Jump to content


Photo

All about Ustav!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3182 replies to this topic

Poll: ? (656 member(s) have cast votes)

?

  1. Izlazim i glasam 'za' (131 votes [23.35%])

    Percentage of vote: 23.35%

  2. Izlazim i glasam 'protiv' (41 votes [7.31%])

    Percentage of vote: 7.31%

  3. Izlazim i vrljam listi (4 votes [0.71%])

    Percentage of vote: 0.71%

  4. Jo nisam odluio/la ali najverovatnije u glasati 'za' (16 votes [2.85%])

    Percentage of vote: 2.85%

  5. Jo nisam odluila/o ali najverovatnije u glasati 'protiv' (15 votes [2.67%])

    Percentage of vote: 2.67%

  6. Jo nisam odluio/la ali najverovatnije u prevrljati listi (2 votes [0.36%])

    Percentage of vote: 0.36%

  7. Potpuno sam neodluna/an (13 votes [2.32%])

    Percentage of vote: 2.32%

  8. Bojkotujem! (225 votes [40.11%])

    Percentage of vote: 40.11%

  9. Hebe mi se za referendum (114 votes [20.32%])

    Percentage of vote: 20.32%

Vote Guests cannot vote

#61 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 21 September 2006 - 23:26

QUOTE(dejandjuk @ 22 Sep 2006, 00:20)
procitaj preambulu nekog modernijeg ustava pa ce ti biti jasnije blink.gif

...a ti prvo procitaj moj post, pa iskomentarisi...

#62 Henry Miller

Henry Miller
  • Members
  • 281 posts

Posted 21 September 2006 - 23:30

Mislim da nece izaci dovoljno ljudi ali ne zato sto su svesni ili nesvestni nego zato sto su flegme. Zbog tih istih flegmi 25% debila dovede na vlast 30% radikala i 20% sljama nekog drugog imena. Prvi put da flegme imaju sansu da nesvesno urade nesto pametno. Ubice referendum iz nehata.

Ja od toga imam malu licnu satisfakciju : covek odgovoran za Djindjicevo ubistvo ce da se nervira.

#63 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 21 September 2006 - 23:32

QUOTE(BigLebowsky @ 21 Sep 2006, 23:03)
...meni nije jasno zasto je to pitanje uopste problem....tacnije, zasto bi bilo kome smetalo da srbija bude drzava srba i svih ostalih, ako svi imaju ista prava.....
(samo da ne kaze neki bolid zbog iskustva)



Zato što je, bar meni nelogično, da neki Srbin koji nikada nije bio u Srbiji makar simbolično ima više prava na ovu zemlju nego neki mađar koji će sutra da pogine za nju u nekoj vukojebini.

#64 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 21 September 2006 - 23:50

QUOTE(Eraserhead @ 22 Sep 2006, 00:32)
Zato što je, bar meni nelogično, da neki Srbin koji nikada nije bio u Srbiji makar simbolično ima više prava na ovu zemlju nego neki mađar koji će sutra da pogine za nju u nekoj vukojebini.

....pa, to je malo nategnuto poredjenje...ali i taj srbin koji nikad nije bio u srbiji ima pravo da ima drzavu iz koje potice, makar nemao u njoj pravo glasa...kao srpski crnogorci.... wink.gif ....uostalom, ako u nastavku recenice '...i svih gradjana koji u njoj zive'...lepo pise da su svi ravnopravni, onda nema nikakve simbolicne ni nesimbolicne diskriminacije....

....ali ne bih da kvarim poentu teme, slucajno sam se osvrnuo na to pitanje.....bitna je preambula i ovaj nerodjeni (nadam se da ce takav i ostati) ustav.....sa preambulom, nema veze da li pise srba, gradjana ili indijanaca....

#65 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 21 September 2006 - 23:59

QUOTE(Henry Miller @ 22 Sep 2006, 01:30)
Prvi put da flegme imaju sansu da nesvesno urade nesto pametno. Ubice referendum iz nehata.



Da ali mrtvozornik će i nakon tog ubistva da proglasi referendum živim i zdravim.
Samo aktivan bojkot Srbiju spasava.

