Jump to content


Photo

Rado ide Srbin u popove


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
589 replies to this topic

#91 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 29 June 2006 - 18:45

@CTEBO
Meni se čini da svaki čovek kada prihvata neki sistem verovanja prolazi kroz neke faze:
U početku je ushićen i želi svima da prenese svoje stavove, postane na neki način "pozitivan fanatik", ali problem je što ni sam u suštini nije siguran u šta veruje i u stvari na taj način ubeđuje i samog sebe.
Posle nekog vremena od u drugu krajnost i počinje da potcenjuje ili čak mrzi one koji misle drugačije od njega, postane "negativan fanatik", ponovo u stvari podilazeći svom egu.
Na kraju, kada (i ako) postane mudar, nađe sredinu i kaže: OK, ja verujem u ovo, neki drugi ljudi veruju u nešto drugo. Ja ću im predočiti svoje viđenje, oni meni svoje, možda jedni od drugih nešto naučimo, a možda i ne...

Na žalost, među "domaćim" vernicima je jako malo ovih poslednjih. Većina je u prve dve grupe, sve znaju i svi su Bogom dani da milom ili silom prosvetle neuki narod. Ja se uvek setim onih "branitelja" Kosova od pre par godina koji su palili džamije i razbijali pekare - svaki od njih se kune u Boga i Crkvu, a rade takve stvari. Pa "navijačka" molitva - popeo se ćelavi bilmez drugarima na ramena i iz sve snage se dere "oče naš...". takve treba prosvetljivati, a ne ateiste.
Ateista ima svoj sistem "verovanja" i zašto bi mu nametali neki drugi?

Edited by namcor, 29 June 2006 - 18:46.


#92 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 29 June 2006 - 19:23

QUOTE(OgnjenD @ 29 Jun 2006, 06:13)
A da onda pojednostavimo. Odakle materija? Sve sto naucnici danas znaju o nastanku univerzuma je cista spekulacija koja se bazira na dokazima koji nisu nista konkertniji i detaljniji od raznih neobjasnjivih pojava sirom svjeta, kao sto su pojave Djevice Marije itd.


Ajde sad lepo da ti izneses sta je to "sto naucnici danas znaju o nastanku univerzuma" i koji su to "dokazi koji nisu nista konkretniji i detaljniji od raznih neobjasnjivih pojava sirom svjeta", za pocetak. A za nastavak da te "spekulacije" zasnovane na "nekonekretnim dokazima" lepo i konkretno pobijes. dry.gif
Ili to, ili da priznas da si lupio pa ostao ziv. mad.gif

edit:typos

Edited by Artur Dent, 29 June 2006 - 19:24.


#93 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 20:04

QUOTE(gotivac @ 29 Jun 2006, 19:00)
Mrzelo me dalje da citam...

Da li postoje bilo kakvi opipljivi dokazi za postojanje boga? Da li bilo koja religija daje odgovor na pitanje kako je nastao zivot, a da ima vise smisla nego "42"? Bez svodjenja na hokus-pokus, i od blata nasta co'ek, a od njegovog rebra zena.



Postoje, ali suvise ste zatucani ti, srdjann i ljudi slicnog/idiotskog mnenja da bi vam se to objasnilo. Bolje se vi drzite ateizma-hriscanstvo/monoteizam je preveliki zalogaj za vas.
Uzgred, postoje skole koje se bave tom tematikom i ovde i u svetu, pa koga interesuje...Ako neko misli da se postojanje Boga moze dokazati u par recenica, prvo se vara grdno.

#94 Ari0ch

Ari0ch
  • Members
  • 929 posts

Posted 29 June 2006 - 20:12

QUOTE(AlefShin @ 29 Jun 2006, 21:04)
Ako neko misli da se postojanje Boga moze dokazati u par recenica, prvo se vara grdno.

Bez uvrede, pope, mozda je to zato sto ne postoji? Osim u vasim glavama, kao ideja o Bogu.

Pravo pitanje je, ako bi cela ljudska vrsta nestala u nekoj katastrofi (asteroid, nuklearni rat, novi virus...) da li bi hriscanski Bog (za ateiste, bog) nastavio da postoji?

#95 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 20:17

QUOTE(dawkins @ 28 Jun 2006, 16:07)
Kao sto si i sam napisao, ni traga ni glasa od pomena bilo koje prirodne nauke, bar u tragovima. I na osnovu cega neko ko zavrsi TF posle moze meni prirodnjaku da soli pamet o Univerzumu i prirodi? O bioloskoj sustini coveka i zivotinja? Kako moze da mi prica bajke o postanku i razvoju zivog sveta kada nije na svom fakultetu ni cuo rec evolucija?
To bi bilo isto kada bi neki pravnik ili istoricar poceo da nam pripoveda o postanju sveta i zivih bica. Da ne bude zabune, ja nemam nimalo losije misljenje o pravnicima i ljudima iz domena humanistickih nauka. Ali o fenomenima u prirodi su oni naprosto nekompetentni da nam pricaju nasuprot nekoga ko se bavi prirodnim naukama.


Prvo, gresis, jer na TF postoji predmet apologetika( naveden, kao i istorija religije koja se, sem genealogijom i komparativnom religijom, bavi i odnosom nauke i religije) koji se bavi, pre svega, istorijatom i kritikom teorije evolucije-onda, u bliskoj proslosti i sad. Takodje ima mnogo gimnazijalaca( spadam u te) koji su studirali TF i daleko su od neupucenosti kada su u pitanju prirodne nauke uopsteno-mnogi od njih su danas svestenici.

Uopsteno, ko ima prilike da prisustvuje predavanjima( ili ispitima) na TF tesko da moze da stekne utisak o nedostatku sirine predavaca ili studenata, a o lakoci studiranja jos i manje. Ko ne veruje neka i sam proveri.

