Jump to content


Photo

Ko je najveci medju "klasicima"?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

Poll: Ko treba prvi da udje u SF Hall of Fame? (50 member(s) have cast votes)

Ko treba prvi da udje u SF Hall of Fame?

  1. Filip Dik (10 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  2. Artur Klark (10 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  3. Stanislav Lem (5 votes [11.36%])

    Percentage of vote: 11.36%

  4. Ursula LeGvin (5 votes [11.36%])

    Percentage of vote: 11.36%

  5. Arkadij i Boris Strugacki (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Frenk Herbert (4 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  7. Frederik Pol (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Kliford Simak (1 votes [2.27%])

    Percentage of vote: 2.27%

  9. Vilijem Gibson (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Isak Asimov (7 votes [15.91%])

    Percentage of vote: 15.91%

  11. Robert Hajnlajn (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. neko dvanaesti (2 votes [4.55%])

    Percentage of vote: 4.55%

Vote Guests cannot vote

#1 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 September 2006 - 01:18

Hajde da pogledamo klasicnu naucnu fantastiku, od kraja pulp epohe i pocetka knjiskih izdanja, pa sve dok cyberpunk nije preminuo, dakle priblizno 1945-1995. Zasto bas takav izbor? Pa, ovi autori su uglavnom zavrsili svoj opus, i oni koji su fizicki sa nama (Ursula, jedan od Strugackih, Gibson) su umnogome zaokruzili svoj opus (Gibson je sam izjavio da vise ne pise SF). Uz to, ogranicio sam se na one cija su bar glavna dela prevedena na srpski i susedne jezike, sto nazalost nije slucaj sa vecinom dobrih autora iz ere posle 1990 (Reynolds, Stross, Egan, Robsonova, itd.). Izostavljeni su Veliki Prethodnici, iz doba kad SF nije bio jos definisan kao zanr (Vels, Capek, Stejpldon, Lavkraft), kao i oni sjajni pisci kod kojih se pojavilo poneko SF delo ili SF element, ali cisto kao prolazni izlet u nesto novo (Haksli, Vonegat, Vidal). Bracu Strugacki tretiram kao jednog autora, kao sto se obicno i cini.

I naravno, svi ovi (i jos neki) su vec usli u zamisljeni SF Hall of Fame, tu nema dileme - ali ko za vas ima tu sicusnu nijansu prednosti nad ostalima?

#2 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 17 September 2006 - 01:51

od ponudjenih vecinu nisam citao, al dick-a volim, pa ajde. volim i ursulu al manje.
no da je ponudjen orson scott card, bilo bi cupavo.

#3 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 17 September 2006 - 08:52

Nema Rogera Zelaznija. Verovatno bi glasao za njega... unsure.gif

Ovako sam glasao za Asimova. dry.gif

Pre par godina sam ispočetka (pa do kraja) pročitao komplet Dine (Herbert) od dvanaestak knjiga i komplet Endera (dolepomenutog Orsona Karda) od jedno 6-7 knjiga. innocent.gif

Uživao sam i gutao knjige kao srednjoškolac i lepo sam se osećao. rolleyes.gif

Ursulom i braćom Strugacki nisam nešto oduševljen (imam čak i neke njihove osakaćene komplete knjiga). dry.gif

Gibsona i cyberpank ne volim. yucky.gif

BTW. Svidele su mi se sve knjige Majkl Krajtona sa SF sadržajem (Jura Park, Mreža Vremena, Plen...) cool.gif

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 September 2006 - 10:43

A.C. Clarke smile.gif

#5 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 17 September 2006 - 11:09

Uh, ovo je tesko. Glasala ipak za Ursulu LeGvin, najvise zbog "Leve ruke tame" (i mozda malo zato sto je zensko).

Btw, iako nisam bas neki zestoki fan, fali i Bredberi.

#6 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 17 September 2006 - 12:15

Kliford Simak. Zasto? Zbog pripovetke "Veliko prednje dvoriste" ("The Big Front Yard"), najbolje storije o prvom kontaktu koju sam ikada procitao.

#7 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 17 September 2006 - 13:03

Frenk Herbert tongue.gif

#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 September 2006 - 13:59

QUOTE(Atreid @ 17 Sep 2006, 14:03)
Frenk Herbert  tongue.gif

Eh, pa naravno, gde bi inace Atreid? smile.gif Samo ne znam sta o tome misli forumski Harkonen (ako ga ima)...

#9 galimatijas

galimatijas
  • Members
  • 143 posts

Posted 17 September 2006 - 15:17

Nisam neki preterani ljubielj SF literature. Od ponudjenih se lomim izmedju Klarka i Lema, ali pošto Lem do sada ima glas više, ja ću svoj da dam Klarku.

Inače fali tata mnogih tata...W.S.Burrougs (mada se po meni cyberpunk puno razlikuje od klasičnog SF-a)

P.S.: upravo dok pišem ovaj post, dobijam sms sledeće sadržine "Šta je to palo na Baliju? Je li NLO?"