#66 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 22 September 2006 - 00:22

Sve dosadasnje price koje su se pricale u vezi Ustava su toliko dugo trajale, toliko su se iznova i iznova prepricavale da su vec ozbiljno pocele da odaju utisak neceg nestvarnog. Neceg, sto se nikada, ili bar ne u skorijoj buducnosti nece desiti. Uglavnom su to bile povrsne polemike i prepucavanja koja su vise licila na grotesku. I takvo stanje neresenosti je bilo normalno za zemlju koja jos nije utvrdila svoje granice i prioritete.

Sada, kada je gotovo izvesno da cemo dobiti novi Ustav, sva ta iracionalnost ce se po svemu sudeci direktno pretociti i konkretizovati u njegovom sadrzaju, a da se pritom iste te granice i isti ti prioriteti nisu skoro ni za pedalj odmakli i priblizili se nekom stanju u kom bi Ustav izasao kao rezultat nekog truda i postignutih rezultata.

Dzoker koga su sve partijske strukture, ukljucujici i onu, od kojie se ocekuje reformatorski karakter, a koja ima instituciju Predsednika drzave, unovcila je Kosovo takodje.
Ista melodija za sve. Sam Djavo je platio ovu numeru.

DS, kao saucesnik u ovom od mnogih drzavnih zlocina nad sopstvenom drzavom, ovim nam samo jos jednom potvrdjuje da kohabitacija nije imaginaran pojam, vec gorka istina, koji jos mnogi ne zele, niti ce zeleti da priznaju. Na taj nacin bezeci od sopstvenih losih procena i nadanja, bezglavo negirajuci da nisu u pravu, bojeci se od tog tuznog priznanja sve misleci da ce to manje da ih kosta.

Ah ne, nema tog realnog ocekivanja u kom bi ja pristao da ucestvujem u mega farsi zvanoj referendum, ustav, kakogod da ga krstite. Jer ja nikada nisam podrzavao slom politickih i drustvenih vrednosti do kojeg moze samo ovakva mediokritetska politika da dovede. Kome ovo nije bilo jasno na samom pocetku, nece mu biti jasno nikad.

A vi? Sami ste mesili, sami i kusajte.

#67 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 22 September 2006 - 07:19

QUOTE(Rosbacher @ 22 Sep 2006, 00:44)
A ti imas pilot primerak novog Ustava koga si prostudirao detaljno pa znas da je to neozbiljan dokument?

Nemam. Nije ni napisan. Koliko znam, na osnovu postojećeg dokumenta i konsultacija pripremi se nacrt koji se razmatra pa uz prepravke postane predlog. Posle se o tome opet raspravlja pa usvoji dokument. Sledi verifikacija na referendumu.

Za sada ništa od toga nije viđeno sem preambule.

Može li sve to da bude završeno za 2 meseca? Ne može. Zato mislim da je to neozbiljan dokument, pamflet, kome je jedina svrha da bude upisano da je Kosovo ..........

#68 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 22 September 2006 - 07:46

QUOTE(djordje geprat @ 22 Sep 2006, 08:19)
Nemam. Nije ni napisan. Koliko znam, na osnovu postojećeg dokumenta i konsultacija pripremi se nacrt koji se razmatra pa uz prepravke postane predlog. Posle se o tome opet raspravlja pa usvoji dokument. Sledi verifikacija na referendumu.

Za sada ništa od toga nije viđeno sem preambule.

Može li sve to da bude završeno za 2 meseca? Ne može. Zato mislim da je to neozbiljan dokument, pamflet, kome je jedina svrha da bude upisano da je Kosovo ..........


Nesto ne znam da je rad na Ustavu zapocet pre 2 meseca. Cini mi se da je rad na Ustavu poceo mnogo ranije.

KOSTUNICA I MARKOVIC: NOVI USTAV STO PRE

BEOGRAD, 31. maja 2006. (Beta) Predsednik Vlade Srbije Vojislav Kostunica rekao je danas da novi ustav treba da bude usvojen sto pre, uz konsenzus svih relevantnih stranaka.

Posle sastanka sa predsednikom Skupstine Srbije Predragom Markovicem u zgradi parlamenta, Kostunica je rekao da ima "puno razloga" za optimizam da ce novi ustav uskoro biti usvojen.

Premijer je podsetio da je Skupstina Srbije jos 30. marta odlucila da se pocne izrada novog ustava, a da je Vlada Srbije svoj predlog tog akta dostavila nekoliko meseci posle.