#96 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 20:51

QUOTE(Ari0ch @ 29 Jun 2006, 22:12)
Bez uvrede, pope, mozda je to zato sto ne postoji?


Nije zbog toga-Bog postoji( jedino On i postoji u pravom smislu reci-mi, kao pojedinacne , prolazne individue sa pocetkom postojanja, ne postojimo u punom smislu ). Nego, preporucujem ti da skoknes na neko od predavanja na TF neki put-cisto da, eto, prosiris vidike.

#97 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 June 2006 - 21:16

QUOTE(AlefShin @ 29 Jun 2006, 21:04)
Postoje, ali suvise ste zatucani ti, srdjann i ljudi slicnog/idiotskog mnenja da bi vam se to objasnilo. Bolje se vi drzite ateizma-hriscanstvo/monoteizam je preveliki zalogaj za vas.


Cool! cool.gif

Znači, dogovorili smo se? Vi se više nećete moliti u našim školama a mi više nećemo misliti u vašim crkvama.

#98 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 21:41

QUOTE(srdjann @ 29 Jun 2006, 23:16)
Cool! cool.gif

Znači, dogovorili smo se? Vi se više nećete moliti u našim školama a mi više nećemo misliti u vašim crkvama.


Da biste prestali da mislite o `nasim crkvama` trebali biste pre toga da pocnete da mislite. Na obostranu zalost, to se nije desilo-osim ako preovladjajuce intelektualno smece ne svrstavas u `misljenje`.

#99 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 June 2006 - 21:58

QUOTE(AlefShin @ 29 Jun 2006, 22:41)
Da biste prestali da mislite o `nasim crkvama` trebali biste pre toga da pocnete da mislite. Na obostranu zalost, to se nije desilo-osim ako preovladjajuce intelektualno smece ne svrstavas u `misljenje`.


Ma nije nikakva frka, nećemo misliti ni o ni u vašim crkvama, nećemo misliti uopšte ako treba...

Samo prestanite da vršljate po našim školama.

Fer?

#100 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 29 June 2006 - 21:58

Alefe, bez uvrede ali si zaista arogantan na nivou nekih tvojih protivnika ovde.

Na TF se uci kako se kritikuje teorija evolucije, ali se ne nudi apsolutno nista kao alternativa, odnosno ne nudi se na nivou teorije evolucije. BTW, za evoluciju ima daleko vise dokaza nego za monoteizam, i bilo bi lepo kad bi izasli sa bar nekim dokazom za svoje tvrdnje, a da pritom isti budu na nivou koji ocekujete od evolucije. Znaci, nije dovoljno reci da je evolucija manjkava zbog toga i toga, vec pokazati kako to monoteizam objasnjava. Dakle, kad se kaze da je bog stvroio zemlju, hocu da znam kako, odakle ta materija, timeframe, timeline, materijalne dokaze itd. I na kraju, sve to sto ti pripisujes monotezimu, moze se pripisati politeizmu. Nema razloga da ne verujemo u vise bogova, od kojih je jedan sef i sve stvorio itd.
I nesto me zanima, koje je hromozome imao Isus? Ako je jedan od Marije, onaj drugi muski je od njegovog oca? Dakle mi bi mogli njegovog oca da kloniramo?

#101 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 22:30

QUOTE(srdjann @ 29 Jun 2006, 23:58)
Ma nije nikakva frka, nećemo misliti ni o ni u vašim crkvama, nećemo misliti uopšte ako treba...

Samo prestanite da vršljate po našim školama.

Fer?


Kako to mislis-`vasim`? Egoizam ti ocigledno ne dozvoljava ni najprimarniju sposobnost rasudjivanja. Skole pohadjaju i deca vernika i deca ateista(kao i deca `agnostika` tj. onih koji i veruju i ne veruju). Samim tim je i veronauka fakultativna-za razliku od ondasnjeg, cuvenog po idiotizmu, obaveznog marksizma.

#102 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 29 June 2006 - 22:32

marksizam je srecom izbacen. Ocekujem da se to desi i sa ostalim djubretom, tipa versko obrazovanje.

#103 Ari0ch

Ari0ch
  • Members
  • 929 posts

Posted 29 June 2006 - 22:35

QUOTE(Gonzo @ 29 Jun 2006, 22:58)
I nesto me zanima, koje je hromozome imao Isus? Ako je jedan od Marije, onaj drugi muski je od njegovog oca? Dakle mi bi mogli njegovog oca da kloniramo?

Najzanimljivije je da se jedan od dokaza da je Isus kralj Judejski (tj. mesija) njegov rodoslov koji se vuče do Josifa, koji, naravno, nema nikakve veze sa rođenjem, za razliku od, recimo, jerusalimskog rimskog garnizona.

Po tome, pre bi Jakov mogao da bude Mesija, jer zaista ima u sebi Josifove krvi.

#104 AlefShin

AlefShin
  • Members
  • 1,805 posts

Posted 29 June 2006 - 23:26

QUOTE(Ari0ch @ 30 Jun 2006, 00:35)
Najzanimljivije je da se jedan od dokaza da je Isus kralj Judejski (tj. mesija) njegov rodoslov koji se vuče do Josifa, koji, naravno, nema nikakve veze sa  rođenjem, za razliku od, recimo, jerusalimskog rimskog garnizona.

Po tome, pre bi Jakov mogao da bude Mesija, jer zaista ima u sebi Josifove krvi.


Verovatno mislis da si napisao nesto mudro.

#105 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 29 June 2006 - 23:28

QUOTE(AlefShin @ 30 Jun 2006, 00:26)
Verovatno mislis da si napisao nesto mudro.


Druze pope, a sta ako su Jevreji sve vreme bili u pravu???