Dosta je, bre, bilo fantastike, hoćemo realnost tongue.gif

#10 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 17 September 2006 - 16:39

QUOTE(Schrodinger @ 17 Sep 2006, 13:59)
Eh, pa naravno, gde bi inace Atreid? smile.gif Samo ne znam sta o tome misli forumski Harkonen (ako ga ima)...

Hella? unsure.gif

Nego, odlicni su mi i:

Filip K. Dik
Vilijem Gibson
Stanislav Lem

Nija los:
Isak Asimov

Nikad nisam volio i uvijek mi je bio dosadan:
Artur Klark
e, sad super mi je Rama, ali to je radio sa Lee Gentryem.

To sto na listi nema:
Douglas Adamsa
je neoprostivo mad.gif

Edit:
A, gdje je:
Orwell?
Dajte ljudi, da ovi sto gledaju Velikog Brata bar procitaju 1984. sad je prava prilika da im se izreklamira i film i knjiga.

Edited by Atreid, 17 September 2006 - 19:45.


#11 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 17 September 2006 - 17:49

Glasao sam za Ursulu Le Guin, mada sam razmisljao da glasam za nekog dvanaestog zbog Roberta Silverberga i njegovog romana Umiranje iznutra.

Od ovih na spisku mogao sam da dam glas i Stanislavu Lemu, Frenku Herbertu, Filipu Diku ili Frederiku Polu.

Za mene, Klark i Asimov su dobri popularizatori nauke, ali nisu dobri pisci. Klarkova najbolja dela (od onih koja sam procitao) su nastavci Rame napisani zajedno za Dzentri Lijem. Zasto? Pa to su jedina dela u kojima sam mogao da razlucim i zapamtim likove.

#12 haski

haski
  • Members
  • 392 posts

Posted 17 September 2006 - 19:14

Težak izbor. Ipak, Herbert, za dužinu nosa.

Na listu najvećih bih stavio i Theodorea Sturgeona. Njegove priče su u vrhu žanra.

#13 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 17 September 2006 - 21:41

QUOTE(Indy @ 17 Sep 2006, 11:43)
A.C. Clarke smile.gif

laugh.gif
Sta ti je doslednost !!! Covek je "mejnstrim" i u SF, a ne samo u muzici wink.gif

Naravno, ovde je jedini moguci izbor Filip Dik, pisac cija dela daleko nadmasuju okvire zanra. Slede Rej Bredberi, Robert Silverberg (obojica sramno izostavljeni iz ponude dry.gif ), Kliford Simak i Stanislav Lem.

Edited by zagor, 17 September 2006 - 21:43.


#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 September 2006 - 23:46

QUOTE(zagor @ 18 Sep 2006, 06:41)
laugh.gif
Sta ti je doslednost !!! Covek je "mejnstrim" i u SF, a ne samo u muzici wink.gif

Kao prvo, Artur Klark je sada (mozda) mejnstrim, nije bio oduvek. Drugo, glasao sam za njega pre svega kao mislioca, nisam neki fanatik za SF kao knjizevni zanr. Mozda sam trebao to i da napisem, ali mrzelo me je da pisem.

A isto vazi i za muziku, stvari koje ja slusam, za koje ti mislis da su mejnstrim, nisu bile mejnstrim u vreme kada su nastale i kada sam ih zavoleo. A bas toliki sminker i snob nisam da prestanem da ih volim sad, zato da bi ti ili neka slicna faca rekla kako je to in. Hebaga, za vas je mozda i Clash sada mejnstrim, ali verovaces mi na rec da 1977. u Socijalistickoj Jugoslaviji to nije bio.

Pamtim ja malo duze od vecine boranije ovde. dry.gif

#15 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 17 September 2006 - 23:53

QUOTE(Indy @ 18 Sep 2006, 00:46)
Kao prvo, Artur Klark je sada (mozda) mejnstrim, nije bio oduvek. Drugo, glasao sam za njega pre svega kao mislioca, nisam neki fanatik za SF kao knjizevni zanr. Mozda sam trebao to i da napisem, ali mrzelo me je da pisem.

A isto vazi i za muziku, stvari koje ja slusam, za koje ti mislis da su mejnstrim, nisu bile mejnstrim u vreme kada su nastale i kada sam ih zavoleo. A bas toliki sminker i snob nisam da prestanem da ih volim sad, zato da bi ti ili neka slicna faca rekla kako je to in. Hebaga, za vas je mozda i Clash sada mejnstrim, ali verovaces mi na rec da 1977. u Socijalistickoj Jugoslaviji to nije bio.

Pamtim ja malo duze od vecine boranije ovde. dry.gif

Pa zar ti ja nisam na ignore zbog N. Cave-a ? blush.gif

E da, i ja volim Clash smile.gif

I nemoj bre da si toliki namcor, salim se, ne htedoh da te uvredim heart.gif