (HDL) i "loš" (LDL) holesterol.

Isto tako bitan je podatak da je 5% svih hiperholesterolemija uslovljeno nasleđem, a 95% u sklopu drugih bolesti (gojaznost, dijabetes, hipotireoza) ili kao posledica nepravilne ishrane.

Holesterol se meri preko svojih vrednosti u krvi i normalne vrednosti su

Ukupni holesterol treba da bude manji od 5mmol/l
LDL (low-density lipoprotein) holesterol treba da bude manji od 3mmol/l
HDL (high-density lipoprotein) holesterol treba da bude veći od 1mmol/l

Povišen holesterol je faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja koja su ubica broj 1 kada su muškarci u pitanju. Ostali faktori rizika su 1) povišeni krvni pritisak 2) pušenje 3) dijabetes 4) gojaznost

Što se tiče namirnica, holesterola najviše ima u žumancetu jaja. Ostali bitni izvori holesterola su meso, životinjska mast, mleko i mlečni proizvodi.

Ako je povećanje do 1mmol preko referentne vrednosti pokušava se sa zamenom namirnica (recimo umesto mleka sa 3,6% mlečne masti uzima se od 1,6% ili čak i od 0,9%, umesto kačkavalja sa 45% uzima se od 25%, smanji se količina jaja, umesto masne svinjetine uzima se posna govedina ili riba itd.), a rezultati se proveravaju nakon 3 meseca.

Povećanje fizičke aktivnosti je uvek sekundarna i suportivna terapija - samo povećanje fizičke aktivnosti bez promene ishrane nema nikakvog efekta.

Dalje, budući da je 2/3 holesterola endogeno, u slučaju gojaznosti sama promena ishrane neće imati većeg efekta već se mora ići i na propratnu dijetu kako bi se smanjila telesna masa.

Ukoliko su istovremeno povećani i trigliceridi (masne kiseline - holesterol je lipoprotein) onda se stvar dodatno komplikuje jer se mora uvesti i kontrola unosa šećera i alkohola i uopšte ugljenih hidrata (umesto belog hleba uzima se crni, umesto banana, kikirikija, oraha uzimaju se jabuke, kruške, šljive, umesto gaziranih sokova uzimaju se voćni sokovi bez šećera, umesto kafe i čaja sa šećerom uzimaju se kafa i čaj sa veštačkim zaslađivačem ili bez sladila uopšte) a takođe se mora smanjiti ukupni energetski unos jer gojaznost takođe sama po sebi dovodi do povećanja triglicerida.

Takođe ukoliko neko ima povećane vrednosti holesterola i/ili triglicerida važno je da bar jednom godišnje kontroliše ostale riziko faktore kardiovaskularnih bolesti (šećer u krvi, povišen pritisak) i naravno pod hitno mora da ostavi cigarete.

PS. Kod merenja nivoa holesterola i triglicerida u krvi veoma je bitno da se u prethodnih 12h (pa i više) ne unosi hrana u organizam jer se mogu dobiti lažno pozitivni rezultati. Ja sam jednom pred merenje uveče smazao 4 jaja cool.gif i ujutro mi je holesterol bio iznad granice i taj rezultat je bio potpuno nevalidan...

Edited by srdjann, 25 October 2006 - 07:52.


#13 zaro

zaro
  • Members
  • 4,422 posts

Posted 25 October 2006 - 08:08

QUOTE(PeraZdera @ 25 Oct 2006, 04:39)
to ti je tek pocetak... borba protiv holesterola podrazumeva totalnu promenu lifestyle'a


Ovo definitivno, a kao sto sami znate najteze se promeniti.... sad.gif sad.gif

Zagore, taj sojin lecitin ima i u kapsulama?

Edited by zaro, 25 October 2006 - 08:44.


#14 wall

wall
  • Members
  • 2,221 posts

Posted 25 October 2006 - 08:55

QUOTE(srdjann @ 25 Oct 2006, 08:50)
Ono što treba najpre znati kod holesterola je da se 2/3 ukupne količine sintetiše u samom organizmu, a 1/3 se unosi hranom.

Takođe treba znati da nisu sve frakcije holesterola loše već da postoji "dobar" (HDL) i "loš" (LDL) holesterol.

Isto tako bitan je podatak da je 5% svih hiperholesterolemija uslovljeno nasleđem, a 95% u sklopu drugih bolesti (gojaznost, dijabetes, hipotireoza) ili kao posledica nepravilne ishrane.

Holesterol se meri preko svojih vrednosti u krvi i normalne vrednosti su

Ukupni holesterol treba da bude manji od 5mmol/l
LDL (low-density lipoprotein) holesterol treba da bude manji od 3mmol/l
HDL (high-density lipoprotein) holesterol treba da bude veći od 1mmol/l

Povišen holesterol je faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja koja su ubica broj 1 kada su muškarci u pitanju. Ostali faktori rizika su 1) povišeni krvni pritisak 2) pušenje 3) dijabetes 4) gojaznost

Što se tiče namirnica, holesterola najviše ima u žumancetu jaja. Ostali bitni izvori holesterola su meso, životinjska mast, mleko i mlečni proizvodi.