Prema njegovim recima, u raspravi koja je usledila otklonjene su neke dileme oko novog ustava, ali "posao nije zavrsen".

"Sada je prilika da se to ucini, sada je prilika i zbog toga sto Srbija odavno vapije za ustavom koji je temelj jedne uredjene drzave, i sto je to jos potrebnije u ovom trenutku", rekao je predsednik Vlade Srbije.

Kostunica je dodao da ako novi ustav ne bude uskoro usvojen, treba javno saopstiti sta "koci" njegovo donosenje.

Markovic je najavio da ce vec danas zakazati razgovore sa predsednikom Srbije Borisom Tadicem, kao i predstavnicima svih parlamentarnih stranaka o novom ustavu.

Posebno je pomenuo da ce razgovarati sa sefom poslanicke grupe najjace parlamentarne stranke Srpske radikalne stranke.

Predsednik parlamenta je rekao da bi posle tih konsultacija verovatno bio organizovan zajednicki sastanak svih relevatnih faktora kako bi se ubrzao proces usvajanja novog ustava.

Prema njegovim recima, parlament i Vlada Srbije spremni su da rade na novom ustavu, a te dve institucije ni do sada nisu usporavale rad."Svesni smo da je u ovom trenutku posebno vazno da se taj proces ubrza", rekao je Markovic.

Posle razgovora, Markovic i Kostunica obratili su se novinarima, koji nisu bili u prilici da postave pitanja.

Premijer je u utorak izjavio da Srbija mora doneti novi ustav, jer je to, kako je ocenio, neophodan uslov da bude funkcionalna drzava.

Rad na novom Ustavu najavljivan je desetak puta od oktobra 2000. godine. Novi saziv parlamenta poceo je zvanicno rad na novom ustavu preko Odbora za ustavna pitanja i pododbora, u aprilu 2004. godine, ali je nekoliko puta rad prekidan i nastavljan.

U javnosti je predstavljano nekoliko nacrta novg ustava, medju kojima su predlog vladajuce koalicije, sa alternativama koje predlaze SRS, kao i predlog ekspertskog tima koji je okupio predsednik Srbije Boris Tadic.


#69 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 22 September 2006 - 09:26

Kažem, ništa nije viđeno. Samo se pričalo da se na tome radi. Da li se stvarno radilo, ne znam. Da li se nešto uradilo, ne zna se jer nije predočeno.
Sada čujem da je sve usaglašeno.

PS: Ako u Ustavu bude napisano da je Srbija država srpskog naroda i ostalih, moj glas je protiv.
Isto i ako izbor Predsednika bude u Parlamentu.
Isto i ako Srbija ne bude definisana kao država regija.
Za sve ovo ne znam šta su odlučili

#70 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 22 September 2006 - 09:29

QUOTE(djordje geprat @ 22 Sep 2006, 10:26)
Kažem, ništa nije viđeno. Samo se pričalo da se na tome radi. Da li se stvarno radilo, ne znam. Da li se nešto uradilo, ne zna se jer nije predočeno.
Sada čujem da je sve usaglašeno.

PS: Ako u Ustavu bude napisano da je Srbija država srpskog naroda i ostalih, moj glas je protiv.
Isto i ako izbor Predsednika bude u Parlamentu.
Isto i ako Srbija ne bude definisana kao država regija.
Za sve ovo ne znam šta su odlučili


Saznaces.
Kad bude raspisan referendum ici ce se na javnu raspravu u trajanju od 45 dana, pa ces imati sasvim dovoljno vremena da se upoznas sa predlogom i da odlucis.

#71 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 22 September 2006 - 09:37

QUOTE(djordje geprat @ 22 Sep 2006, 10:26)
PS: Ako u Ustavu bude napisano da je Srbija država srpskog naroda i ostalih, moj glas je protiv.



normalno!

Srbija mora biti definirana kao drzava

Bosnjackih, Hrvatskih, Madjarskih, Albanskih gradjana i srba koji u njoj zive




e'bes Srbe, lud narod, nacisto biggrin.gif

kad mogu oni nece kad ne mogu - onda - hoce

svasta!


edit : lud (narod)

Edited by Slaven, 22 September 2006 - 09:39.