Ako je povećanje do 1mmol preko referentne vrednosti pokušava se sa zamenom namirnica (recimo umesto mleka sa 3,6% mlečne masti uzima se od 1,6% ili čak i od 0,9%, umesto kačkavalja sa 45% uzima se od 25%, smanji se količina jaja, umesto masne svinjetine uzima se posna govedina ili riba itd.), a rezultati se proveravaju nakon 3 meseca.

Povećanje fizičke aktivnosti je uvek sekundarna i suportivna terapija - samo povećanje fizičke aktivnosti bez promene ishrane nema nikakvog efekta.

Dalje, budući da je 2/3 holesterola endogeno, u slučaju gojaznosti sama promena ishrane neće imati većeg efekta već se mora ići i na propratnu dijetu kako bi se smanjila telesna masa.

Ukoliko su istovremeno povećani i trigliceridi (masne kiseline - holesterol je lipoprotein) onda se stvar dodatno komplikuje jer se mora uvesti i kontrola unosa šećera i alkohola i uopšte ugljenih hidrata (umesto belog hleba uzima se crni, umesto banana, kikirikija, oraha uzimaju se jabuke, kruške, šljive, umesto gaziranih sokova uzimaju se voćni sokovi bez šećera, umesto kafe i čaja sa šećerom uzimaju se kafa i čaj sa veštačkim zaslađivačem ili bez sladila uopšte) a takođe se mora smanjiti ukupni energetski unos jer gojaznost takođe sama po sebi dovodi do povećanja triglicerida.

Takođe ukoliko neko ima povećane vrednosti holesterola i/ili triglicerida važno je da bar jednom godišnje kontroliše ostale riziko faktore kardiovaskularnih bolesti (šećer u krvi, povišen pritisak) i naravno pod hitno mora da ostavi cigarete.

PS. Kod merenja nivoa holesterola i triglicerida u krvi veoma je bitno da se u prethodnih 12h (pa i više) ne unosi hrana u organizam jer se mogu dobiti lažno pozitivni rezultati. Ja sam jednom pred merenje uveče smazao 4 jaja cool.gif i ujutro mi je holesterol bio iznad granice i taj rezultat je bio potpuno nevalidan...


E tako se to radi.
thumbsup.gif
Mani se samolečenja i raznih "uspešnih" metoda, dok tačno ne utvrdiš uzrok povećanog holesterola/trigilicerida.
Takođe obrati pažnjnu na to što ti dr Srđann kaže, nije samo u pitanju redovna ishrana, nego i poremećaj metabolizma, fizička neaktivnost, neka druga bolest.
Prihvati se ozbiljno posla da utvdiš šta je uzrok pa onda leči.
Ja već 6-7 godina imam ogromne (ali ono baš) trigiliceride i pored raznih dijeta, lekova, cimeta i drugih prirodnih i "narodnih" lekova nisam uspeo doći ni na približno prihvatljivu meru. sad.gif
Baš se razmišljam ovih dana da prekontrolišem... ph34r.gif

Edited by wall, 25 October 2006 - 08:56.


#15 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 25 October 2006 - 09:15

QUOTE(zaro @ 25 Oct 2006, 09:08)
Ovo definitivno, a kao sto sami znate najteze se promeniti....  sad.gif  sad.gif

Zagore, taj sojin lecitin ima i u kapsulama?

E, ne bih da se pravim pametan i nek' se ne naljute ostali, al' veruj mi na rec da je recept koji sam ti preporucio 100% efikasan. Zajebi sva mucenja tipa "za dorucak ovo, za rucak ono, ali bez ovog, za veceru ovo i ono ali sa onim" i sl. Pola dana ces potrositi razmisljajuci o klopi i rezimu ishrane. Poslusaj me i uradi kao sto sam ti rekao : svako vece dve kafene kasike sojinog lecitina, a posle rucka i posle vecere po jedna kapsula jabukovog sirceta. Kontrola za 6 meseci i nemas brige.

Da se razumemo, nisam jedini koji je na ovaj nacin "skinuo" holesterol i trigliceride, vec i nekoliko mojih rodjaka i prijatelja, a moja supruga, koja je lekar, isto savetuje svojim pacijentima sa istim problemom.

Sto se tice sojinog lecitina u kapsulama, ima ga u apotekama, ali moj ti je savet da ga koristis u "originalnom stanju", dakle u teglicama. Ima ga u Merkatoru garant, a cena je negde oko 80 dindzi, ako se ne varam. Po konzistenciji najvise podseca na med, ali je gushci. Sta da ti kazem, ukus nije bash neki, ali za zdravlje mozes zrtvovati tih 15 sekundi neprijatnosti dok smazes propisane dve kasike dnevno...

Aj, pa javi sta si uradio...