#72 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 22 September 2006 - 11:31

Od momenta od kada je, po ko zna koji put, ponovo krenula priča o ustavu čuje se samo ova teza:
"On je kazao da ustav mora da bude usvojen što pre kako bi se definisalo da je Kosovo i Metohija deo Srbije, što, prema njegovim rečima, predstavlja "unutrašnje-pravnu odbranu pokrajine". (Zoran Lončar DSS)
Sve parlamentarne stranke su povezane zajedničkim interesom da skinu odgovornost za, gotovo potpuno izvestan gubitak teritorije Kosova. Zbog toga će uslediti kompromisi koji nisu bili mogući unazad 6 godina. To je valjda jasno svakom ko iole pažljivije posmatra ovu najnoviju ujdurmu oko ustava.

#73 intrepid

intrepid
  • Members
  • 83 posts

Posted 22 September 2006 - 11:40

Slažem se sa gepratom da ne treba glasati za Ustav koji predviđa centralizovanu državu. Regionalizacija je budućnost Srbije i dok se ne sprovede prava decentralizacija Srbija ne može da se izvuče iz blata jer se svi značajni poslovi obavljaju samo u Beogradu i nigde drugde.

No, ovaj opšti odijum na forumu B92 ka svemu što u sebi može da nosi pridev srpsko je stvarno zapanjujuć. Pa nije valjda da nam se toliko ogadio sopstveni narod i sopstveno ime. Nemojte da me shvatite pogrešno, ja sam liberalni demokrata u srcu i duši, ali evo gledajte kako nam se slaven podsmeva. Ima pravo čovek. Pa mi smo jedina nacija na svetu koja se sto godina trudi da nema svoju državu. 1918. smo napravili Kraljevinu SHS koja je posle samo 4 godine postala Kraljevina Jugoslavija. Ne volimo da se zovemo Srbi nikako. Stvarno neshvatljivo. Pa sad pred referendum u CG se ubiše da zadrže CG samo da se ne zovemo Srbija opet.

A kad neko spomene Srpsku vojsku odmah svi kukaju u glas, kako to nije lepo nego treba Vojska Srbije. Pa jel to toliko baš ružna reč "srpski"????

Možda ćemo neki dan da proglasimo naš jezik "jezikom Srbije" da ne bude "srpski jezik", ne zvuči lepo. Onda će možda Bošnjaci da prestanu da zovu svoj jezik bošnjačkim. Pošto jezik Srbije može da bude i mađarski i rumunski i vlaški itd.

Shvatam ja da smo svi mi ovde (ili bar većina nas) ogorčeni zbog svega što je Slobodan uradio u naše ime i zbog svega što je bilo mnogo loše i izazvalo mnogo patnje a nosilo pridev srpsko. Ali nemojte zaboga da gajite odbojnost prema svom imenu i narodu. To stvarno ne valja.

Na kraju, ovo vam govori čovek koji nije čisti etnički Srbin ali je rođen u Srbiji i oseća Srbiju kao svoju zemlju i oseća se pripadnikom srpskog naroda. I ne bih menjao svoju Srbiju i Šumadiju ni za šta na svetu.

#74 kalista

kalista
  • Members
  • 608 posts

Posted 22 September 2006 - 12:04

QUOTE(gagast @ 22 Sep 2006, 12:31)
Sve parlamentarne stranke su povezane zajedničkim interesom da skinu odgovornost za, gotovo potpuno izvestan gubitak teritorije Kosova. Zbog toga će uslediti kompromisi koji  nisu bili mogući unazad 6 godina. To je valjda jasno svakom ko iole pažljivije posmatra ovu najnoviju ujdurmu oko ustava.




Tacno tako. Po ko zna koji put, politicka elita bezi od realnosti umesto da se sa njom suoci. A ceh ce da plati zna-se-vec-ko.
Sada je idealan trenutak za prevaru, jer ce posle u izbornoj kampanji svi moci da kazu "Nismo dali Kosovo, eto pise u Ustavu da je nase!"

Sramota za DS sto ucestvuje u Velikoj Ustavnoj Farsi.

#75 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 22 September 2006 - 12:11

QUOTE(Slaven @ 22 Sep 2006, 09:37)
Srbija mora biti definirana kao drzava

Bosnjackih, Hrvatskih, Madjarskih, Albanskih gradjana i srba koji u njoj zive 
e'bes Srbe, lud narod, nacisto  biggrin.gif

A, ste ne bi moglo fino i jednostavno: Srbija je drzava svih njenih gradjana. smile.gif